Skoči na vsebino

Spletno mesto uporablja piškotke. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Več o piškotkih   V redu

Slika

Vegetarijanstvo

338 odgovorov v tej temi

#1 seelent

seelent

piščan'c

• Člani
  • 172 prispevkov

Objavljeno 27 julij 2004 - 21:55

OK, kot vidim je kar nekaj tem, ki se tičejo prehrane, zato sem se odločil načeti temo o vegeterijanstvu.
Zanima me par stvari:
1. Kaj si misliš o vegeterijanstvu
2. Bi želel postati vegeterijanec
+ za vegeterijance (če je kakšen) da povejo svoje izkušnje

Jaz sem vegeterijanec že dobri 2 leti (postal sem pri 14. letih) in nisem opazil nobenih negativnih posledic, pozitivnih pa kar nekaj. Med drugim imam več energije in manj prebavnih problemov (imel sem neke probleme z želodcem, ki so zdaj zginli).
Drugače pa jem ribe, jajca in mleko (ribe in jajca res redko) in sem med drugim popolnoma spremenil jedilnik celotne družine.

(Že vidim kako se bomo skregal v tej temi :| )

#2 spelca77

spelca77

izkušen

• Člani
  • 885 prispevkov

Objavljeno 27 julij 2004 - 22:31

vegetarijanstvo se mi zdi prav zdrav nacin prehrane. imam par vegetarijanskih prijalteljev, poznam par vegi ljudi, ampak jaz osebno se nebi mogla cist odpovedat mesu.

ce kuham doma zase, se mi veliko bolj dopadejo jedi z veliko zelenjave. meso kar spustim iz obroka... rada si nardim tudi kako ribo. kar se tice piscanca ali rdecega mesa (vkljucujoc take stvari kot so salame itd) ga v povprecju vkljucim v jedilnik v mogoce 2-3 obroke na teden. in mi vecinoma cisto zadostuje uzivat take kolicine. na splosno se pocutim bolje in imam vec energije.

ko grem na vecerjo kam ven, zelo rada narocim jed, ki vsebuje meso (teletina, jagnjetina, tudi riba ali "morski sadezi"). od mojih bosanskih kolegov sem pa tak al tak dobila vzdevek da sem bosancica, ker tolko uzivam v domace pripravljeni teletini in "rostilju"....

kaksen efekt ima name meso, vidim, ko grem na obisk k svojim, pa me 10 dni za povrstjo bombardirajo z mesom (za brata z druzino je treba servirat sam meso - zanje je vse ostalo priloga :mrgreen:). v bistvu se pri nasih doma v parih dneh preobjem mesa....
"Wheresoever you go, go with all your heart." (Confucius, 551 BC-479)

#3 seelent

seelent

piščan'c

• Člani
  • 172 prispevkov

Objavljeno 27 julij 2004 - 22:55

Sej to je problem pri "tradicionalnih" slovenskih družinah. V pravi tradicionalni slovenski družini so jedli meso samo ob nedeljah, pa še to takrat ko so ga imeli, medtem ko v današnjem času pri večini družin mesa pojejo preveč (pri nas je bilo tudi tako, dokler jaz nisem revolucije naredu).
Poleg tega se je pa način pridelave mesa popolnoma spremenil. Tudi jaz bi raje jedel meso od krave, ki je celo življenje veselo tekala po travah, kot pa neko zadrogirano, s hormoni nafilano kravo, ki je celo življenje parkirana v boksu farme.
Je pa res tudi to, da se je neznasko spremenil tudi način pridelave zelenjave, ki je iz dneva v dan bolj nezdrava, zato se najraje držim domačega vrta (ali sosedovega).

#4 spelca77

spelca77

izkušen

• Člani
  • 885 prispevkov

Objavljeno 27 julij 2004 - 23:58

se popolnoma strinjam. tudi jaz se drzim prijateljicinega vrta ali pa hrane, ki je certificirano organsko pridelana, brez pesticidov, ni genetsko modificirana in jo po moznosti goji kak lokalni kmet. mogoce zveni kot off-topic, ampak kar se tice hrane, je dandanasnji tudi izbira kaj bos jedel in kje kupoval, ful pomembna.

PS: Zanimivo branje o ZDA in EU: Food Politics: How the Food Industry Influences Nutrition and Health od Marion Nestle.
www.foodpolitics.com

"Wheresoever you go, go with all your heart." (Confucius, 551 BC-479)

#5 Lara

Lara

redni gost

• Člani
  • 337 prispevkov

Objavljeno 28 julij 2004 - 00:32

ok... še pogled z drugega brega... zame osebno, če obrok ne vsebuje mesa (rdeče meso, ker perutnina in ribe zame NISO meso), ni popoln obrok... ne vem od kje mi takšna fascinacija nad mesom, ampak... zarad mene lahko zelenjavo v celoti črtamo z jedilnika, dokler je meso... vse kul... ne bom pa nobenga obsojala, ker pač verjamem, da ma vsak pravico jest, kar mu paše, tko da... če vam je kul bit vegiji, pa bodte... jst osebno pa tega nebi mogla... zadnjič sm bla čist presenečena sama nad sabo k sm prvič v življenju pojedla samo solato za kosilo... mi je pol cel dan neki manjkal... but that's just me...
do I dare say I cared when I turned my back on myself?

#6 qty

qty

veteran

• Člani
  • 1 989 prispevkov

Objavljeno 28 julij 2004 - 01:04

Lara sej nisi edina! da ne bo kdo kej mislu...

res da jem sirov burek pa da sm nor na krompir, ampak krompir ni krompir brez enga zrezka, purana, piscanca alpa vsaj hrenovke za zraven. pa kuhana jajca sedejo v solato podobn k jetrna pasteta na kruh!!! morm rect da so surovine zivalskega izvora v veliki vecini mojih obrokov (vsaj 75%).

najbolj je pa itak vsakega po malem! po tisti piramidi k smo jo gledal pri gospodinjstvu v osnovni soli :)
i don't see why everybody feel as though that they gotta tell me how to live my life. let me live baby, let me live!

#7 Chiara`

Chiara`

Častna članica

• Člani
  • 2 312 prispevkov

Objavljeno 28 julij 2004 - 08:55

js itak mislm, da prehrana nima čist nobene veze s spolno usmerjenostjo, vsaj pr men niti ene pikce. Jem meso, zakaj pa ne, mene čist nč ne moti. Ampak res je da pa govedine pa svinjine ne morem vidt....bleak! Drugač pa ostalo..piščanc, puran..ok :| :mrgreen: :P

#8 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 8 189 prispevkov

Objavljeno 28 julij 2004 - 11:36

Več vrst je vegeterijancev.
In večinoma nekatere smeri vegeterijanstva niso zdrave za organizem.
Sam pa nisem vegeterijanec in tudi ne bi postal, če bi imel možnost.

Glorchy :pepper:
Medicina je socialna znanost in politika ni nič drugega, kot medicina velikih razsežnosti. [R. Virchow]
De duobus malis semper minus eligendum est.

#9 soncek

soncek

biskvitek

• Člani
  • 35 prispevkov

Objavljeno 28 julij 2004 - 12:02

tudi jaz se strinjam s mesojedci, ni obroka brez mesa. Osebno bi raje jedla samo meso, tud surovega (dobr sam purana ne, ker je kot žaganje) kot pa samo zelenjavo, ker mi vedno nekaj manjka če ne pojem mesa. Je pa res da je grozno, ker so vse živali nafilane s hormoni, tko da ni nč čudnga,če so hormoni pomešani. Jaz mam že celo življenje preveč testosterona,hodim vsak let na preglede, ampak ne znajo pozdravt, pa baje nisem edina! celo izražali so zaskrbljenost da se res spreminja vedenje deklic in dečkov, da se zamenjujejo vloge ( punčke - avtomobilčki, dečki - barbike----> dejansko!) in da naj bi blo to zarad vseh teh hormonov povsod - tudi v vodi so že baje.ajdi lp

#10 SEcond Nature

SEcond Nature

piščan'c

• Člani
  • 75 prispevkov

Objavljeno 28 julij 2004 - 13:24

Ja, če je, naj bo. Sam osebno jih ne razumem. Mogoce enkrat :)

Ne, ker sploh ne vem kaj se še lahko je. Sej mam rad mešanico zelanjave v kakršni koli omaki, vendar je meso osnova :)

#11 ženska

ženska

Moderatorka

• Moderatorska ekipa
  • 5 531 prispevkov

Objavljeno 29 julij 2004 - 01:26

(Že vidim kako se bomo skregal v tej temi :| )

Zakaj bi se pa kregali? :o

1. Mislim tako, kot o večini stvari, vsakemu svoje. Komur paše naj bo, samo nas vsejedcev naj ne posiljuje s svojimi idejami in teorijami. Ena prijateljica je bila, ko je imela hudo osebno krizo, 7 let vegetarijanka in nas je vsejedce zmerjala in se norčevala iz nas, češ da smo vsi, ki jemo meso, agresivni in sploh grozni! Tudi svoje otroke je posiljevala in je bil zato stalen prepir v hiši! :x
Potem se je spreobrnila in se ni mogla najesti mesa! Pozabila je na svoje vegetarijansko poslanstvo. :idea:
Ja, res je, že dva meseca je spet vegetarijanka in se raje izogiba naše družbe... Dokler si ne bo spet premislila... :lool:

2. Ne nameravam postati vegetarijanka, ker imam rada raznoliko hrano, jem večino mesa, razen divjačine in konjskega, jem vso zelenjavo, včasih tudi samo zelenjavo, če tako nanese. Obožujem vse, kar živi v morju in za dobro ribo dam pošten kos mesa! :evil:

Mislim pa, da pretiravanje v nobeno smer ni dobro, čeprav s tem nisem rekla, da jaz ne pretiravam! :wink:

Zakaj potrebujemo petdeset vrst WC papirja? Včasih smo si riti brisali tudi s časopisnim papirjem, pa smo bili vsi čisti. Danes je pa povsod polno posrancev. (Svetlana Makarovič)

#12 seelent

seelent

piščan'c

• Člani
  • 172 prispevkov

Objavljeno 29 julij 2004 - 05:47

Osebno takih vegeterijancev, ki posiljujejo druge s svojimi idejami tudi ne maram. Vsak človek ima pač svoj pogled, svoje mnenje in pravico odločati o svojih prehranjevalnih navadah.

Zakaj sem napisal, da se bomo kregali. Že na nekaj forumih sem odprl tako temo in povsod se je našlo nekaj zagretih vegeterijancev in mesojedcev, ki so se med sabo pobili. Veseli me, da se to tukaj ni zgodilo :)

#13 Ganimed

Ganimed

zasvojen'c

• Člani
  • 573 prispevkov

Objavljeno 30 julij 2004 - 01:04

Ne vem, zakaj bi se morali pobiti, saj je na svetu dovolj tako mesa kot sanja in zelenjave itd. :)

Sam nekoč nisem preveč maral zelenjave, solato sem jedel »pod prisilo« ... pa sem precej spremenil iz zdravstvenih razlogov. In ko sem se navadil, vidim, da sploh ni slabo. OK, še vedno ne prenašam cvetače, brokolija, špinače, pa še kaj bi se našlo, vseeno pa si skoraj ne vem predstavljati kosila brez solate. Zelene glavnate, paradižnik, kumare, motovilec pa mi je sploh na prvem mestu... Ali pa česa drugega: zelenjavni zrezek, prikuha itd.

Precej sem tudi omejil uživanje mesa. Nisem se ga odpovedal, a večinoma zaužijem kakšno tretjino do polovico običajne porcije in to kakšnih trikrat tedensko. Tako je obrok še vedno dovolj pester, pa tudi meso bi pogrešal, če ga sploh več ne bi uzrl na krožniku.

Vegetarijanec verjetno nikoli ne bom, pa čeprav sem svoj jedilnik nekoliko približal v to smer. Vsiljevanje svojih navad drugim, tako glede prehrane kot na drugih področjih, pa itak nikoli ni dobro. Torej: komu vegetarianstvo ustreza: super, komu ne: prav tako. :)

P.S.: Zakaj pišem takšne poste po polnoči, saj sem spet postal lačen.
>>> Najlepše na vsakem dekletu je, verjeli ali ne ... njen fant! <<<

#14 Gost__*

Gost__*
  • Gostje

Objavljeno 30 julij 2004 - 20:42

hmmmm..zgleda d bom ta prva k sm čist vegi. torej ne jem mesa tud rib ne.
Sm vegi že celih 7 let in mi nič ne manjka. U bistvu je bila najprej moja sestra vegi in pol smo začel tud doma tko bl zelenjavo jest pol pa men ni več pasal mesa jest tko da...je šlo postopoma. najprej sm nehala jest meso potem pa čez kakšno leto tud rib nism več marala.
nč me ne moti če kdo je meso, vendar pa me motijo ludje k na busu ob 7h zjutri začnejo jest svoj sendvič s posebno salamo!?! :x FUUUJ KOK TO SMRDI!!!
drugač pa tud ne prebaulam ludi k me sprašujejo kaj pol sploh jem če ne jem mesa, pa d je isto če odrežeš nogo kravi al pa če spulš solato iz zemlje...d obe isto boli!!!???mislm to me ful razp***i!!! :x

torej jejte kar vm paše in radi se mejte! :cvek:

crazy7

#15 FirstTimer

FirstTimer

nov na sceni

• Člani
  • 226 prispevkov

Objavljeno 31 julij 2004 - 14:17

Ojla,

nisem vegetarjanec, zelo rad pa posegam po vegetarjanski hrani, še posebno indijski, ker je curry meni zelo ljuba začimba. Torej meso jem morda dvakrat na teden. Tunine ne štejem zraven, ker je bogat vir beljakovin. Te pa z vegetarjansko hrano težje dobiš v zadostnih količinah.

Ko že jem meso, je to belo meso, salam pa ne maram ravno najbolj (ko enkrat vidiš proizvodnjo, te mine). Vsekakor pa se ne bom odpovedal pršutu, tistemu pravemu, iz Krasa.

LP FTT

#16 andy

andy

gay friendly

• Člani
  • 13 prispevkov

Objavljeno 01 avgust 2004 - 18:36

Vsekakor pa se ne bom odpovedal pršutu, tistemu pravemu, iz Krasa.
LP FTT

Tud jaz se ne bi mogla odpovedat pršutu. Mam rada meso, razen svinjine, jem vse. Obožujem ribe pa morske sadeže, perutnino...občasno teletino, jagnjetino... Ni me še prijelo, da bi postala vegetarijanka, sem pa že zmanjšala število mesnih obrokov na teden, predvsem skoraj ne jem več klobas in paštet, hrenovk ipd. Razen pršuta!! Ta ostane.

Proti vegetarijancem nimam nič. Tud jaz pravim 'vsakemu kot mu paše'. Motijo me tisti ljudje (vegetarijanci al pa kaj druga), ki drugim pamet solijo in jih s svojimi nazori morijo. Pusti me živet!
Včasih me zaskrbi za kako znanko/znanca, novopečeno vegetarijanko, ko vidim, da pojma nima, kaj vse naj bi jedla, da bo zdravo živela kot vegi. Pol pa je samo korenje in jabolka in misli, da je vegetarijanka!? :roll:

#17 FirstTimer

FirstTimer

nov na sceni

• Člani
  • 226 prispevkov

Objavljeno 03 avgust 2004 - 16:49

Pršut je svinjina ;)

#18 lunatravis

lunatravis

gay friendly

• Člani
  • 1 prispevkov

Objavljeno 05 avgust 2004 - 01:29

cao
js sem bil 7 mescev vegi.jedel sem samo jajca ter mleko,kar se tice zivalskega izvora.problem pa je biu da zivim se pri mami.vsi v nasi druzini(razen mene) obozujejo meso.cimbolj mastno je tem raje ga jejo.pri nas se skoraj vsak dan je samo meso in se enkrat meso.zato je morala mami posebej zame pripravlati kosilo kar pa nam ni zneslo.ker si sam neznam kuhati sem se zopet udal v usodo in veselo zvecim meso se naprej.
to so bile moje izkusnje z vegeterjanstvom.vsem ostalim ki zelijo probati s tem pa zelim vec uspehov in trme :) :)
by

#19 freeeky

freeeky

zasvojen'c

• Člani
  • 504 prispevkov

Objavljeno 09 avgust 2004 - 17:42

em, nimam izkusnje z vegetarijanstvom... (dolga beseda)... kaj cmo, piscanc je prevec dober, hehe :)

drgac pa, live and let live.. ce nocjo jest mesa, ga pac naj ne, njihova odlocitev...
"Giving a damn about you." is an oxymoron.

#20 toplifantek

toplifantek

Častni član

• Člani
  • 539 prispevkov

Objavljeno 20 avgust 2004 - 12:41

Jaz sebe ne morem smatrati za vegija, saj pojem tudi ribe. :?: Ostalega mesa pa ne. Od produktov živalskega izvora pa pojem mleko, jajc pa se izogibam, kolikor se le da.
Tak način prehranjevanja imam že 2 leti ... Hm .. kaj sem pridobil s tem. No, shujšal sem, občutek imam, da se počutim bolje, kar me pa najbolj preseneča: v tem obdobju nisem bil niti enkrat bolan (prehlad in te zadeve). :pepper: Kot otrok sem pa bil zelo bolehen. :shock:
Meni je ta način prehranjevanja povsem OK, vedno se najde kaj novega in jedi nikoli niso enolične, kakor vas tukaj nekaj misli. Uporabljam tudi veliko zelišč, ki dajo zelenjavi poseben čar. :evil:
Poznam nekaj vegijev, ki neprestano komplicirajo. No, jaz se zmeraj poskušam prilagoditi in ne sitnarim. Vsakdo naj je pač tisto, kar želi. :wink:
Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth. /O. Wilde/

#21 seelent

seelent

piščan'c

• Člani
  • 172 prispevkov

Objavljeno 20 avgust 2004 - 21:22

Jaa, točno tako, toplifantek :shock:
Vse kar si napisal, velja tudi zame.

#22 provokatorka

provokatorka

Častna članica

• Člani
  • 1 701 prispevkov

Objavljeno 23 avgust 2004 - 17:09

Hello,

se strinjam z vsemi, ki pravijo, naj vsakdo je, kar mu paše. Brez veze je ljudi silit v drugačno prehrano, če jim to ne odgovarja. Nima smisla kakšnega hudega mesojedca spreobračat, da bi se mu še ponoči sanjalo od zrezkov :wink:

Ampak vseeno pa dodajam, da iz srca občudujem vsakega, ki je vegetarijanec zaradi odnosa do živih bitij. Nekdo je zapisal, da ribe in piščanec niso meso. Kaj pa so potem? Rastline vsekakor ne. Kakorkoli že, moje mnenje je, da bo z vsesplošnim napredkom človeštva tudi "mesojedstvo" počasi izginilo. Upam, da čez 300 ali 500 ali celo 1000 let (če bo naša ljuba Kugla še pri življenju), človeštvo ne bo še vedno na tako nizki stopnji, da bi moralo pobijati živa bitja za svojo mesno prehrano.

Tudi nam ne bi bilo všeč, če bi Zemljo osvojila neka tuja bitja iz vesolja, nas pa bi npr. uporabljali za hrano... Dojenčki in otroci bi jim posebej teknili (zaradi mehkega mesa), nas stare in žilave bi pa imeli za kakšne juhe. Joj. Čeprav sama nisem vegetarijanka, se izogibam rdečemu mesu in jem le belo meso. In čeprav imam jedi iz zelenjave zelo rada, mi do vegetarijanstva kar precej manjka. Vseeno pa "navijam" za vegije, tudi če sama nisem med njimi.

Lep sončni pozdrav vsem!
Ljubezen je večna, dokler traja.

#23 FirstTimer

FirstTimer

nov na sceni

• Člani
  • 226 prispevkov

Objavljeno 23 avgust 2004 - 17:18

Kako pa gledate ne to, da starsi recimo 6-letnega otroka prehranjujejo vegetarjansko?

#24 toplifantek

toplifantek

Častni član

• Člani
  • 539 prispevkov

Objavljeno 23 avgust 2004 - 17:21

Odvisno .. če mu zagotovijo vse življenjsko pomembne elemente z vegetarijansko hrano, sprejmem ... in če ga redno vozijo na kontrole k zdravniku. :wink:
Če pa to počnejo popolnoma nevedno, sem pa proti temu. :x
Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth. /O. Wilde/

#25 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 8 189 prispevkov

Objavljeno 23 avgust 2004 - 17:22

Proti al pa ne.
To je odločitev staršev - mi lih navadni ljudje nebi mogl vplivat nato.
Lahko pa bi vplival zdravnik, če bi ugotovil, da mu starši s prehrano ne zagotovijo vseh snovi, katerih telo rab.
Sem pa proti vegeterijanstvu pri 6-ih letih. Takrat otrok rabi popolno zdravo, energijsko hrano.

Glorchy :pepper:
Medicina je socialna znanost in politika ni nič drugega, kot medicina velikih razsežnosti. [R. Virchow]
De duobus malis semper minus eligendum est.

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov