Skoči na vsebino

Spletno mesto uporablja piškotke. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Več o piškotkih   V redu

Slika

Ali prava ljubezen sploh še obstaja?

171 odgovorov v tej temi

#26 bugsy

bugsy

piščan'c

• Člani
  • 99 prispevkov

Objavljeno 07 avgust 2011 - 22:58

Se čisto strinjam s predhodnim prispevkom . Dandanes gre večinoma vse nekako prehitro.
In ja, prava ljubezen obstaja . In vsekakor je zanjo potrebno veliko dela . Nič ne gre kar samo od sebe. Za začetek res ni potrebno veliko, za trajanje pa ogromno . Začetek je ta lažji del, in samo osnova vsega naprej. Mislim, da se prava ljubezen v vezi pokaže potem, ko "daš čez" določene stvari s partnerjem. Koliko je pripravljen narediti zate , in koliko ti za partnerja. Ko začetna vznesenost mine, ko deliš dobro in slabo, in še vedno veš, da je to prava oseba zate.
Mislim, da lahko vsi doživimo tisto pravo ljubezen. In morda ne samo enkrat v življenju. Če se le ne omejujemo preveč z raznimi stereotipi, preferencami, izgledom, preteklostjo, slabimi izkušnjami in podobno.
Live with no regrets. Dream, dare, do . Everything is good for something.

#27 jmuminov80

jmuminov80

zasvojen'c

• Člani
  • 650 prispevkov

Objavljeno 08 avgust 2011 - 13:01

Seeveda obstaja prava ljubezen, ampak sami sebi otežujemo, da bi jo našli, ker smo postali zaradi vseh neuspelih poskusov previdni in nas je enostavno strah. Dobro bi bilo premisliti, če je v tem primeru dobro, da se učimo iz lastnih izkušenj :D Gre namreč za to, da če se ne bi učili, bi vsakemu človeku že od začetka dali možnost in se mu popolnoma predali, vendar bi tudi vsakokrat na smrt bolelo, če bi bili prizadeti, po drugi strani pa se iz lastnih izkušenj učimo in po navadi traja nekaj časa, da se popolnoma prepustimo. Rečemo, da rabimo, da se navadimo človeka, da ga spoznamo, bla, bla, bla, čisti razum, ki se vmešava v čustveno sfero, kjer v svojem osnovnem pomenu ni prostora za razum. Je pa res, da če smo prizadeti, je drugače. Lažje. Ponavadi. Lahko pa postanemo otopeli.

To je pa tudi res

Naša " osećanja " u vezi sebe direktan su  pokazatelj gde se nalazimo u odnosu ..na 

Svoje Želje !

Zoran Pavlović 

#28 rising_sun

rising_sun

piščan'c

• Člani
  • 110 prispevkov

Objavljeno 08 avgust 2011 - 13:09

Seveda obstaja ... Ni pa nujno, da traja. Vse ima rok uporabe. Tudi odnosi. To pa še ne pomeni, da ni bilo to to.
...you see it's not the wings that makes the angel,
you just have to move the bats out of your head...

#29 kanji

kanji

zasvojen'c

• Člani
  • 760 prispevkov

Objavljeno 08 avgust 2011 - 16:19

Kaj pa bi naj bila ta "prava ljubezen"? Kako veš, da jo enkrat imaš oz. si del nje?
Is the pious loved by the gods because it is pious, or is it pious because it is loved by the gods?

#30 lube

lube

Častni član

• Člani
  • 877 prispevkov

Objavljeno 08 avgust 2011 - 16:33

Ja mene tudi zanima kako veš da imaš "pravo" ljubezen
in zakaj ostale niso prave. :D

Zveni tako kot da desnica je "prava" roka z katero se lahko piše...

Ta prispevek je mogoče star in ne odraža trenutnega mnenja!

#31 moonboy

moonboy

piščan'c

• Člani
  • 69 prispevkov

Objavljeno 08 avgust 2011 - 23:13

Zakaj v tej temi vsi govorite o tem, kako se je treba za obstanek veze truditi? Jaz sem pa mislil, da se vprašanje nanaša na čustva oziroma da gre za sploh bolj filozofsko vprašanje "Kaj je jubezen?", ne pa "Kaj je stabilna in srečna veza?".

Sicer vsem, ki jih zanima odgovor na to drugo vprašanje, priporočam knjigo Formule ljubezni. Knjiga žal govori izključno o heteroseksualnih parih, ampak mislim, da preslikava ni pretežka. Poanta knjige je, da to kar ljudje iščejo ni prava ljubezen, ampak predstava o pravi ljubezni. Po mojem mnenju prava ljubezen (kot nek absolutni ideal) ne obstaja, ker če bi obstajala, bi vsi vedeli, kaj to je, tako pa ne ve nihče. Obstajajo pa različne predstave, ki so v knjigi lepo razdelane in so pojasnjene tudi njihove pomanjkljivosti.

Ne trdim pa, da ne obstaja srečna ljubezen. Ta po mojem mnenju lahko obstaja (najlaže takrat, kadar imata partnerja isto predstavo o ljubezni) in je verjetno za vsak par različna.

Mimogrede, čeprav jo priporočam, knjiga meni ni bila všeč. Na tisto prvo filozofsko vprašanja "Kaj je ljubezen?" namreč sploh ne odgovori.

#32 Rain

Rain

Častna članica

• Člani
  • 239 prispevkov

Objavljeno 09 avgust 2011 - 15:22

Temo, kaj je (za nas) ljubezen, že imamo, kaj točno pa je vprašanje, s katerim naj bi se ukvarjali v tejle, pa meni predstavlja manjšo uganko. Uvodni prispevek mi zveni kot reklama za vedeževanje :), naslov teme pa kot da avtorica predpostavlja, da prava ljubezen nekoč je obstajala, danes pa je to pod vprašajem. :?:
Sama zase in sama po sebi in od človeka neodvisna zagotovo ne, zato Moonboy, tvojega nezadovoljstva zaradi pomanjkanja definicije ne razumem; saj že iz tvojega prispevka lahko človek razbere, da Milivojević pravzaprav odgovori na to, kaj ljubezen je – vedno predstava o ljubezni tistega, ki ljubi.

#33 moonboy

moonboy

piščan'c

• Člani
  • 69 prispevkov

Objavljeno 09 avgust 2011 - 23:24

Ne, jaz sem ob branju knjige imel občutek, da avtor razume ljubezen kot nekaj, kar se da absolutno definirati, ne pa preprosto kot to, kar pač verjameš da je. Celotna knjiga izhaja iz tega, da so predstave o ljubezni napačne, ravno zaradi tega, ker ne ustrezajo temu, kar ljubezen v resnici je (in ker so različne pri obeh partnerjih). S tem, ko obdela vsako predstavo o ljubezni, pove torej samo, kaj ljubezen ni. Ampak ko to vse odšteješ, ugotoviš, da sploh nič ne ostane.

Sicer nisem imel namena kritizirati knjige - s psihoterapevtskega stališča je verjetno zelo dobra iztočnica za par, ki ima težave, ali za posameznike, ki niso zadovoljni s svojimi preteklimi vezami. Samo jaz sem iskal nekaj drugega.

#34 matthew

matthew

piščan'c

• Člani
  • 68 prispevkov

Objavljeno 14 avgust 2011 - 03:40

Mislim, da ljubezen prepogosto zamenjujemo z zagledanostjo/spolno privlačnostjo. In potem prihaja do dvomov, če prava ljubezen sploh obstaja.

#35 Keiris

Keiris

nov na sceni

• Člani
  • 207 prispevkov

Objavljeno 19 september 2011 - 23:06

Zame ni ljubezen nikoli drugačna kot prava.

Fall seven times, stand up eight. 

#36 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 8 184 prispevkov

Objavljeno 21 september 2011 - 15:37

Odvisno kaj je za posameznika "prava" ljubezen. :berem:
Medicina je socialna znanost in politika ni nič drugega, kot medicina velikih razsežnosti. [R. Virchow]
De duobus malis semper minus eligendum est.

#37 seannsy

seannsy

gay friendly

• Člani
  • 18 prispevkov

Objavljeno 21 september 2011 - 18:47

Prava ljubezen ... zaenkrat še nic na vidiku, povem, ko bom to res spoznal, ce to res sploh obstaja.

#38 klarca87

klarca87

piščan'c

• Člani
  • 77 prispevkov

Objavljeno 25 september 2011 - 21:25

Verjetno je, sam najti jo je treba.

We just get one life. Don't waste it by waking up early. (The idealist)  :plosk:

#39 Chiara`

Chiara`

Častna članica

• Člani
  • 2 312 prispevkov

Objavljeno 11 oktober 2011 - 21:03

Sicer nisem imel namena kritizirati knjige - s psihoterapevtskega stališča je verjetno zelo dobra iztočnica za par, ki ima težave, ali za posameznike, ki niso zadovoljni s svojimi preteklimi vezami. Samo jaz sem iskal nekaj drugega.

Ravno danes sem imela zanimivo diskusijo o tem - prav tej knjigi. Cela knjiga skupaj je več ali manj pusta, ampak tisto glavno oči-odpirajoče dejstvo glede zaljubljenosti, pa je podano v njej. Ko čutimo tisti občutek (sploh če osebe ne poznamo dobro), nekako projeciramo nanj lastne želje, kaj pričakujemo in želimo. V resnici vlagamo v iluzijo in ne v človeka in zato se tolikokrat zgodi, da se po končani vezi nekdo razburi (ponavadi zapuščen), češ kak prasec/prasica je bil/a druga oseba. Ker se nam zdi, da smo storili ogromno za tega človeka, ko smo pravzaprav bili zaljubljeni v nekaj, kar ne obstaja.

Ali prava ljubezen obstaja je kočljivo vprašanje, odvisno od posameznika. Iz osebnega stališča, menim, da je ljubezen zelo širok pojem, ki ga lahko čutiš do vsakogar, ki ti nekaj pomeni, neglede na intimne odnose, pri le-teh pa je prisotna še fizična privlačnost. Partnerska ljubezen pa je -po moje- mogoča, ko se dva posameznika ujameta in ne gradita na iluzijah, ampak sta si dejansko všeč v biti kot človeka in imata voljo in veselje do preživljanja skupnega časa, ne v dvojini, ampak kot vsak zase, posamezno, skupaj z drugim. Brez dvoma, strahu ali prevelikih frustracij. Za to pa je potrebna izjemna zrelost, potrpežljivost in samozavest. Ne verjamem in dvomim, da kdaj bom, da se da s partnerjem, oziroma njegovo prisotnostjo karkoli večjega narediti na teh področjih in da večje primankljivosti v prej omenjenih lastnostih, dolgoročno razkrojijo vsak odnos.

#40 DaY_Dream

DaY_Dream

gay friendly

• Člani
  • 24 prispevkov

Objavljeno 11 oktober 2011 - 22:08

V resnici vlagamo v iluzijo in ne v človeka

Res je oči-odpirajoče dejstvo, ampak še vedno nisem prepričana, če se raje z njim ne bi strinjala :)
...
Meni je knjigo pred časom priporočil prijatelj, ker sem se vedno pritoževala nad tem, da se težko zaljubim. Njegov namen je bil, da se s tem dejstvom pomirim, ker imam očitno v sebi vgrajen 'mehanizem Formul ljubezni'. Zaljubljenost naj bi bila le iluzija, občutek, ki si ga sam povzročiš s sliko, ki si jo narediš o izbrani osebi, in ne obratno (se pravi, da ni oseba direktno tista, ki ti te občutke povzroča). Ampak vprašanje...
Sicer pa sem tudi jaz mnenja, da ima knjiga nekako namen razbremeniti marsikatero zvezo, v kateri se problem pojavi, ko začetna zatreskanost mine in se začnejo kazati resnični obrazi.

Tukaj torej razmejujem zaljubljenost od ljubezni. Ljubezen seveda OBSTAJA in to v neskončno oblikah. To je nedvomno.

Left hand of the goddess 

#41 Omicron30

Omicron30

nov na sceni

• Člani
  • 287 prispevkov

Objavljeno 24 oktober 2011 - 11:10

Kot je nekdo pred mano omenil, da vsi nekaj hitimo glede veze že na začetku. To je res. Samo problem pa je tudi to, da marsikdo sploh ne da drugemu možnosti za to, da bi se spoznali ali pa kaj podobnega. Zato marsikdo hiti že na začetku. Mogoče zato, ker je bil dostikrat zavrnjen ali kaj podobnega in pač pohiti, potem na začetku, da pač ne izgubi še tiste možnosti. Vem in govorim iz lastnih izkušenj. Je pa res, da potem tudi sami začnemo malo bolj študirat glede vsega. Mislim, da bi morali en drugemu dati več možnosti za to, da se osebno spoznamo. Tudi jaz sem bil že v takem primeru, ko mi je nekdo poslal sliko - na kateri je bil videti grozen - a ko sva se spoznala, pa sem videl, da je tako lušen fant, da je za znoret.
Je pa tudi res, da v današnjih dneh večina išče na človeku samo napake, redkokdo pa vzame človeka kot celoto. In tudi preveč se obremenjujemo z tem, kako bo okolica reagirala, ko nas bo vidla z fantom, ki ima kako napako (recimo vizualno). V smislu: "Joj, s tem pa ne bi mogel biti, ker mu manjka en zob (ali pa da malo škili ali kaj podobnega). Kaj bodo pa drugi rekli!"
Mislim, da tudi večina v današnjih časih več ne išče prave ljubezni, ampak popolnost. Če ne zaradi drugega vsaj zaradi tega, da se s partnerjem hvalijo okoli: "Wov, moj fant ma pa lepše oči kot tvoj!" (oz nekaj podobnega).
Kajti sem mišljenja, da če imaš nekoga resnično rad, ga moraš sprejeti z njegovimi dobrimi in slabimi lastnostmi.

"Let me guess, someone stole your sweetroll?"

#42 Žan

Žan

biskvitek

• Člani
  • 40 prispevkov

Objavljeno 24 oktober 2011 - 15:57

Nisem je še izkusil, verjamem pa da obstaja, za vsakega pač v drugačni obliki :)

#43 sleepy

sleepy

piščan'c

• Člani
  • 68 prispevkov

Objavljeno 30 oktober 2011 - 16:24

Prava ljubezen obstaja samo najti jo je potrebno. Ko pride prava ljubezen, absolutno začutiš ob osebi nekaj posebnega. In ko z njo preživljaš trenutke iz dneva v dan, si brez skrbi, se počutiš popolno, te sprejema kakršenkoli si že in z njo deliš probleme, ki te težijo. Preprosto, ko pride čas in pride prava oseba veš, da je to to :ljubezen:

Omnia mea mecum porto.

#44 Eos23

Eos23

Častna članica

• Člani
  • 959 prispevkov

Objavljeno 19 julij 2013 - 17:33

Prava, napačna ... Ena in edina ... Zame je. Mora biti. Ker če je ni ...  Potem je vse minljivo, brez vrednosti ... Rojstvo in smrt. Srce in um. Zavedno in nezavedno. Duša in telo. Živali, rastline, nebo in zemlja, ogenj in voda ... Sonce, luna, zvezde, galaksije ... Jaz in ti. Mi vsi. Pa vendar vsi želimo preživeti, nekaj nas žene naprej ... Želja, potreba, lakota ... Po ljubezni. Eni in edini. Neminljivi. Ki je. Samo poglej se v zrcalo. Je. Ti si dokaz. ;)

:mavrica2: 

Prispevek uredil/a: Eos23, 19 julij 2013 - 17:35.

There is nothing noble in being superior to your fellow man; true nobility is being superior to your former self.
You are NOT invited to the other side of (in)sanity.
Ex cineribus resurgam, ferox et potens.

#45 Nasmejani

Nasmejani

gay friendly

• Člani
  • 9 prispevkov

Objavljeno 20 julij 2013 - 20:59

Prepričan sem, da prava ljubezen obstaja, opažam pa tudi nekakšen trend, ki enačuje zaljubljenost z ljubeznijo... tukaj pa se sam ustavim, saj sem mnenja, da je zaljubljenost le sladek, varljiv in intenziven uvod v tisto, kar nam ljubezen lahko ponudi v življenju. Iz tega tudi lahko razumem dvom, da prava ljubezen obstaja, saj se zaljubljenost praviloma po parih mesecih konča... in če se ta občutek vedno konča in predstavlja nekomu obliko prave ljubezni, se tudi strinjam z logičnim sklepom, da prava ljubezen ne obstaja, ali pa jo je težko najti.

Dejstvo pa je, da pri meni ljubezen obstaja in predstavlja nekaj, kar ni nujno pogojeno z drugo osebo (energija pa exponentno raste v kolikor se pretaka med dvema ali večimi osebami). Izvira iz mene samega, je ves čas prisotna in bi jo opisal kot nekakšen občutek brezpogojnega sprejemanja. Videti ''napake'' in jih sprejeti tudi če jih ne razumeš...

Če se dotaknem še veze, jo dojamem kot najboljši način, da se pride do spoznanja ljubezni. Po sladki fazi zaljubljenosti, kjer nas partner navduši s svojo popolnostjo, ki jo vidimo zaradi naših čudovitih možgančkov in kemijskih procesov, pridemo do faze hladnega tuša. Vidimo realno sliko in za marsikoga se tukaj pot zaključi. Lahko pa tudi ne... in če si človek dovoli, ima možnost priti do čudovite in zelo vredne izkušnje ljubezni. Ko enkrat ta občutek izkusiš, pa ga lahko apliciraš v vsakodnevnih situacijah, z najrazličnejšimi ljudmi, s katerimi te razen prijateljstva, naključnega pozdrava ali pa vprašanja za smer, ne druži nič drugega...

Se zavedam, da je to le moje doživljanje in predstava tega občutka, ampak si upam trdit, da prava ljubezen ŠE obstaja in tudi vedno bo.

Pa naj še izkoristim priliko za pozdravčke ob mojem prvem postu na mf ;)

#46 Donvita

Donvita

zasvojen'c

• Člani
  • 574 prispevkov

Objavljeno 21 julij 2013 - 11:12

Seveda obstaja, vedno je in bo   :ljubezen: .
 Ampak: "Tvoja naloga ni iskanje ljubezni,
                temveč odpravljanje vseh ovir,
               ki si jih v sebi postavil pred njo."

Rumi

#47 majasvetlin

majasvetlin

redni gost

• Člani
  • 399 prispevkov

Objavljeno 21 julij 2013 - 19:19

Absolutno da obstaja, drugače se ne bi borili za njo. Vendar ljudje ne znaj/mo več potrpeti en z drugim in raje vse skupaj zavržej/mo, kar naredij/mo. V zvezi se ne vrti vse samo okoli nas, ampak je treba znati sprejemati kompromise in moramo tudi mi kdaj pa kdaj popustiti in dovoliti partnerju/ki, da nas vodi. Upam, da jo bom tudi jaz kdaj doživela.

Some people got to laugh
Some people got to cry
Some people got to make it through by never won'dring why.

#48 PandaSan

PandaSan

piščan'c

• Člani
  • 182 prispevkov

Objavljeno 21 julij 2013 - 22:28

Prava ljubezen. Verjetno je res za vsakega posameznika tole cisto drugace. In po tej logiki ni tezko najti pravo ljubezen. Ampak nekoga, ki ima enake predstave/ideje o tem kar naj bi prava ljubezen bila.
Jaz ratujem iz leta v leto bolj skepticna okoli teh stvari. Ne verjamem da je nekje ena univerzalna formula za ljubav in ta ali obstaja ali ne. Vsakem svojeel. In ce najdes kompatibilnega partnerja... potem verjetno lahko reces, da si nasel pravo ljubezen.
A man chooses, a slave obeys.

#49 minimaxi

minimaxi

piščan'c

• Člani
  • 143 prispevkov

Objavljeno 22 julij 2013 - 10:36

"Prava" ljubezen o kateri sanja marsikatera najstnica obstaja v filmih, pravljicah, telenovelah...v realnosti pa so poleg ljubezni tudi prepiri, nesoglasja, različna mnenja, prilagajanja, kompromisi...Ljubezen niso "metuljčki v trebuhu", ki jih čutimo na začetku zaljubljenosti. Ljubezen je zrela, dorasla, spoštovana. Prava ljubezen pride z leti...na začetku pa je samo zaljubljenost na "prvi pogled"

Ne verjamem v "pravo ljubezen", verjamem pa v zrelo in spoštovano ljubezen dveh odraslih oseb.

Zdrava kmečka pamet lahko nadomesti skoraj vsak nivo izobrazbe,
vendar noben nivo izobrazbe ne more nadomestiti zdrave kmečke pameti. (Arthur Schopenhauer)

#50 Eos23

Eos23

Častna članica

• Člani
  • 959 prispevkov

Objavljeno 22 julij 2013 - 15:42

Posredujem članek, ki sem ga ravno na to temo prebrala nekaj dni nazaj, izpod 'zloglasnega' anonimnega pisatelja (zapisovalca)  z psevdonimom Eros, avtorje [psi] ... (Kot zanimivost: zaradi te knjige sva se spoznali z ženo in pravijo, da vsebuje ključ do prave ljubezni. Naključje? ;) )
Morda primerno čtivo predvsem za skeptike, iskalce pa tudi 'nejeverne tomaže'.

In predvsem ... Ljubezen ni igra, je melodija. Mi smo zgolj inštrumenti skozi katere se zaznava. ;)

Oz, tako kot je zgoraj čudovito zapisala Donvita.  :spostovanje: 

Prispevek uredil/a: Eos23, 22 julij 2013 - 15:44.

There is nothing noble in being superior to your fellow man; true nobility is being superior to your former self.
You are NOT invited to the other side of (in)sanity.
Ex cineribus resurgam, ferox et potens.

1 uporabnikov bere to temo

0 članov, 1 gostov, 0 anonimnih uporabnikov