Skoči na vsebino

Spletno mesto uporablja piškotke. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Več o piškotkih   V redu

Slika

Nov družinski zakonik

2339 odgovorov v tej temi

#2326 Blonti

Blonti

piščan'c

• Člani
  • 142 prispevkov

Objavljeno 11 junij 2016 - 20:26

Vprasanje za pravne strokovnjake tukaj. :-) Izhajam iz razlike v poimenovanu: sklenitev zakonske zveze (poroka) in partnerske zveze - torej samim dejanjem sklepanja zveze. Zakon o delovnih razmerjih (posamezne kolektivne pogodbe verjetno podrobneje) predvidevajo izredni dopust za "lastno poroko". Problem - morda pa ga niti ni - je v besedni zvezi "lastna poroka".

1. Ali smo do izrednega dopusta upraviceni tudi tisti, ki bomo sklenili "partnersko zvezo"?
2. V primeru, da je nekdo ze registriran in se bo "registracija" zgolj preoblikovala v partnersko zvezo - sta partnerja v tem primeru upravicena do izrednega dopusta?

Bojim se, da si v slednjem primeru nekako... hm, prikrajsan. :-/ Ma no, ce bo potrebno, potem ze "narocim" maticarja za tistih 15 minut "obreda"... :-D
Be smart! Think before you speak!

#2327 Blonti

Blonti

piščan'c

• Člani
  • 142 prispevkov

Objavljeno 23 september 2016 - 18:33

Uspel sem dobiti odgovora na zgornji vprasanji.

Par, ki bo sklenil partnersko zvezo, je torej obravnavan enako kakor ce bi se porocila. To pomeni tudi pravico do placane odsotnosti z dela zaradi osebnih okoliscin (lastna poroka ali sklenitev partnerske zveze; po dolocenih kolektivnih pogodbah ima pravico do dopusta tudi stars "mladoporenca" ;-) )

To velja tudi za tiste, ki s(m)o registrirani, saj se bo praviloma "registracija" preoblikovala v partnersko zvezo. Dan, ko se izvede preoblikovanje, se steje kot dan "poroke" - takrat nastopi pravica do placane odsotnosti z dela.

Verjetno je odvec dodati, da se ta pravica lahko koristi, ko se dogodek zgodi. In ne na primer pol leta po "poroki". :-)

#2328 Dorian

Dorian

piščan'c

• Člani
  • 171 prispevkov

Objavljeno 02 februar 2017 - 19:04

Sicer ne gre za družinski zakonik, pa vseeno: ali je prejšnji teden kdo zasledil sijajen govor Mihe Kordiša v parlamentu, ko je pošteno okurcal 'primce', katerim se po njegovih besedah ne popušča niti za milimeter. Ne vem, če je že kdo v visoki politiki tako jasno rekel bobu bob kot Kordiš zadnjič, ko so razpravljali o predlogu Koalicije Za otroke gre glede posvojitev otrok s strani starih staršev. Jasno je povedal, da jim je v Združeni levici popolnoma tuja cerkvena potreba po tem, kdo bo s kom seksal in tako dalje ... :D

Seveda so potem v klerikalnih strankah imeli postopkovne replike, češ da je šlo sovražni govor. Kordiš je potem odgovoril, da ne gre za sovražni govor, da je pa pri njem prav gotovo neka sovražnost do izrodkov degeneriranega kapitalizma. Metka Zevnik & cerkvena druščina so ob tem zapustili dvorano. Meni so bili ti izrodki too much in upam, da ne bo več postopal tako, mi je bil pa predstavitveni govor zelo všeč. Jasno in odločno.

Kordišev govor: 22.20-27.40

Prispevek uredil/a: Dorian, 02 februar 2017 - 19:07.

#2329 BBB

BBB

zasvojen'c

• Člani
  • 689 prispevkov

Objavljeno 04 februar 2017 - 14:01

Haha, katolibanske jokice hočejo svoj safe-space :D Tako ironično, da je že patetično :)

Poleg Kordiša zna bobu bob naravnost bojevito reči še Jani Möderndorfer, precej bolj umirjeno in kulturno pa Matej Vatovec.

Only a few prefer liberty; the majority seek nothing more than fair masters.

#2330 sadhu_sequencer

sadhu_sequencer

nov na sceni

• Člani
  • 275 prispevkov

Objavljeno 04 februar 2017 - 19:16

Miha Kordiš in Aleš Primc sta zame človeka istega kova. Oba verska fanatika.

Iz teme družinskega zakonika mi je pa zanimiv en model iz SDS kateremu sem pozabil ime. V glavnem model je med govorom večkrat uporabil izraz "gejevske organizacije". Moral sem poguglat, ampak našel nisem nič. Še zdaj mi ni jasen ta misterij. A kdo ve kaj je to gejevska organizacija?

#2331 sadhu_sequencer

sadhu_sequencer

nov na sceni

• Člani
  • 275 prispevkov

Objavljeno 05 februar 2017 - 02:14

Zdaj sem se spomnil: Marjan Pojbič. Imel je on ta govor kot poslanec v Državnem zboru. Zelo čustven govor, se pravi napol dretje, teorije zarote, gejevske organizacije ki želijo zavladati galaksiji ipd.

#2332 provokatorka

provokatorka

Častna članica

• Člani
  • 1 697 prispevkov

Objavljeno 05 februar 2017 - 19:49

Joj, Pojbič bi moral najprej malo bolje obvladati slovenski jezik - pisno in ustno izražanje. Zelo težko ga je poslušati.

Kordiš mi je všeč. Govor sem poslušala, meni je bil super. Včasih je treba kakšne stvari povedati tudi na bolj direkten način. Ni treba, da je vse zavezano v neko mašnico leporečnosti.

Ljubezen je večna, dokler traja.

#2333 BBB

BBB

zasvojen'c

• Člani
  • 689 prispevkov

Objavljeno 25 februar 2017 - 16:24

Same-sex marriage laws might decrease teen suicide attempt rates, says study

A new study has recorded a hopeful correlation between rates of teen suicide attempts and the prevalence of same-sex marriage.

The journal JAMA Pediatrics published a study on Monday that showed the number of suicide attempts among high school students decreased in states where same-sex marriage was legal. The findings covered 32 states that legalized same-sex marriage from 1999 to 2015. The landmark Supreme Court decision legalizing same-sex marriage nationwide came in July of 2015.

While the study makes it clear this is a correlation and not a direct causation, it's the suicide attempt rates among marginalized groups that really make the comparison interesting. According to the authors of the study, gay, lesbian and bisexual students had double the dip in suicide attempt numbers than students who identified as straight. The rate fell 7% for the overall student population and 14% for those who identified as LGBT, or what the study calls "sexual minorities." These numbers are important because, as the study points out, "suicide is the second leading cause of death among adolescents between the ages of 15 and 24 years."

#2334 Shai

Shai

gay friendly

• Člani
  • 14 prispevkov

Objavljeno 26 februar 2017 - 19:04

Meni je Miha Kordiš tudi všeč. Na žalost je treba včasih debilnim ljudem tudi povedat stvari na debilni način. Včasih kulturno enostavno ne gre. Sploh če poslušaš kakšne Primc in podobni vzganjajo. Mislim, da je Kordiš tudi Grimsu enkrat rekel v javnosti, da je fašist in da enostavno ne moremo podpirati ljudi, ki v DZ odobravajo rasizem in širijo kulturni kretenizem. Se mi zdi, da je nasploh problem pri nas, ker se vsi držijo diplomatske retorike oz. bolje rečeno, mešajo meglo na sejah. Tako da ZL je definitivno za podpret, za moje pojme še edini, ki se jih še drži kanček zdrave pameti, čeprav kdaj pa kdaj pristopijo malo bolj agresivno.

#2335 sadhu_sequencer

sadhu_sequencer

nov na sceni

• Člani
  • 275 prispevkov

Objavljeno 27 februar 2017 - 01:27

ZL in zdrava pamet: osem različnih pojmov. SDS z rdečo petokrako, se pravi verska sekta v vlogi politične stranke. Malo so preveč C&C Red Alert špilali z Sovjeti.

Primc ima neizživete seksualne fantazije, Grims je dron, Pojbič ima dobro robo in Gorenak je star 5 let. Sam to jim v ZL ni jasno, kot tudi marsikaj drugega.

#2336 Blonti

Blonti

piščan'c

• Člani
  • 142 prispevkov

Objavljeno 06 marec 2017 - 19:19

Upravne enote so pričele z obveščanjem. :juhej:

office-lens-20170306-180.jpgoffice-lens-20170306-180.jpgoffice-lens-20170306-180.jpg

#2337 BBB

BBB

zasvojen'c

• Člani
  • 689 prispevkov

Objavljeno 07 marec 2017 - 00:12

Blonti, čestitke ob preoblikovanju registrirane skupnosti v de facto zakonsko zvezo  :stima:  :ponos:

Naj srečno traja na veke vekov ;)

Ahhhh, prav v užitek je bilo prebrati:

Spoštovani gospod X

Spoštovani gospod Y

v istem dokumentu ^^

#2338 Blonti

Blonti

piščan'c

• Člani
  • 142 prispevkov

Objavljeno 07 marec 2017 - 16:31

Hvala. :mrgreen: 

Recimo, da bo sedaj "ena skrb" manj s pooblastili na banki, določanjem zavarovalnega upravičenca na vsaki polici, določitev dediča (itak še nisva napisala oporoke). Pa, ko bo policist naslednjič vprašal čigav je avto, bo lahko dobil odgovor "od moža". :D

Moram pa pohvaliti zaposlene na upravni enoti v MB na tem uradu - zelo prijazni in profesionalni. "Registracijo" so opravili svečano, z lepim nagovorom, kakor da bi šlo za (pravo) poroko.

#2339 Misplaced

Misplaced

piščan'c

• Člani
  • 116 prispevkov

Objavljeno 08 marec 2017 - 00:04

Zgleda, da se spet nekaj debatira o Družinskem zakoniku. Ni pa kaj preveč objavljenega. Danes je bila razprava o tem na slo 3, ampak nekako mi ni za gledat 5+ ur programa, ki vključuje monologe Primca in podobnih. A kdo ve, kaj se dogaja in če ma to vezo z nami?

http://svet24.si/cla...nskega-zakonika

https://www.sta.si/2...nskega-zakonika
I didn't ask to be a princess - but if the crown fits ...

#2340 Blonti

Blonti

piščan'c

• Člani
  • 142 prispevkov

Objavljeno 08 marec 2017 - 08:19

Ne spremljam preveč aktivno, ampak kolikor sem seznanjen se spreminja obstoječ družinski zakon (mislim, da je trenutno veljaven iz leta 1972?), ki so ga poskušali pred časom spremeniti in vanj vključiti tudi istospolno usmerjene pare, ampak je na referendumu (2012) predlog novega zakona padel. Tri leta kasneje je na naslednjem referendumu padel predlog zakona o zakonski zvezi, kamor so skušali vključiti istospolne pare.

V tem predlogu družinskega zakona bi naj bile vključene nekatere spremembe, ki so bile sicer predvidene že v predlogu l. 2012. Primc & co. pa spet posiljujejo z možnostjo posvojitve otrok s strani starih staršev - in pri tem ignorirajo spremembe družinski razmerij (babica postane mama; stric postane brat...). Čeprav je predvidena možnost skrbništva s strani starih staršev (kjer se družinska razmerja ne bi spremenila). Drugih sprememb pa ne poznam.

Zna pa se zgoditi (nekdaj v prihodnosti), da bo ustavno sodišče presojalo člen v Zakonu o partnerski zvezi, kjer je prepoved posvojitve s strani istospolno usmerjenega para.

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov