Skoči na vsebino

Spletno mesto uporablja piškotke. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Več o piškotkih   V redu

Slika

Vegetarijanstvo

338 odgovorov v tej temi

#51 Alcastar

Alcastar

nov na sceni

• Člani
  • 222 prispevkov

Objavljeno 13 marec 2005 - 16:31

Jaz sem bolj zdrav, nimam več prehladov, ki sem jih imel včasih pogosto. Tudi zdravnica je rekla, da očitno mojemu organizmu takšna prehrana ustreza. Mislim pa da k zdravju pripomore kompleten življenski stil in ne samo prehrana. Prehrana je samo en izmed elementov.
Nosce te ipsum.

#52 mharc

mharc

vzornik

• Člani
  • 1 316 prispevkov

Objavljeno 13 marec 2005 - 17:37

LOL - ko bi bilo vse res tako. Potem bi bili vsi vegi zdravi. Natolcevanje.

Se podpišem.

Jaz sem bolj zdrav, nimam več prehladov, ki sem jih imel včasih pogosto.

No ja, tudi jaz že pol leta nisem prehlajen (tudi zdaj, ko je bila zelo mrzla zima, ne) odkar za zajtrk jem jabolka in bolj pazim, kaj pojem. Pa sem bil pred tem prehlajen dokaj pogosto. Tako da za kaj takega ne rabiš biti vegetarijanec. Zgoj bolj uravnovešeno je potrebno jesti. Vztrajam pri tem, da človeški organizem potrebuje hrano živalskega izvora. Kar se pa tiče podatkov, s katerimi nam je postregla Ally - vegetarijanci živijo dlje, so bolj zdravi (kao naj bi bli no) itd, zato ker tisti, ki uživajo meso, pretiravajo s količino le-tega. In ne zato, ker bi bilo meso samo po sebi nezdravo ali našemo telesu nepotrebno. V današnji družbi so pač meso in mesni izdelki cenejši in hitreje pripravljeni kot ostala hrana, zato ga tudi več pojemo. In tako kot se v mesu lahko najdejo sledi hormonov, so tudi v zelenjavi lahko sledi škropil, barvil (paradižnik) itd. Tako kot ni zdravo pretiravanje z mesom tudi pretiravanje z zgolj vegetarijansko hrano ni zdravo. Zlata sredina je najboljša, ampak če komu paše kateri koli ekstrem, pa je to njegova popolnoma svobodna odločitev, ki jo velja spoštovati.
Iz take smo snovi kot sanje. W. S.

#53 Sienna

Sienna

Častna članica

• Člani
  • 983 prispevkov

Objavljeno 13 marec 2005 - 18:09

Citirala sem iz razlicnih strani.
Najlazje je napisat LOL in brez kakrsnih koli argumentov poslati post.

Ko bom imela kakrsnekoli probleme z zdravjem, zato, ker ne jem mesnih izdelkov, bom prisla in priznala, da sem imela totalno narobe. Do tedaj, me pa nihce ne bo preprical.
Aja argumentiranje bi prav prislo, da posljem na vse te 3 strani, da zavajajo narod.

#54 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 8 184 prispevkov

Objavljeno 13 marec 2005 - 18:15

Ja najlažje je napisati LOL. S tem sem jasno povedal, da se mi zdi tisto predvsem natolcevanje. Za svoje pojme, sem s tem povedal vse. Kar dodatno potrdil še mharc. In nimam namena nobenega prepričevati (delite kar hočete). Ne bom pa se strinjal, da je to vse tko popolno zdravo (kot opisano), ker z zdravstvenega vidika ni.

Lep pozdrav, Glorchy :pepper:
Medicina je socialna znanost in politika ni nič drugega, kot medicina velikih razsežnosti. [R. Virchow]
De duobus malis semper minus eligendum est.

#55 crazy7

crazy7

gay friendly

• Člani
  • 12 prispevkov

Objavljeno 13 marec 2005 - 21:49

Zame je vegi popolnoma zdravo, poleg tega pa še moralno! ;)
Jst sm jež ti pa ne, jst pa bodem ti pa ne... (Svetlana Makarovič)

#56 provokatorka

provokatorka

Častna članica

• Člani
  • 1 697 prispevkov

Objavljeno 13 marec 2005 - 22:33

Hello,

čeprav nisem vegetarijanka in rada jem meso (najbrž ga tudi pojem več kot je zdravo), se - v nasprotju z nekaterimi - jaz z Ally popolnoma strinjam.

Ally, dobro si napisala! :clap: :clap: :respect: :respect: Pri vprašanju vegetarijanstva ne gre za to, koliko je v nekem časovnem obdobju biti vegi popularno in koliko ne (na take lahko samo :bruh: ), bolj gre za trud, da bi se človek, ki je preveč mesa, začel prehranjevati bolj zdravo, nenazadnje pa mislim, da gre pri resničnem vegetarijanstvu predvsem za odnos do živali. 8)

Zanimivo je, da je lahko tudi uživanje mesa neka vrsta "odvisnosti". Če npr. pogledam kar svoj lastni primer: želja po zrezku (na žalost) premaga moje mišljenje oz. mnenje, da NI PRAV, da jem meso. :( Zaje*ana zadeva. Hkrati pa se poraja novo vprašanje: Ali je prav, da postaneš vegetarijanec, če to pomeni, da se boš moral vedno mučiti in boriti z željo po zrezku? :?: Najbrž ne. In vprašanja za vegetarijance na forumu: Ali si na čase še vedno zaželite mesa? :?: Če si ga, kaj takrat naredite? Se "pregrešite"? :?: Ali pa ste že toliko "izven" tega okusa po mesu, da vam ne pride več na misel?

Hvala za odgovore in lep pozdrav! 8)
Ljubezen je večna, dokler traja.

#57 Gost_Alcastar__*

Gost_Alcastar__*
  • Gostje

Objavljeno 13 marec 2005 - 22:50

In vprašanja za vegetarijance na forumu: Ali si na čase še vedno zaželite mesa? :?: Če si ga, kaj takrat naredite? Se "pregrešite"? :?: Ali pa ste že toliko "izven" tega okusa po mesu, da vam ne pride več na misel?

Od kar ne jem mesa se nisem srečal s kakšo posebno željo po njem, tako da se tudi "pregrešil" še nisem. Enostavno ne razmišljam o uživanju mesa.
In vegetarjijanstvo zame ni modna muha je način življenja, ni tako enostavno kot zamenjati barvo las npr.

#58 Sienna

Sienna

Častna članica

• Člani
  • 983 prispevkov

Objavljeno 13 marec 2005 - 23:14

Hey,

In vprašanja za vegetarijance na forumu: Ali si na čase še vedno zaželite mesa? :?: Če si ga, kaj takrat naredite? Se "pregrešite"? :?: Ali pa ste že toliko "izven" tega okusa po mesu, da vam ne pride več na misel?

Ne, odkar prakticiram ta nacin zivljenja, se nisem "pregresila", ker tudi ni zelje po tem. Preprosto mi ne disi. Ze iz tistih razlogov, ki tebe "morijo".
Po pravici povedano tudi, ko sem kot mala jedla meso, mi ni bilo dobro. Tako, da je odrekanje le-temu zame nekaj cisto lahkega ( ce bi mi kdo rekel, odreci se testeninam - bi bila pa druga zgodba :D ).
Na govedino sem bila pa tako ali tako alergicna.
Nekak se moras nauciti "poslusati telo", kakorkoli se ze to slisi.

LP :D

#59 Nathos

Nathos

piščan'c

• Člani
  • 61 prispevkov

Objavljeno 13 marec 2005 - 23:29

če ne druega, sem vegi zato, ker ne maram jesti trupel!
Poleg tega ne maram, da kdorkoli trpi zaradi mene!
In tudi moja krvna slika je po 2h letih boljša kot prej.
Tudi vse želodčne težave so izginile, prej sem jih imel zelo pogosto!
Tudi manjkat sem bolan kot prej.

Če to ni dost ...

Kakorkoli že, meni to zadošča!

Jure

#60 mharc

mharc

vzornik

• Člani
  • 1 316 prispevkov

Objavljeno 13 marec 2005 - 23:59

Da me vegetarijanci ne boste narobe razumeli, nikogar ne prepričujem v obratno. Ampak meni se zdi, da vegetarijanstvo samo po sebi nemore biti vzrok za tako dramatično izboljšanje poočutja in zdravja, kot tukaj tako na veliko govorite. Še vedno mislim, da pač ko postaneš vegetarijanec, nehaš jesti tiste prevelike količine mesa, ki ja značilna za našo družbo. Mislim, da bi se tako izboljšanje pokazalo tudi ob zmanjšanju zaužitega mesa na priporočeno (zdravo) količino. Govorim tudi iz lastnih izkušenj. In tudi sam sem bil na poti, da postanem vegetarijanec.

Če pa ima kdo moralne zadržke (tudi sam ne jem iz podobnega govedine, saj je smešno, da samo to, ampak imam pač svoja načela) pa OK. Tudi če ne mara jesti trupel, v redu, ampak to je že drug argument.

Tako, zdaj bom pa nehal pisati, ker se mi zdi, da sem že trikrat isto povedal v tej temi.
Iz take smo snovi kot sanje. W. S.

#61 Sienna

Sienna

Častna članica

• Člani
  • 983 prispevkov

Objavljeno 14 marec 2005 - 00:07

:pepper:

Pri vecini tukaj v tej temi, so na prvem mestu moralni zadrzki, ugotavljam!

Ja, vsi se ponavljamo!

PEACE! :mrgreen:

#62 puma

puma

piščan'c

• Člani
  • 52 prispevkov

Objavljeno 16 marec 2005 - 20:03

->js ze od malega nisem marala mesa, sm vedno samo juho in solato hotela jest, ker ostalo je blo pa meso s kaksno prilogo.

Torej sem lakto vegetarijanka, ker jem jogurte, skuto in sir. In to mi istreza. Ko doma jedo meso mi tako smrdi, da ce bi to morala vonjat nekaj casa bi mi blo slabo.

Sedaj pa isto zjutraj sadje za kosilo kaj zdravega in za vecerjo si naredim kaksno res hudo solato, vmes pa kaksne oreske in to je to.

Zelo redko sem prehlajena in pozdravim se takoj (v nekaj dneh) pa ceprav ne jem tablet in kemije, samo caji in kaksen sirup.
Medtem ko moji prijatelji zaradi vrocine in prehlada jedo tablete in so doma tudi do 14 dni.

Ljudje ki lezijo v bolnicah jedo meso!

#63 ana

ana

zasvojen'c

• Člani
  • 588 prispevkov

Objavljeno 19 marec 2005 - 16:41

jao, prestejte se tisti vsejedci, ki ste bili letos gripavi in prehlajeni! po vase bi morala ze stokrat umret glede na to, kako se futram zadnjih sest let, pa me niti zob ni zabolel.

zelo zanimiva se mi je zdela tista debata o tem kaj je meso. po pravici povedano se mi od nekdaj gravza jesti in potemtakem skoraj vse stejem pod meso.ja, meso sadja. sadje=ogabno. itd

se mi zdi, da ogromna vecina ljudi cisto prevec je.
...in vse te lude krasne črke, ki delajo kar same pisemček zate in naju nadlegujejo, zlasti črka f je poredna žival, fej jo bodi. Tudi ti ljuba nedefinirana črkica (tvoje ime) se fajn imej.

#64 BlueGirl

BlueGirl

piščan'c

• Člani
  • 118 prispevkov

Objavljeno 23 marec 2005 - 20:11

Hmmm... Vegeterijanka sem bila 5, 6 let. Jedla nisem ne rib ne mesa in ne jajc, le mlečne izdelke, pa še to precej omejeno. Vse je bilo v redu, mesa sploh nisem pogrešala, dokler se niso začele težave z zdravjem, če sem natančnejša - zobje so se mi začeli majat, bila sem utrujena in brez energije. Po pogovoru z zdravnico sem začela uživat vitamin B12 in železo, ampak brez kakega velikega uspeha. Ker me ja za zobe že resno skrbelo sem se odločila, da bom vseeno poskusila z mesom. In je pomagalo, hvala bogu!

Zdaj sem spet vsejedka; odrečem se samo temnemu mesu (svinjski zrezki: :bruh: ).

#65 goro

goro

piščan'c

• Člani
  • 76 prispevkov

Objavljeno 24 marec 2005 - 12:24

Ojla, strinjam se z Ally, kar je napisala.

Sam sebe ne bi označil za vegetarijanca. Ko sem hodil v prvi razred, sem imel v šoli kosilo in zmeraj ko je bilo meso sem ga pustil, ker mi preprosto ni bilo dobrega okusa. povdariti pa moram, da prihajam iz Štajerske in se je doma jedlo mesa na kile...torej zavračanje mesa nisem videl doma. Dokler sem živel doma sem zmeraj pri kosilu jedel samo solato in prilogo..in piščanca, če je bil na jedilniku....piščanca sem imel rad, vendar v manjših količinah. Svinjina in govedina mi ne tekneta še dandanes....mi pa zadišijo enkrat letno čevapčiči, ko sem na morju. Sedaj ko jem na študentske bone načeloma nikoli ne izbiram mesa (obožujem testenine), razen ko imam kdaj fazo, da bi rad malo več mišic in potem natolcujem tu in tam puranje in piščančje meso..od zelenjave mišice na žalost ne rastejo.

Nikoli pa nisem razumel ljudi, ki se odločijo biti takšni in drugačni vegetarijanci...pa potem vztrajajo eno obdobje....bum...pa spet vse po starem. Zakaj se matrajo? Da gledajo, da se kao ne pregrešijo. Telo trpi. Na koncu pa vržejo puško v koruzo. Kaj hočem povedati...ne se odločat za modne muhe in raznorazne finte, če to ne čutiš z vsako celico tvojega telesa.....ker če ti čutiš recimo, da ne maraš svinjine, se nikoli ne pojavi vprašanje ali se bom pregrešil...kaj takega ti ne more priti na um, ker ti je odurno. Posedično takšen način prehranjevanja ni tortura, ampak radost.
lp,goro

#66 Gost__*

Gost__*
  • Gostje

Objavljeno 15 maj 2005 - 12:34

Hmmm... Vegeterijanka sem bila 5, 6 let. Jedla nisem ne rib ne mesa in ne jajc, le mlečne izdelke, pa še to precej omejeno. Vse je bilo v redu, mesa sploh nisem pogrešala, dokler se niso začele težave z zdravjem, če sem natančnejša - zobje so se mi začeli majat, bila sem utrujena in brez energije. Po pogovoru z zdravnico sem začela uživat vitamin B12 in železo, ampak brez kakega velikega uspeha. Ker me ja za zobe že resno skrbelo sem se odločila, da bom vseeno poskusila z mesom. In je pomagalo, hvala bogu!

Zdaj sem spet vsejedka; odrečem se samo temnemu mesu (svinjski zrezki: :bruh: ).

To kar se ti je zgodilo, je najhuje kar clovek lahko naredi svojemu organizmu...Nepouceno vegeterijanstvo namrec! Kljub temu da je danes v svetu medicine ze jasno znano, da je meso skodljivo za nas organizem, prav tako vemo, da vsebuje dolocene ( sicer redke v primerjavi z zelenjavo) vitamine in beljakovine, ki jih moramo nadomestiti. Beljakovine sicer niso niti najmansi problem, saj jih soja vsebuje vsaj dvakrat toliko kot meso!! Problem nastopi, pri ostalih elementih, saj smo ljudje dandanes prevec povrsni glede svoje prehrane in uporabljamo le najosnovnejso zelenjavo. Osnovna dol~nost vegeterijanca je, da se vsaj dvakrat na teden sprehodi po trznici in na svoj jedilnik doda najrazlicnejso zelenjavo ter oreske.. Tudi telo se ob rednem in pogostem vnosu mesa navadi na sestavine, ki morda niso potrebne in zdrave za nas organizem, ampak smo ga bili pac navajeni...( kot se telo navadi na nikotin npr...)

Ljudje smo bili ustvarjeni za zivljenje v sozitju z naravo in zivalmi, vendar nas je materialisticen in egoisticen odnos pripeljal do tega kamor si zasluzimo: sveta bolezni, lakote, nastrpnosti...ipd. Vsak zivi tako kot si postelje: ZDRAVJE NI POGOJENO S SRECO, ZDRAVJE JE IZBIRA VSAKEGA POSAMEZNIKA!!
Oseba, ki ima zdrav odnos so svojega zivljenja bo dvakrat premislila, kaj bo vnesla v svoje telo v zameno za hipen uzitek.Ljudje smo pac prevec zabrodli, imamo stresna zivljenja, solo, sluzbo, druzbene pritiske...s tem smo zamesali enega od najosnovnejsih zakonov. JEMO ZA TO DA ZIVIMO; IN NE ZIVIMO ZA TO DA JEMO!!!

#67 mk

mk

piščan'c

• Člani
  • 137 prispevkov

Objavljeno 15 maj 2005 - 17:38

Ljudje smo bili ustvarjeni za zivljenje v sozitju z naravo in zivalmi, vendar nas je materialisticen in egoisticen odnos pripeljal do tega kamor si zasluzimo: sveta bolezni, lakote, nastrpnosti...ipd.

Oprosti, gost, ampak to je bolj bla-bla kot ne :( Ustvarjeni smo bili za to, da lovimo živali za hrano (in one nas), verjemi tudi, da je bilo lakote in bolezni v kateremkoli obdobju več kot danes.

#68 spelca77

spelca77

izkušen

• Člani
  • 885 prispevkov

Objavljeno 15 maj 2005 - 17:44

Ljudje smo bili ustvarjeni za zivljenje v sozitju z naravo in zivalmi, vendar nas je materialisticen in egoisticen odnos pripeljal do tega kamor si zasluzimo: sveta bolezni, lakote, nastrpnosti...ipd.

Oprosti, gost, ampak to je bolj bla-bla kot ne :( Ustvarjeni smo bili za to, da lovimo živali za hrano (in one nas), verjemi tudi, da je bilo lakote in bolezni v kateremkoli obdobju več kot danes.

Tudi tigri v savani zivijo v ravnotezju s svojo okolico, cetudi lovijo antilope. Nekako tako je mislim da tudi clovek bil postavljen v prehranljevalno verigo - le da je gelde na svoje okolje prilagodil tudi svoj jedilnik in jedel vec gozdnih zadezev, poljscin, drugic pa enkrat letno lovil bizone ali druge velike zivali in susil njihovo meso za porabo cez celo leto. tudi naravno pretezno vegetariajsska plemena so obstajala, vendar le v okoljih, v katereih so lahko s tako prehrano preziveli.

To se vseeno ne more preslikat dandanasnji na industrijsko produkcijo mesa - poleg tega je pa, kolikor obcutim svoje telo, meni osebno potrebnen mesni obrok hrane (ali pa zivlaske beljakovine) enkrat ali dvakrat tedensko. Raje zbiram meso zivali, ki so bile vzrejene na prostornih kmetijah in ne v industrijskih silosih. Zaenkrat lahko zbiram in moj denar in nakup bo podprl (ce ze kupujem meso) tako vzrejo.
"Wheresoever you go, go with all your heart." (Confucius, 551 BC-479)

#69 ricklind

ricklind

zasvojen'c

• Člani
  • 425 prispevkov

Objavljeno 15 maj 2005 - 17:48

Najboljši je surov meso.

#70 Xenia

Xenia

nov na sceni

• Člani
  • 281 prispevkov

Objavljeno 15 maj 2005 - 18:12

Najboljši je surov meso.

Aha. :mrgreen:
Not everything that counts can be counted, and not everything that can be counted counts.

#71 mk

mk

piščan'c

• Člani
  • 137 prispevkov

Objavljeno 15 maj 2005 - 18:26

V idejo o prijazni, mili Materi Naravi, v kateri vse živali živijo v harmoniji in se druga drugi opravičijo, preden se pojejo za kosilo, ne verjamem. Narava je kruta, neizprosna in krvoločna. Tudi ravnotežje, če se vzpostavi, je nestabilno, kar konec koncev dokazuje to, da velika večina vrst prej ali slej izumre (tudi brez posredovanja človeka). No, pa saj to nima ravno zveze s temo.

Industrijskemu kmetijstvju lahko (upravičeno!) očitamo marsikaj, predvsem krutost do živali (in jasno, da sem za strožjo regulacijo! sem vesel, da so v Evropi strožji kot v Ameriki, in seveda se strinjam še z dodatnimi zahtevami), ampak reči, da povzroča lakoto??? Ne, preprečuje jo. Brez zamere, ampak mislim, da bi ob morebitni vrnitvi v "naravno kmetijstvo" večina ljudi hitro izgubila etične pomisleke glede ubijanja živali, ko bi videli, da je lakota možna tudi v Evropi.

#72 Sienna

Sienna

Častna članica

• Člani
  • 983 prispevkov

Objavljeno 15 maj 2005 - 22:10

Mogoce, ampak sedaj imamo pac na voljo IZBIRO.
Ne razumem, zakaj se nekateri tu ne morejo sprijazniti, da nekateri cisto v redu zivimo brez mesa in da smo v 21 tisocletju najdli kvalitetna nadomestila za tiste vitamine, ki jih v osnovi dobimo v mesu. Eni pac iz taksnih in drugacnih razlogov ne jemo mesa, pa naj se zdijo skeptikom se tako banalni.
Jaz poslusam svojo telo, sem se pozanimala tudi cemu moram dati poudarek in tako dalje. Imam moralne zadrzke tudi. PA KAJ? Nekateri jih imajo pa zaradi drugih stvari, smo si pac razlicni. Jaz se zdaj pocutim bolje, kot sem se takrat, ko sem jedla kokoske.
Definitivno se pa strinjam, da moras v vegetarijanstvo z glavo in postopoma.

#73 provokatorka

provokatorka

Častna članica

• Člani
  • 1 697 prispevkov

Objavljeno 16 maj 2005 - 02:04

Hello,

Ally, se čisto strinjam s teboj!! :respect: :respect:

LP vsem.
Ljubezen je večna, dokler traja.

#74 mk

mk

piščan'c

• Člani
  • 137 prispevkov

Objavljeno 16 maj 2005 - 07:32

Hmmm, Ally, saj jaz se tudi strinjam s teboj (razen glede tistega z 21. tisočletjem ;)), kdo pa je tak, da se težko sprijazni s tem, da živiš v redu brez mesa? :?: OK, nisem prebral teme od začetka, zadnjih par strani pa nihče ni trdil/namigoval kaj podobnega :? Zase lahko vsekakor z gotovostjo trdim, da mi kaj podobnega ni prišlo na pamet... Pravim samo, da se da intenzivnemu kmetijstvu očitati marsikaj, ampak svetovne lakote pa res ne.

#75 Sienna

Sienna

Častna članica

• Člani
  • 983 prispevkov

Objavljeno 16 maj 2005 - 11:25

Joj, "malce" sem nas postarala :oops: :oops: :D
No, sam da je vse v redu :)

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov