Skoči na vsebino

Spletno mesto uporablja piškotke. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Več o piškotkih   V redu

Slika

Dehidracija - pitje vode

128 odgovorov v tej temi

#26 bio

bio

vzornik

• Člani
  • 1 545 prispevkov

Objavljeno 24 maj 2007 - 12:35

bi bil kdo tako prijazen, pa bi povedal, kako užitna je kej voda iz ljubljanskih cevi? :angel: nekako sem še iz stare šole in imam pipo raje od flašk, sploh če moram vsak dan kupit 3 litre, da zadostim dnevni potrebi ...

#27 deniss

deniss

redni gost

• Člani
  • 350 prispevkov

Objavljeno 24 maj 2007 - 14:00

Sem vedel, da bo enkrat prišlo prav. Poglejmo kaj nam dajejo (kupit mormo) za pit.

Glede genotoksičnosti (st. genotoksičnosti se izkazuje kot odstotk. razmerje med št. celic brez poškodovanih kromosomov in s poškodovanimi. Nižja st. pomeni boljšo kakovost vode):
Zala= 25,93%, pa še za primerjavo Dana= 3,35%, Živa= 8,73%, Vodovod Lj-Poljane 15,53%...

Glede nitratov (nitrati v vodi niso zaželeni, ker ovirajo prehod kisika po telesu. Po EU standardih ne sme presegati 10 mg/L)
Zala=8,50, za primerjavo Jana, Radenska, Jamnica, Tempelj= 0,00...

Glede magnezija (več ga je, boljše je)
Zala=9,20, Donat= 1030, Tempelj=107,40, Dana=38,40, Tiha=35,90...

Mikrosiemensi na cm (prevodnost vode, dobra voda ima čimnižjo prevodnost, med 300-500 mikroS/cm=pomeni da voda nima nobenga učinka na čiščenje telesa in izločanje strupov) Po tej razdelitvi imajo popravca vse ustekleničene vode v Sloveniji.
Zala=515, Spar voda=305, Oda= 493, H2O=364...

VODA RAZVRŠČENA GLEDE NA GENOTOKSIČNOST

Stopnja genotoksičnosti se izkazuje kot odstotkovno razmerje med številom celic brez poškodovanih kromosomov in številom celic s poškodovanimi kromosomi.
Nižja stopnja pomeni višjo kakovost vode.

DANA ( izvirska voda ), 3.35 %

ŽIVA( naravna pitna voda ), 8.73 %

ZLATA KAPLJA ( izvirska voda ), 10.85 %

Vodovod Domžale, 12,2 %

Vodovod LJ-Poljane, 15,53 %

TIHA ( izvirska voda ), 17,6 %

JULIJANA (naravna mineralna voda ), 18,52 %

EDINA (naravna mineralna voda ), 18,71 %

ODA ( pitna voda ), 19,57 %

IZVIR ( izvirska voda ), 20,93 %

ZALA ( pitna voda ), 25,93 %

VODE RAZVRŠČENE GLEDE NA KOLIČINO NITRATOV ( mg/l )

NEZAŽELJENA SESTAVINA:
Nitrati v vodi niso zaželeni, saj se lahko s pomočjo mikrobioloških procesov reducirajo v nitrite, ki ovirajo prehod kisika po telesu. Zapisana vrednost po evropskih predpisih za vode ne sme presegati 10 mg/L.

(manj pomeni boljše):

H20, 0,00

JANA ( izvirska voda ), 0.00

RADENSKA IZVIR, RADIN, MIRAL, CLASSIC (mineralna voda ), 0.00

JAMNICA ( mineralna voda ), 0.00

TEMPEL (mineralna voda ), 0.00

Voda SPAR ( pitna voda ), 0.40

ZLATA KAPLJA ( izvirska voda ), 0.40

ŽIVA( naravna pitna voda ), 0.40

REDKERSBURG (mineralna voda ), 0.50

DANA ( izvirska voda ), 0.70

IZVIR ( izvirska voda ), 0.90

EVIAN ( mineralna voda ), 1.00

TIHA ( izvirska voda ), 1.30

JULIJANA (mineralna voda ), 2.00

BISTRA ( pitna voda ), 2.20

ODA ( pitna voda ), 4.87

ZALA ( pitna voda ), 8.50

Izvirska voda Naravna pitna

Jana/ Tiha/ Zl. Kaplja/ Dana/ Oda/ Živa/ Zala/ H20/

Kalcij/ 63/ 75/ 31/ 73/ 50/ 31/ 60/ 35/

Kalij/ 0,8/ 0,4/ 0,4/ 1,3/ 0,2/ 0,4/ 1,2/

Natrij/ 2,2/ 1,5/ 3,9/ 1,7/ 1/ 3,9/ 9,5/

Železo/ 0,1/ 0,05/ 0,02/

(več je bolje)

Kloridi/ 1,1/ 2,1/ 4,0/ 1,4/ 6,0/ 4,0/ 12,8/ 1,9/

Sulfati/ 5,7/ 19,0/ 2,6/ 10,5/ 45,6/ 2,6/ 17,9/ 8,5/

(več je slabše)

VODE RAZVRŠČENE GLEDE NA KOLIČINO MAGNEZIJA ( mg/l )

(več pomeni boljše):

KORISTNA SESTAVINA:
Magnezija, sodeluje pri prenosu živčnih impulzov, uravnava presnovo in aktivira delovanje encimov. Pomanjkanje povzroča omotičnost, srčne aritmije, večja je nagnjenost h krčem, slabi se krvni obtok.

DONAT ( mineralna voda ), 1030.00 Mg

BAD REDKERSBURG ( mineralna voda ), 206.00 Mg

TEMPEL ( mineralna voda ), 107.40 Mg

RADENSKA CLASSIC ( mineralna voda ), 91.00 Mg

VODA ( mineralna voda ), 83.00 Mg

DANA ( izvirska voda ), 38,40 Mg

TIHA ( izvirska voda ), 35.90 Mg

JAMNICA ( mineralna voda ), 34.70 Mg

JANA ( izvirska voda ), 32.50 Mg

ODA ( pitna voda ), 30.00 Mg

IZVIR ( izvirska voda ), 28.00 Mg

EVIAN ( mineralna voda ), 24.00 Mg

JULIJANA ( mineralna voda ), 21.00 Mg

H2O ( pitna voda ), 19.60 Mg

Voda SPAR ( pitna voda ), 13.75 Mg

ZLATA KAPLJA ( izvirska voda ), 13,70 Mg

ŽIVA( pitna voda ), 13.75 Mg

BISTRA ( pitna voda ), 11.90 Mg

ZALA ( pitna voda ), 9.20 Mg

lp.

#28 bio

bio

vzornik

• Člani
  • 1 545 prispevkov

Objavljeno 24 maj 2007 - 14:30

goddamned. bom mogla očitno še naprej krast litre vode iz zastonj avtomatov. ;)

hvala ti, deniss!

#29 igorz

igorz

biskvitek

• Člani
  • 35 prispevkov

Objavljeno 24 maj 2007 - 18:02

kakšen je pa tale zeleni čaj z melono? prvič slišim...

Ah, malo sem bil "kura" in sem zamešal melono z mangom. :oops: (Sem ravno pogledal na škatlico, da bi napisal točno ime čaja, in spoznal napako...). No, drugače se pa tale čaj z mangom imenuje ZEN CHAI (Teekane).

hehe, tudi tale z mangom mi je nov :) bom moral v sparu zgleda malo več pozornosti policam s čaji posvetit, čeprav mam raje take, ki ne pridejo pakirani v vrečkah. Ja, res ful zanimivi podatki. Js bom pa zgleda službene balone z Zalo zamenjal s pipo. :)

#30 kanji

kanji

zasvojen'c

• Člani
  • 760 prispevkov

Objavljeno 24 maj 2007 - 19:20

Jaz naraje spijem kakšen zeleni čaj. Najboljši mi je puerh zeleni čaj. Tega spijem na litre :). Drugače pa veliko vode in z vodo bogatih sadežev (poleti).
Kava ima slab vpliv na organizem saj veže nase vodo in vse vode z dodanim okusom obremenjujejo ledvice.
Is the pious loved by the gods because it is pious, or is it pious because it is loved by the gods?

#31 Gost_Gost_*

Gost_Gost_*
  • Gostje

Objavljeno 24 maj 2007 - 23:18

Na www.urologija.si pri nasvetu za pitje dovolj tekočine piše v oklepaju čaj. Ali je "čista" voda problematična za ledvice? Jaz opažam, da kadar pijem samo vodo grem takoj odtočiti in sem spet žejen.

Prispevek uredil/a: ženska, 25 maj 2007 - 18:43.
Uredila povezavo ;)

#32 chiron

chiron

piščan'c

• Člani
  • 156 prispevkov

Objavljeno 24 maj 2007 - 23:36

Čista voda (v kolikor seveda ne govoriš o deionizirani/destilirani vodi) je najbolj osnovna pijača in nikakor ni problematična (vsaj ne v normalnih količinah, kakšnih 20 l vode na dan pa verjetno ni čist OK). Ledvice obremenjujejo kvečjemu kakšne druge pijače, sama voda pa ne.

Če spiješ na dan ogromne količine vode je pomembno, da mineralne snovi, izgubljene z odvajanjem, ustrezno nadomestiš. Podobno velja za ekstremne napore pri športu; tu se na primer priporoča pitje izotoničnih napitkov, ki vsebujejo snovi, izgubljene z zznojem (natrij, ...).

V kolikor pa je tvoj problem res tako zelo izrazit pa je morda priporočljivo obiskati zdravnika.

#33 FrozenTear

FrozenTear

piščan'c

• Člani
  • 194 prispevkov

Objavljeno 25 maj 2007 - 02:54

Sama spijem v povprečju nekje 3l tekočine na dan. Ponavadi pa pijem kako vodo z okusom (harmony, life, guava, mandarina), cedevito ali pa ne presladek sok. Navadne vode iz pipe ne maram, ker mi ima preveč pust okus :???: , ampak v službi pijem tud to, ker druga nimam na izbiro :)
individuality - have courage and follow your own path

#34 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 8 189 prispevkov

Objavljeno 29 junij 2007 - 09:39

Zna mogoče kdo povedati kakšna je potem voda Costella, ki jo hvalijo. :?
Ca2+ 58,2
Mg 31,8
Na+ 2,7
K+ 0,25
HCO3 314
SO4/2 13,6
NO3 1,80
Ph 7,74
Medicina je socialna znanost in politika ni nič drugega, kot medicina velikih razsežnosti. [R. Virchow]
De duobus malis semper minus eligendum est.

#35 trmica

trmica

piščan'c

• Člani
  • 80 prispevkov

Objavljeno 03 julij 2007 - 02:03

enkrat sem si zapomnila iz Vizite, ko je bilo govora o dehidraciji: občutek žeje je že prvi znak le-te, tako da ne na to čakat. raje opazujte barvo svojega urina. če ima močno barvo, potem le hitro se hidrirat!!! če pa je bolj prozoren kot ne pa ste ok. sama sem tudi navajena dosti pit, čeprav sem kak dan za to prelena in potem dobim isti občutek kot bi imela mačka! tudi pri alkoholnem mačku ki je samo dehidracija zaradi alkohola, pomaga samo veliko veliko pit - vode jasno!! ena kolegica je ravno pred kratkim uspela pristat v bolnici zaradai dehidracije in so jo en dan kar po cevki v žilo hirirali, tako da ne se hecat s tem... sploh puščavniki poskusite več pit in se boste ful boljše počutili... jaz imam po celem stanovanju flaške, kozarce z vodo, če sem slučajno prebizi al pa prelena da imam na dosegu roke, kjerkoli. podatki o Zali pa :grrr: - ne bom je več kupovala!! pa še to - kako lahko štejete kavo med popite tekočine?? kava kot tudi alkohol dehidrirata telo in to je isto kot da bi ostalim tekočinam odštevali ne pa da prištevate kavo kot nadomestilo za vodo... :loco:.
2QT2BSTR8

#36 Zoja

Zoja

Častna članica

• Člani
  • 739 prispevkov

Objavljeno 03 julij 2007 - 23:09

Sem kake tri leta nazaj zavestno začela pit 2,5 do 3 litre na dan, poleti kak deci več, sprva Zale, po ugotovitvah, ki jih navajate zgoraj pa Jano (limona/limeta). Zdaj sem 'odvisna'. Vodo imam zraven povsod, res povsod. Ponoči zraven postelje, podnevi v torbi, avtu. Drugo tekočino redko pijem, sploh alkohol in kavo. Če že, me zanese s kakim multivitamisnkim sokom, ker mi je okus ful dober. Ga pa ni čez navadno hladno vodo, kadar si res žejen. Takrat je to najlepše darilo. :-)

#37 ulla

ulla

biskvitek

• Člani
  • 47 prispevkov

Objavljeno 06 julij 2007 - 14:55

Jaz pijem novo vodo Radenska z okusom po jagodah in limoni.

Ne vem pa kako je z to vodo...

Navadne vode nekako ne morem spaviti po grlu, saj je brez okusa. Če pa že pa pijem Dano. Drugače pozimi in v mrzlih obdobijih čaj: Kamilica, planinski čaj,...
Ljubi in pusti ljubiti.

#38 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 8 189 prispevkov

Objavljeno 14 julij 2007 - 20:34

Barva urina je res dober pokazatelj, (ki sicer ni 100% zanesljiv) če pijete dovolj. Bolj temna barva je, slabše je to za vaš organizem. Tudi sam čisto navadne vode ne pijem kaj preveč rad. Mora imet vsaj malo okusa. :) Sam trenutno pijem vodo Radenska Protect z okusom jagode. 8) In v prihodnjem tednu, ko bodo temperature do 37 stopinj jo bom pil še toliko bolje. Opažam pa, da najmanj vode spijem v službi. V 8h spijem ponavadi pol litra in to se mi kaže pri počutju (pa lih v službi bi moral največ piti). :nerodno:

Me pa zanima, če imate v službi na razpolago vodo v balonih in katero?

Lep pozdrav, Glorč :pepper:
Medicina je socialna znanost in politika ni nič drugega, kot medicina velikih razsežnosti. [R. Virchow]

#39 FrozenTear

FrozenTear

piščan'c

• Člani
  • 194 prispevkov

Objavljeno 15 julij 2007 - 01:05

Ja, pri nas imamo vodo AQA. Okus ima pa itak tak kot katerakoli druga voda :D
individuality - have courage and follow your own path

#40 mihec

mihec

piščan'c

• Ban
  • 175 prispevkov

Objavljeno 16 julij 2007 - 22:00

Od vode z okusom mi je najbolj všeč Oaza (vsi okusi), sicer imam pa raje navadno. Popijem je manj, kot je priporočeno. Nisem žejen. Sem pa ogromno popil, kadar sem se učil za izpite. Zgleda, da možgani rabijo velik vode. Samo potem sem moral vsake pol ure na WC, kar je bilo zelo moteče pri učenju. :D

V službi imamo Dano in AQA.
There goes another one.

#41 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 8 189 prispevkov

Objavljeno 17 julij 2007 - 15:41

Ko začutiš žejo je to znak, da moraš nujno začeti piti. :) Torej čakat, da rataš žejen ni pametno, je pa neodgovorno do organizma. :)

Lep pozdrav, Glorč :pepper:

#42 MicKY

MicKY

piščan'c

• Člani
  • 53 prispevkov

Objavljeno 17 julij 2007 - 19:17

Ah, jaz vsak dan popijem krepko preko 3l vode...
Če sem doma, si jo kar iz pipe nalijem. Mam pa tudi vedno vodo s seboj. Kamorkoli grem, rabim vodo - navadno, če je mogoče =)

#43 Chiara`

Chiara`

Častna članica

• Člani
  • 2 312 prispevkov

Objavljeno 18 julij 2007 - 02:00

Pijem, ko sem žejna. V povprečju 2 litra na dan. Doživela sem dehidracijskega mačka pa ni bilo prijetno.

#44 sonček

sonček

zasvojen

• Člani
  • 611 prispevkov

Objavljeno 19 julij 2007 - 21:52

Popijem tudi do 4 L /dan, ker v službi spijem do 2 L in pol čez dan.Ko pa športam, pa tudi več in seveda takrat popijem tudi kakšne naravne sokove da vnesem še minerale in vitamine, ki jih izgubim med potenjem. Zdaj ko je takna vročina pijem najraje vodo in to kar iz pipe si natočim v 0,5 L flaško.

#45 Tibor

Tibor

Častni član

• Člani
  • 863 prispevkov

Objavljeno 17 avgust 2007 - 18:00

Včeraj so v oddaji Svet na Kanalu A govorili o potrošnji in kakovosti embaliranih voda (Katero vodo piti?). Tukaj je posnetek prispevka, zanimiv pa je predvsem zaključek. Citiram:

Potrošnja embaliranih voda je najvišja v Evropi. Potrošniki zanje odštejejo kar 25 milijard evrov na leto. Največji potrošniki so Italijani. Tam vsak prebivalec popije 136 litrskih steklenic, sledijo Nemci in Francozi s po stotimi litri. Povprečen Slovenec popije nekaj več kot 60 litrov na leto, kar znese okoli 100 milijonov litrov vode.
1,5 litra vode v plastenki znaša od 20 do 50 centov. Če znesek primerjamo s ceno vode iz pipe, ki v primeru ljubljanskega vodovoda za 1 m3 vode znaša 23 centov, pridemo do grozljive ugotovitve. Vodo v plastenki več kot občutno preplačamo in to kljub temu, kot ugotavlja ameriški nevladni raziskovalni inštitut, da gre v kar 40% za vodo iz pipe z dodanimi minerali - in to vodo, ki jo črpajo tudi iz onesnaženih podzemnih virov, ki jih vsakodnevno ogrožamo z uporabo čistil, detergentov, antibiotikov in rastnih hormonov v živinoreji.
Velik problem so plastenke, v katerih je ustekleničena tako rekoč vsa embalirana voda. Kilogram plastike v procesu izdelave porabi 85000 litrov vode, plastika pa že po desetih minutah odda v vodo snovi, ki delujejo kot hormonski motilci. Kar se dogaja v Nemčiji, lahko kaj hitro postane tudi naša realnost. Vodovarstveniki so v tamkajšnjih rekah namerili 2 miligrama ženskih hormonov na liter vode, že 0,5 mikrogramov na liter pa je dovolj, da ribe spremenijo spol. Zato se je v nemških rekah ohranilo le še 30% ribjih samcev.

Za pesimizem je prepozno.

#46 blup

blup

zasvojen'c

• Člani
  • 773 prispevkov

Objavljeno 22 avgust 2011 - 00:52

No, tale tema bi v teh dneh, ko nas je spet zajel vročinski val, lahko postala znova aktualna.

Jaz sem včasih pil izrazito premalo, tudi v vročih dneh sem včasih spil celo manj kot liter na dan. Na srečo nisem nikoli čutil kakih resnih posledic.

Zdaj popijem več, skoraj gotovo vsak dan dobra dva litra. No, so tudi dnevi med šolo ko spijem manj ampak kadar sem doma popijem dovolj.
Pijem večinoma sadne sokove, v zadnjem času jabolčne ali pomarančne. Vodo pijem precej redko.

Pitje je res zelo pomembno sploh ob športnih aktivnostih in v takšnih vročih dneh kot so zdaj. Ravno dehidracija je velik razlog zaradi katerega ima poleti ob hudi vročini toliko ljudi težave z zdravjem.
Najbolj ogroženi so mlajši otroci in starejši ljudje. Spomnim se, da je leta 2003 zaradi vročinskih valov v Evropi umrlo okoli 30 000 ljudi, veliko ravno zaradi dehidracije.

Tako, da v naslednjih dneh, ko naj bi se temperature stalno gibale okrog 35 stopinj, poskrbite za primeren vnos tekočine. (Seveda ne alkoholne) =P
A quien le importa lo que yo haga, a quien le importa lo que yo diga, yo soy asi y asi seguiré, nunca cambiaré...

#47 Tibor

Tibor

Častni član

• Člani
  • 863 prispevkov

Objavljeno 22 avgust 2011 - 09:32

No, so tudi dnevi med šolo ko spijem manj ...

Tudi v šoli je potrebno popiti dovolj tekočine. Naši možgani so zelo velik porabnik vode.
Za pesimizem je prepozno.

#48 etty

etty

zasvojen'c

• Člani
  • 446 prispevkov

Objavljeno 22 avgust 2011 - 14:15

O bog, jaz bi si pa morala nabavit nekoga, ki bi me takoj, ko ne pijem zadosti, moral prav fejst nadret, tako da glede na to, koliko jaz spijem, bi se človek nonstop drl name. :mrgreen: Ful nisem navajena pit, če že pijem, se pa grem nalivat z vodo in potem hodim nonstop na wc (pravijo, da je najbolje pit večkrat po malo?). Tako da najbrž spijem kakšen liter vode na dan, obsedena sem pa z Zalo harmony, ki je imamo še največ pri hiši, zdaj ko sem brala gornji (že malce starejši) prispevek deniss-a, bom pa od zdaj naprej po vsej verjetnosti popila več Dane, ki mi je tudi kar všeč, poleg tega je pa še očitno ena najbolj zdravih oz. neškodljivih ustekleničenih vod.
Saj včasih mi uspe za par dni, ko se sama prisilim k pitju vode, ampak mi vseeno kar ne gre in ne gre, sem pa ugotovila, da mi je veliko lažje piti s slamico. :gay: Če ne pijem dovolj, se mi pa itak nonstop vrti, da včasih že mislim, da se bom zložila po tleh.
Ima kdo idejo, kako se fajn motivirat, da popiješ čim več vode? :) :flaska:
"The human heart feels things the eyes cannot see, and knows what the mind cannot understand."

Robert Vallett

#49 mymaja

mymaja

gay friendly

• Člani
  • 17 prispevkov

Objavljeno 22 avgust 2011 - 17:54

se strinjam z etty, jaz tud ful premalo tekočine pijem. sploh ne ratam žejna. what to do? :flaska:
I want you to be crazy cause you're boring baby when you're straight ...

#50 ooi

ooi

piščan'c

• Člani
  • 170 prispevkov

Objavljeno 22 avgust 2011 - 19:43

@mymaja najbolj pomaga, imaš vedno ob sebi vedno steklenico vode..
Zase sem opazil, da če je takočina v moji bližini bom vse izpraznil ;) (vključno z alkoholom)

1 uporabnikov bere to temo

0 članov, 1 gostov, 0 anonimnih uporabnikov