Skoči na vsebino

Spletno mesto uporablja piškotke. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Več o piškotkih   V redu

Slika

Transseksualnost

98 odgovorov v tej temi

#51 inxs

inxs

redni gost

• Člani
  • 325 prispevkov

Objavljeno 21 oktober 2009 - 13:03

Zame so ljudje, ki se odločijo poslušati svojega notranjega sebe in se podati na pot spremembe spola, izjemno pogumni. Težave, osebne kot družbene, ki nastanejo s takim korakom so verjetno še nekajkrat hujše, kot pri nas, ki se outiramo ali soočamo "samo" s svojo spolno usmerjenostjo. Imam torej izjemno spoštovanje do oseb, ki so tako močne, da zaživijo povsem novo življenje.

Everything happens to everybody sooner or later if there is enough time.

#52 bio

bio

vzornik

• Člani
  • 1 545 prispevkov

Objavljeno 26 oktober 2009 - 13:02

Po spoznanjih strokovnjakov je transeksualnost sindrom, do katerega privede prenatalni razvoj, nekje med 6. in 8. tednom, domnevno zaradi močnega stresa matere.

http://www.dnevnik.s...ktiv/1042309493

To drži? Je dokazano ali je ena izmed teorij?

#53 strunaMitraljez

strunaMitraljez

piščan'c

• Člani
  • 99 prispevkov

Objavljeno 26 oktober 2009 - 19:44

Mogoče malo off, ampak sem bila v petek na predstavi, kjer je tekla mala debata o tem. In z veliko šale so povzeli, da je transseksualnost za moške (ki se tudi telesno spreobrnejo v ženske) dobra, ker vseeno nikoli nimajo celulita :)
No, če izrazim pa svoje mnenje, pa menim da je pač to seveda odločitev vsakega posameznika. Ne moremo dopovedat Janezku, naj ne bo Francka, če pa hoče bit. Pač malo čudno se seveda gleda na te stvari v tej bedni družbi, ampak za primer - Salome vseeno dojemam kot žensko, kljub temu, da je prej bila moški.
Nimam problemov s transseksualci! :mrgreen:

#54 apolon

apolon

Častni član

• Člani
  • 2 545 prispevkov

Objavljeno 19 december 2009 - 16:49

Spremembe spola v Sloveniji že 40 let

Človek ne more preživeti brez narave, narava lahko preživi brez ljudi.

#55 e_svetovalnica

e_svetovalnica

nov na sceni

• Člani
  • 285 prispevkov

Objavljeno 12 september 2010 - 10:54

REALNOST TRANSSPOLNIH OSEB V EVROPI

- Spol je zaenkrat mogoče spremeniti le v 16 državah članicah, čeprav je Evropsko sodišče za človekove pravice že večkrat razsodilo, da je sprememba spola pravica.
- V 12 državah EU hormonska terapija oz. operacija nista pravica, temveč pogoj za spremembo spola. Prav tako se mora oseba sterilizirati in priložiti potrdilo o neplodnosti.
- 15 % transspolnih oseb je bilo po razkritju spolne identitete odpuščenih (Avstrija, 2008)

KAKŠNO JE STANJE V SLOVENIJI?

Domen v prispevku na Glavci povzema poročilo Direktorata za notranjo politiko pri sekretariatu evropskega parlamenta
o PRAVNEM POLOŽAJU TRANSSPOLNIH OSEB V EU. Podnaslovi:

- ZAŠČITA PRED DISKRIMINACIJO
- SPREMEMBA SPOLA
- OPERACIJA IN STERILIZACIJA
- SKLENITEV ZAKONSKE ZVEZE IN LOČITEV
- SPREMEMBA IMENA

KLIK ZA CELOTEN PRISPEVEK na blogu Glavca,
ki ga v obliki komentarjev lahko dopolnite z lastnimi izkušnjami ali poznavanjem problematike.

Iztok K,
Dih
Pamet v roke, kondom na glavo!
www.dih.si
Blog GLAVCA: http://glavca.blog.siol.net/

#56 svetnica

svetnica

piščan'c

• Člani
  • 162 prispevkov

Objavljeno 13 september 2010 - 15:04

Spremembe spola v Sloveniji že 40 let

Prispevek mi je všeč, zlasti zadnji odstavek. Osebno pa - iskreno povedano - seveda ne morem razumeti želje po spremembi spola, ker tega ne doživljam na lastni koži. Samo poskušam in obenem spoštujem ter občudujem ljudi, ki so toliko pogumni, da upajo stopiti na takšno pot.

Nekoč sem sicer poznala nekoga, ki je tudi telesno postal(a) ženska (operacijo so mu/ji opravili v tujini), vendar mi k razumevanju transseksualnosti ni ravno pomagal(a). Zdelo se mi je, da bolj išče pozornost ... :?: Tako nisem sklepala le zaradi obnašanja in (po mojem mnenju) čudnih izpadov, kar je bilo (zame) precej odbijajoče, ampak tudi zato, ker je "tisto novo" med nogami na vsak način hotel(a) pokazati prav vsakemu ... :nerodno: :strah:

Zato res hvala, Nicky, ker si podelila svojo zgodbo in mi tako pomagaš, da še sama izgubim kakšen predsodek. :pometa: Veliko poguma in vse dobro! :vojak:

Prispevek uredil/a: ženska, 14 september 2010 - 01:06.

Life is spectaaaaaaaaaacular! :)

#57 mladsoncek

mladsoncek

biskvitek

• Člani
  • 42 prispevkov

Objavljeno 08 maj 2011 - 21:11

Evo, še en ful zanimiv link kjer je tip (zdaj ženska) objavil svoje fotografija, kako je potekala njegova preobrazba s hormonsko terapijo v 13ih mesecih:
http://www.lazypalac...transformation/

Dejansko, zdaj je čisto druga oseba :D
see my soul

#58 Las Meninas

Las Meninas

Častni član

• Člani
  • 1 004 prispevkov

Objavljeno 29 junij 2011 - 15:53

Svetovalec ministra za zdravje mag. Martin Toth (dr. dent. med.), pred tem položajem je bil pomočnik direktorja ZZZS očitno ne pozna situacije v Sloveniji.

Na spletni strani, kjer se zbirajo predlogi za vlado namreč odgovarja, da brezplačna sprememba spola v Sloveniji ni možna: http://predlagam.vla.../idea/view/1011
Res je, da zakonske podlage ni, vendar je v paketu pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja.

Kakšna pa je praksa pri spremembi spola v Sloveniji? V Sloveniji je bilo od leta 2005 v matičnem registru vpisanih sedem sprememb spola, med letoma 1990 in 2005 pa po neuradnih podatkih še devet. Skupaj je v osemnajstih letih spol spremenilo vsaj šestnajst ljudi, malo manj kot sprememba na leto torej. Podatkov, koliko teh je to storilo na svoje stroške in koliko iz naslova obveznega zdravstvenega zavarovanja, ni.
Na Zavodu za zdravstveno zavarovanje pojasnjujejo, da se v Sloveniji v okviru obveznega zdravstvenega zavarovanja krijejo storitve, »ki so strokovno-doktrinarno utemeljene glede na zdravstveno stanje zavarovane osebe, skladno s presojo zavarovančevega osebnega ali napotnega zdravnika.« Kadar gre za »funkcionalno prizadetost«, torej kot v Schlumpfovem primeru, kjer je šlo za uradno diagnozo transseksualizma, »je estetski učinek pri takšni operaciji, katere poglavitni namen je v odpravi funkcionalne prizadetosti, stranski rezultat. Takšna operacija je v celoti krita iz naslova obveznega oziroma dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.«
V Sloveniji smo torej že na ravni varstva vsaj te pravice transseksualcev, ki jo državam članicam EU predlaga oziroma jo od njih zahteva Evropsko sodišče za človekove pravice. Sprememba spola je dejansko brezplačna.

http://www.mladina.s...prememba_spola_
Dodajam še tale link, ker so spremenili povezavo: http://www.reporter....o...view&id=938

Še dobro, da so v KCLJ začeli s tem v 60 (od leta 1969 obstaja arhiv, takrat so verjetno začeli s postopki za vpeljavo) in 70 letih (prva sprememba spola v Sloveniji 1978), ker sedaj sigurno ne bi mogli začet zaradi odziva okolice. Ne vem pa kaj jih je vodilo, da so pričeli s tem. Mogoče razmišljanje, da mora klinični center imeti vse storitve kot jih imajo drugje po svetu. So pa tile zdravniki, ki so začeli s tem bili tako dobri, da jim verjetno nihče ni upal nasprotovat; Mirko Derganc (začetnik plastične kirurgije in spremembe spola v Sloveniji, kasneje Titov osebni zdravnik), Marko Godina (plastični kirurg; poškodbe okončin)

Posnetek operacije spremembe spola v Beogradu

Prispevek uredil/a: Las Meninas, 29 junij 2011 - 15:55.

Ko so nacisti prišli po komuniste, sem molčal, saj nisem bil komunist. Ko so zapirali socialdemokrate, sem molčal, saj nisem bil socialdemokrat. Ko so prišli po katoličane, nisem protestiral, saj vendar nisem katoličan. Ko so prišli pome, ni bilo nikogar več, ki bi lahko protestiral. Evangeličanski pastor Martin Niemőller

#59 bugs01

bugs01

nov na sceni

• Člani
  • 257 prispevkov

Objavljeno 19 november 2011 - 00:34

Jaz imam pa eno vprašanje, a kdo mogoče ve, kam se gre do psihiatra za transseksualnost? Me zanima kdo se zdaj s tem ukvarja pa kje ima ambulanto?
hvala
LP

Jaz osebno ti predlagam da greš do dr. Slavko Ziherla.
on ima v lj te primere čez. in tudi sam sem pri njemu zaradi transeksualnosti.
Vedno obstaja rešitev. Tudi če si še tako na dnu, vedi, da to ne bo večno. Ko boš najmanj pričakoval, se ti bo zgodilo nekaj, kar te bo osrečilo.

#60 bugs01

bugs01

nov na sceni

• Člani
  • 257 prispevkov

Objavljeno 23 november 2011 - 13:53

Ali mi lahko prosim pomagate, imam namreč en problem.

V prihodnje si bom spremenil spol in sedaj ne vem, kako bi to povedal nekaterim zelo dobrim prijateljem.
Težava je pa v tem, da te prijatelji ne podprirajo stvari v zvezi z LGBT-jem.

Ali mogoče pozna kdo še kako Tgirl (poleg Salome) osebo v Sloveniji?
Vedno obstaja rešitev. Tudi če si še tako na dnu, vedi, da to ne bo večno. Ko boš najmanj pričakoval, se ti bo zgodilo nekaj, kar te bo osrečilo.

#61 Amos

Amos

vzornik

• Člani
  • 1 355 prispevkov

Objavljeno 23 november 2011 - 19:51

Kontaktiraj dih, legebitro, verjetno te oni lahko povežejo s kom. Gotovo nisi edini.

Malo pobrskaj po tujih forumih, da si razjasniš zadeve, morda spoznaš kakega frenda, dopisovalca, se srečata čez čas. Kako dolgo pa je potekala pri tebi odločitev za spremembo spola?

#62 bugs01

bugs01

nov na sceni

• Člani
  • 257 prispevkov

Objavljeno 23 november 2011 - 19:56

Hvala =)

Moja odločitev je potekala kar nekaj let.
V osnovni šoli sem želel o tem spregovoriti, pa me je bilo preveč strah tako, da sem nakoncu šele spregovoril v predzadnjem letniku srednje šole.

Prispevek uredil/a: ženska, 25 november 2011 - 03:16.
Citiranje celotnega prispevka tiste/ga, ki je pisal/a pred teboj, je povsem nepotrebno, kajne? ;)

#63 želva

želva

biskvitek

• Člani
  • 30 prispevkov

Objavljeno 27 december 2013 - 00:14

posnetek hrvaške oddaje: Promjena spola - život v tuđem tijelu (transseksualnost, razbijanje predrasuda)

(prevod: Sprememba spola - življenje v tujem telesu (transseksualnost, razbijanje predsodkov))

v treh delih: 1    2    3

#64 mandarina

mandarina

gay friendly

• Člani
  • 5 prispevkov

Objavljeno 01 april 2015 - 20:46

Zdravo,

ne vem, če pišem na pravem mestu, a pišem seminarsko nalogo z naslovom Ekonomska analiza stroškov operacije potrditve spola in me zanima, če ima kdorkoli kakšno informacijo o dejanski ceni oz bi mi lahko svetoval kje jo dobim.

Hvala

#65 transjst

transjst

gay friendly

• Člani
  • 3 prispevkov

Objavljeno 02 junij 2015 - 16:13

Koliko se vam zdi, da je transseksualnost manj prisotna zaradi družbenih norm...meni se celo zdi, da je vse skupi družbeno pogojeno...a je pogoj za taranssexualnost to, da se človek počuti ukleščen v telesu svojega spola ali je to tudi kaj drugega...

...a če bi bilo normalno, čisto normalono, da se lahko oblačimo in delamo kar hočemo, in bi to delali tudi politiki, vaše mame in očetje, babice in dedki, a bi si privoščile kaj...KAJ BI VAM LAHKO PADLO NA MISEL...PA VAM ZDAJ NE KER SMO PAČ V TEJ DRUŽBI 8) :P

žalje kar nesprejemljivo tudi med istospolnimi ljudmi se najde kaksen komentar, kje boš pa jajca dobila.

podporo in razumevanje pa tudi kaksen nasvet, sem izmed mnogih našel le pri naši punci, ki si je ze spremenila spol.

#66 TransAkcija

TransAkcija

gay friendly

• Člani
  • 1 prispevkov

Objavljeno 19 avgust 2015 - 17:22

Za vse, ki potrebujete in/ali želite informacije, osveščanje, podporo in zavezništvo s transspolnimi osebami, smo tukaj transfeministična iniciativa TransAkcija.

Več o nas ter vsakodnevne aktualne novice o transspolnosti: https://www.facebook.com/transakcija

___

Zavod Transfeministična Iniciativa TransAkcija deluje za podporo, informiranje, opolnomočenje in zavezništvo transspolnih oseb v Sloveniji.

#67 lgbt_stripar

lgbt_stripar

gay friendly

• Člani
  • 9 prispevkov

Objavljeno 06 oktober 2015 - 14:47

to pa tut mene zanima... anybody?! :?:

pomojm je tko d se vsaka zase odloči, sam, po mojm je tko da so lezbijke....ne vem zanima me pa zlo....

vem za Bailey Jay stara 26 let, ona pa je že poročena z moškim/ fantom

#68 balerina

balerina

Moderatorka

• Moderatorska ekipa
  • 1 821 prispevkov

Objavljeno 15 februar 2016 - 20:05

On v njej - pogovorna oddaja Zvezdana. Iskreno, iskrivo, pogumno.

She reminds me, that a woman's got one thing on her mind...
Love shared is love multiplied.
"Za vedno si odgovoren za tisto, kar si udomačil." (Mali princ)

#69 BBB

BBB

zasvojen'c

• Člani
  • 673 prispevkov

Objavljeno 15 februar 2016 - 23:33

Bravo, Katja! Oddaja je bila zelo gledljiva, simpatična, poljudna, topla :) Če bi imeli več govorcev, ki bi tako življenjsko in nevsiljivo predstavljal LGBT skupnost, bi referendum še čez šel.

Edinole tale Zvezdana  :aja:  Nerodna kot vedno :D

Only a few prefer liberty; the majority seek nothing more than fair masters.

#70 klarca87

klarca87

piščan'c

• Člani
  • 77 prispevkov

Objavljeno 19 februar 2016 - 00:34

Hvala Balerina, je vredno pogledat :)

We just get one life. Don't waste it by waking up early. (The idealist)  :plosk:

#71 balerina

balerina

Moderatorka

• Moderatorska ekipa
  • 1 821 prispevkov

Objavljeno 19 februar 2016 - 11:57

:) Ja, no, ni zakaj ;)Hvala predvsem Katji :)

She reminds me, that a woman's got one thing on her mind...
Love shared is love multiplied.
"Za vedno si odgovoren za tisto, kar si udomačil." (Mali princ)

#72 daviid

daviid

gay friendly

• Člani
  • 14 prispevkov

Objavljeno 20 februar 2016 - 23:28

Heh, kje je 6000 trans oseb v SLO, če človek komaj komaj spozna kako trans punco. :(

rad bi spoznal kako trans punco :)

#73 primorka

primorka

gay friendly

• Člani
  • 7 prispevkov

Objavljeno 21 februar 2016 - 10:36

To je tudi mene 'zmotilo'.. 6000 kjee??? drugace pa bravo Katja.. :)

#74 mind1

mind1

gay friendly

• Člani
  • 1 prispevkov

Objavljeno 22 februar 2016 - 16:09

Pozdrav vsem
Po dougem času sm odkl-a ta forum...kar precej vprašanj mi gre po glavi,in upam da mi kdo kaj svetuje.Naša družda res slabo sprejema transexualnost,me pa zelo zanima hormonska terapija ali kdo bi kaj vedel o tem,namreč me zanima kako hormoni vplivajo na telo (iz moškega v žensko)se telo lalo spremeni....naprimer ožja ramena,ozek pas,se boki kaj poširijo,poraščenost....
Upam da kaj izvem...
Lp M

#75 sadhu_sequencer

sadhu_sequencer

nov na sceni

• Člani
  • 260 prispevkov

Objavljeno 05 marec 2016 - 21:26

Najbolje je da direktno kontaktiraš dr. Ireno Rahne Otorepec, ki dela v Ljubljani na Centru za mentalno zdravje, ki se nahaja na Grablovičevi 44 A. Tam se naroči. Baje da ne rabiš napotnice od kakšnih psihiatrov in ostalih pregledov za vnaprej. Ona je edina pristojna za transeksualnost v Sloveniji. Če je ne boš mogel dobiti več dni, potem javi, so še neke alternative. No, javiš lahko v vsakem primeru.

Prispevek uredil/a: sadhu_sequencer, 05 marec 2016 - 21:27.

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov