Skoči na vsebino

Spletno mesto uporablja piškotke. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Več o piškotkih   V redu

Slika

Dehidracija - pitje vode

128 odgovorov v tej temi

#51 River

River

biskvitek

• Člani
  • 34 prispevkov

Objavljeno 22 avgust 2011 - 21:32

Mene je vedno zanimalo kako ljudem uspe spit 3 litre vode na dan brez da sedijo vsake pol ure na wcju.
Meni je uspe največ 1,5 L. Pa tudi včasih ne čutim žeje kaj preveč ekscesivno, predvsem pozimi. Zdaj poleti ko ubija vročina ni take panike. xD
Okay let's dance now.

#52 MARKY

MARKY

piščan'c

• Člani
  • 183 prispevkov

Objavljeno 24 avgust 2011 - 23:36

Pijem toliko kolikor mi telo vpraša, vode ne maram, mora imeti nekaj okusa.
I.C.C.

#53 NoraM

NoraM

piščan'c

• Člani
  • 104 prispevkov

Objavljeno 01 september 2011 - 20:38

Imam obdobja, ko pijem vodo in obdobja, ko me okus vode - kaj ne bi morala biti voda brez okusa - moti. Takrat dodam toliko domačega sadnega sirupa, da voda dobi rahlo barvo in nežen vonj po sadju. Če pa se ne morem pripravit do tankanja tekočine, mi je pa za tu in tam všeč tudi za noht uvinega čaja (v originalu naj bi ga človek pil ob vnetem mehurju) z vsaj pol litra vode. Okus nikakor ni zasvojljiv, ampka meni paše.

Tudi jaz popijem mnogo več, če pijem po slamici. Plastike se pa izogibam. Kljub temu, da imam Aveo plastenko, ki bi naj bila oh in sploh, mnogo raje pijem iz steklenice. "Dobi" pijača mnogo boljši okus.
ViDiM Te ...

#54 mymaja

mymaja

gay friendly

• Člani
  • 17 prispevkov

Objavljeno 08 september 2011 - 23:30

@mymaja najbolj pomaga, imaš vedno ob sebi vedno steklenico vode..
Zase sem opazil, da če je takočina v moji bližini bom vse izpraznil ;) (vključno z alkoholom)

Vem, samo, da je pred nosom. Ampak mi enostavno ne pade na pamet. Se je treba malo prisilit... Sicer pa, hude vročine več ni, dosti tekočine je pa itak v vsakem primeru dobro.
I want you to be crazy cause you're boring baby when you're straight ...

#55 Keiris

Keiris

nov na sceni

• Člani
  • 207 prispevkov

Objavljeno 21 september 2011 - 01:19

Vodo pijem najraje in me tudi najbolj odžeja. Ni je pijače čez vodo =) Se moram pa vseeno truditi, da je popijem dovolj (saj pogosto je ne).

Fall seven times, stand up eight. 

#56 etty

etty

zasvojen'c

• Člani
  • 446 prispevkov

Objavljeno 21 september 2011 - 09:54

Jaz si bom od danes naprej skušala nase (malodane) navezat 1,5 litrško plastenko vode + slamico, ker drugače mi ne bo nikoli uspelo dovolj spit. Po moje sem v zadnjih treh dneh spila kake pol litra tekočine, tako da moram nekaj narest. :halooo: :S *si zaželi srečo*
"The human heart feels things the eyes cannot see, and knows what the mind cannot understand."

Robert Vallett

#57 sleepy

sleepy

piščan'c

• Člani
  • 68 prispevkov

Objavljeno 30 september 2011 - 18:56

Voda najboljša pijača. ;) . Na dan spijem, če je le mogoče vsaj 2,5l ali 3l... Seveda, ko športam se zgodi, da spijem celo 4litre ali 5 na dan... :angelcek2:

Omnia mea mecum porto.

#58 odbitaena

odbitaena

biskvitek

• Člani
  • 41 prispevkov

Objavljeno 30 september 2011 - 20:31

glavni pijači sta voda in čaj brez sladkorja, vendar pa mislim, da vseeno premalo pijem, glede na to koliko sem aktivna in koliko športam, samo nekako ne občutim žeje, ne vem če bi hotela popiti več kot liter na dan, bi se mogla prav močno siliti, vendar pa bo treba tu nekaj ukrenit :?
Kdor hoče nekaj narediti, bo našel pot.
Kdor noče ničesar narediti, bo našel izgovor.

#59 blup

blup

zasvojen'c

• Člani
  • 773 prispevkov

Objavljeno 02 januar 2012 - 13:06

Mene pa zanima, če poznate ''Flaško''?
Gre za steklenico, ki je (menda) obdelana s silicijem in naredi vodo bolj zdravo in hranilno. V steklenico natočiš vodo (lahko tudi kako drugo pijačo) in počakaš vsaj 5 minut. V tem času se voda že spremeni, postane bolj mehka. Poleg tega je ta način pitja zelo ekološki, ker lahko Flaško vzameš s seboj kamorkoli greš. Tako ne kupuješ potratnih in okolju škodljivih plastenk ampak imaš lahko to steklenico več let. Sicer po 4 letih moč silicija upade in flaško lahko pošljemo nazaj, da nam jo zastonj ponovno ''usposobijo''.

Sicer je Flaška kar draga, stane 20€ (z mehkim ovitkom vred okoli 25€) ampak če so učinki resnični se mi toliko denarja ne zdi preveč. Flaško imaš itak za dolgo časa.
Jaz jo imam doma, ker je oče dobil 2 kot poslovno darilo in mi eno dal. Nisem je še zelo veliko uporabljal ampak dejansko se mi voda, ki je nekaj časa v steklenici, zdi nekoliko drugačna. Menda tudi rože začnejo bujno rasti, če jih primerno zalivaš z vodo iz flaške.. x)
Nekateri učinkom te steklenice sploh ne verjamejo, drugi pa so popolnoma prepričani v zdravilno moč. Jaz sem čisto malo skeptičen ampak škoditi gotovo ne more =P
In, če ne drugega je to res ekološki način v primeru da kam greš.. Je pa tudi res, da je steklenica precej težka.
A quien le importa lo que yo haga, a quien le importa lo que yo diga, yo soy asi y asi seguiré, nunca cambiaré...

#60 Amos

Amos

vzornik

• Člani
  • 1 355 prispevkov

Objavljeno 02 januar 2012 - 17:44

Poznam. Za moje potrebe je pretežka. Rabim vsaj pol litra imeti s seboj in že 3 dl je težko. Je pa kul imeti v službi, pa si tankaš, ali pa doma no.

Za sabo pa imam raje darilo od kolegice, equa bottel in to tisto originalno, ne tiste, ki so jih pod ceno prodajali v Intersparu (slabo tesnila in hitro začela smrdet). Imam 0,6 dl in mi je super.

#61 Sienna

Sienna

Častna članica

• Člani
  • 983 prispevkov

Objavljeno 03 januar 2012 - 15:07

Bom prebrala še kaj o "Flaški", vendar mi ne diši kaj preveč. :)

Na dan spijem kakšnih 6-8 skodelic čaja. Zjutraj črnega ali zelenega, dopoldne belega ali rooibos, popoldne pa ponavadi sadnega. Vedno imam s seboj veliko termovsko s sadnim čajem in malo z belim. Zvečer si zadnje čase skoraj vsak dan privoščim koromačev čaj. Odličen in zdrav.
Čaja ne sladkam (razen, ko mi predstavlja sladico) in vedno kupujem eko (no, skoraj vedno ... na vsake sto let se namreč zgodi, da mi je nek čaj tako dober, da se mu ne morem upreti). Sem pa lani tudi sama postala Pehta, posušila rastlinice in naredila svoje čaje. ;)

Imam tudi neko eko stekleničko za vodo, ki je pozimi ponavadi ne uporabljam, sicer pa jo povsod nosim s seboj. Praviloma ne kupujem vode v plastenkah.
Sem pa nora na Radensko. V bistvu lahko rečem, da živim od čaja, vode in Radenske. Občasno si privoščim kakšen sok (zlasti če je domač), ko sem pa zares poredna, si pa kupim pijačo, s katero smo delali poskuse z mesom :) Se pa to zgodi največ 2 krat na leto, zato se ne sekiram preveč. :) Zdaj naprimer, mi je že ob misli nanjo slabo.

Na dan spijem 3-4 litre tekočine, ko telovadim pa še več.

Na nekem predavanju pa so nam enkrat povedali, da naj bi bila mrzla pijača ogromen šok za telo (zlasti za požiralnik in želodec) in si s tem naredimo več škode kot koristi. Rekli so, da naj bi pili mlačno (oz. malo bolj toplo vodo). Takšna voda naj bi bila tudi najboljša za izpiranje toksinov iz telesa, kar naj bi bilo po zelo logično (tudi posode ne pomivamo z mrzlo vodo, ker s toplo lažje odstranimo umazanijo)? Teorije, teorije ;)

#62 Amos

Amos

vzornik

• Člani
  • 1 355 prispevkov

Objavljeno 03 januar 2012 - 18:37

Na dan spijem 3-4 litre tekočine, ko telovadim pa še več.

Wau, pridna. Meni rata v povprečju 1,5-2 litra, kadar se načrtno silim pa tudi 3 litre in malo več. Zdaj, ko se me loteva wannabe angina, bom definitivno spila čaja v potokih.

Tudi sama namreč obožujem čaje, predvsem zelene z dodatki. Moj omiljeni je zeleni čaj z belo breskvijo iz Palače čajev (že diši omamno) ali pa še Hammam, tudi zeleni (isto Palača čajev). Beli mi ne potegnejo, nekako lesen okus pustijo. S črnimi aromatičnimi se šele spoznavam, recimo Earl Grey mi je super. Pa znamka Sir Winston Tea, sicer je v Sloveniji bolj uboga ponudba, ampak v Palači čajev najdeš svašta - odkar so jo odprli, še nisem bila v njeni "konkurenci" Cha, čajnici. ;) sadnih ne maram, so mi večinoma prekisli. No, pa domači zeliščni so mi tud dobri, sploh tisti v planinah, ki jih dobiš v zasebni koči :sreca: (ne tistih javnih, kjer sem že doživela 1001 cvet vrečke :S ). Kolega mi je za božička dal maccha čaj s pripadajočo skodelico, nisem ga še pripravila. Je pa direkt iz Anglije. :)

Na nekem predavanju pa so nam enkrat povedali, da naj bi bila mrzla pijača ogromen šok za telo (zlasti za požiralnik in želodec) in si s tem naredimo več škode kot koristi

Enako kot vroča. :) Torej ne vroče juhe recimo. Kadar pijem vodo, imam rada mrzlo, pri mlačni imam občutek, da bi jo kar izbruhala pa na tešče ne morem pit vode, ker mi postane v hipu slabo, kar mi drži cca. 10 min (isto, če kaj čudnega kombiniram na prazen želodec). Foter pozna neko dieto, da na tešče spiješ 6 deci mlačne vode, double no-go. Sej štekam, napolniš želodec, greš kakat in spodbudiš prebavo, ampak to res ni zame.

#63 bi_bOy

bi_bOy

piščan'c

• Člani
  • 65 prispevkov

Objavljeno 05 januar 2012 - 17:17

Preveč tekočine škodi. 4 litre in več je čisto preveč, ob normalnih razmerah.

Moški naj bi zaužili okoli 3 litre in ženske okoli 2 litra tekočine. Če se na dan zaužije tekočina v hrani (juhe, redke omake),
se lahko količina zmanjša, priporoča svetovno priznana klinika Mayo.

Najenostavneje si je "zapomniti" pravilo, da se pije, ko se začuti žejo in takrat se zaužije malo več tekočine, kot se zdi, da nas odžeja.

Jaz, ko začutim žejo, spijem kozarec vode (2,5dl), kar me odžeja in ker že pijem, se potrudim še s pol kozarca (1,5dl) in se niti malo ne
obremenjujem s tem, koliko spijem. Kak dan liter, drugi dan štiri.

#64 dreamy

dreamy

redni gost

• Člani
  • 346 prispevkov

Objavljeno 05 januar 2012 - 18:56

Najenostavneje si je "zapomniti" pravilo, da se pije, ko se začuti žejo in takrat se zaužije malo več tekočine, kot se zdi, da nas odžeja.

Ne vem, če je tvoje ''pravilo'' ok. Če se ne motim občutek žeje pomeni, da smo že dehidrirani, oz. da smo v telo vnesli premajhno količino tekočine.
Pri sebi opažam, da po kozarcu vode sežem ravno v primeru žeje, kar pa ni ok, saj le redko spijem več kot 2L tekočine dnevno. Vse bolj občutim tudi to, kako kofein dehidrira telo - v nasprotju s tem pa vse pogosteje prebiram, da naj bi to bil le mit o kavi. Kakorkoli že, v bodoče se bom potrudila zaužiti ne preveč kave in popiti nekoliko več vode, oz. tekočine.
Ali ni na tem svetu, ki je daleč od popolnosti, prostor tudi za nesmiselne stvari?

#65 Sienna

Sienna

Častna članica

• Člani
  • 983 prispevkov

Objavljeno 05 januar 2012 - 19:37

Ne vem, če je tvoje ''pravilo'' ok. Če se ne motim občutek žeje pomeni, da smo že dehidrirani, oz. da smo v telo vnesli premajhno količino tekočine.

Se strinjam. Njegovo "pravilo" je napačno. Občutek žeje je že začetek dehidriranosti.

Prav tako 4 litre na dan pri določenem življenjskem stilu ni preveč, pa če se bi_boy na trepalnice postavi. Nekdo, ki vsaj 2 uri na dan po klančkih sprehaja psa in kolikor toliko redno telovadi, bo potreboval več vode, ki nekdo, ki gre v službo, v avto, v trgovino in domov.

Drugače mi je pa včeraj stara mama povedala, da so po TV rekli (ne vem, kaj je gledala, zato bom vir navedla kasneje), da naj bi na 25kg telesne teže človek spil 1 liter tekočine. Če še telovadiš, potem več. Torej 75kg=3 litre. Sama tudi tega ne bom vzela kot "pravilo", ampak sem pa morala povedati.

Tudi oh in sploh priznana Mayo klinika sporoča, da so zapleti zaradi preveč zaužite vode zelo redki. Baje naj bi bilo tudi pomembno v kolikem času popiješ večjo količino vode.

Although uncommon, it is possible to drink too much water. When your kidneys are unable to excrete the excess water, the electrolyte (mineral) content of the blood is diluted, resulting in low sodium levels in the blood, a condition called hyponatremia. Endurance athletes, such as marathon runners, who drink large amounts of water, are at higher risk of hyponatremia. In general, though, drinking too much water is rare in healthy adults who eat an average American diet.

Vir: Mayo Clinic

#66 yucateco

yucateco

gay friendly

• Člani
  • 9 prispevkov

Objavljeno 05 januar 2012 - 21:46

Spijem kar precej vode na dan. Očitno imamo to v genih v naši familiji, se večina kar pridno ,,naliva'' z vodo, tako da sploh ne izstopam. K sreči nimamo težav s sladkorno, saj je pogosta žeja eden od pomembnih kazalcev te bolezni. K sreči pa imam tudi sodelavko, ki ima to bolezen in je na tem področju zelo usposobljena (samo rečeš in ti zmeri cukr), tako da se ni za bat, sem namreč tudi strup za cukr. Pijem pa najrajši kar vodo, sovražim vodo z okusom - mi delujejo preveč E-jevsko, rajši si nalijem deci soka in potem štiri deci vode.

#67 bi_bOy

bi_bOy

piščan'c

• Člani
  • 65 prispevkov

Objavljeno 05 januar 2012 - 22:49

No, jaz znam svoje telo precej dobro poslušati. Mogoče bi moral reči (to je moje osebno "pravilo :)" - sem prav o tem že razmišljal nekajkrat - saj ti članki o pitju so povsod :)), da kozarec in pol spijem, ko se mi zdi, da bi lahko bil žejen (lol) - nikakor mi ne visi jezik iz ust in po glavi gre samo tekočina.

#68 Amos

Amos

vzornik

• Člani
  • 1 355 prispevkov

Objavljeno 06 januar 2012 - 19:26

Drugače mi je pa včeraj stara mama povedala, da so po TV rekli (ne vem, kaj je gledala, zato bom vir navedla kasneje), da naj bi na 25kg telesne teže človek spil 1 liter tekočine. Če še telovadiš, potem več. Torej 75kg=3 litre.

:D Jaz sem pa "slišala", da za 1kg teže = 0,3 deci vode, se pravi za 75 kg teže spiješ 2,25 L vode. Ampak kaj bi s statistiko! :D Enim se recimo voda nabira v telesu in si morajo pomagat s kakim čajem iz koprive ipd. Ljudje smo si različni, zato so tudi smerice najbolj splošne.

Voda je potrebna za celice, za odplakovanje strupov iz telesa, mislim, da je vsakomur jasno, da odraslemu človeku 1 L tekočine na dan premalo. Jaz se pri kavah ipd. vedno potrudim spit tisti kozarec vode, če ga ne dobim zraven, ga pa še naročim.

#69 blup

blup

zasvojen'c

• Člani
  • 773 prispevkov

Objavljeno 06 januar 2012 - 22:45

Ne vem zakaj me je Flaška tako prevzela ampak dejansko sem začel piti vodo! Zadnje 3 dni se malodane nalivam z vodo in jo gotovo spijem prek 2 litra. Če sem že glede zdravilnih učinkov ''flaške'' skeptičen, pa vsaj nekaj res naredim za zdravje in popijem veliko zdrave tekočine. Po vsej decembra spiti kokakoli se še kako prileže. =D
A quien le importa lo que yo haga, a quien le importa lo que yo diga, yo soy asi y asi seguiré, nunca cambiaré...

#70 ClosetCookie

ClosetCookie

piščan'c

• Člani
  • 84 prispevkov

Objavljeno 07 januar 2012 - 00:32

Čudno. Jaz pa že 17 let živim s vsakodnevnim občutkom žeje in me še ni pobralo. Očitno je zadnje čase v modi strah pred dehidracijo.
Resistance is futile.

#71 Sienna

Sienna

Častna članica

• Člani
  • 983 prispevkov

Objavljeno 07 januar 2012 - 12:49

Nihče ni rekel, da te bo pobralo. Koliko škode si pa s tem narediš dolgoročno gledano, pa pač ne moreš vedeti.

#72 dreamy

dreamy

redni gost

• Člani
  • 346 prispevkov

Objavljeno 07 januar 2012 - 13:45

Res je! Dolgoročne posledice stalne dehidracije so lahko npr. zmanjšana storilnost, glavobol, vrtoglavica, upočasnjeni življenjski procesi itd., morda tega ne občutimo danes, bodo pa posledice vidne dolgoročno. Podobno kot je npr. s kajenjem. Nekdo lahko reče, da že 20 let pokadi dve škatlici cigaret na dan, pa ga/-je še ni pobralo. Vsi pa vemo, kakne so dolgoročne posledice kajenja, kajne? ;) In še to: nekaterim kajenje lahko škoduje, drugim pa ne, oz. v veliko manjši meri in podobno je po mojem mnenju tudi s stalno dehidracijo (le da so posledice drugačne).
Ali ni na tem svetu, ki je daleč od popolnosti, prostor tudi za nesmiselne stvari?

#73 _loveUpujs_

_loveUpujs_

piščan'c

• Člani
  • 50 prispevkov

Objavljeno 07 januar 2012 - 20:56

Ne razumem, kako lahko vsi toliko spijete. Meni je problem spit liter tekočine na dan. Več ne morem in vem da ni prav.
Sploh pa vode ne maram. Tekočino, ki pijem mora imeti okus, zato običajno pijem vode z okusom, pomarančne sokove, cedevito ...
Očitno se morem malo bolj potruditi :halooo:

#74 Amos

Amos

vzornik

• Člani
  • 1 355 prispevkov

Objavljeno 07 januar 2012 - 22:09

loveyoupujs, probaj s čaji. Imaš sadne, zeliščne, zelene, črne, z okusi ali brez. Ali pa si sama zmiksaš kak ananas, dodaš vodo in to je to :)

#75 Kerui

Kerui

piščan'c

• Člani
  • 65 prispevkov

Objavljeno 09 januar 2012 - 22:50

Res je! Dolgoročne posledice stalne dehidracije so lahko npr. zmanjšana storilnost, glavobol, vrtoglavica, upočasnjeni življenjski procesi itd., morda tega ne občutimo danes, bodo pa posledice vidne dolgoročno. Podobno kot je npr. s kajenjem. Nekdo lahko reče, da že 20 let pokadi dve škatlici cigaret na dan, pa ga/-je še ni pobralo. Vsi pa vemo, kakne so dolgoročne posledice kajenja, kajne? ;) In še to: nekaterim kajenje lahko škoduje, drugim pa ne, oz. v veliko manjši meri in podobno je po mojem mnenju tudi s stalno dehidracijo (le da so posledice drugačne).

Če pomaga lahko probaš tudi samo z razmišljanjem v smeri, kaj vse gre lahko narobe s premalo tekočine/z napačnimi tekočinami. Neke vrste samoprepričevanje s pretiravanjem, če je potrebno. Če ne bom pil/-a več bom sčasoma imel/-a hude probleme z vsem naštetim. Če bo pil/-a same sladkane pijače se mi bo poznalo. Številke so prav tako zelo zanimiv način samozastraševanja. Na dan potrebujem toliko kalorij, 1dc cedevite pa predstavlja hudo preveliko številko, če pogledaš na večjo sliko-cel kozarec.
Ljubljanski kemijski inštitut je imel letos zelo zanimivo raziskavo na temo vsebnosti sladkorja v različnih pijačah, ki jo je objavil na tednu znanosti. Naredili so tri večje skupine pijač, in vsaki dosodili število žličk sladkorja, kolikor so ga po testih vsebovale za, mislim da 1dc. Zanimivo za pogledat(čeprav slike na spletu na žalost nisem našla), drugače pa že dokaj poznana tema.
Osebno mi je bilo zanimivo strokovno deljeno mnenje o potrebni količini vode na dan. Z biološkega stališča naj bi zadostoval dober liter pijače in odžejanje po potrebi, saj ostalo dobimo že s hrano. Z zdravstvenega vidika nič manj kot dobra 2l plus zaužita hrana. Oboje je bilo izrečeno za starostno skupino mladih odraslih :) za potrebo ob običajnem, nešportnem dnevu.
Sama spijem malo manj kot 2l tekočine na navaden dan in kakšen dober lonec čaja, če me daje prehlad.

Lp Kerui
Laugh at yourself first, before anyone else can. [Elsa Maxwell]

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov