Skoči na vsebino

Spletno mesto uporablja piškotke. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Več o piškotkih   V redu

Slika

Arhiviranje podatkov

7 odgovorov v tej temi

#1 Las Meninas

Las Meninas

Častni član

• Člani
  • 1 004 prispevkov

Objavljeno 24 februar 2012 - 14:22

Zanima me katere nosilce uporabljate za shranjevanje podatkov, ki bi zagotavljali čim daljšo obstojnost. Za USB ključke nekateri garantirajo 10 let. Za DVD-je nekateri trdijo, da so obstojni le 5 let. Nekateri so pristaši trdega diska z večjo kapaciteto. Vprašanje pa je kako dolgo še bo na voljo tehnologija, ki bo npr. prebrala podatke na USB,...

Sam imam v avtu že deset let star DVD, na katerem imam posneto glasbo in še vedno deluje. In v avtu so res ekstremni pogoji od minus 15 stopinj pa do 50 stopinj, če je avto poleti na soncu.
Sicer kakšne word in pdf datoteke tako niso tako problematične, ker je sama vsebina že čez 5, 10 let zastarela, razen kakšne elektronske knjige. Fajn pa je če ostanejo za dlje časa glasba, filmi, posnete fotografije. Me zanima, če bodo lahko čez 100 let sploh gledali naše fotografije itd.

Kaj je torej po vašem najbolj primerno? Kakšne imate izkušnje?
Ko so nacisti prišli po komuniste, sem molčal, saj nisem bil komunist. Ko so zapirali socialdemokrate, sem molčal, saj nisem bil socialdemokrat. Ko so prišli po katoličane, nisem protestiral, saj vendar nisem katoličan. Ko so prišli pome, ni bilo nikogar več, ki bi lahko protestiral. Evangeličanski pastor Martin Niemőller

#2 netko00

netko00

nov na sceni

• Člani
  • 205 prispevkov

Objavljeno 25 februar 2012 - 01:04

Jaz sem si s tem namenom lani kupil prenosni disk (1 TB). Imam pa vse pomembne stvari na računalniku (nimam problema s prostorom) IN na disku. Tako, da če se en sesuje, imam kopijo. Imam pa na disku še neke filme in serije, katere pa itak lahko z neta potegnem, če mi crkne disk.
Kake slike, ki so mi zelo lepe sem si pa dal razvit :)
If time and space are curved, where do all of the straight people come from?
Author Unknown

#3 ooi

ooi

piščan'c

• Člani
  • 170 prispevkov

Objavljeno 25 februar 2012 - 23:13

Jaz imam podatke, ki se ne spreminjajo (slike, video posnetke ...) na hišnem serverju za gledat in 2 kopije na DVDjih (2 različna tipa medijev, 2 različne lokacije (v primeru požara, poplav, ... ))
v koledarju imam opomnik, da vsake 4 leta zaženem md5 čez podatke, da preverim stanje in po potrebi naredim nove kopije..

Če hočeš podatke dolgoročno prebrati se je potrebno vsakič ko se "preseliš" na novo platformo prepričat, če lahko stare podatke prebereš..

Podatke, ki se spreminjajo (moja "home" mapa) pa imam lokalno kopijo na prenosniku, kopijo na lokalnem NASu in kopija pri starših na njihovem NASu (3 lokacije zaradi možnosti udara strele, požara, poplav, kraje prenosnika ...)

Backupi so zakodirani.

Uporabljam cobian backup.

#4 Las Meninas

Las Meninas

Častni član

• Člani
  • 1 004 prispevkov

Objavljeno 05 januar 2013 - 15:40

A tale md5 se dobi brezplačno? A kako pokaže, če so datoteke poškodovane ali neuporabne?

Drugače se mi zdi dobra rešitev zunanji trdi diski, čeprav se mi zdijo še malo predragi. Pri Big Bangu z velikostjo 3 TB stane 150 €, z velikostjo 2TB pa 100 €, z velikostjo 1 TB pa 80 €.

se mi pa zdi, da neke poceni in varne variante shranjevanja podatkov ni.

Mogoče še shranjevanje na spletu, so nekatere celo zastonj variante; ampak ne ravno z velikimi velikosti (npr. Google Docs 1 GB, dropbox 2,5 GB) Za druge pa brezplačne pa ne poznam. Čeprav mi je ta varianta še najmanj zanesljiva, ker lahko ponudnik iz danes na jutri ukine to storitev. Že google je marsikatero svojo aplikacijo; res pa da vsaj v naprej obvesti; pa še to večkrat in pravočasno.
Ko so nacisti prišli po komuniste, sem molčal, saj nisem bil komunist. Ko so zapirali socialdemokrate, sem molčal, saj nisem bil socialdemokrat. Ko so prišli po katoličane, nisem protestiral, saj vendar nisem katoličan. Ko so prišli pome, ni bilo nikogar več, ki bi lahko protestiral. Evangeličanski pastor Martin Niemőller

#5 ooi

ooi

piščan'c

• Člani
  • 170 prispevkov

Objavljeno 05 januar 2013 - 17:08

md5 je free.. na linuxu in os x je že inštaliran poženeš ga iz komandne vrstice. (md5sum)
Tukaj je ena različica za windows http://www.winmd5.com/.

MD5 vrne unikatno "število" za vsako datoteko, če hočeš ugotoviti ali je datoteka pokvarjena moraš imeti število, ki si ga izračunal, ko si naredil backup in če sta števili enaki je zelo zelo zelo velika verjetnost, da datoteka ni pokvarjna oz. spremenjena.

Če imaš ogromno slik in video posnetkov potem je backup lahko zelo drag....

#6 Las Meninas

Las Meninas

Častni član

• Člani
  • 1 004 prispevkov

Objavljeno 06 januar 2013 - 23:40

no potem mi tale MD5 ne koristi, ker si takrat nisem izračunal.

sicer pa sem zdaj opazil, da imam na enem DVD-R na katerem sem si shranil podatke avgusta ne gre odpirat file v katerih so slike. Piše, da so datoteke empty. Zdaj pa mi ni jasno al so že bile prazne, ko sem jih posnel al se je DVD poškodoval in so se podatki izbrisali.

Sem pa videl, da še imam na disku računalnika in nisem izbrisal. No in tudi tukaj so file prazni.

Sem pa si ustvaril še eno datoteko na računalniškem disku, kjer so shranjeni vse datoteke, ki jih imam na DVD-ju, dostopne so tudi tiste, ki so na DVD-ju prazne.

Sem pa pogledal, da ima DVD zasedenih 4,37 GB, tako da verjetno nisem shranil praznih filov, ker tudi praviloma polnim toliko, da je DVD polni. Pa tud tisti fili, ki so dostopni nimajo take velikosti skupaj. Zanimivo pa je, da so prazni sam fili, kjer so slike.

#7 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 8 185 prispevkov

Objavljeno 07 januar 2013 - 14:19

Sem dokaj nezahteven glede shranjevanja podatkov.
Stvari, ki so mi pomembne in jih imam shranjene na računalniku imam isto shranjene še na prenosnem disku (1TB).
Kar se tiče dokumentov, pa imam shranjene še na e-mailu (poleg prenosnega diska in na pc-ju). :?:
Medicina je socialna znanost in politika ni nič drugega, kot medicina velikih razsežnosti. [R. Virchow]
De duobus malis semper minus eligendum est.

#8 aShocka

aShocka

piščan'c

• Člani
  • 72 prispevkov

Objavljeno 14 januar 2013 - 20:58

Po mojem je najbolj smiselno in v koraku s časom, da zakupiš nek prostor na internetu ter shraniš svoj backup 'na oblak'. Veliko aplikacij, še celo celotni operacijski sistemi se selijo online, skupaj z njimi pa tudi storage space. Fizične kopije podatkov bodo zelo zelo kmalu passé zaradi svoje ranjivosti, medtem ko ti cloud naredi nekaj backupov (načeloma na ločenih serverjih), tako da je zelo malo verjetno, da bi prišlo do izgube podatkov. Pa še na voljo jih imaš od kjerkoli.

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov