Skoči na vsebino

Spletno mesto uporablja piškotke. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Več o piškotkih   V redu

Slika

Možna okužba z virusom HIV?

46 odgovorov v tej temi

#1 jakazmaj

jakazmaj

gay friendly

• Člani
  • 5 prispevkov

Objavljeno 04 marec 2012 - 08:54

Pozdravljeni !
Pred prinližno 4 do 5 tedni sem imel nezaščiten analni spolni odnos. Res je da sem ga dal not 3-4 krat pa konec, ker sem bil vinjen. Sedaj pa sei je pojavil suh kašelj, poln nos in nekakšne majhne pikice po glavici penisa. V družini je tudi mama prehlajena. Zanima me kakšne so možnosti za okužbo z virusom hiv?

#2 lube

lube

Častni član

• Člani
  • 877 prispevkov

Objavljeno 04 marec 2012 - 11:20

Drugače pikice ne več od česa so (gonoreja?), pejdi k zdravniku in povej. Lahko je samo kaka gonoreja (ne, se ne pozdravi samo, tudi če izginejo simptomi čez neki časa, udari kasneje še močneje ven), zato bo potrebno testiranje za vsem, časa
je že dovolj poteklo. Še neki - lahko so samo popokane žilice od pregrobega seksa, prej kot gonoreja.
Vseeno, k zdravniku pa potem po napotnici k dermatologu za poln test za SPB.

lp

Ta prispevek je mogoče star in ne odraža trenutnega mnenja!

#3 Otaku

Otaku

nov na sceni

• Člani
  • 233 prispevkov

Objavljeno 04 marec 2012 - 12:44

pojdi k zdravniku za ziher. škodit ne more.

#4 jakazmaj

jakazmaj

gay friendly

• Člani
  • 5 prispevkov

Objavljeno 04 marec 2012 - 13:20

A nima noben kaj bolj konkretne razlage?

#5 lube

lube

Častni član

• Člani
  • 877 prispevkov

Objavljeno 04 marec 2012 - 13:34

Konkretneje greš k zdravniku, pokažeš pa dermatologu. Vse ostalo je brcanje v temo.

#6 jakazmaj

jakazmaj

gay friendly

• Člani
  • 5 prispevkov

Objavljeno 04 marec 2012 - 14:33

Predvsem me zanima možnost okužbe hiv glede na napisane simptome.

#7 lube

lube

Častni član

• Člani
  • 877 prispevkov

Objavljeno 04 marec 2012 - 15:44

Prvi simptomi so res podobni prehladu, vendar so precej široki da bi lahko rekel da je to HIV, saj zajemajo še kup drugih bolezni.
Si bil pasiven ali aktiven?

#8 atair

atair

nov na sceni

• Člani
  • 257 prispevkov

Objavljeno 04 marec 2012 - 17:35

Na podlagi povedanega ti žal noben član foruma niti noben zdravnik ne bo mogel povedati ali gre za okužbo s katero izmed spolno prenosljivih okužb. Potreben je zdravniški pregled in laboratorijski test.
Ni problem samo HIV, vse spolno prenosljive okužbe so resno stanje in potrebna je čimprejšnja terapija. Okužba je možna vedno, kadar seksamo brez kondoma in ni važno kolikokrat ga vtaknemo (res pa je da dlje časa ko seksamo, večje so možnosti, da pride do mikropoškodb sluznic in tako do lažjega prenosa okužbe).

Ker te skrbi pojdi do osebnega zdravnika po napotnico za ambulanto za spolno prenosljive okužbe.

Za HIV se lahko brezplačno testiraš tudi na Infekcijski kliniki vsak ponedeljek med 12.00 in 14.00.

Lahko se pa brezplačno testiraš tudi na Legebitri za HIV, hepatitis B in sifilis....info in termini testiranja na www.testiran.si
"I never know which way to go. I usually find a car that seems to know where it's driving and follow it. I rarely come to the place i wanted to be, but I often come to a place i need to be" D.Adams

#9 jakazmaj

jakazmaj

gay friendly

• Člani
  • 5 prispevkov

Objavljeno 05 marec 2012 - 12:39

Skrbi me zato ker sem ravno v tem času prehlajen.
Upam da se res samo viroze poigravajo z mano.

#10 Gamajun

Gamajun

biskvitek

• Člani
  • 27 prispevkov

Objavljeno 05 marec 2012 - 20:14

Predvsem ne preveč paničariti.

HIV je sicer velik problem, hkrati pa zadeva ni tako grozna kot jo dobivamo iz medijev. Ob enkratnem analnem spolnem odnosu je možnost, da dobiš HIV nekako 3%, še nižja je, če si aktiven. Veliko večja nevarnost je recimo, da dobiš kaj drugega.
V Sloveniji je HIV predvsem med moškimi, ki so množično se med sabo žgali v 80. letih, ko ni bilo še zaznanega HIV-a in je menda celo v Ljubljani obstajal Dark room, predvsem moški pa so zelo veliko menjavali spolne partnerje. Velik procent vseh okužb je nastal v teh letih, marsikdo med njimi pa niti mogoče ne ve, da ga ima.
Nevarnost, da si dobil HIV je zelo majhna, sploh če si imel spolni odnos z nekom mlajšim ...

Glede testiranja ... Lahko se greš testirati v Ljubljani, po 2 mesecih je rezultat meritve zelo jasen, popolnoma pa naj bi bil menda po treh mesecih ...
The Bible contains six admonishments to homosexuals and 362 admonishments to heterosexuals. That doesn't mean that God doesn't love heterosexuals. It's just that they need more supervision. ~Lynn Lavner

#11 atair

atair

nov na sceni

• Člani
  • 257 prispevkov

Objavljeno 06 marec 2012 - 01:20

Gamajun žal ni res.
Na Infekcijski kliniki imajo veliko obolelih s HIV starih med 20 in 30 let. Leta 2010 je bila četrtina okuženih s HIV v Sloveniji mlajših od 30 let (podatki IVZ). Mišljenje, da ga imajo samo starejše generacije je napačno in nevarno.

Ta statistika kolikšna je možnost okužbe pri analnem seksu ne pove nič....lahko si že prvič ko analno seksaš med temi 3 %. Je pa res da so ostale SPO (sifilis, hepatitis B, gonoreja) veliko lažje prenosljivi.

Test za HIV je pa zanesljiv po enem mesecu in ne po 3.

V Ljubljani se lahko oseba testira brezplačno na Infekcijski kliniki, na Legebitri in pri osebnem zdravniku. Lahko se tudi na Zavodu RS za transfuzijsko medicino, vendar samoplačniško.
Drugje po sloveniji velja podobno....osebni zdravnik in Infekcijske klinike.
"I never know which way to go. I usually find a car that seems to know where it's driving and follow it. I rarely come to the place i wanted to be, but I often come to a place i need to be" D.Adams

#12 lube

lube

Častni član

• Člani
  • 877 prispevkov

Objavljeno 06 marec 2012 - 01:47

Mene je osebni zdravnik zavrnil... tako da ne drži povsod to.
Pač samoplačniško je, samo pokažejo kje.

lp

#13 atair

atair

nov na sceni

• Člani
  • 257 prispevkov

Objavljeno 06 marec 2012 - 01:54

Jaz bi na tvojem mestu zamenjal osebnega zdravnika :)

Osebni zdravnik ne sme zavrniti testiranja, lahko ga samo prestavi na datum, ko poteče en mesec od tveganega spolnega odnosa. Testiranje je pa brezplačno zato, ker Ministerstvo za zdravje nameni poseben fond vsem zdravnikom, prav v ta namen.

#14 Gamajun

Gamajun

biskvitek

• Člani
  • 27 prispevkov

Objavljeno 06 marec 2012 - 21:40

atair:

Ok, pardon za par nerodno postavljenih podatkov, moj cilj je bil predvsem to, da bi povedal, da zadeva ni tako zelo vredna panike kot jo dobivamo iz medijev. Kar se tiče testiranja je pa tako, da svetujejo, da se testiraš po enem mesecu, če pa se želiš prepričati pa je po 3 mesecih podatek zanesljiv.
The Bible contains six admonishments to homosexuals and 362 admonishments to heterosexuals. That doesn't mean that God doesn't love heterosexuals. It's just that they need more supervision. ~Lynn Lavner

#15 bi_bOy

bi_bOy

piščan'c

• Člani
  • 65 prispevkov

Objavljeno 18 marec 2012 - 19:44

Tudi jaz, žal, ne bi relativiziral pomena HIV-a. To je vsaj meni precej grozna bolezen, še bolj kot jo servirajo mediji.
Zadeva je grozna toliko, kakor pač na njo gledaš. Za marsikoga bolj, kot jo servirajo mediji, tu in tam komu pa je skoraj vseeno, če HIV dobi, na žalost.
Jakazmaj, ti se pa pojdi čim prej testirat. Imaš neskončno možnosti - brezplačnih, anonimnih ... Pojdi enkrat v K4 na Roza, pa se tam testiraj, če ne drugače.

Res cenim ljudi, ki se vedejo odgovorno do drugih, ostali pa so zame gamad. Žal.

#16 Gamajun

Gamajun

biskvitek

• Člani
  • 27 prispevkov

Objavljeno 20 marec 2012 - 11:55

OK, moj cilj ni bil tak kot pišete. V originalnem tekstu sem zasledil sledi iracionalne panike, ki nastaja zaradi tega, ker smo resnično bombardirani vsak dan s paranojo glede HIV-a. HIV je nedvomno nevaren virus in z njim se ni za hecati, absolutno je treba poskrbeti za zaščito, da me ne bo kdo narobe razumel.
Zavedajte pa se, da je v zdravstvu malokatera zadeva 100%, kot tudi kondom ni 100% tudi operacije skorajda nikoli niso 100%. Kar ne pomeni, da se mi zdi HIV nekaj nedolžnega, NE, bolj nasprotno! Vendar naj se posameznik zaveda, da ponesrečena avantura še ne pomeni takoj virusa. Da je potrebno paziti na zaščito in vse, če pa se zgodi kaj narobe pa tudi ni še konec življenja, ker je najprej sploh treba preveriti, če je sploh bila možnost okužbe.
Bojim se, da je pri vsem tem bolj kot neposredna posledica okužba marsikje prisoten strah pred družbeno izločenostjo, fobijo med ljudmi. Če jutri dobim na primer neko bolezen, ki ni spolno prenosljiva, in mi rečejo, da bom živel še 5 let, me bodo vsi pomilovali, če jim pa rečem, da je to HIV, se me bodo pa vsi izogibali.
Strah pred virusom HIV je večinoma strah pred družbenimi posledicami. Lahko je tudi strah pred samim sabo, pred tem, da si gej, da si seksal z moškim, nepoznavanje gej skupnosti, mišljenje, ki ti ga dajejo mediji, da so vsi geji okuženi s HIV-om. Žal! :S

#17 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 8 111 prispevkov

Objavljeno 20 marec 2012 - 16:29

Zaradi pomanjkanja strahu pred HIV-om se okužba tudi širi. Pred 20 leti so ljudje okuženi s HIV-om umirali, zdaj tega ni več in posledično se je strah pred HIV-om zelo zmanjšal. Seks brez kondoma oz. bareback je čedalje bolj popularen v Sloveniji (v tujini je to že veliko časa). Da dobiš HIV se ne rabiš veliko matrat - lahko je dovolj 1 nezaščiten spolni odnos. Zadnje čase (predvsem v letu 2011) je bilo kar nekaj okužb, ki so bile pridobljene preko oralnega seksa - čeprav se je do zdaj vedno govorilo, da moraš imeti rano v ustih in podobno; Ne rabiš imeti rane, dovolj je to, da naletiš na človeka, ki je okužen in ni na terapiji, kar posledično lahko pomeni, da ima lahko zelo visoko viremijo (količino virusa). Je pa zdaj drugače. Včasih smo se borili za uporabo kondomov, zdaj se borimo, da naj se ljudje hodijo testirati. Še posebej tisti, ki prakticirajo seks brez kondomov.
Medicina je socialna znanost in politika ni nič drugega, kot medicina velikih razsežnosti. [R. Virchow]
De duobus malis semper minus eligendum est.

#18 Gamajun

Gamajun

biskvitek

• Člani
  • 27 prispevkov

Objavljeno 20 marec 2012 - 18:14

Ja to imaš prav, čeprav mislim, da tem, ki to delajo, ne pomaga še tako močna kampanja o škodljivosti takega početja, je pa to druga zgodba ...
Zaščita je pomembna in nujna. Verjamem, da sem prvi post v tej temi napisal dokaj na hitro, še vedno pa želim poudariti, da kakor škodi premajhen strah prav tako lahko škodi tudi prevelik strah, ki pa ima lahko vzroke tudi kje drugje, ne samo v samem virusu HIV, marveč tudi v lastnem strahu pred spolno usmerjenost, podzavestnimi predstavami o homoseksualcih, ki rinejo ven predvsem v vaseh, kjer sploh ni avtiranih homoseksualcev in informacije prihajajo samo iz medijev. Tudi na splošno se mi zdi, da med splošno populacijo prevladuje prepričanje, da če je nekdo HIV okužen, ga tudi sam takoj stakneš (konec koncev je še nekaj let krožila informacijo, da se prenaša s slino).
Kakor sem rekel, na eni strani je strahu premalo, na drugi strani preveliko. Definitivno pa nisem želel relativizirati samega virusa.

#19 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 8 111 prispevkov

Objavljeno 20 marec 2012 - 19:39

Ja to imaš prav, čeprav mislim, da tem, ki to delajo, ne pomaga še tako močna kampanja o škodljivosti takega početja, je pa to druga zgodba ...

Tukaj ni poanta v zaščiti z kondomi, ampak redno testiranje, da če oz. ko zbolijo, so pod zdravniškim nadzorom. Tako se tudi HIV ne bi širil.
Medicina je socialna znanost in politika ni nič drugega, kot medicina velikih razsežnosti. [R. Virchow]

#20 Gamajun

Gamajun

biskvitek

• Člani
  • 27 prispevkov

Objavljeno 20 marec 2012 - 20:20

Tudi to je res ja ... Hotel sem samo reči, da se najdejo tudi posamezniki, ki pač vztrajajo in bodo vztrajali še naprej, ne glede na to, kaj se bo pisalo in reklo, kakšni bodo ukrepi :S

Prispevek uredil/a: ženska, 22 marec 2012 - 17:29.
Citiranje celotnega prispevka tiste/ga, ki je pisal/a pred teboj, je povsem nepotrebno, kajne? ;)

#21 kolesar18

kolesar18

gay friendly

• Člani
  • 2 prispevkov

Objavljeno 17 maj 2012 - 11:46

5 tednov in 2 dni po rizičnem spolnem odnosu sem šel se testirat na infekcijsko kliniko v ljubljani. EIA anti-HIV 1/2/0 in HIVp24Ag : NEREAKTIVEN je bil moj rezultat. Problem je v tem ker se mi je štiri tedne pa pol po odnosu, pojavila čudna povišana temparatura (nimam vročine), imam bolečine v mišicah in bolčine v pljučih imam tudi povečane bezgavke. Kar traja že približno 2 tedna. Zaradi strahu skoraj ne morem živeti. Nameravam narediti test še enkrat po 3 mescih. Koliko je možnosti, da sem vseeno HIV+ in koliko so natančni te testi po tem času. Hvala za odgovor!

Prispevek uredil/a: glorious, 18 maj 2012 - 08:32.
Premaknjeno iz E-svetovalnica HIV/AIDS preventive

#22 atair

atair

nov na sceni

• Člani
  • 257 prispevkov

Objavljeno 17 maj 2012 - 15:18

Za ta konkretni spolni odnos ni možnosti, da bi test okužbo spregledal. Mesec dni po okužbi (teden gor ali dol) pri nekaterih osebah pride do akutnega HIV sindroma, ki se kaže v nespecifičnih, gripi podobnih znakih (rahla vročina, utrujenost, sistemsko povečane bezgavke, bolečine v mišicah, itd.). Če pride do okužbe, so v tem obdobju že prisotna protitelesa (ki jih zazna test EIA oz. ELISA), znak zgodnje okužbe je pa tudi protein p24.

Tako protitelesa, kot protein p24 so bili v tvojem primeru nereaktivni, kar pomeni da pri opisanem rizičnem spolnem odnosu do okužbe s HIV ni prišlo.

Če pa si imel po tem spolnem odnosu še kakšen rizičen spolni odnos (sem spada vsak spolni odnos brez kondoma, tudi oralni spolni odnos, če si ti "fafal") pa obstaja možnost, čeprav majhna, da test okužbe ne zazna. Od okužbe do datuma tesiranja morajo preteči vsaj 4 tedni.

Če upoštevaš to varnostno okno, so testi 99.9999% specifični in občutljivi, torej praktično ni možnosti lažno negativnega rezultata.

Simptomi, ki jih naštevaš so zelo splošni in dobro bi bilo naredit vsaj osnovno krvno sliko pri osebnem zdravniku oz. splošni pregled.

Če se boš pa ti boljše počutil, se pa pojdi še enkrat testirat...do takrat ni treba čakat 3 mesce, ampak 4 tedne od zadnjega rizičnega spolnega odnosa.

#23 kolesar18

kolesar18

gay friendly

• Člani
  • 2 prispevkov

Objavljeno 17 maj 2012 - 18:07

Si 100% da je to res? Ker sm prebiral, da se po 4-5 tendnih vidijo pozitivni rezultati pri okoli 95% pri ostalih 5% pa se protitelesa razvijejo kasnje in so vidna šele po treh mescih... Da nism ravno jaz eden izmed teh 5%. Čudno mi je, ker mam vse simptome dejansko iste. LP. hvala v naprej

#24 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 8 111 prispevkov

Objavljeno 17 maj 2012 - 23:25

Se pridružujem mnenju atair-ja. :zvecilka: Sicer pa so povečane bezgavke, bolečine v mišicah, res vročina splošni simptomi.

HIV 1/2/0 presejalni test tretje generacije je ob prebolevanju akutnega HIV sindroma LAHKO nereaktiven. Medtem ko je presejalni test četrte generacije lahko reaktiven. Če je presejalni test 4 generacije pozitiven, ti potem delajo potrditveni Western b. in imun. test, ki pa je lahko (spet) negativen ali pa tudi neopredeljiv.

Hočem povedat, da se protitelesa lahko razvijejo tudi zelo kasneje. V tem časovnem okvirju se sicer že zaznava število kopij virusa in upad CD4 celic in naraščanje CD8 celic, čeprav ti dokončne diagnoze (v laboratoriju) ne postavijo dokler vsi testi niso +.

Torej se ne sekiraj. ;) Lahko ponoviš test "za svoj mir" in to je to.
O strahovih bi lahko povprašal zdravnika na kliniki, ki je najbolj primeren za podajanje informacij na vprašanja, ki se ti zastavljajo. :angelcek2:

Glorč :paprika:

#25 zgublen

zgublen

gay friendly

• Člani
  • 1 prispevkov

Objavljeno 22 februar 2014 - 19:02

Pozdravljeni!

Srečujem se z situacijo,ki me zelo skrbi...

Tukaj je moj problem...

Pred 6.leti sem imel nezaščiten spolni odnos z punco ki je pred menoj imela 4.partnerje..med nama se je zgodilo le enkrat..(punca je sedaj tudi mama). Od tega je sedaj minilo veliko časa,sam pa sem sedaj v zvezi z punco 5.let.

Sedaj me je začelo skrbeti ko so se pojavile moje težave...dobil sem luskavico po nogah in lasičču,pogosteje sem utrujen in brez volje,na zadnjiku se mi je pojavila razpoka,ki zelo boli ob upravljanju velike potrebe,pojavljajo se glavoboli...drugih težav nimam.. Povečanih bezgavk nimam,bolan nisem pogosto,vročine nimam,bolečin v mišicah tudi ne...

Prosim za odgovore,če je možno da je prisotna okuižba Aids.

Lep Pozdrav

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov