Skoči na vsebino

Spletno mesto uporablja piškotke. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Več o piškotkih   V redu

Slika

Deset tednov za sluwensk spič

84 odgovorov v tej temi

#51 qty

qty

veteran

• Člani
  • 1 989 prispevkov

Objavljeno 29 december 2006 - 02:59

aberacija, hvala za tvoj trud!

Če pa se znajdeš v brezdelju, pa ti postavljam izziv: kontrolno nalogo za forumaše! :mrgreen:
i don't see why everybody feel as though that they gotta tell me how to live my life. let me live baby, let me live!

#52 ceol27

ceol27

biskvitek

• Člani
  • 39 prispevkov

Objavljeno 17 januar 2007 - 21:51

Bližina Italije je močno vplivala na goriško narečje in tudi naša slovnica se je temu ustrezno prilagodila. Rad bi izpostavil nepravilno uporabo svojilnih zaimkov s katerimi se spopadam že celo življenje.
Italijanščina pozna naslednje tri svojilne zaimke: mio-tuo-suo in seveda so moji predniki stvar priredili v moj-tvoj-svoj. Kar pomeni, da se zaimek »svoj« uporablja izključno za tretjo osebo, kar vodi do (v skladu z goriško slovnico sicer pravilnih) stavkov tipa:
"Stric mi je umrl in jutri grem na svoj pogreb." (=pogreb ni moj, ampak svoj, t.j. od strica)
Ker je bilo podobnih bizarnosti še veliko sem v prvih letih Ljubljane opustil uporabo zaimkov in šele pred nekaj leti, je stvar kliknila…pa ne povsem.

Aberacija je v poglavju o rodilniku uporabila naslednji primer:
»Pavle, vstani, na pomoč, mudi se mi na šiht, pa ne najdem svoje obleke.«
Če ta stavek izgovori Tone, potem mi je danes jasno, da Tone išče svojo(=Tonetovo) obleko in ne svojo(=Stanetovo), ki je skupaj z Pavletom in Tonetom delil sobo. (Morda tudi posteljo, vendar to ni slovnično razvidno).
Ker nikoli ne vem, kdaj ga bom spet polomil, in ker je ziher ziher, bi jaz ta stavek gotovo formuliral tako:
»Pavle, vstani, na pomoč, mudi se mi na šiht, pa ne najdem moje obleke«
Na ta način je skladno z obema slovnicama jasno, da je obleka moja(=Tonetova in ne Paveletova ali Stanetova).

In končno vprašanje…
Kakšna je slovnična/pomenska/stilska/… razlika med uporabo »svoj« in »moj« v zgornjih dveh stavkih?
Lepa hvala.

#53 Tibor

Tibor

Častni član

• Člani
  • 863 prispevkov

Objavljeno 25 marec 2007 - 23:45

Kako se pravilno napiše... spektakOlarizacija ali spektakUlarizacija? Moja lektorica mi je naslov diplome spremenila iz spektakolarizacija v spektakularizacija, ker naj bi tako bilo pravilno slovensko. Vendar! V strokovnem članku iz katerega sem izhajal je uporabljena beseda spektakOlarizacija. Ali se lahko delam pametnega in rečem: "Ne, prav se napiše z U!!!" ali je boljše, da uporabim besedo, ki je ustaljena, pa čeprav pravopisno nepravilna?

Pravilno se zagotovo napiše spektakUlarizacija, sicer pa je vedno najbolje napisati tako, da je slovnično pravilno.

Sam sicer nisem slavist, me pa zelo moti nepravilna raba predlogov s in z.
Za vse, ki tega ne zaznajo po posluhu, sta na voljo dve rešitvi:
1. Zapomnimo si lahko pravilo, da predlog s pišemo pred besedami, ki se začnejo s črkami C, Č, F, H, K, P, S, Š in T, kar je teže.
2. Lažje je, če si zapomnimo poved TA SUHI ŠKAFEC PUŠČA. Ko v povedi prečrtamo vse samoglasnike, nam ostanejo ravno prej omenjene črke (c, č, f, h, k, p, s, š).
Pred besedami, ki se začnejo na katerokoli drugo črko, pišemo predlog z. Lahko pa si zapomnimo tudi, da predlog z zapisujemo pred besedami, ki se pričnejo s samoglasniki (a, e, i, o, u), in pred besedami, ki se začnejo s soglasniki, ki nastopajo v povedi GA BODE ŽE MLINARJEV JANEZ DOBIL.

Še o predlogih k in h.
Torej ... Grem h koči ali k koči, h prijatelju ali k prijatelju, h grmu ali k grmu?
Tu je dobro, če si zapomnimo enostavno pravilo, da predlog h pišemo le pred besedami, ki se začnejo na črko K ali H (kup gnoja). Pred besedami, ki se začnejo na katerokoli drugo črko, pišemo predlog k.
Za pesimizem je prepozno.

#54 Looni

Looni

piščan'c

• Člani
  • 72 prispevkov

Objavljeno 26 marec 2007 - 17:56

se začnejo na črko K ali H (kup gnoja).

Majčken typo.
Predlog H se piše pred K & G (zapomnimo si kilogram, kg ;)).

Kar se pa tiče predlogov S & Z - zgornje formule so čisto luškane, obstaja pa pač še ena razlaga čisto po ne/zveneči plati glasov. S je nezveneč, zato je pred nezvenečimi glasovi, Z pa zveneč, zato pred zvenečimi.
V grobem obstajata 2 vrsti glasov: samoglasniki & soglasniki. Samoglasniki (a, e, i, o, u) so itak zveneči.
Soglasniki so pa rahlo bolj nagnjeni h kompliciranju. Delijo se na zvočnike (j, l, m, n, r, v - MoJ NoRi LeV ;)), ki so kajpak vsi brez izjeme zveneči, in na nezvočnike. Ti po svoji ne/zvenečnosti večinoma nastopajo v parih glede na mesto izgovorjave in so torej
zveneči ali pa nezveneči nezvočniki:
p - b,
t - d,
k - g,
s - z,
š - ž,
č - dž (pri vseh je prvi nezveneč, drugi zveneč)
+ f, h, c (vsi trije nezveneči nezvočniki).

V bistvu povedano še 1x enako kot zgoraj, samo še z malenkostno razlago zraven. ;)

#55 Tibor

Tibor

Častni član

• Člani
  • 863 prispevkov

Objavljeno 26 marec 2007 - 23:07

Hvala za popravljeno napako Looni. Sem se zatipkal - črki H in G sta na tipkovnici ena ob drugi.
MoJ NoRi LeV mi je pa zelo všeč. Dobra "pogruntavščina".

#56 qty

qty

veteran

• Člani
  • 1 989 prispevkov

Objavljeno 27 marec 2007 - 07:47

Nas so učili pa "MLiNaRJeVi"...
i don't see why everybody feel as though that they gotta tell me how to live my life. let me live baby, let me live!

#57 Jigaboo

Jigaboo

redni gost

• Člani
  • 370 prispevkov

Objavljeno 27 marec 2007 - 08:36

Še en "problem" bi tu izpostavil - opazil sem namreč, da precej ljudi tu na forumu nepravilno uporablja predloge iz/s,z. Pogosto se na primer zasledi v temi TT, da je nekdo prišel iz pijače.

Pa v bistvu zadeva ni prav nič težka - najlažje si pomagamo na naslednji način:
- če gremo v nekaj, pridemo iz nečesa (Šel sem v trgovino. Ko bom prišel iz trgovine...Vzel bom obleko iz omare...Ko pridem iz Ljublajne...)

- če grem na nekaj, pridem z/s nečesa (Grem na pijačo - pridem s pijače. Krožnik postavim na mizo, vzamem ga z mize. Grem na Ptuj...ko se vrnem s Ptuja...)

A ni simpl? :P
Ko ni pomembno kdo si in od kod prihajaš, je svet lep.

#58 Looni

Looni

piščan'c

• Člani
  • 72 prispevkov

Objavljeno 27 marec 2007 - 17:09

Full simpl! ;)
Isto tako eni poleti pošiljajo razglednice direkt iz morja, ker so očitno ravno tisti moment v morju. Ko grem pa jaz na morje, ponavadi pišem z morja. ;)

#59 najwa

najwa

zasvojen'c

• Člani
  • 401 prispevkov

Objavljeno 27 marec 2007 - 20:17

se ena (upam, da se ni bila):
pri otroCih (5. sklon)
z otroKi (6. sklon)

(Calvin Klein pac;)

#60 PiKcPoKc

PiKcPoKc

redni gost

• Člani
  • 359 prispevkov

Objavljeno 02 maj 2007 - 15:21

Pri nas sta bila pa vedno v veljavi stavka:

Ga bodem že mlinarju javil. - za predlog Z
Ta Suhi škafec pušča. - za predlog S, če odšteješ samoglasnike

predlog H pa daš pred besedo, ki se začenja na K ali G (zapomniš se lahko, tako kot je že nekdo zapisal kg (kratica za kilogram) ali kot KG - Kranjska Gora.)
O nobeni reči na svetu ne vem manj kakor o sebi. Da ničesar ne vem o sebei, izvira iz enega samega vzroka, edinega: strah me je bilo sebe, bežal sem pred sabo! H. Hesse - Siddharta

#61 Tibor

Tibor

Častni član

• Člani
  • 863 prispevkov

Objavljeno 05 september 2007 - 20:32

»Pavle, vstani, na pomoč, mudi se mi na šiht, pa ne najdem svoje obleke.«
...
Ker nikoli ne vem, kdaj ga bom spet polomil, in ker je ziher ziher, bi jaz ta stavek gotovo formuliral tako:
»Pavle, vstani, na pomoč, mudi se mi na šiht, pa ne najdem moje obleke«
Na ta način je skladno z obema slovnicama jasno, da je obleka moja(=Tonetova in ne Paveletova ali Stanetova).

In končno vprašanje…
Kakšna je slovnična/pomenska/stilska/… razlika med uporabo »svoj« in »moj« v zgornjih dveh stavkih?
Lepa hvala.

Prva poved (»Pavle, vstani, na pomoč, mudi se mi na šiht, pa ne najdem svoje obleke.«) je slovnično pravilna, druga (»Pavle, vstani, na pomoč, mudi se mi na šiht, pa ne najdem moje obleke«) pa nepravilna.

Tudi sam dolgo nisem poznal razlike in sem pisal po posluhu, potem pa sem nekega dne v reviji Didakta odkril odličen prispevek na to temo.

SVOJ - povratni svojilni zaimek - moramo uporabiti namesto osebnega svojilnega zaimka (npr. moj, tvoj, njegov, njen, ...), če se ta nanaša na osebek istega stavka.

Nekaj pravilnih primerov:
To je njegova torba. ≠ Matjaž ima svojo torbo. (osebek: Matjaž)
To je naša učilnica. ≠ Radi smo v svoji učilnici. (posredno izražen osebek: mi)
To je vaša dolžnost. ≠ Izpolnite svojo dolžnost. (posredno izražen osebek: vi)

Pa še nekaj za vajo. :)
Izberi pravilno obliko.
1. Jaz bom povedal ________ (moje/svoje) mnenje, ti pa ________ (tvoje/svoje).
2. ________ (Mojemu/Svojemu) bratu je ime Primož.
3. Pripovedoval bom o ________ (mojem/svojem) bratu.
4. Prosim, posodi mi ________ (tvoj/svoj) slovar.
5. Vidiš samo moje napake, ________ (tvojih/svojih) pa ne.
6. To je ________ (moja/svoja) sodelavka.
7. Včeraj sem izgubil ________ (moje/svoje) ključe.
8. Njegova knjiga je na mizi, ________ (moje/svoje) pa ne najdem.

(Pravilne rešitve: 1. svoje, svoje; 2. Mojemu; 3. svojem; 4. svoj; 5. svojih; 6. moja; 7. svoje; 8. svoje)

#62 najwa

najwa

zasvojen'c

• Člani
  • 401 prispevkov

Objavljeno 06 september 2007 - 09:26

mene pa zanima sklanjanje tujih imen (sama nimam pravopisa).
tole sem nasla na internetu (vir: http://sl.wikipedia....ovem_pravopisu), a ne znam iz tega ustvariti pravila:

George: Georgea, Georgeu, Georgea, Georgeu, Georgeem; Georgeev
Shakespeare: Shakespearja, Shakespearju, Shakespearja, Shakespearju, Shakespearjem; Shakespearjev (dopuščena je tudi: Shakespeara, Shakespearu, Shakespeara, Shakespearu, Shakespearom; Shakespearov)
Shaw: Shawa, Shawu, Shawa, Shawu, Shawem; Shawev (dopuščeno tudi Shawom; Shawov)
Fourier: Fouriera, Fourieru, Fouriera, Fourieru, Fourierem; Fourierev (dopuščeno tudi Fourierom; Fourierov)
Morse: Morseja, Morseju, Morseja, Morseju, Morsejem; Morsejev
Halley: Halleyja, Halleyju, Halleyja, Halleyju, Halleyjem; Halleyjev
Delfi (antično grško mesto): Delfov, Delfom, Delfe, Delfih, Delfi; delfski
Verne: Verna, Vernu, Verna, Vernu, Vernom; Vernov

#63 roadrunner

roadrunner

piščan'c

• Člani
  • 93 prispevkov

Objavljeno 24 september 2007 - 08:57

Živjo! Sicer se tole nanaša na aberacijin prispevek o vejici, vendar vseeno upam da dobim odgovor. Nekateri smo se pač začel učit z zamudo.

v prispevku navajaš primer:
III. Vsak večer dolgo v noč visim na internetu, da bi te srečala.
Zakaj za besedo večer ne stoji vejica? Dozdeva se mi, da se odgovor skriva v primerih dolgi kodrasti lasje in dolgi, kodrasti lasje. Mar bi lahko bila za večerom vejica, če bi šlo za naštevanje.
Če bi npr. dobil tak primer v testu, bi zagotovo vstavil vejico in jo utemeljil s tem, da gre tukaj pač za naštevanje okoliščin.

Prispevek uredil/a: roadrunner, 24 september 2007 - 08:58.

#64 Tibor

Tibor

Častni član

• Člani
  • 863 prispevkov

Objavljeno 24 april 2008 - 00:03

Ne morem pomagati, ampak tole bom napisal, ker sem danes dvakrat opazil napako.
Zemlja se piše z VELIKO začetnico, kadar mislimo na planet. Če pa zemlja pišemo z malo, mislimo na prst - preperel in spremenjen del zemeljske skorje, ki se je spremenil zaradi delovanja živih organizmov, zraka in sončevega obsevanja.

Pa še to bi predlagal, da kdo prebere Jigaboo-jev prispevek o pravilni uporabi predlogov iz in s/z.

#65 apolon

apolon

Častni član

• Člani
  • 2 482 prispevkov

Objavljeno 12 maj 2009 - 17:10

Vejica - tu ali tam?

Človek ne more preživeti brez narave, narava lahko preživi brez ljudi.

#66 bio

bio

vzornik

• Člani
  • 1 545 prispevkov

Objavljeno 12 maj 2009 - 19:07

30 od 32. kar kul, glede na to, da sem že čisto iz prakse, kar se slovenščine tiče :?

#67 ženska

ženska

Moderatorka

• Moderatorska ekipa
  • 5 523 prispevkov

Objavljeno 10 oktober 2009 - 13:19

Da tema ne bo povsem zamrla ... ;)

Čeprav ni čisto novo, je še vedno aktualno, zanimivo in tudi zabavno.

27 nasvetov za bolšo slovenštino
  • Ne pišite preveč pogovorno, k´j´ to zares sux.
  • Vejice naj, bodo, tam kamor sodijo. Obstajajo pa tudi, stavki brez vejic.
  • Velike Začetnice uporabljajte Po Pravopisu.
  • Uporabljajte veznike, kateri so pravilni.
  • Ne pozabite občasno obnoviti pravilno uporabo rodilnika.
  • Ko omenjate dve osebe, uporabljajte dvojino.
  • Popačenke iz drugih jezikov sigurno ne pašejo v lepo slovenščino.
  • Predloga s in z uporabljajte v skladu z pravili.
  • Da nebi kdaj pisali skupaj besed, ki se pišejo narazen in na sprotno.
  • Če uporabljate tujke, jih uporabljajte akvaduktno.
  • In ne začenjajte prepogosto stavka z veznikom ali predlogom. Ker to ni lepo.
  • Pri pisanju pišite tako, da bo to, kar pišete, zapisano za tiste, ki bodo to brali, tako, kot to oni pričakujejo in morejo razumeti, naj jim ne bo nejasno in nerazumljivo, saj tako ne bi mogli razumeti, kar bi morali, saj je njim namenjeno in kar tudi vi želite, da bi razumeli in bi tudi oni želeli razumeti. Pišite jasno.
  • Pri pisanju ne uporabljajte vulgarnih izrazov, saj lahko vse zajebate.
  • Starinske besede so bržčas zanimive in kakopak popestrijo besedilo, vendar v preveliki meri zbog njih besedilo ne zveni dobro nego malone nejasno.
  • Besedilo bo bolj razgibano, če v besedilu uporabljate sopomenke. Tako besedilo bo tudi pestrejše.
  • Ne menjavajte časov po nepotrebnem, saj ste s tem, ko boste tako zapisali, naredili veliko slogovno napako.
  • Pridevnike stopnjujemo na dva načina, uporabimo bolj pravilnejšega.
  • Pomnite:za ločilom je vedno presledek ,razen če je desnostično.
  • Če boste uporabili za prihodnjik pomožni glagol, bo bila vaša učiteljica iz prvega razreda zelo razočarana.
  • Ali res ne gre brez pretirane rabe vprašajev in klicajev???!!!!?!?!
  • Izogibajte se TZO, ker jih večina zavedenih v CRP ne pozna. OK?
  • Če ne veste, kako tvoriti mestnik, poglejte, kaj piše o njemu v pravopisu.
  • Pazite na pravilno uporabo povratno svojilnega zaimka v vaših pisnih izdelkih.
  • V prid dobremu stilu pisanja doma vedno držite SSKJ, da preverite, zakaj je temu tako.
  • Kar se tiče mašil pravzaprav priporočamo, da se jih v bistvu izogibate.
  • Če ne želite biti nejasno razumljeni, boste mogli zelo paziti na razlike med glagoloma hoteti in želeti ter moči in morati.
  • Pred oddajo besedilo še enkrat prelgejte, da izločite tikparske napake.
Abecednik je prva spletna stran, namenjena izpopolnjevanju znanja slovenskega jezika.

Zakaj potrebujemo petdeset vrst WC papirja? Včasih smo si riti brisali tudi s časopisnim papirjem, pa smo bili vsi čisti. Danes je pa povsod polno posrancev. (Svetlana Makarovič)

#68 sonyt

sonyt

gay friendly

• Člani
  • 11 prispevkov

Objavljeno 10 oktober 2009 - 19:23

6. Ko omenjate dve osebi, uporabljajte dvojino.

Nisem si mogel pomagat. :angelcek2:

Prispevek uredil/a: sonyt, 10 oktober 2009 - 19:24.

It`s not Me, it`s you.
(Lily Allen)

#69 ženska

ženska

Moderatorka

• Moderatorska ekipa
  • 5 523 prispevkov

Objavljeno 11 oktober 2009 - 00:53

Oprosti sonyt, ampak, če je to edina napaka, ki si jo našel, ti toplo priporočam, da greš spet v osnovno šolo, najboljše kar v prvi razred!

(Upala sem, da na MF vseeno ni tako zelo hudo ...)
:obup:

Zakaj potrebujemo petdeset vrst WC papirja? Včasih smo si riti brisali tudi s časopisnim papirjem, pa smo bili vsi čisti. Danes je pa povsod polno posrancev. (Svetlana Makarovič)

#70 N'alan

N'alan

nov na sceni

• Člani
  • 273 prispevkov

Objavljeno 13 oktober 2009 - 10:28

6. Ko omenjate dve osebi, uporabljajte dvojino.
Nisem si mogel pomagat. :angelcek2:

:lool:

@ sonyt :umiri se:

@zenska :spostovanje:

Pa še eno vprašanjce za zagrizene jezikoslovce (je bolj prav zagrizen ali zagrižen, mimogrede?):
pomenska razlika med "sklepam" in "predvidevam" - jo poznate? Meni gredo vršički las pokonci, ko slišim, da ljudje ravnajo z njima kot svinja z mehom.
_________, da je to njegova mama ... Sklepaš ali predvidevaš? :misli:

This is the real me. 

#71 harmless

harmless

piščan'c

• Člani
  • 146 prispevkov

Objavljeno 13 oktober 2009 - 17:57

Bi stavil na zagrizen.

Drugače pa glede drugega primera ugibam. Po mojem je oboje možno, samo da ˝sklepam˝ bi bilo, če bi se že prej kaj zgodilo in bi na podlagi tega nečesa (dejstva) sklepal, da je to njegova mama. ˝Predvidevam˝ pa se nanaša na prihodnost. Si postavljen v neko situacijo in predvidevaš, kaj se bo zgodilo.

Moja intepretacija :mrgreen: .

LP
You've gotta make your own kind of music, sing your own special song, make your own kind of music even if nobody else sings along!

#72 kanji

kanji

zasvojen'c

• Člani
  • 760 prispevkov

Objavljeno 13 oktober 2009 - 18:26

Pri sklepanju se zanašaš na že poznana dejstva, ki oblikujejo tvoj sklep. Pri predvidevanju pa ugibaš na podlagi namiga ali suma.

Detektivi najprej predvidevajo in šele potem sklepajo. :)

Prispevek uredil/a: kanji, 13 oktober 2009 - 18:27.

Is the pious loved by the gods because it is pious, or is it pious because it is loved by the gods?

#73 N'alan

N'alan

nov na sceni

• Člani
  • 273 prispevkov

Objavljeno 14 oktober 2009 - 15:55

Predvidevaš lahko vnaprej, torej za nekaj, kar se še ni zgodilo, si PRED-VIDEL, da se bo.
Če daš mleko na štedilnik in prižgeš ogenj, lahko PREDVIDIŠ, da bo slejkoprej zavrelo.
Če daš olje na štedilnik in prižgeš ogenj, potem pa greš ven, ker nisi predvideval, da bo zagorelo, bodo gasilci na podlagi ostankov SKLEPALI, kaj se je zgodilo.

In pravilno je DVE OSEBI, ne pozabite! Sonyt ma vas rad. :angelcek2:

This is the real me. 

#74 bio

bio

vzornik

• Člani
  • 1 545 prispevkov

Objavljeno 14 november 2009 - 19:18

kako se uporablja glagol "zrasti"? gledam sskj, ki vsebuje cel kup primerov s to besedo in včasih uporabi "zrasTel", včasih pa "zrasel". je vseeno, če uporabiš črko t ali ne?

#75 harmless

harmless

piščan'c

• Člani
  • 146 prispevkov

Objavljeno 15 november 2009 - 11:27

S T-jem? :jaz cepec: . Meni se sliši normalno BREZ t-ja.
You've gotta make your own kind of music, sing your own special song, make your own kind of music even if nobody else sings along!

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov