Skoči na vsebino

Spletno mesto uporablja piškotke. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Več o piškotkih   V redu

Slika

Transseksualnost

116 odgovorov v tej temi

#1 billytiss

billytiss

piščan'c

• Člani
  • 132 prispevkov

Objavljeno 10 avgust 2004 - 15:57

Koliko se vam zdi, da je transseksualnost manj prisotna zaradi družbenih norm...meni se celo zdi, da je vse skupi družbeno pogojeno...a je pogoj za taranssexualnost to, da se človek počuti ukleščen v telesu svojega spola ali je to tudi kaj drugega...

...a če bi bilo normalno, čisto normalono, da se lahko oblačimo in delamo kar hočemo, in bi to delali tudi politiki, vaše mame in očetje, babice in dedki, a bi si privoščile kaj...KAJ BI VAM LAHKO PADLO NA MISEL...PA VAM ZDAJ NE KER SMO PAČ V TEJ DRUŽBI 8) :P
Emptiness is form, form is emptiness

#2 spelca77

spelca77

izkušen

• Člani
  • 885 prispevkov

Objavljeno 10 avgust 2004 - 16:19

Kolikor jaz razumem transseksualnost, le-ta temelji na obcutku, da tvoje dozivljanje svojega spola ni v skladu s fizicnim telesom/genitalijami, s katerimi si se rodil. Tu druzba po mojem res nic ne vpliva (enako razumem tudi homoseksualnost).

Transseksualnost ne pomeni samo oblacenje v obleke nasprotnega spola, ampak tudi obcutek globokega neujemanja med clovekovo fizicno in mentalno spolno samopodobo. Ce se nekdo oblaci v obleko od nasprotnega spola, se ne pomeni, da je transseksualec.

Druzba lahko vpliva na to, ali ljudje izrazijo svoje trans obcutke in jih ne zadrzujejo/potiskujejo. Po moje transseksualcev vseeno ni tolko kot homoseksualcev. Zato dvomim, da bi odprtost druzbe kaj povecala stevilo ljudi, ki se identificirajo kot transseksualci, bi bilo pa njihovo zivljenje in morebitna sprememba spola precej lazja.

Ce pa sprasujes o samem dragu, licenju in oblacenju v obleko nasprotnega spola, bi pa po mojem ob odprti druzbi ljudje, se posebej pa mladina, res mal bolj pomesali oz zdruzili klasicno moske in zenske modne podobe.
"Wheresoever you go, go with all your heart." (Confucius, 551 BC-479)

#3 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 8 187 prispevkov

Objavljeno 20 avgust 2004 - 11:52

Ce se nekdo oblaci v obleko od nasprotnega spola, se ne pomeni, da je transseksualec.

Ne, da še ne pomeni - to sploh ni transeksualec ;) To je transvestit/travestit.
Pomoje je transeksualnost res pogojena zaradi družbenih norm.
Če bi bilo drugače, bi transeksualci prišli na plano. Men so takšni ljudje čist cool. Men ne delajo škode, in bi jih imel komot za frende. Večina jih pa ne bi mela iz razloga, da bi jim bilo bedno hodt ven ker bi folk bulil. Hehe tuki se pokaže, kok se človek sprijaznil sam sabo in kok da na mnenja drugih.

Glede odprtosti družbe. Če bi bila družba odprta, tolerantna - bi se marsikdo preoblekel, naličil. Ličenje je že zdaj v Evropi za moške nekaj normalnega. Od drogerij samo za moške, da ne govorimo o vsem drugem :)

Glorchy :paprika:
Medicina je socialna znanost in politika ni nič drugega, kot medicina velikih razsežnosti. [R. Virchow]
De duobus malis semper minus eligendum est.

#4 bio

bio

vzornik

• Člani
  • 1 545 prispevkov

Objavljeno 09 november 2004 - 16:48

Zadnje case sem v knjiznici zasledila dosti knjig o transseksualcih. Pa me nekaj samo informativno zanima, ker se nisem prevec znasla: ce je npr. neka zenska transseksualka - sepravi, da samo sebe vidi kot moskega v zenskem telesu - in si gre z operacijo spremenit spol; pol po operaciji je lezbijka ali heteroseksualec? :?:

#5 Lara

Lara

redni gost

• Člani
  • 337 prispevkov

Objavljeno 09 november 2004 - 16:50

ce je npr. neka zenska transseksualka - sepravi, da samo sebe vidi kot moskega v zenskem telesu - in si gre z operacijo spremenit spol; pol po operaciji je lezbijka ali heteroseksualec? :?:

to pa tut mene zanima... anybody?! :?:
do I dare say I cared when I turned my back on myself?

#6 spelca77

spelca77

izkušen

• Člani
  • 885 prispevkov

Objavljeno 09 november 2004 - 17:03

Odvisno od tega kdo jo privlaci.

Clovekova samo podoba (ali se cuti zensko ali moskega) je neodvisna od spolne usmerjenosti.

Poznam M2F ki je zdaj strejt, pa M2F ki zivi v lezbo vezi.

F2M so redkejsi.

#7 bio

bio

vzornik

• Člani
  • 1 545 prispevkov

Objavljeno 11 november 2004 - 17:58

ne, ne... nism tega vprasala!
zanimalo me je, ce je po operaciji iz zenske (ki jo privlacijo zenske) v moskega - se vedno lezbijka ali moski heteroseksualec? :?:

#8 spelca77

spelca77

izkušen

• Člani
  • 885 prispevkov

Objavljeno 11 november 2004 - 17:59

zanimalo me je, ce je po operaciji iz zenske (ki jo privlacijo zenske) v moskega - se vedno lezbijka ali moski heteroseksualec? :?:

LOL

lej, ko si enkrat operativno spremenis spol, se lahko potem spremeni tudi uradno v dokumentih. M2F je potem fizicno, legalno in psihicno (kar je bila ze prej)... zenska.

F2M je pa po operaciji fizicno, legalno in psihicno moski.

#9 bio

bio

vzornik

• Člani
  • 1 545 prispevkov

Objavljeno 11 november 2004 - 18:03

ahaaaa! :idea:
ok najlepse hvala!! :)

#10 Las Meninas

Las Meninas

Častni član

• Člani
  • 1 004 prispevkov

Objavljeno 22 februar 2009 - 23:23

http://www.revija-re...preobrazba.html

Preobrazba spola v SLO je brezplačna, saj je transseksualnost uvrščena med duševne bolezni. V KC so doslej že opravili 30 operacij. Zdravniško ekipo vodi psihiater Slavko Ziherl, v ekipi pa so še ginekolog, urolog, endokrinolog ter plastični kirurg. Prva preobrazba spola v KC je bila leta 1978 (prva sprememba spola je bila opravljena v 50 letih v ZDA). Takratno ekipo v KC je vodil pokojni psihiater Jože Lokar.

Še nekaj člankov o transseksualnosti: http://www.mladina.s...3/clanek/spol1/
ter celotna tema v reviji Narobe o transseksualnosti: http://www.narobe.si...eksualnost.html
Ko so nacisti prišli po komuniste, sem molčal, saj nisem bil komunist. Ko so zapirali socialdemokrate, sem molčal, saj nisem bil socialdemokrat. Ko so prišli po katoličane, nisem protestiral, saj vendar nisem katoličan. Ko so prišli pome, ni bilo nikogar več, ki bi lahko protestiral. Evangeličanski pastor Martin Niemőller

#11 hairy_

hairy_

gay friendly

• Člani
  • 3 prispevkov

Objavljeno 23 februar 2009 - 17:49

zanima me, ali je v Sloveniji sploh še kakšna transseksualka razen Salome?

malo sem prebiral tuje forume, pa sem opazil da jih je v tujih država kar mnogo, pa me zanima kako je pri nas

Prispevek uredil/a: Shaman, 23 februar 2009 - 18:01.
Pridruženo obstoječi temi.

#12 Las Meninas

Las Meninas

Častni član

• Člani
  • 1 004 prispevkov

Objavljeno 23 februar 2009 - 18:13

Vsaj 30 tistih transseksualcev iz KC-ja. Podatki o tistih, ki pa so opravili operacijo v tujini pa so neznani.
Ko so nacisti prišli po komuniste, sem molčal, saj nisem bil komunist. Ko so zapirali socialdemokrate, sem molčal, saj nisem bil socialdemokrat. Ko so prišli po katoličane, nisem protestiral, saj vendar nisem katoličan. Ko so prišli pome, ni bilo nikogar več, ki bi lahko protestiral. Evangeličanski pastor Martin Niemőller

#13 hairy_

hairy_

gay friendly

• Člani
  • 3 prispevkov

Objavljeno 23 februar 2009 - 18:20

bom malo drugače postavil vprašanje, mislim na TS kot shemales(prsi in ku**c) , se pravi pre-op, ne post-op

Prispevek uredil/a: ženska, 24 februar 2009 - 00:24.

#14 KyoTai

KyoTai

biskvitek

• Člani
  • 39 prispevkov

Objavljeno 23 februar 2009 - 23:50

hairy tudi pri nas jih je veliko vec kot bi pricakoval :mrgreen: samo po mojem mnenju je recimo zenska, ki se pocuti kot moski in jo privlacijo zenske heteroseksualka...vsaj po operaciji no
garasu geshi ni kimi wo ukabe saiho no-kuchizukeshite

#15 N'alan

N'alan

nov na sceni

• Člani
  • 280 prispevkov

Objavljeno 24 februar 2009 - 00:49

hairy tudi pri nas jih je veliko vec kot bi pricakoval :mrgreen: samo po mojem mnenju je recimo zenska, ki se pocuti kot moski in jo privlacijo zenske heteroseksualka...vsaj po operaciji no

heteroseksuaLEC!

This is the real me. 

#16 balerina

balerina

Moderatorka

• Moderatorska ekipa
  • 1 823 prispevkov

Objavljeno 27 februar 2009 - 13:25

Me lahko nekdo prosim usmeri na zakon, ki obravnava, oziroma določa spol. Kdaj (kaj, kdo) je moški oziroma ženska. Oziroma, kje so omenjene te spremembe spola. Na kakšen način obstaja transeksualnost v zakonih?

Najlepša hvala :)

She reminds me, that a woman's got one thing on her mind...
Love shared is love multiplied.
"Za vedno si odgovoren za tisto, kar si udomačil." (Mali princ)

#17 piščanc

piščanc

piščan'c

• Člani
  • 67 prispevkov

Objavljeno 27 februar 2009 - 14:55

Živjo!

Malo sem pobrskal po registru predpisov, ki je potrdil moje sume, da spol nikjer ni definiran. Pravo očitno jemlje spol za tako jasen standard, da se tega zakonodajalcu ne zdi vredno podrobneje definirati, kar pa bi bilo, glede na razvoj medicine in družbene zavesti, mogoče sčasoma potrebno.
Lahko pa izpeljemo iz določenih predpisov (npr. zakon o matičnem registru, ki določa, da se sprememba spola vpiše v matični register), da pravo ne jemlje spola kot striktne biološke značilnosti (po tej verziji bi bil spol definiran z razporeditvijo kromosomov - torej XX ali XY), temveč bolj ohlapno, kot značilnosti, ki pripadajo enemu ali drugemu spolu. Kromosomov se (še) ne da spreminjati, vidne (in tiste, malo manj vidne) značilnosti pa se že da. Pravo torej, po mojem mnenju, izhaja iz reproduktivnih organov - če imaš penis in moda, si moški, če vagino in maternico, si ženska. Seveda tudi to ne drži povsem trdno, kajti verjetno ne moremo razglasiti nekoga, ki je izgubil moda zaradi recimo raka, ali ženske, ki so ji odstranili maternico zaradi hujše bolezni, za pripadnika nasprotnega spola ali celo nekaj vmes. Glavne so torej značilnosti, ki so po splošnem prepričanju značilne za ta ali oni spol.
Na tem mestu moram priznati napačno mnenje, ki sem ga pred časom podal v drugi temi o Salome: zdaj, ko sem se malo bolj poglobil v zadevo, sem uvidel svojo zmoto in se opravičujem.
Transseksualnost je torej priznana, po spremembi spola se to zabeleži v matičnem registru in registru prebivalstva, predvidevam, da se zato popravi tudi EMŠO (ne me držat za besedo) in skoraj gotovo nastopijo posledice v zvezi z morebitno zakonsko zvezo - če je ta obstajala, je neveljavna, saj ni več izpolnjen pogoj, da sta v zvezi osebi različnega spola in lahko vsak, ki ima pravni interes na razveljavitvi ter državni tožilec toži na razveljavitev. Okej, to so že podrobnosti.
Upam, da sem vsaj delno odgovoril na tvoje vprašanje.

Lep dan!

When you feel like giving up, remember why you held on for so long in the first place

#18 Jigaboo

Jigaboo

redni gost

• Člani
  • 370 prispevkov

Objavljeno 27 februar 2009 - 15:05

Mi ni znano, da bi bili pogoji za določitev spola osebe določeni z zakonom, ker je to čisto medicinsko vprašanje, ki presega zakonsko regulacijo. Pravo namreč osebo po spolu obravnava tako, kot to določi medicina. Transeksualnost torej po mojem vedenju ni sistemsko zakonsko urejena, dopuščam pa možnost, da je sprememba spola omenjena v kakšnih predpisih s področja upravnega prava v zvezi z izdajanjem posameznih osebnih dokumentov.

Sicer pa zanimivo vprašanje - morda bi nam lahko kdo od naših medicincev lahko razložil, kako se določa spol, ko ta ni na prvi pogled evidenten (ob rojstvu), oziroma ko gre za spremembo spola.
Ko ni pomembno kdo si in od kod prihajaš, je svet lep.

#19 Jigaboo

Jigaboo

redni gost

• Člani
  • 370 prispevkov

Objavljeno 27 februar 2009 - 22:45

Kakšno naključje! Ko malo prej pridem domov in vzamem v roke Jano, vidim, da en članek govori prav o tem - določanju spola otroka, ko le-ta ni jasen na prvi pogled. Gre za intervju s prof. Tadejem Battelinom, znanim pediatrom, ki ga bom kar citiral. Na vprašanje, kako se določi spol otroku z motnjo v razvoju spola, odgovarja: "Imamo skupino, ki jo vodim, v njej so še pediater genetik, psiholog, urolog, ginekolog in neonatolog. Najprej je treba postaviti diagnozo, zakaj je motnja nastala. Ugotoviti moramo, kako so se razvijali možgani otroka. Danes je znanstveno dokazano dejstvo, da se moški in ženski možgani razlikujejo. Da bi vedeli, kako so se razvijali možgani dotičnega otroka, moramo vedeti, kateri hormon je v maternici nanj najmočneje vplival. Potem je potrebno ugotoviti, ali ima otrok rodila, ali so spolne žleze po sestavi bolj podobne jajčnikom ali modom, in seveda tudi to, kakšno je videti zunanje spolovilo. Ali sta izvodili ločeni kot pri dekletih, je videti mošnjo ali sramne ustnice in tako naprej. Potem ugotovimo hormonski in kromosomski status ter preiščemo genetsko ozadje motnje. Vse preiskave skupno pokažejo pravi vzrok za motnjo. Ni pa nujno, da pokažejo tudi na isti spol. Obstajajo na primer t.i. mozaicizmi, kjer je kromosomska zmeda tako velika, da se spolne žleze sploh ne razvijejo, ali pa še zapletenejše stanje, ko se različno razvijeta leva in desna ali pa sta v eni združeni tako moško kot žensko tkivo. A to je redko. Ko naredimo vse preiskave, oba kirirga, se pravi urolog in ginekolog, povesta, kako se da preoblikovati spolovilo in kakšna je napoved za njegovo delovanje."

To je samo delček tega intervjuja, ki pa najbolj nazorno opisuje, kako se stroka loteva ugotavljanja spola v takšnih primerih.
Ko ni pomembno kdo si in od kod prihajaš, je svet lep.

#20 balerina

balerina

Moderatorka

• Moderatorska ekipa
  • 1 823 prispevkov

Objavljeno 28 februar 2009 - 08:21

Najlepša hvala obema za odgovore. :)

#21 KyoTai

KyoTai

biskvitek

• Člani
  • 39 prispevkov

Objavljeno 04 marec 2009 - 19:31

Drugace pa balerina najbolje je da gres do osebnega zdravnika, ce mu seveda zaupas?Jaz osebno sem sel do njega in mi je dal napotnico in moj psihiater me je napotil naprej itd. in sem sedaj KONCNO v postopku :)
garasu geshi ni kimi wo ukabe saiho no-kuchizukeshite

#22 balerina

balerina

Moderatorka

• Moderatorska ekipa
  • 1 823 prispevkov

Objavljeno 05 marec 2009 - 08:28

KyoTai, najlepša hvala tudi za tvoj odgovor. :) No, saj jaz ne razmišljam o spremembi spola. Spraševala sem bolj iz zanimanja in bolj študijskih/delovnih razlogov :) Sem pa vesela zate. :mavrica:

#23 lux

lux

biskvitek

• Člani
  • 45 prispevkov

Objavljeno 10 april 2009 - 20:24

Lahko pa izpeljemo iz določenih predpisov (npr. zakon o matičnem registru, ki določa, da se sprememba spola vpiše v matični register), da pravo ne jemlje spola kot striktne biološke značilnosti (po tej verziji bi bil spol definiran z razporeditvijo kromosomov - torej XX ali XY), temveč bolj ohlapno, kot značilnosti, ki pripadajo enemu ali drugemu spolu.

To kar je pa najbolj zanimivo, tud XX al pa XY sploh ni nujno da je XY moški, tud moške z genotipom XX poznamo :) dejansko se lahko rodi fantek (z običajno (namenoma ne bom reku normalno) dolžino penisa, pa če bi šli kariogram delat, bi dobil dva X kromosoma. Spolov je dejansko več, vsak si nekak ustvari svoj lastni spol, in sploh ni nujno, da ustrezaš vsem veljavnim standarom, oz. stereotipm.

jah, kar pa se tiče HERMAFROTIZMA ... men je že tale beseda mal grda in je raje nebi uporabljal, raje rečem obojespolnost, oz. iz predpostavlke, da je spolov več (to dokazujem s svojim prejsnjim odstavkom). ne vem, ampak men je to da se otroka na vsak način skuša normalizirat čist mimo. dejansko pri tej večspolnosti, ne gre za "motnjo" ki bi otroka ogrožala, ampak gre zgolj za to, da se zadovolji starše. u bistvu zato, ker je staršem nerodno, ker vsi sprašujejo "a je fantek al punčka" potem ko se jim rodi dojenček, in ne prenesejo misli, da je njihov otrok drugačen. u bistvu bi reku, da gre samo za nepreprivljenost sprejemati svojega otroka.

no pa se recimo postavimo, da bi bli vi u taki vlogi, da bi se vam rodil večspolni otrok. a bi dejansko šli u posege, ki bi ga normalizirali? da bi izražal samo en spol?

#24 Gost_LaQuell_*

Gost_LaQuell_*
  • Gostje

Objavljeno 10 avgust 2009 - 12:57

Hej.

Jest mam pa eno vprašanje...a kdo mogoče ve kam se gre do psihijatra za transseksualnost? Me zanima kdo se zdej s tem ukvarja pa kje ima ambulanto...
hvala

LP

#25 Podganca

Podganca

piščan'c

• Člani
  • 122 prispevkov

Objavljeno 08 september 2009 - 22:10

Uf, no nevem kako začet. :?
Rada bi se pogovorila z nekom, ki je F2M. Če bi bil kdo tako prijazen in malo prisluhnil in mi malo razložil kako vse to potek.
Stvar me malo bode in žuli in na internetu sm poiskušala najti kaj kar bi me pomirilo in mi kaj razložilo pa me ni. Ne vem veliko ampak pogovor z nekom bi mi pomagal ugotoviti na čem sploh sem.
hvala :ljubezen:

I’m not really funny. I’m just incredibly mean and everyone thinks I’m joking.

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov