Skoči na vsebino

Spletno mesto uporablja piškotke. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Več o piškotkih   V redu

Slika

Dohodnina

56 odgovorov v tej temi

#1 Puck0

Puck0

veteran

• Člani
  • 1 790 prispevkov

Objavljeno 29 marec 2008 - 19:52

Informativni izračun dohodnine do 31.5.2008

Za leto 2007 se bo pri odmeri in poračunu dohodnine prvič uporabila nova ureditev. Davčni organ bo zavezancem namreč najkasneje do 31. maja 2008 posredoval informativni izračun dohodnine.

Za leto 2007 se bo pri odmeri in poračunu dohodnine prvič uporabila nova ureditev. Davčni organ bo zavezancem namreč najkasneje do 31. maja 2008 posredoval informativni izračun dohodnine. Ko boste prejeli informativni izračun dohodnine, morate preveriti, ali so vpisani podatki pravilni ter če je informativni izračun dohodnine pravilen. Če vse to drži, ne storite ničesar in po poteku roka za ugovor, ki je 15. dni od vročitve informativnega izračuna, bo informativni izračun dohodnine postal odločba o odmeri dohodnine, na podalgi katere bo nastala davčna obveznost.

Če pa se z informativnim izračunom ne strinjate, morate v roku 15 dni od njegove vročitve vložiti dopolnjen informativni izračun, ki se šteje za vašo napoved za odmero dohodnine. V ugovoru zoper informativni izračun lahko uveljavljate tudi olajšavo za vzdrževane družinske člane.

Informativnega izračuna ne bodo prejeli vsi zavezanci za dohodnino in tudi njim samim ni treba vložiti napovedi, v primeru če:

- dohodki davčnega zavezanca, od katerih se plačuje dohodnina, ne presegajo 2.800,00 EUR

- dohodki davčnega zavezanca, od katerih se plačuje dohodnina, poleg pokojnine, od katere v skladu z zakonom ni bila odtegnjena ali plačana akontacija dohodnine in davčni zavezanec pri akontaciji dohodnine ni uveljavljal posebne olajšave za vzdrževane družbinske člane, ne presegajo 80,00 EUR.

V primeru pa, da vam informativni izračun ne bo vročen do 31.5.2008, četudi ste v letu 2007 imeli obdavčljive dohodke višje do 2.800,00 EUR oz. poleg pokojnine (iz prejšnjega odstavka) dohodke, ki presegajo 80,00 EUR, pa ste sami dolžni vložiti napoved za odmero dohodnine, in sicer do 30. junija 2008.

V ponedeljek bo vsaj 500.000 ljudi že prejelo prve informacije!

Kaj pričakujete letos? Vam bo potrebno plačati ali pričakujete vračilo dohodnine?
Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway.

#2 Lenči

Lenči

Častna članica

• Člani
  • 5 048 prispevkov

Objavljeno 29 marec 2008 - 20:12

Po svojem izračunu naj bi plačala le pol eura, kar v končni fazi sploh ni tako slabo... :lizika:

Že pred samim izračunom sem bila prepričana in hkrati pričakovala, da bom plačala dohodnino v razponu od 50 do 100 EUR, vendar po opravljenem izračunu temu ne kaže tako... Eh, bomo videli.
"Any idiot can face a crisis - it's day to day living that wears you out." ~ Anton Chekhov

#3 Lenči

Lenči

Častna članica

• Člani
  • 5 048 prispevkov

Objavljeno 02 april 2008 - 12:16

Davkarija ni nezmotljiva

No, še nisem bila deležna takega primera, ampak glede na to, da ga je upokojenka "fasala", se nikoli ne ve Slika objavljena.
Je mogel bit res šok za njo (pri teh letih in pri taki penziji, da fašeš tako položnico in po vrhu vsega od dursa... no comment)
"Any idiot can face a crisis - it's day to day living that wears you out." ~ Anton Chekhov

#4 erujjure

erujjure

Izključen uporabnik

• Ban
  • 210 prispevkov

Objavljeno 02 april 2008 - 13:58

Ja sam res tole na davkariji. In moramo preverjati in se nato pritožiti.. kar nekaj

Sicer so mi pa letos naračunali, da moram plačati :( moram še vse zadeve preveriti, da se bom morebiti lahko pritožil...
انا لن تكون وحدها مرة اخرى!

#5 goinup

goinup

izkušen

• Člani
  • 991 prispevkov

Objavljeno 02 april 2008 - 14:00

Ja vse je treba preverjati. Tudi meni so naračunali, da moram plačati. Sicer mi tu nekaj smrdi...
Do files get embarrassed when they get unzipped?

#6 Lenči

Lenči

Častna članica

• Člani
  • 5 048 prispevkov

Objavljeno 02 april 2008 - 14:24

Hm, zanimivo. Meni so pa izračunali do centa natančno. Končni izračun je bil tako majhen, da so mi ga v celoti odpisali Slika objavljena.
Se pa popolnoma strinjam, da treba bit pri teh zadevah zelo natančen in kakopak preverjat, ali se tvoj izračun klapa z izračunom, ki ga je naredil DURS.

#7 mihec

mihec

piščan'c

• Ban
  • 175 prispevkov

Objavljeno 02 april 2008 - 17:58

Se vam ne zdi, da bi morali biti veseli, če morate doplačati? To pomeni, da ste bili celo leto v plusu in se vračate na nulo. V nasprotnem primeru se je pa država eno leto igrala z vašim denarjem in potem ugotovila: "Aja, ej, sej ubistvu ti ne bi blo treba tolk plačat. Na nazaj, sori." :D

Upam, da bo to komu olajšalo travme ob ločitvi od trdo prigaranega denarja. :mezik:
There goes another one.

#8 bio

bio

vzornik

• Člani
  • 1 545 prispevkov

Objavljeno 02 april 2008 - 19:36

Se vam ne zdi, da bi morali biti veseli, če morate doplačati? To pomeni, da ste bili celo leto v plusu in se vračate na nulo.

mihec :nene: . ti bi torej slovencem povedal, da so celo leto živeli v izobilju (česar nihče pri zdravi pameti ne bi naglas priznal) in isti trenutek zahteval od njih še denar? od slovencev?? :mrgreen: aja - in pri tem še pričakovat, da bojo veseli? :haha:

Prispevek uredil/a: ženska, 03 april 2008 - 00:13.

#9 Tibor

Tibor

Častni član

• Člani
  • 863 prispevkov

Objavljeno 02 april 2008 - 20:17

Končni izračun je bil tako majhen, da so mi ga v celoti odpisali Slika objavljena.

Res je. Tistim, ki dolgujejo manj kot 2 €, se dolg odpiše. (Ah, kako je naša država prijazna. :roll: )
Za pesimizem je prepozno.

#10 Puck0

Puck0

veteran

• Člani
  • 1 790 prispevkov

Objavljeno 02 april 2008 - 21:02

Jst sm še v pričakovanju, ampak so mi lansko leto kar štiri mesece trgali "akontacijo dohodnine" - po vsej logiki naj bi se letos ta akontacija vrnila, ne? :S

#11 jmuminov

jmuminov

piščan'c

• Člani
  • 160 prispevkov

Objavljeno 02 april 2008 - 22:14

Ja vse je treba preverjati. Tudi meni so naračunali, da moram plačati. Sicer mi tu nekaj smrdi...

Ja enako. Mislim ej :x
srce nema pameti ono glavom ne bira

#12 goinup

goinup

izkušen

• Člani
  • 991 prispevkov

Objavljeno 03 april 2008 - 09:30

Ja enako. Mislim ej :x

Resnično bom šel čez vse papirje. Pa tiste bonitete bom raziskal. Prvič letos so me tako okrog prinesli. Prejšnja leta sem vpisoval vse sam in sem vedel, kaj in kako. Sedaj pa je vse treba dvojno. Oni sami izpolnejo in nato moram preveriti.
Kaj jaz vem, kaj so upoštevai pri tistih procentih? V petek se grem pozanimat, ker me resnično firbec matra.
Aja pa nobenih dodatnih olajpav nimam več. Za predlasnko leto so mi izobraževanja upoštevali, pa razne zadeve, ki sem jih kupoval. Mislim, da so s to splošno olajšavo marsikoga prikrajšali...

#13 just_me79

just_me79

redni gost

• Člani
  • 300 prispevkov

Objavljeno 03 april 2008 - 09:46

Naša država pridno skrbi da nam čimveč pobere... zato so tudi lansko leto spremenili zakon o dohodnini... :domina:

Jap, spet moram plačat, čeprav so mi lansko leto v firmi več odvajal kot bi po starem zakonu mogli in hvala bogu da so, koliko bi šele drugače plačal :roll:

Ja, saj res, izračun je pravilen, ni napak :roll:

#14 Lenči

Lenči

Častna članica

• Člani
  • 5 048 prispevkov

Objavljeno 03 april 2008 - 09:53

Po vsej verjetnosti že imate program za izračun dohodnine..., če ne: izračun dohodnine 2007.
Ne vem, kaj bi bil tu problem :?: . Za take stvari boš pa ja šel preverjat, ali je izračun pravilen, ali ne (sploh pa, če gre za vidno odstopanje). Vem, vem, da je vlada obljubljala, da nam bo s tem olajšala delo, da nam ne bo potrebno izpolnjevati, loviti roka in v končni fazi oddajati dohodnino. Ampak vseeno, pri vsej tej masi obračunov, ki ga DURS ima, so napake neizbežne. Tko pač je.

V preteklih letih sem si predhodno izračunala dohodnino, izpolnila obrazec in ga oddala... Sedaj sem dobila obvestilo, šla sem preverjat in končni izračun se mi klapa. Imam srečo, ampak četudi bi prišlo do odstopanja, bi pač (če bi imela upravičen in hkrati utemeljen razlog) izpolnila ugovor zoper informativni izračun dohodnine ter ga oddala. Nič v življenju ni tako preprosto, da bi ti šlo kot po maslu.

#15 Chiara`

Chiara`

Častna članica

• Člani
  • 2 312 prispevkov

Objavljeno 03 april 2008 - 20:12

Mislim, da so s to splošno olajšavo marsikoga prikrajšali...

Poznam dva primera osebno, kjer so pozabili šteti otroke kot olajšavo. Pri enem primeru je potem mati izpolnila ugovor in šla k računovodkinji za ponoven izračun. Vsota je bila potem manjša za 800 evrov. In zakaj? Ker so računovodjem rekli, da naj štejejo otroke samo, če je prišlo do spremembe. Samo do spremembe? Da je nekdo umrl ali se je rodil nov? :S In je prišlo do "nesporazuma v komunikaciji". In potem marsikdo ne bo preveril če izračun drži in nato bo država rekla: Ups? ...

Prispevek uredil/a: Chiara`, 03 april 2008 - 20:13.

#16 Tibor

Tibor

Častni član

• Člani
  • 863 prispevkov

Objavljeno 03 april 2008 - 20:29

In potem marsikdo ne bo preveril če izračun drži in nato bo država rekla: Ups? ...

Še huje, država bo rekla: "Žal ste zamudili rok za pritožbo."

V informativnem izračunu dohodnine se vzdrževani družinski člani (otroci) upoštevajo le, če ste do 31.01.2008 na DURS poslali poseben obrazec, ki je bil objavljen na spletni strani DURS-a. Marsikdo tega ni vedel, saj se o tem tako rekoč sploh ni govorilo, in obrazca ni izpolnil. Prav tako pa danes marsikdo še vedno ne ve, da (v kolikor prej omenjenega obrazca ni izpolnil) v teh informativnih izračunih niso vključeni vzdrževani družinski člani in da se je potrebno pritožiti ter naknadno vpisati olajšavo za otroke.

Prispevek uredil/a: Tibor, 03 april 2008 - 20:31.

Za pesimizem je prepozno.

#17 apolon

apolon

Častni član

• Člani
  • 2 545 prispevkov

Objavljeno 04 april 2008 - 05:46

Poznam dva primera osebno, kjer so pozabili šteti otroke kot olajšavo. Pri enem primeru je potem mati izpolnila ugovor in šla k računovodkinji za ponoven izračun. Vsota je bila potem manjša za 800 evrov. In zakaj? Ker so računovodjem rekli, da naj štejejo otroke samo, če je prišlo do spremembe. Samo do spremembe? Da je nekdo umrl ali se je rodil nov? :S In je prišlo do "nesporazuma v komunikaciji". In potem marsikdo ne bo preveril če izračun drži in nato bo država rekla: Ups? ...

Vdor v sistem Dursa!
http://www.zurnal24....slovenija/41630

Človek ne more preživeti brez narave, narava lahko preživi brez ljudi.

#18 Lenči

Lenči

Častna članica

• Člani
  • 5 048 prispevkov

Objavljeno 04 april 2008 - 08:24

Poznam dva primera osebno, kjer so pozabili šteti otroke kot olajšavo...

Sej moji sestri tudi niso šteli otroka (zato, ker je pozabila oddati izpolnjen obrazec o številu otrok - o tem je že Tibor povedal v svojem postu)... Sedaj pri informativnem izračunu je pač oddala ugovor :?: . Več kot to ne moreš narediti. Poleg tega pa z jezo, oziroma nezadovoljstvom škoduješ samo sebi.

#19 dpg

dpg

piščan'c

• Člani
  • 113 prispevkov

Objavljeno 04 april 2008 - 13:52

he he,....dobro da sem sedel ko mi je mama, ki je odprla mojo dohodnino sporočila rezultat...
vrnjeno dobim 0,02 € :žurka:
...vrag naj vzame....

#20 goinup

goinup

izkušen

• Člani
  • 991 prispevkov

Objavljeno 10 april 2008 - 11:47

Je še kdo, ki ima napačen izračun in bo moral vložiti ugovor?
Spremljam tv novice, pa vidim, da se dogajajo kar pestre reči letos okrog DURSa in dohodnine...

#21 Lenči

Lenči

Častna članica

• Člani
  • 5 048 prispevkov

Objavljeno 10 april 2008 - 12:15

Nekateri zganjajo prevelik vik in krik okoli napačnih izračunov. Pač, se izračun ne ujema, vložiš ugovor. Noben sistem ni popoln.

Se pa strinja z to izjavo (čeprav mi ta model nikakor ne sede):
"Kot generalnega direktorja davčne uprave pa me moti, da so ljudje v komentarjih pripravljeni tako neutemeljeno nekoga obtoževati, ne da bi mu dali možnost, da se zadeva razišče in ugotovi, kdo je dejansko storil napako". (Generalni direktor Davčne uprave Ivan Simič)
Povzetek s strani 24ur.com

#22 goinup

goinup

izkušen

• Člani
  • 991 prispevkov

Objavljeno 10 april 2008 - 12:19

Nekateri zganjajo prevelik vik in krik okoli napačnih izračunov. Pač, se izračun ne ujema, vložiš ugovor. Noben sistem ni popoln.

Mislim, da si država ne bi smela dovoliti določenih stvari. Izredno me moti dejstvo, če imaš napačen izračun, da moraš dati ugovor. V nasprotnem primeru zadeva teče dalje. Ob takih situacijah bi morale biti druge rešitve, saj živimo v demokraciji, 21. stol. pa še ravnati se moramo po vseh možnih zakonih (ZUP itd.). Ni vsak državljan sposoben razumeti obrazcev, nima razvite funkcionalne pismenosti pa se ne zna znajti niti ne ve, na koga se obrniti.

Ok, da ne bom preveč prahu dvignil...

#23 Lenči

Lenči

Častna članica

• Člani
  • 5 048 prispevkov

Objavljeno 10 april 2008 - 14:22

Ni vsak državljan sposoben razumeti obrazcev, nima razvite funkcionalne pismenosti pa se ne zna znajti niti ne ve, na koga se obrniti.
Ok, da ne bom preveč prahu dvignil...

Ti problemi so bili tudi v preteklosti in se popolnoma strinjam, da bi morali biti obrazci sestavljeni tako, da so razumljivi vsem.
Poleg tega pa, če določeno postavko v samem obrazcu ne razumeš (npr.: kako in kam se določen znesek vpiše) in ni moč iz samih navodil razbrati kako ravnati v dotičnem primeru, greš na davčni urad in vprašaš, če izvzamem dejstvo, da nekateri ne uporabljajo interneta, kot sam vir informacij.

Lahko bi tudi omenjala otroški dodatek, ko nekateri niso vedeli, da morajo predhodno sami vložiti obrazec za izračun dohodnine... Eh, pravim samo, da se je človeško motiti, ne glede na to, ali gre za fizično, pravno osebno, ali pa samo institucijo. Pri birokraciji je vedno tak, da se zakomplicirajo zadeve v nulo. Pri stvareh, ki bi se lahko poenostavile, se preprosto zakomplicirajo. No, da ne bom preveč razpredala, iskreno upam, da takih "kolobacij" okoli samih izračunov s strani DURS-a naslednje leto ne bo.

#24 erujjure

erujjure

Izključen uporabnik

• Ban
  • 210 prispevkov

Objavljeno 11 april 2008 - 07:27

Soseda moje mami je mal bolna. Ima neko bolezen, ne vem točno kaj že, in ona sploh ni sposobna vprašat nekaj. Od nekdaj je sramežljiva. Vse bo narobe, če bo le koga kaj vprašala. In tudi za dohodnino. Ona je to sprejela kot račun za vodo ali elektriko. Ne spremlja rednih poročil, pogovarja se vedno o svojem vrtu in čolnu, s katerim hodim ribarit. In potem razmišljam, da je veliko ljudi takih.
Pa še to sem zasledil online, da veliko ljudi letos plača davek. Verjamem, da je naša država lačna, potrebna denarja, vendar se mi ne zdi prav, da so ravno vse olajšave ukinili. In nekateri so še vedno bogati. Prav zanima me, koliko davka plačajo ala Mirko Tuš in ostalih 100 najbogatejših Slovencev?
انا لن تكون وحدها مرة اخرى!

#25 Puck0

Puck0

veteran

• Člani
  • 1 790 prispevkov

Objavljeno 14 maj 2008 - 10:02

Evo, pa sm jo dobil tudi sam - odločbo namreč (oz. "informativni izračun" ki to ni)! In glej ga zlomka: po mojih izračunih za lansko leto bi mi morali vrniti dobrih 500€, DURS pa mi pošlje položnico za 255€ plačila dohodnine! Valda prvi šok in gremo vse lepo pregledat..
Ko sm vidu, kje je bila napaka sm skoraj umrl od smeha.. Očitno so se zmotili pri vnašanju, saj so pod rubriko Dohodki dijakov in študentov .-. napačno postavili decimalno mejico! Po njihovo naj bi imel akontacije za 6, 84€, na izpisu od študenta pa je znesek 684€! Seveda to nardi veliko razliko, tko da sem danes vložil ugovor in zdaj lahko na denar čakam do septembra. Ne morš verjet - njihova napaka in jst naj zaradi njih čakam tako dolgo?! :policist:
Sicer bo pa po NY meseca avgusta še kako prav prišel dodatni priliv .. :briga me:

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov