Skoči na vsebino

Spletno mesto uporablja piškotke. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Več o piškotkih   V redu

Slika

Dioptrija

197 odgovorov v tej temi

Anketa: Nosite očala? (896 članov je oddalo svoj glas)

1. Da (200 glasov [67.57%])

Odstotek glasov: 67.57%

2. Ne (vidim zelo v redu) (70 glasov [23.65%])

Odstotek glasov: 23.65%

3. Vidim slabše, toda jih še ne nosim (26 glasov [8.78%])

Odstotek glasov: 8.78%

Glasuj Gosti ne morejo glasovati.

#51 Skuliran

Skuliran

piščan'c

• Člani
  • 71 prispevkov

Objavljeno 29 avgust 2006 - 22:54

Hja, seveda je tudi mene mati narava posula s srečnim genom za slabovidnost :x .
Že od petga razreda dalje jih nosim in so takorekoč z mano vsepovsod, saj sem brez njih praktično slep! Imam krasno dioptrijo, L/-3'5; D/-2'5 in plus tega še mal škilim na levo oko :D . SIcer se to ne vidi če ne opozorim koga da res pogleda.
Sem se pa navadu na cvikerje, v OŠ so me skos zbadali "piflar", "špeglajzer" in podobno, pa me ni tolk ganlo.
Šele v gimnaziji sem si omislu tut leče in jih ene 8 let skos nosu, ker še ni blo nekih lepih okvirjev za dobit. Zadnje 3 leta pa sem večinoma kr na očalih, ki so postala moj zaščitni znak. Zato si izbiram vedno dobre okvirje in mi za to ni žal denarja, ker jih itak rabim.
Mislim pa, da so postala očala kr modni hit in folk si jih baše na frise na veliko, tut brez dioptrije - butli :x . Srečni naj bojo da dobr vidjo!
Leče uporabljam le ob močni sončni svetlobi, da si nataknem še sončna očala al pa ob kakšni športni aktivnosti.
Drgač se pa najde lepih dizajnerskih okvirjev čedalje več in za vsak okus nekaj, zihr!

LP
"Life is like a Box of Chocolates - you never know, what you gonna get...."

#52 Shaman

Shaman

veteran

• Člani
  • 1 714 prispevkov

Objavljeno 29 avgust 2006 - 23:08

mharc je vprašal :
"Če imaš cilindre, ne moreš imeti leč?"
Zaenkrat, kolikor mi je znano, žal ne. Postopek izravnave oz. prilagoditve leče zahteva posebno brušenje. Pri vstavljivih lečah to NI mogoče.

Seveda obstajajo. Dobiš praktično v vsaki optiki, so pa seveda malo dražje.

Nekaj o njih (med drugim) lahko preberete v tem članku: Za oster vid in zdrave oči.
Vse ljubezni so enako lepe, le da vam nekatere lahko nudijo več užitkov. Slika objavljena

#53 Portia

Portia

biskvitek

• Člani
  • 46 prispevkov

Objavljeno 30 avgust 2006 - 08:21

js mam ocala, mam jih za na blizu, se pravi za pc, branje knjig, ucenje.. vcsih kr tko mal za lepse :)
dioptrijo ne vem kok mam, se ne ubadam kej prevec s tem..
My bubs..

#54 amand|ta

amand|ta

piščan'c

• Člani
  • 59 prispevkov

Objavljeno 30 avgust 2006 - 08:29

Nikoli nisem marala očal, pa sem jih vseen dobila v 2 letniku srednje šole, zarad izjemnih glavobolov. Pa še vedno jih ne maram in za leče velja enako! :x

#55 lokvanj

lokvanj

piščan'c

• Člani
  • 161 prispevkov

Objavljeno 30 avgust 2006 - 10:29

še ena očalarka se je pofočkala. :D vid se mi je poslabšal pri 18 letih, dobila sem očala, vendar sem jih nosila samo za v šolo. lani sem šla na okulističen pregled, dioptrija se mi je rahlo povečala (-1, -0.75) in sedaj jih bolj pridno nosim: v kinu, pred tvjem, pred računalnikom, na predavanjih...včasih tudi kar tako. imam pa manjšo težavo - zelo ozek obraz in tako zeeelooooo težko dobim primeren okvir. z zdajšnim sem zadovoljna, čeprav se še vedno nisem ravno navadila. :?: leč me je strah in nevem če jih bom kdaj uporabljala.
obožujem pa sončna očala. blazno rada jih nosim, kljub temu da imam zaenkrat samo 1. :(
i think prime numbers are like life. they are very logical but you could never work out the rules, even if you spent all your time thinking about them.

#56 antZZZ

antZZZ

biskvitek

• Člani
  • 41 prispevkov

Objavljeno 30 avgust 2006 - 10:57

No, jaz tudi že nosim očala kar nekaj let (od srednje šole dalje, kar pa je že precej, ker smo že imeli 10 obletnico :| ), imam nekaj malo cilindra, in ni bilo problema z nošenjem leč, so mi jih vseeno dali, brez da bi moral kaj posebej naročevati. Nosim mehke kontaktne leče, očala so trenutno zlomljena. Pa še alternativa za vse, ki jih zanima: http://www.i-see.org/perfect_sight/ Sam sicer nisem sprobal, ker mi manjka potrpljenja za kaj takega :)

#57 BlueGirl

BlueGirl

piščan'c

• Člani
  • 118 prispevkov

Objavljeno 30 avgust 2006 - 11:00

Še ena tukaj! Brez leč sem slepa kot kura.
Vid se mi je poslabšal nenadoma, skoraj preko noči. Začela sem z dioptrijo -2,5 v 6. razredu OŠ. Spominjam se, da sem en teden jokala, zdelo se mi je, da sem z očali še večja grda račka kot sicer. No, pa saj je bilo res. Tista debela stekla in otroški okvir, ki mi ga je izbrala sestra. Groooza! Kasneje sem začela nosit leče, najprej tiste za eno leto, potem mesečne. Finančno je kar velik zalogaj, imam pa zadnji 2 leti to srečo, da jih dobim zastonj od očetove prijateljice, ki ima optiko. Zalaga me tudi s tekočino, tako da res nimam razloga, da bi leče zamenjala z očali.
V vsem tem času se mi je dioptrija poslabšala na -5, trenutno ne raste in upam, da bo ostalo tako kot je. Sicer z očmi nimam težav, nekajkrat sem imela vnete zaradi pomanjkanja kisika, ker sem predolgo nepresano nosila leče.
A parfum, ki nosiš ti, na drugemi drugačije diši.

#58 raceing girl

raceing girl

piščan'c

• Člani
  • 134 prispevkov

Objavljeno 30 avgust 2006 - 20:52

Evo jaz sem tudi špeglarka. In kot se seveda spodobi sem tudi jaz travmirala zaradi groznih okvirjev in debelih špegelc. Kasneje sem se odločila za leče. Ker pa imam cilinder so zame prišle v poštev poltrde leče,ki pa so (vsaj zame) zelo neudobne,zato sem se kar za špegelce odločila.
Bodi kar si //
ostalih je tako že preveč!

#59 leisha

leisha

biskvitek

• Člani
  • 31 prispevkov

Objavljeno 30 avgust 2006 - 20:54

Tud jaz nosim gledike. Prve,tiste veeelike in težke so mi nataknili v 5.razredu OŠ in sem jih morala nositi cca.2 leti, nato se mi je dioptrija toliko izboljšala in sem jih imela še samo za branje in TV, nato pa sem bila nekaj let celo brez očal. Z leti in "prihodom" računalnika (doma in v službi) pa se je stvar spet poslabšala tako, da jih imam zdaj stalno na nosu; čisto OK sm se navadila na njih,saj so zdaj ti materiali tako lahkotni. ;)
:rotfl: Smeh je glasba srca....:rotfl:

#60 8bit

8bit

biskvitek

• Člani
  • 28 prispevkov

Objavljeno 30 avgust 2006 - 23:08

js nimam očal pa sm dost za računalnikom. ubistvu mi vsi grozijo da se mi bo vid poslabšu sam oni ne vejo moje skrivnosti ker vsak dan delam vaje za oči, tko da do sedaj vidim 1a :shock:
space for rent

#61 e_misko

e_misko

piščan'c

• Člani
  • 62 prispevkov

Objavljeno 31 avgust 2006 - 10:03

Ojojoj, sami špeglarji smo na tem forumu, vsaj glede na anketo. :shock:
Očala me spremljajo že od 4. razreda in so mi vedno bolj všeč. Za kakšen dan, ko pa ne pašejo, pa so tukaj še zmeraj lečke.

#62 kris20

kris20

piščan'c

• Člani
  • 121 prispevkov

Objavljeno 31 avgust 2006 - 11:31

Očala nosim že od 4. razreda. Trenutno sem že tako kratkoviden in imam toliko cilindrov, da sem brez njih slep kot kura. Nikoli nisem razmišljal o kontaktnih lečah, raje se igram z nemogočimi okvirji 8) . Sicer pa je pogovor z eno oftalmologinjo samo podkrepil moj odpor do njih ...
Zrcalo namreč prikazuje tisto, kar je bilo, tisto, kar je, in tisto, kar bi utegnilo biti. Bi želel pogledati? (J.R.R.Tolkien)

#63 goinup

goinup

izkušen

• Člani
  • 991 prispevkov

Objavljeno 31 avgust 2006 - 16:43

Ko sem bil majhen sem nosil poleg zobnega aparata še očala. Vendar se mi je z leti vid izboljšal in sem se v 8 razredu OŠ poslovil od očal. Ravno dva dni nazaj sem imel službeni zdravniški pregled in se lahko še pohvalim z sokoljim 100% vidom. Sem vesel, da je temu tako.
Drugače pa nosim sončna očala po potrebi in obvezno, kadar vozim. 8)
Do files get embarrassed when they get unzipped?

#64 Maja85

Maja85

piščan'c

• Člani
  • 51 prispevkov

Objavljeno 01 september 2006 - 18:37

Še ena slepa (skoraj dobesedno) kura se javlja. Moja dioptrija znaša -6,5 in -6. Brez leč si ne upam iz hiše. Očala sicer nosim, ampak zelo redko, če sem zelo prehlajena na primer. Drugače pa ne. Sicer sem že prerasla špeglarski kompleks, ampak sem enostavno bolj navajena na leče.

#65 Gost_abstrakcija_*

Gost_abstrakcija_*
  • Gostje

Objavljeno 04 september 2006 - 01:40

Še en, ki ima očala! Jest sm jih fasov v 4. letniku sr. šole zarad glavobolov. Takrat sm mel +0,5 dioptrije na obeh učkah, v 18 letih se mi je poslabšal na +1,75 na obeh. leče mam samo pri športu in na morju, drugač pa obožujem očala, sploh kakšne odpulene okvirčke.

#66 Immortal

Immortal

veteran

• Člani
  • 1 858 prispevkov

Objavljeno 04 september 2006 - 11:56

Vid se mi je poslabšal ob vstopu na fakulteto, po prvih izpitih :shock: Šla sem k privat zdravnici, izmerila mi je -1,75 na obeh. Po 4 letih sem šla na pregled, ni vidnih sprememb, samo zamenjala sem plastične šipce, ker so bile res preveč poškrabane. Razen, da sem malo bolj videla ob -2,0 na desnem uču, ki se je moral extra potrudit, ker je bila leva šipca tok popraskana. :roll:

Čez nekaj časa sem šla k drugi optičarki in zdravnici, ki mi je zmerila še cilindre (aparat je pokazal, da jih imam), ampak sva potem družno ugotovili, da s korekcijo cilindrov na šipcah ne bi nič bolje videla, zato je pustila -1,75 na levem in -2,0 na desnem uču. Zamenjala sem okvir, ki mi krasno paše in sem povsem zadovoljna, da obstajajo 1001 različni tipi in barve okvirjev, kjer vsak najde nekaj zase. Je pa seveda razlika, če ti svetuje nekdo, ki se spozna na to, kar ti resnično paše ali pa ti "svetuje" zato, da proda najnovejši model ali tak, ki ni šel v prodajo.

Imela bi leče, kadar grem plavat ali smučat, ampak spet ne tako zelo rada, ker bi imela več komplikacij pri vstavljanju - čeprav se kao človek navadi.
A hug is the shortest distance between Friends.

#67 eduardo

eduardo

piščan'c

• Člani
  • 70 prispevkov

Objavljeno 05 september 2006 - 11:12

Uporaba leč v vodi, sploh sladki je kontraindicirana, pa ne zaradi škode če ti jo odnese (mimgrede, z mehkimi komot plavaš tudi pod vodo), ampak zaradi tega, ker se pod lečo naredi čudovito leglo bakterij... Že kdaj slišal za keratitis??? :loco:
Dovoljeno je vse, kar je izvedljivo!

#68 abstrakcija

abstrakcija

gay friendly

• Člani
  • 9 prispevkov

Objavljeno 05 september 2006 - 12:29

Slišal sem, sam ne vem več kva je to. Jest v slani vodi uporabljam leče že 10 let, na morju z aktivnim plavanjem sem pa v povprečju 40 dni na poletje. V sladki vodi pa jih ne uporabljam ker me moti pa pravjo tud da je nevarn.

#69 Gost_neznano_*

Gost_neznano_*
  • Gostje

Objavljeno 05 september 2006 - 13:38

Ocala nosila cca 13 let, pred štirimi leti pa sem jih zaradi skelecega obcutka po operaciji nosu, odlozila.
Izogibam se prehitri voznji, ker enostavno ne vidim dovolj. Pocasi bom morala razmisljati o lecah, da koga ne ubijem.

-1,75 na levem in -2,0 na desnem uču

Imam popolnoma enako postavko s stevilkami vred :mrgreen: .

#70 eduardo

eduardo

piščan'c

• Člani
  • 70 prispevkov

Objavljeno 05 september 2006 - 17:08

Ena izmed možnih bakterij:

Acanthamoebni keratitis
Acantamoeba je mikroskopski parazit, ki se nahaja v vodi in lahko okuži roženico ter povzroči keratitis. Obolenje se pojavlja skoraj izključno pri uporabnikih kontaktnih leč. Glavni dejavniki tveganja so kopanje v bazenih, jezerih ali morju s kontaktnimi lečami v očeh, shranjevanje kontaktnih leč v doma pripravljenih raztopinah ter slaba higiena kontaktnih leč. Značilna za to obolenje je huda bolečina, rdečina očesa ter minimalen izcedek. Diagnozo potrdimo z mikroskopskim pregledom celic, ki jih odvzamemo s površine roženice. Bolezen zdravimo z antibiotiki in protigljivičnimi zdravili. Kljub ustreznemu zdravljenju lahko pride do razvoja hudih brazgotin v roženici, ki kasneje za izboljšanje vida zahtevajo keratoplastiko, torej presaditev roženice.
Dovoljeno je vse, kar je izvedljivo!

#71 abstrakcija

abstrakcija

gay friendly

• Člani
  • 9 prispevkov

Objavljeno 05 september 2006 - 23:53

hvala za podrobne info. Sem se še mal pozanimal pr znancu k je okulist. Prav da res ni pametn z lečami u vodo. Do zdej res nisem imel težav in upam da nisem komu kakšne škode povzročil z nepreverjenimi informacijami. Torej folk:
NE Z LEČAMI U VODO!

#72 Gost_GOST2_*

Gost_GOST2_*
  • Gostje

Objavljeno 07 september 2006 - 10:12

Dan folk, kupujem nova očala, rad bi tud leče probal. Katero optiko oz okulista v Ljubljani mi svetujete???

Hvala .

#73 Gost_Očalar_*

Gost_Očalar_*
  • Gostje

Objavljeno 07 september 2006 - 11:02

Optika Krstič ma manda največjo izbiro okvirjev in leč (preverjeno). Lokacije najdeš na netu. So pa tudi zelo prijazni in odkriti pri izbiranju okvirjev (včasih celo kruto odkriti :mrgreen: )

V Ljubljani je potem še Mestna optika, samo imajo že precej bolj omejeno izbiro. Razni Hartlauerji pa druge optike, ki ponujajo polovične popuste pa to so pa precej drage in tudi izbira ni ne vem kakšna.

#74 aLEshY

aLEshY

nov na sceni

• Člani
  • 241 prispevkov

Objavljeno 07 september 2006 - 11:40

Očala nosim že od male šole naprej. Mislim, da sem bil star 6 let, ko sem jih dobil - torej jih nosim že 14 let:)
Sem mel tudi obdobje (2 leti), ko sem nosil leče. Ampak sem mel ful probleme - fasal sem neko infekcijo (kao niso niti vedli, kaj za vraga bi to lahko blo in so poskušali s različnimi kapljicami, kremami in injekcijami - ne sprašujte, kam vse so mi jih pikali - bljak), bil 3 tedne v bolnici + več kot en mesec doma (iz hiše nisem smel, razn tolko, da sem prišo do avta in iz avta do bolnice na pregled - skoraj vsak dan) + še 3 (al celo več, sej se ne spomnim več točno) mesce sem hodo vsak teden na pregled. Sej potem se je pa počasi vse uredilo, tak da zaj nimam več problemov in nosim veselo očala, ki so mi všeč.
Pa končno se mi je dioptrija ustavila - že 3 leta nisem bil pri zdravniku, ker vidim s temi še dobro. Dioptrijo mam pa -3,50 in -4,50. No, pa še cilindre mam. Skratka - moje oči oz. vid je v k***u.

;)

LP, aLEshY

#75 Staska

Staska

biskvitek

• Člani
  • 29 prispevkov

Objavljeno 09 september 2006 - 08:56

Sama nosim očala že 3 leta. Nekako jih ne jemljem kot nek medicinski pripomoček za boljši vid, pač pa kot modni dodatek (mogoče tudi zato ker imam na levem učku 1,5 na desnem pa 0 dioprije (+ ali - kaj pa jaz vem) torej v primeru, da ne nosim očal levi uček zaspi desen pa švica do onemoglosit, ampak vidim pa vse).

Tudi sama osebno priporočam Optiko Krstič (tako na Tržaški, kjer je izbira okverjev zelo zelo pestra, kot v pasaži Maximarketa).
I'm just a fucked up girl whose lookin' for my own piece of mind. – eternal sunshine of the spotless mind

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov