Skoči na vsebino

Spletno mesto uporablja piškotke. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Več o piškotkih   V redu

Slika

Linux

17 odgovorov v tej temi

#1 igorz

igorz

biskvitek

• Člani
  • 35 prispevkov

Objavljeno 02 november 2007 - 09:59

Oj,

ima kdo od vas ima nameščen linux? kakšne so kaj izkušnje, zanima me predvsem na dolgi rok - ko pride do tega, da je treba uporabit kakšen program, ki je na voljo samo za windowse ipd.

sam sem si naložil linux ubuntu in mi je seveda všeč (izlged, odzivnost, hitrost), glavo si razbijam 'le' z nameščanjem novih programov in s tem, da bi usposobil kakšnega od windows emulatorjev oz. virtualnih mašin...

lp Igor

#2 Scissor Sister

Scissor Sister

piščan'c

• Člani
  • 75 prispevkov

Objavljeno 02 november 2007 - 11:48

Najprej se moraš vprašati, če je smiselno, da uporabljaš Linux, če že takoj iščeš emulatorje :mrgreen:
Malo se hecam. Me res veseli, da si se odločil za ta korak, in opustil piratiziranje / plačevanje Windowsov. Lahko imaš nameščena tudi oba sistema, ampak potem je ponavadi tako, da se ob zagonu uporabniki iz navade odločijo za "dobre" stare Windowse.

Inštaliranje programov v Linuxu je drugačno kot pod Windowsi. Recimo tukaj je en lep vodič o tem. Če se ti ga ne da brat, bom napisala na kratko. Za začetek pojdi pod Programs -> Add/Remove... in tam samo poklikaš, kaj si želiš in česa ne. Se spomnim, da sem v začetku sama veliko googlala, brala Ubuntu forums, spraševala kolega za nasvete...

Za poganjanje .exe datotek obstaja Wine. Zna pa biti precej neroden za uporabo, če nisi vajen terminala. Meni osebno je terminal najbolj sexy stvar na Linuxu in ga z veseljem uporabljam. Pa tudi Wine moram. Kratek opis, kaj to sploh je:

While Wine is usually thought of as a Microsoft Windows emulator, the Wine developers would prefer that users thought of Wine as a Windows compatibility layer for Linux. Wine does not require MS Windows, but it can use native system dll files in place of its own if they are available.

Glede virtualnih mašin pa ti naj nekdo drug kaj več napiše. Vem samo, da obstaja VMware, uporabljala pa ga nisem še nikoli.
That's all.
Miranda Priestly

#3 lube

lube

Častni član

• Člani
  • 877 prispevkov

Objavljeno 02 november 2007 - 12:23

Imamo že kar lep cajt :)

Na dolgi rok -> manj težav. Pa dejansko preprosti za uporabo, delo v konzoli je najhitrejši način manipuliranja podatkov, seveda imaš na voljo tudi programe z grafičnim vmesnikom.
Najbolj všeč mi je, ker uporabnik kot "navaden" uporabnik lahko počne dosti uporabniških stvari, ne da bi ogrožal stabilnost / varnost samega sistema, tako da kot admin domačega omrežja sem brez skrbi, ker vem da mi ne morejo nič podret.

Različne distribucije imajo svoje vire, v katerih so programi. Vsaka distribucija ima svoje orodje za upravljanje s programskimi paketi, ubuntu ima apt-get oz. grafično orodje Synaptic. Tam odkljukaš programe, ki jih želiš in jih potem namesti / odstrani / nadgradi samodejno.

Wine je uporaben za kake programe, ki jih potrebuješ na hitro, celo določene igre delujejo prek wine-a, vendar je še najbolj zanesljiva rešitev virtualizacija. Recimo VirtualBox:
www.virtualbox.org/
je čisto zastonj za neprofitno uporabo ter pokriva vse osnovne potrebe po virtualizaciji. Nazadnje so mu dodali celo opcijo da lahko poganjaš win programe kar na tvojem delovnem okolju (ni nujno da imaš win v "oknu"):
Slika objavljena

Za začetek si omisli dual-boot konfiguracijo, dokler se v linuxu ne boš počutil kot doma, verjetno bo za začetek največ vprašanj tipa: kateri program je za ....
ki jih lahko kar tukaj postaviš ali na linux.prinas.si/forum

Ta prispevek je mogoče star in ne odraža trenutnega mnenja!

#4 igorz

igorz

biskvitek

• Člani
  • 35 prispevkov

Objavljeno 02 november 2007 - 12:53

Oj,

hvala obema za odgovor. Nekaj od teh stvari sem že skušal sprobati. Fora je v tem, da Synaptic nima v zbirki vseh programov, ki bi si jih zamislil. Wine sem inštaliral in seveda niso uporabni. Ostalih 'emulatorjev' pa nekako nisem uspel inštalirati prek terminala, kljub temu, da sem se dokopal do korak po korak navodil. Enaka navodila mi na žalost niso pomagala niti pri usposabljanju TV tunerja. Vtipkaš ukaz do drugega koraka, potem pa ne gre več tako kot je v navodilih.

bom pregledal še malo tistle forum 'linux pri nas', ki ga še ne poznam in pa sprobal virtualbox.org, če mi seveda že pri namestitvi ne bo šlo vse narobe. :jaz cepec: predvsem bi rad, da bi lahko uporabljal slovarje in telefonski imenik.

je pa noro zabavno, kako lepo ti posebne efekte izvaja, o čemer lahko pri windowsih samo sanjamo :sreca:

#5 lube

lube

Častni član

• Člani
  • 877 prispevkov

Objavljeno 02 november 2007 - 12:58

Tv tuner je zaznan?
Prosim naredi tole v terminalu (odstrani vodilne "#"):
#sudo dmesg > izpis
#sudo lspci > izpis_pci
ter bi se ti morala ustvarit datoteka "izpis" in "izpis_pci" v tvojem domačem imeniku (/home/uporabniško_ime, ali ~). Ti datoteki nekam naloži ter jih linkaj sem da pogledam kateri tuner imaš.

#6 igorz

igorz

biskvitek

• Člani
  • 35 prispevkov

Objavljeno 02 november 2007 - 18:40

evo.

izpis:
http://www.lobortis.com/n/0679115954

izpis_pci:
http://www.lobortis.com/n/5866666361

lp igor

#7 lube

lube

Častni član

• Člani
  • 877 prispevkov

Objavljeno 02 november 2007 - 19:06

00:0b.0 Multimedia controller: Philips Semiconductors SAA7133/SAA7135 Video Broadcast Decoder (rev d0)

Prepoznan in podprt. Kaj si delal še naknadnega?
Poženi samo kako TV aplikacijo npr. TVtime. MythTV je naprimer ena velika zadeva, kjer lahko spremeniš računalnik tudi v digitalni VCR , poleg gledanja kanalov.
Če ni nobena nameščena odpri synaptic in namesti:
System -> administration -> synaptic package manager, poišči "tvtime" ter ga označi za namestitev. Na koncu klikni apply changes in počakaj da potegne z neta ter namesti.

#8 igorz

igorz

biskvitek

• Člani
  • 35 prispevkov

Objavljeno 02 november 2007 - 19:38

:solzice:
guess what.. ne dela.. za input signal mi določi moj webcam. če ga izklopim pa potem ni signala od nikoder. opcija 'change video source' sploh ne prime.. po mojem si bom kr taprav tv kupil za zravn.

#9 lube

lube

Častni član

• Člani
  • 877 prispevkov

Objavljeno 02 november 2007 - 20:26

Najbolje je da vprašaš na lpn, ker ne vem točno kako in kaj, ker nimam tv-tunerja. Drugače je pa prepoznan iz strani sistema.

#10 igorz

igorz

biskvitek

• Člani
  • 35 prispevkov

Objavljeno 05 november 2007 - 15:06

Hoj, hoj,

se še matram in prehajam iz sfere ljubiteljev računalništva :kava: v sfero računalomrznežev :neumen:

Hvala za trud kljub vsemu :)

#11 orbter

orbter

biskvitek

• Člani
  • 46 prispevkov

Objavljeno 28 januar 2008 - 10:20

Malo pozno sem videl tole temo.
Igorz, če še nisi obupal, je rešitev dokaj enostavna.

Linux namreč naredi simbolični link na primarno povezavo. Pri tebi je to naredil za webcam, ki je tako postala /dev/video oziroma /dev/video0. TV Tuner se mora torej nahajati na /dev/video1. Če v programu ni mogoče prestaviti video naprave in le ta vztraja na /dev/video, potem moraš najprej pobrisati link /dev/video, ter narediti novega z ln -s /dev/video1 /dev/video.

Več okrog tega je sevedno odvisno od distribucije Linuxa in programov, ki jih uporabljaš.

Prispevek uredil/a: orbter, 28 januar 2008 - 10:21.

#12 chaser82

chaser82

piščan'c

• Člani
  • 178 prispevkov

Objavljeno 02 april 2012 - 00:25

Po kakih treh letih prešel nazaj na Windowse. Najnovejši Ubuntu Linux ima nekaj preveč hroščev in grafika se mu sesuva. Windows 7 sem zdi hitrejši. Sicer se še moram uskladit z monitorjem in grafično, da bom imel boljšo sliko...
NISMO VSI POD STRESOM

#13 kvinnor1984

kvinnor1984

piščan'c

• Člani
  • 63 prispevkov

Objavljeno 20 avgust 2012 - 18:34

Lunux uber alles
Uporabljam linux že 4 leta. In it rocks. Osebno sem fan rolling distribucij. :)
Sem mela že vse distribucije in moram reči, da je Ubuntu postal isto s*anje, kot windows. Ravno tako LinuxMint.

Sedaj uporabljam Sabayon Gentoo:) :spostovanje: Všeč mi je njihova filozofija distribucije:) Vendar ga priporočam tistim, ki imate linux v malem palcu. Za začetnike pa priporočam LinuxMint :paprika:

Drugače pa za tiste, ki dvomite v moč Linuxa. Dajte si dol Livecd in cel operacijski sistem zaženite iz cd-ja. Imate tudi take distribucje, ki izgledajo kot mack in take, ,ki so kot windows. Le pogumno:)

Tukaj najdete vse distribucije: http://distrsowatch.com/

Prednost, ki jih ima Linux:
ni virusov
root je deaktiviran osnovi
vsi programi so brezplačni in licence so odprte
vsak program lahko prilagodiš z spreminjanjem izvorne kode
je izjemno stabilem -nič crashov

Slabosti: če si vzamete pretežko distribucijo glede na poznavanje linuxa, potem bodo velik težave....

#14 lube

lube

Častni član

• Člani
  • 877 prispevkov

Objavljeno 20 avgust 2012 - 22:12

No vse ne drži, virusi so v več formah, tudi za linux, vendar je manj takih ki ciljajo na namizne računalnike. Root ni deaktiviran, vedno imaš vrhovnega uporabnika, drugače ne moreš administrirat zadeve, oz vsaj imaš uporabnika kateremu je omogočena elevacija pravic.

Imaš tudi zaprtokodne programe, ki so tudi po načinu licenciranja, kar je dobro - to drži gospodarski delež linuxa pokonci in generira interes. Valve bo tudi kmalu prinesel Steam še na linux ter prvo igro - Left 4 dead 2.
Sesutja, če izvzamemo slabo strojno opremo so. Seveda teža pade predvsem na gonilnike, kateri so največji vzrok tu, vendar načeloma z odprto strojno opremo in priloženimi gonilniki naj bi blo manj težav.

Težave: nesamoiniciativnost in pričakovati da ti bo vse servisirano na pladnju. Linux je samo os, isto kot windows kernel, PC uporabniku to ne predstavlja ničesar, kar šteje je uporabniška izkušnja.
Na linuxu imaš pa 2 vodilna namizja - KDE in Gnome, slednji se uporabniško kar nekam hitro spreminja glede konceptov. Imaš pa tudi bolj špartanske vmesnike - odvisno kaj želiš početi.

#15 sickie

sickie

gay friendly

• Člani
  • 24 prispevkov

Objavljeno 11 oktober 2012 - 20:31

Nekajletni uporabnik Debian GNU/Linux distribucije tukaj. Absolutno sovražim Ubuntu oz. Canonicalov pristop do le-tega; sestra ima staro verzijo LinuxMinta, jaz osebno pa sem dal veliko skozi, prvič sem se srečal z GNU/Linux distribucijo daljnega 2001 in sicer s Caldera Linux, vendar resneje pa sem ga pričel uporabljati leta 2006 (Sidux distribucija, rolling varjanta Debiana) ter vedno na Debianu ostal (trenutno stabilna različica na domačem računalu, na prenosniku pa le winsi, vendar kmalu se bo to spremenilo :) Sprobal sem pa veliko različnega, vendar z vsemi ostalimi sem imel samo preglavice (upravljanje s paketi, razna nadzorna središča ala YaST ter Mandrivin Control Center...). Nisem pa še dal priložnosti Sabayonu (že nekaj let ne prizkušam drugih distribucij, saj Debian mi super dela) venda po kvinnor1984-inem navdušenju, ga bom pa le preizkusil na prenosniku.

Meni osebno pa ni všeč, da prihaja Valve oz. lastniška (proprietary) zalega, kajti najbolj cenim pri GNU/Linux operacijuskem sistemu filozofijo o svobodnem programju in dol mi visi, koliko je popularen in kakšen je njegov gospodarski delež. No, Debian mi bo še nekaj časa služil kot zatočišče :)

#16 lube

lube

Častni član

• Člani
  • 877 prispevkov

Objavljeno 12 oktober 2012 - 13:43

Meni pa je fanj da Valve bo portal Steam še na eno platformo. Najbrž je to kolateralni efekt tega da delajo kako konzolo katera bo bazirala na linuxu, ampak hkrati bodo izdali še za splošne distribucije.
Ne da se mi toliko rebootat da lahko igram L4D2, windows za delo pa imam v več virtualnih mašinah, torej je pravi setup samo za občasno zabijanje časa.

Prispevek uredil/a: lube, 12 oktober 2012 - 13:44.

#17 sickie

sickie

gay friendly

• Člani
  • 24 prispevkov

Objavljeno 12 oktober 2012 - 15:50

V temi od Windows 8ke sem videl, da uporabljaš KDE. Že od 4.2 je to grafično delovno okolje tisto, v katerem se najbolje počutim (s tem imam v mislih popolnoma vse operacijske sisteme, torej MacOS, winsi in linux).

#18 Xander

Xander

piščan'c

• Člani
  • 55 prispevkov

Objavljeno 03 marec 2016 - 20:13

Za kakšne programe od M$ je najboljši program za Linux Wine

V terminalu namestim: ... in Play on Linux, odvisno katero distribucijo se uporabljamo.

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov