Skoči na vsebino

Spletno mesto uporablja piškotke. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Več o piškotkih   V redu

Slika

Stremenje k zdravemu načinu življenja

153 odgovorov v tej temi

#1 Tadej/

Tadej/

biskvitek

• Člani
  • 34 prispevkov

Objavljeno 28 januar 2007 - 09:50

Pozdravljeni,

zanima me ali se trudite, da bi ziveli bolj zdravo, pazite na to kaj jeste (da je cimmanj emulgatorjev...), se distancirate od nepotrebnih dodatkov (magi, ketchup...)?

A se tudi zavedate elektromagnetnih sevanj, omejujete uporabo izdelkov, ki prevec sevajo (primer: mobitel, WLAN)?

Pripisite se na podlagi cesa ste se tako odlocili.

#2 Sweden

Sweden

piščan'c

• Člani
  • 162 prispevkov

Objavljeno 28 januar 2007 - 11:02

Kaj konkretno se trudim ne, ker si nikoli nisem dopuščal kakšnih velikih prekrškov v smer premastne, nezdrave hrane, premalo gibanja...
Tudi ne pretiravam, če povem, da med šolskim lunch- odmorom raje zavijem v trgovino po pol kile mandarin in probiotični jogurt; če ne drugega, gotovo pripomore k boljšemu počutju.

Kar se sevanj tiče je še vedno precej debate v smeri: škodljivost, da ali ne, pa hkrati priznavam, da si življenja brez MP3 playerjev in (malce manj) prenosnega telefona ne predstavljam in očitno je to sevanje en davek, ki smo ga prisiljeni sprejeti ;).
A boy who has nothing to say...

#3 kanji

kanji

zasvojen'c

• Člani
  • 760 prispevkov

Objavljeno 28 januar 2007 - 11:48

Meni se meša glede tega. Ves čas gledam sestavine hrane pa tiste E-je ( živilske dodatke k hrani). Pijem zeleni čaj, ki je itak najboljši pa še zdrav, hmm glede sevanja pa se ne obremenjujem, ker je sevanje itak prisotno v naravi tako, da se mu ne da izogniti...
Is the pious loved by the gods because it is pious, or is it pious because it is loved by the gods?

#4 Bebironchek

Bebironchek

zasvojen'c

• Člani
  • 438 prispevkov

Objavljeno 28 januar 2007 - 16:30

ah ne, bi blo bolj hinavsko če bi ob kajenju, kavami in alkotu prebiral tiste Eje, maščobe etc. ... mam večje probleme heheh
se nikoli nisem sekiral; si dovolim neobremenjeno prehrano, ker vem da mi že tako ne pašejo preveč mastne/nevarne zadeve
... in ker bi ne glede na trud še vedno ostale neke škodljive razvade.
pa niti nimam rad take organiziranosti in previdnosti. mi je kar všeč tole je*ivetrovstvo :mrgreen:

#5 zdrauc

zdrauc

nov na sceni

• Člani
  • 231 prispevkov

Objavljeno 28 januar 2007 - 18:01

Jaz se ničemur ne odrečem. Jem čisto vse. Moj moto je: vsega po malem. Se pravi: v zmernih količinah in raznovrstno. Zdi se mi, da telo potrebuje vse, tudi meso.
Semtertja pokadim kakšno cigareto, vendar bolj poredko. Pa pijača? Enkrat na mesec pretiravam, vendar po zdravnikovem nasvetu. Pravi: nič ni narobe, če se kdaj odvežeš in pošteno sprostiš. Najslabše, če držiš stisko v sebi.

Kar se pa tiče sevanj, sem sodeloval pri meritvah raznovrstnih sevanj, ki jih je izvajal pooblaščeni Zavod RS za varnost pri delu. Meritve so se nanašale na ionizirana in neionizirana (elektromegnetna) sevanja(ionizacijski javljalniki požara npr. in monitorji PC npr.). V vseh ozirih je šlo za majhne sevalne doze, ki so bile nižje od maksimalno dopustnih. Največji odklon na merilnih instrumentih se je pojavil pri merjenju naravnega sevanja, torej sevanja zemlje.

Nazaj k prehrani. Hotel sem povedati samo še, kako včasih moje pravilo odpove. Smo rekli "zmernost, vsega po malem". Moj znanec je gurman in požeruh. Velikokrat radodarno skliče bando in naznani: "Gremo na krače". Vsakemu naroči kračo s prilogo. Bodisi telečjo, bodisi svinjsko. Vsak poje svojo kračo, zraven pa se vrstijo runde piva. Številka po pravilu preseže mersko enoto deset. In če še bolj prosim, naj ne naroča cele krače zame in naj se ustavi pri četrtem pivu, dobim odgovor: Kaj se pritožuješ, saj ne boš nič plačal..., pri čemer hlastno pomaka kruh v pečenkino omako. Prav zanima me, kam bo hotel ta teden. Nazadnje smo bili v pivnici pri Ravbarju na Rodici. Mogoče bom tokrat našel kakšen izgovor. Ali pa ne...če je zastonj...saj smo na Gorenjskem!

#6 bio

bio

vzornik

• Člani
  • 1 545 prispevkov

Objavljeno 28 januar 2007 - 18:34

jaz počnem marsikaj od tega, kar si naštel, ampak večino ne zaradi zdravja :?: ne pijem kave, nobene stvari ne solim niti ne sladkam niti na kak drug način ne začinim, ne jem nobenih dodatkov (majoneza, ketchup, kis itd.). ampak vse to samo zato, ker mi ni nobena od teh stvari všeč... se še vedno da čisto spodobno zastrupljat s slaščicami :oops: :mrgreen:

za računalnike in mobitele in podobne elektronske pogruntavščine pa skoraj čutim, kako mi sevajo skozi celo telo. če se le da, ponoči izključim vse, kar se sveti, pa tudi nekaj časa, ko sem nosila mobitel s sabo v žepu v višini jajčnikov, so me kar bolet začeli - ne vem, ali so me res, ali je bilo to samo psihično, ampak ga vseeno puščam doma in čim bolj redno izklapljam.
sem pa ugotovila, da je stalno izpostavljanje elektromagnetnemu sevanju, ki smo ga zadnje čase deležni, vseeno vplivalo name. enkrat sem z namenom, da bi eno noč prespala v sobi z maksimalno možno pozitivno energijo, šla spat v sobo mojih staršev (njih ni bilo, njihova soba pa še v življenju ni videla elektronike, je popolnoma bela in ima not samo posteljo). sredi noči sem z očmi kot sova šla nazaj v mojo posteljo po dozo sevanja, ker mi je ... kako bi rekla ... "padu elektromagnetni naboj" :shock:

#7 asterixce

asterixce

biskvitek

• Člani
  • 40 prispevkov

Objavljeno 28 januar 2007 - 19:25

Meni se meša glede tega. Ves čas gledam sestavine hrane pa tiste E-je ( živilske dodatke k hrani). Pijem zeleni čaj, ki je itak najboljši pa še zdrav, hmm glede sevanja pa se ne obremenjujem, ker je sevanje itak prisotno v naravi tako, da se mu ne da izogniti...

ja no kdor še ne ve ti E-ji pomenijo da so ti dodatki nadzorovani in v mejah normale. to pomeni da pač ne presegajo dovoljene vrednosti. bolj so pomembne tiste številke za tem E-jem. kaj pa pomenijo tiste številke potem nočete vedet kr boste stradal vsak dan. verjemite mi sem to poskušal in ni vredno. kar se tiče pa zelenega čaja ki naj bi bil malo bolj zdrav. če bi si vsaj včasih prebrali kakšno knjigo o čajih, bi vedeli da čaj vsebuje mnogo več škodljivih stvari kot pa kava ali pa kakšna podobna pijača. TAKO DA NE PISAT STVARI KI JIH NE POZNATE.

lp kiss asterix

#8 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 8 224 prispevkov

Objavljeno 28 januar 2007 - 19:28

Lahko glede čajev navedeš literaturo od kje ti to napačno znanje?
In tudi glede E-jev nimaš prav. 8)
Lep pozdrav, Glorč :pepper:
Medicina je socialna znanost in politika ni nič drugega, kot medicina velikih razsežnosti. [R. Virchow]
De duobus malis semper minus eligendum est.

#9 asterixce

asterixce

biskvitek

• Člani
  • 40 prispevkov

Objavljeno 28 januar 2007 - 19:45

če boš prebral vsakršno knjigo o zdravi prehrani al pa o sestavi hrane ( ali čajev) ti bo to tam notri pisalo. drugače pa mislim, da glede na to da sm mel na maturi prehrano da bi skoraj moral vedeti kaj vsebujejo čaji. pa tudi glede e-jev sm zelo dobro seznanjen glede tega.

lp kiss asterix

#10 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 8 224 prispevkov

Objavljeno 28 januar 2007 - 19:51

Zanimivo. Namreč tudi jaz sem prebral veliko knjig o zdravi prehrani. Pa piše, da je naprimer pravi čaj čisto dober in neškodljiv. Da so zeliščni čaji neškodljivi in imajo zdravilen učinek itd. 8) Torej govoriti, da so čaji bolj škodljivi kot kava je čudno in izkrivljeno. Veliko čajev ima dokazane pozitivne lasnosti. Ne verjameš? Ko te boli trebuh - popij Meta čaj. Ko imaš težave s sečili, popij čaj za sečila itd.

Kar se pa tiče e-jev. E je znak za emulgator in ne pomeni, da je sam emulgator NADZOROVAN. Imamo škodljive ter neškodljive. In E381, E101 sta naprimer neškodljiva. E102, E310 pa sta naprimer škodljiva.
Medicina je socialna znanost in politika ni nič drugega, kot medicina velikih razsežnosti. [R. Virchow]

#11 asterixce

asterixce

biskvitek

• Člani
  • 40 prispevkov

Objavljeno 28 januar 2007 - 19:58

Zanimivo. Namreč tudi jaz sem prebral veliko knjig o zdravi prehrani. Pa piše, da je naprimer pravi čaj čisto dober in neškodljiv. Da so zeliščni čaji neškodljivi in imajo zdravilen učinek itd. 8) Torej govoriti, da so čaji bolj škodljivi kot kava je čudno in izkrivljeno. Veliko čajev ima dokazane pozitivne lasnosti. Ne verjameš? Ko te boli trebuh - popij Meta čaj. Ko imaš težave s sečili, popij čaj za sečila itd.

ja beri knjige v katerih piše kaj čaji predvem vsebujejo katere snovi, ki jih potem s pitjem zaužiješ. in znajo biti tudi bolj škodljive in jih je ponavadi več kot pa v kavi.

lp kiss asterix

#12 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 8 224 prispevkov

Objavljeno 28 januar 2007 - 19:59

Prosim potrudi se in naštej to literaturo. Avtorja pa kdo je izdal to knjigo.

#13 asterixce

asterixce

biskvitek

• Člani
  • 40 prispevkov

Objavljeno 28 januar 2007 - 20:22

Zdrava prehrana, dr. Jorg Z., dr. Norbert K., Ernest J., prof. dr. Boris K., Prešernova družba d.d., Ljubljana, 2000.

Prehrana je naslov. ( na žalost avtorja in izdajatelja ne vem) Drugače je pa zlo veliko knjig na to temo.

lp kiss asterix

#14 kanji

kanji

zasvojen'c

• Člani
  • 760 prispevkov

Objavljeno 28 januar 2007 - 21:21

asterixce, kaj TI me imaš za neumnega? :x Seveda vem, da za E-ji stojijo številke in tudi vem kateri E je najbolj nevaren to je E 330, ki povzroča raka. Njdeš ga pa v gorčicah in v mesu rakcev je pa drugače prepovedan v živilih. So pa tudi drugi E-ji nevarni nekateri bolj nekateri manj, nekateri pa niso nič (teh je največ).
glede zelenega čaja ti povem, da je veliko bolj zdrav kot kava. Kofein in tein sta ena in ista snov, le da je v čaju ta vezan na neke čreslovine, ki pa dajejo mnogo boljše učinke kot kava (med drugim uravnava krvni pritisk). Pa tudi antiosidant v zelenem čaju je 100 krat boljši od vitamina C. :x
Is the pious loved by the gods because it is pious, or is it pious because it is loved by the gods?

#15 Shaman

Shaman

veteran

• Člani
  • 1 714 prispevkov

Objavljeno 28 januar 2007 - 21:28

Kanji, strinjam se z vsem, razen s tistim o E330. To je namreč citronska kislina, za katero pa vemo, da ni rakotvorna. ;) Mogoče si številko zamešal s kako drugo, ker res obstajajo določeni aditivi, ki so v nekaterih državah že spoznani za nevarne in prepovedani, pri nas pa jih še najdemo v živilih. Kateri točno so to, ne vem na pamet, lahko pa se pozanimam.
Vse ljubezni so enako lepe, le da vam nekatere lahko nudijo več užitkov. Slika objavljena

#16 kanji

kanji

zasvojen'c

• Člani
  • 760 prispevkov

Objavljeno 28 januar 2007 - 21:36

Hmm ne vem no, citronska kislina ni rakotvorna vsekakor. Mogoče gre za tipkarsko napako, ker imam namreč prepis razskav klinike za Pediatrično onkologijo iz Dusseldorfa in piše da je E 330 najbolj nevaren dodatek. Mogoče gre za tipkarsko napako.

Od teina težko postaneš odvisen. Podgana pa se težko privadi na strihnin razen, če je mogoče vsaki dan dobivala majhne doze ampak še takrat dvomim. Nekje v eni vasici je živela ženska, ki je možu vsipala v juho strihnin in ga potem gledala kako se je mučil dokler ni umrl. Kasneje ga je zakopala na vrtu. So sedje so truplo "izvohali" vendar je bilo prepozno, da bi jo našli, saj je pobegnila v ameriko. Tam so jo ubli zaradi drugih umorov.

#17 sumljivtip

sumljivtip

piščan'c

• Člani
  • 83 prispevkov

Objavljeno 31 januar 2007 - 23:00

Poskušam jest čimbolj raznoliko hrano vsak dan. Pri hrani nisem izbirčen, dokler je sveža in dobro pripravljena. Glede na to da treniram, probam zaužit dosti beljakovin, ogljikovih hidratov, sadja in zelenjave. Pri jedi vzamem tudi vitaminske tablete.

Glede sevanja.. izpostavljeni smo mu vsak dan, tako da sem že "imun" in ga, če ni pretirano, ne čutim. Smo pa prestavli posteljo v moji sobi še bolj stran od vtičnice in drugih el. naprav, da kao bolje spim. Pa navadil sem se, da ponoči izklopim mobitel, ki ga imam ob postelji.

#18 Sienna

Sienna

Častna članica

• Člani
  • 983 prispevkov

Objavljeno 31 januar 2007 - 23:23

Ne živim več zdravo.
Predvsem zaradi stresa, ki ga ne znam več kontrolirat. To se kaže že pri določenih simptomih, ki jih skos doživljam.

Včasih sem bila veliko bolj pridna. Pazila sem predvsem na to, kaj jem. Zadnje mesece temu ni več tako. Imam obdobja, ko se "brcnem v rit" in malce pazim, kaj dam v usta, ampak me potem hitro spet mine.
Zadnje čase je res obupno. V bistvu ne razumem samo sebe, ker tud vem, da določena hrana vpliva na stres in tako dalje..

Zdravo...šport je moja ljubezen. Obožujem tek, obožujem fitnes, smučanje, hitro hojo, plavanje...pa tudi kakšne adrenalinske stvari na vodi...Vendar pri taki hrani, ki je zadnje čase jem, mi tudi šport ne pomaga več toliko :?:

Kar se pa sevanja tiče...za računalnikom veliko delam, berem skripte, TV-ja sicer ne gledam veliko...ampak je definitivno preveč sevanja.

To je zadnja 2 meseca naprimer tako. Da se ne obvladujem več kot včasih. Ker včasih sem bila znana kot veliki health freak. Šport, kot je priporočeno. Pazljivo pripravljanje hrane...gledanje na kalorije, maščobe, E-je, sladkorje...Zelo malo alkohola ( no tudi zdaj je tako )...skratka vse te zadeve...
Upam, da bo kmalu spet tako...ker mi je ustrezalo..se morem ven izvleči počas... :?: :(

#19 lube

lube

Častni član

• Člani
  • 877 prispevkov

Objavljeno 09 februar 2007 - 01:28

Trudim se čim bolj zdravo živeti, res da tole zimo sem pridobil nekaj kg - vendar sprememba v prehrani ter sobno kolo (nepogrešljivo ob grdem vremenu), me počasi vračata v prejšnje stanje.
Vseeno moje delo zahteva precej sedenja za računalnikom, vsekakor pa se ne bojim sevanja - to kot nekateri razpihujejo kako je nevarno in oh in sploh je en navaden bs.
Največ kar oddaja recimo monitor (gamma) je manjše od nominalnega letnega sevanja ki ga telo lahko sprejme (daleč pod mejo). Sicer enkrat sem izračunal, samo pravih številk se ne spomnem več.
Najbolj me nažre ko pride kaka stara pa pametuje da kaj imam toliko posla pred monitorjem, da kako seva... a ona ko pa vsako jutro se fenira z 220V izmeničnega nad glavo je pa vse v redu!
V svoji sobi sem poskrbel da leži postelja najdlje od električnih virov (vtikačev, napeljav), to namreč res vpliva na moj spanec (in verjetno na marsikaterega drugega, samo ne ve za to).

Ta prispevek je mogoče star in ne odraža trenutnega mnenja!

#20 kanji

kanji

zasvojen'c

• Člani
  • 760 prispevkov

Objavljeno 10 februar 2007 - 22:50

Tukaj so anpisani živilski dodatki k hrani, ki povzročajo raka:
E 131, 142, 210, 211, 213, 214, 215, 216, 217, 239. Če vam je zdravje kaj ljubo se izogibajte tem dodatkom. Nevarni so še : E 102, 110, 120, 124.

#21 Immortal

Immortal

veteran

• Člani
  • 1 858 prispevkov

Objavljeno 10 februar 2007 - 23:37

Kaj pa biološki pridelki? V Ljubljani je svako soboto bio tržnica, kjer kmetje s certifikatom prodajajo svoje izdelke : od repe, krompirja do marmelad in drugih namazov.

Koliko bio izdelkov ste že kupili v življenju? Taki izdelki imajo svoj certifikat, dobijo nalepko, izdelki so špricani z biološko razgradljivimi pesticidi ipd.

Poznate še varovalni srček na živilih v trgovini? Npr. salame, ki vsebujejo manjše vrednosti maščob.

Koliko od vas bi kupilo bio jabolka, ki so po možnosti manjša, ne ravno lepega izgleda in je kako tudi črvivo namesto ogrooomnega rdečega svetlečega jabolka iz trgovine?

Koliko solite v prehrani? Ali uporabljate polnovredno moko, uživate ržen kruh namesto polbelega? Kako olje uporabljate za pečenje in cvrtje? Si kdaj stisnete sok iz zelenjave?
A hug is the shortest distance between Friends.

#22 blueye

blueye

gay friendly

• Člani
  • 3 prispevkov

Objavljeno 11 februar 2007 - 00:10

Tudi v MB je vsak petek bio tržnica. Trudim se jest čimbolj zdravo. ne jem kakih paštet, hrenovk, salam ipd. Jem pa velik zelenjave, perutnino, tuno,...
Pazim predvsem na glikemični indeks živil in zato ne uživam bele moke, testenin, riža...vse polnozrnato. Pijem večinoma vodo, čaj in kavo. Tu in tam se pregrešim, če se mi kaj zlušta :mrgreen:

#23 kanji

kanji

zasvojen'c

• Člani
  • 760 prispevkov

Objavljeno 11 februar 2007 - 00:33

Zanimivo ampak malo ljudi ve za dejstvo, da so nevarne tudi ribe v konzervah. Vsebujejo veliko svinca in to ne zaradi svinčenih konzerv (ki niso več svinčene, ker so se zaradi teh ljudje zastrupljali in so jih spremenili), ampak zaradi onesnaženosti morja. Še posebaj imam v mislih sever Jadranskega morja, ki je neka zakotna lužica in kamor se iztekajo odplake vseh večjih tovarn iz Padske nižine. Tako da ribe iz jadranskega morja, po moje, niso tako 1a kvalitete.

#24 dreamy

dreamy

redni gost

• Člani
  • 346 prispevkov

Objavljeno 11 februar 2007 - 03:05

No, zase ne bi rekla, da živim ne vem kako zdravo :?:

Kar zadeva prehranjevanja... skoraj nikoli ne pazim kaj dam v usta- pojem pač tisto, kar mi v trenutku najbolj zapaše :? Je pa res, da sem se včasih veliko bolj nezdravo prehrenjevala... razlog je preprost: oče ima malo povišan holesterol, zato mami kuha (skoraj) nemastne jedi, veliko več zeljenave, pojem tudi veliko več sadja, kot sem ga včasih... izogibam se hitri prehrani, ne maram svinjine...

Edina moja super navada je ta, da si za hranjenje vedno vzamem čas, jem več obrokov dnevno, u bistvu imam vedno nekaj v ustih. Baje da je zelo priporočljivo jesti v manjših količinah in po večkrat na dan, kot pa samo 1x na dan zmetati vso hrano vase :D

Kaj pa biološki pridelki?

Niti ne :? Sadje & zeljenjavo kupujemo večinoma v trgovini... mogoče mami kdaj pa kdaj ko se sprehodi čez tržnico kupi tudi kakšen biološki pridelek.

Poznate še varovalni srček na živilih v trgovini?

Ja, poznam. In če že moram v trgovini kupiti slamo potem vedno kupim takšno, z manj maščobami. Prav tako kupim tudi tuno v vodi ipd. In tudi tolje obstaja s podobno oznako (ki ima omega 3 maščobne kisline).

Koliko solite v prehrani?

Moja mama je mojster v presoljevanju. Zavedam se, da je sol zelo nevarna, zato se trudim čim manj soliti. Brez soli ne gre, a vseeno... se trudim :?

uživate ržen kruh namesto polbelega?

Jp, včasih sem jedla samo bel kruh, zdaj jem predvsem črnega in polnozrnatega :roll:

Uf, sladkarije- moja šibka točka, teh pa pojem veliko preveč, a se jim ne mislim obpovedovati :| In isto velja za burek 8)
In ne pijem več gaziranih pijač... no ja, včasih pač spijem kakšno Cockto :mrgreen:
Ali ni na tem svetu, ki je daleč od popolnosti, prostor tudi za nesmiselne stvari?

#25 Tibor

Tibor

Častni član

• Člani
  • 863 prispevkov

Objavljeno 26 februar 2007 - 15:49

Še ena zanimivost:

Raziskovalci so sporočili, da je pitje treh ali več skodelic čaja na dan vsaj tako zdravo kot pitje vode.

Ekipa strokovnjakov z londonskega King's Collegea je po končani raziskavi, v kateri so se ukvarjali z balgodejnimi učinki čaja na organizem, sporočila, da naj bi vsak spil tri ali štiri skodelice zelenega ali črnega čaja na dan. Čaj telesu tako kot voda vrača potrebno tekočino, poleg tega pa varuje pred nekaterimi boleznimi srca in nekaterimi rakavimi obolenji.

Najzaslužnejši za "dober ugled" zelenega in črnega čaja so flavonoidi, antioksidanti, ki jih najdemo v veliko živilih rastlinskega izvora in tudi v čaju. Že tri do štiri skodelice čaja na dan lahko zmanjšajo možnosti srčnega napada, so poudarili londonski raziskovalci. Manj jasna je za zdaj povezava med pitjem čaja in možnostjo obolenja za rakom. Med blagodejne učinke pitja čaja strokovnjaki uvrščajo tudi zaščito pred zobnimi oblogami in močnejše kosti.

Dve muhi na en mah
"Pitje čaja je dejansko bolj koristno kot pitje vode. Z vodo le nadomeščamo tekočino, s čajem pa telo dobi ogromno antioksidantov. Tako ubijemo dve muhi na en mah," je razložil eden od strokovnjakov s King's Collegea, kjer so odločno zavrnili trditve, da bi bilo pitje črnega ali zelenega čaja krivo za dehidracijo. "Številne študije o kofeinu so pokazale, da pride do dehidracije šele pri zaužitju zelo veliko kofeina. A tudi če spijemo skodelico zelo močnega čaja ali kave, smo še zmeraj v plusu glede tekočine. Poleg tega je v čaju veliko fluoridov, kar je odlično za zobe," pravijo.

Vir: www.rtvslo.si
Za pesimizem je prepozno.

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov