Skoči na vsebino

Spletno mesto uporablja piškotke. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Več o piškotkih   V redu

Slovenski jezik. Obsojen na propad ali ne?

63 odgovorov v tej temi

#51 amy

amy

piščan'c

• Člani
  • 63 prispevkov

Objavljeno 14 marec 2014 - 00:36

Mislim, da slovenščina ne bo izumrla. Eden izmed primer vdora tujega jezika, njegovo zlorabljanje uradnega in pogovornega slovenskega jezika je nemščina, ki se je uporabljala v šolah, pri bogoslužju, na uradih... Ljudje so bili obkoljeni z njo na vsakem koraku, vendar se je kljub temu ohranjala. Naslednji dober primer je življenje pod Italijani na zahodu Slovenije med 1920 (podpis rapalske pogodbe) in 1943. Podobno, kot pri popolni okupaciji nemščine, je bila tu v igri italijanščina - močan pritisk raznarodovalne politike. 

Če ne večina, se najde skupina ljudi, ki skrbijo za obstoj jezika. Jezikoslovci, pisatelji, pesniki. Marsikomu je slovenski jezik drag. 

Pod vprašanjem je pa še vedno obstoj dvojine. Meni osebno ni lepše reči: naju, najino... Mislim, da bo slovenski jezik vedno nekomu ljub, vedno bo nekdo ponosen na svoj materni jezik.

Straight? So is spaghetti before you heat it up.:)

#52 BBB

BBB

zasvojen'c

• Člani
  • 689 prispevkov

Objavljeno 20 februar 2016 - 23:15

Pozdravljeni vsem skupaj!

Spolnim se [...] Kake slabe izkušnje nisem imel, saj so se konkretno vedli.

Moram pa dodati, da večinoma mladih ne bodo večno mladi.! 

bla, bla, bla  :lalala:

Zanimivo vprašanje  :S

Bil sem kar oboje v malih nog [...]

Daleč najbolj všeč mi je besedna zveza konkretno vedenje. Me prav zanima kako to izgleda. Predstavljam si, da gre pri konkretnem vedenju za jasno izražanje svojih občutenj prek močnega gestikuliranja, za popolno vživitev v partikularne vloge, za delovanje v afektu. V glavi se mi je prav izrisalo par komičnih situacij :D

Prispevek uredil/a: BBB, 20 februar 2016 - 23:16.

Only a few prefer liberty; the majority seek nothing more than fair masters.

#53 kvakavec

kvakavec

piščan'c

• Člani
  • 108 prispevkov

Objavljeno 21 februar 2016 - 01:00

Se strinjam z amy glede ljudi, ki skrbijo za obstoj slovenščine. Ne vem no, si ne predstavljam, da bi kar tako izginila. :P Se pa ne strinjam z zadnjim delom glede dvojine! Priznam, da se mi čudno sliši "onidve so šle", "midva smo" itd. :D 

V bistvu me najbolj skrbi vpliv angleščine oz. razni anglicizmi... 

#54 linebreaker

linebreaker

gay friendly

• Člani
  • 22 prispevkov

Objavljeno 27 marec 2016 - 22:18

Se strinjam z amy glede ljudi, ki skrbijo za obstoj slovenščine. Ne vem no, si ne predstavljam, da bi kar tako izginila. :P Se pa ne strinjam z zadnjim delom glede dvojine! Priznam, da se mi čudno sliši "onidve so šle", "midva smo" itd. :D
V bistvu me najbolj skrbi vpliv angleščine oz. razni anglicizmi...

#55 ocp

ocp

biskvitek

• Člani
  • 39 prispevkov

Objavljeno 28 marec 2016 - 07:26

Mene pa vpliv angleščine (in drugih jezikov) prav nič ne skrbi. Kot da obstaja kaj takega kot "čista" slovenščina (in ne s tujimi vplivi "umazana")! Jeziki si vedno sposojajo (in kradejo) iz drugih jezikov, in bilo bi čudno, če bi bila slovenščina drugačna. 

#56 linebreaker

linebreaker

gay friendly

• Člani
  • 22 prispevkov

Objavljeno 28 marec 2016 - 08:50

Ne vidim, kje lahko uredim komentar -.- Anyhow, ko sem že mel lani predavanja na to temo:

"Slovenščina izumira."

Jezik, ki ima demografsko raznolike govorce, se uporablja na vseh področjih življenja in ima inštitucije, ki ga branijo/vsiljujejo, ni ogrožen.

"Slovenija je premajhna."

Argument je star stoletja, grožnja se še ni izpolnila.

"Slovenščina je stara tisočletja."

Brižinski spomeniki so nastali okoli leta 1000 in so najstarejši znani ohranjeni zapisi v slovenščini. Poleg tega sam koncept nacionalne države izvira iz konca 18. in 2. polovice 19. stoletja, za v nazaj barvati zgodovino kot "slovensko" je dokaj ideološka praksa.

"Lepe domače besede"

Še posebej pri znanosti je veliko podomačenih tujk in to je čisto ok, saj se ljudje tako lažje razumejo. Toporišič je nekoč imel idejo, da bi slovenili tudi tujke iz grščine, in tako imeli življenjeslovje namesto biologije (fuj).

"To je tako lep jezik"

Ja, ker si materni govorec/govorka. Da sploh ne začnemo o arbitrarnosti estetskih standardov.

#57 ženska

ženska

Moderatorka

• Moderatorska ekipa
  • 5 529 prispevkov

Objavljeno 27 april 2016 - 15:54

Če bi bilo v naši deželi več mladenk, kot je slovenska zmagovalka na podelitvi nagrad Juvenes Translatores 2016 v Bruslju Eva Malovrh  :stima:  in bi vsi spoštovali slovenščino, bi pisali in govorili slovensko, obstoj Slovenije in sloveščine ne bi bil ogrožen.

Tako pa ... :solzice: 

Zakaj potrebujemo petdeset vrst WC papirja? Včasih smo si riti brisali tudi s časopisnim papirjem, pa smo bili vsi čisti. Danes je pa povsod polno posrancev. (Svetlana Makarovič)

#58 ocp

ocp

biskvitek

• Člani
  • 39 prispevkov

Objavljeno 27 april 2016 - 20:58

@ženska

Kaj pomeni spoštovati slovenščino? Zakaj bi morali vsi spoštovati slovenščino? 

Jaz mislim, da ima danes slovenščina višji formalni status, kot ga je imela kadar koli v zgodovini. Je (ustavno določen) uradni jezik Slovenije in uradni jezik Evropske unije. 

Zakaj bi bila Slovenija ogrožena (danes, ko imamo svojo državo, kar je prvič v zgodovini!), zakaj bi bila slovenščina ogrožena (spada med zgornjih 3 % svetovnih jezikov po številu govorcev)? To so irracionalni strahovi.

Govor Eve Malovrh je zelo čustven in na videz učinkovit. Vsebuje pa veliko (s stališča jezikoslovja ali sicer) netočnih informacij. Recimo:

-- Slovenščina ni edini jezik, ki je bil izrinjen iz šole. To je zelo pogost pojav. Danes se to na primer dogaja narečjem, ki se govorijo v Sloveniji, pa tudi mnogim drugim jezikom, ki se govorijo v Sloveniji. 

-- Lepota jezika ni nek objektivni kriterij, gre za v celoti čustveno oznako.

-- Jezik ne potrebuje zvoka, obstajajo tudi znakovni jeziki, ki imajo vse značilnosti govorjenih jezikov.

-- Vsi jeziki nimajo pravopisa ali slovarja (knjige). Večina svetovnih jezikov sploh nima ustaljenega načina zapisovanja. 

-- "Jaz sem to, kar je moj jezik." Nimam pojma, kaj sploh to pomeni. Meni se zdi, da sem jaz veliko več kot samo moj jezik. Dvojezični ljudje so torej nekaj več? (Svašta.)

-- "Ljudje so bili usmrčeni, ker so govorili [v slovenščini]." Citation needed. Ljudje so bili usmrčeni, ker so bili Slovenci (vstavi ustrezno drugo narodnost).

#59 BBB

BBB

zasvojen'c

• Člani
  • 689 prispevkov

Objavljeno 27 april 2016 - 23:18

[...] in bi vsi spoštovali slovenščino, bi pisali in govorili slovensko, obstoj Slovenije in sloveščine ne bi bil ogrožen. Tako pa ...  :solzice:

Kaj pomeni spoštovati slovenščino? Zakaj bi morali vsi spoštovati slovenščino? 

Uf, ne bi rad povzročil kakšne razgrete debate o nacionalnosti ter ogroženosti naroda - kot pripadniki LGBT manjšine imamo po večini, upam, trezno razmišljanje z distance o tem, kam pripelje napihovanje skrbi o obstoju naroda -, bi pa ocenil, da je bil govor Eve Malovrh prav zgleden. Gledano v celoti, ji ne bi očital nobenih netočnih informacij, njeno sporočilo sem dojel kot poziv za spodbujanje medkulturnega dialoga in spoštovanje različnih kultur, ne pa kot malikovanje slovenščine in slovenske kulture kar počez. 

Strinjam se, da je potrebno spoštovati slovenščino, ampak ne zato, ker bi bila ta nekaj superiornega, ampak zato, da se spoštuje jezik kot tak ter ohranja neko kakovost komunikacije. Naj ne bo napačno razumljeno, ne skrbi me vdor tujk, gnetenje in spreminjanje jezika skozi čas, ampak dejanska sposobnost komuniciranja ali še bolje - pismenost. To pa je problem. Tako kompleksna stvar kot je jezik, z vsemi svojimi pravili in izjemami, ni nastal zato, da bi se posamezniki hvalili s svojo nacionalnostjo (gre za veliko kasnejši izum), ampak zato, da smo sposobni ubesediti svoja razmišljanja, občutke, želje. Kompleksnost jezika je tu zato, da paradoksalno poenostavi stvari, da pristanemo na nek skupni imenovalec in se razumemo. Zame je spoštovanje jezika (slovenščine) nekaj, kar sploh ni vezano na nacionalnost, ampak gre za stvar splošne razgledanosti, spoštovanja sogovornika, kulture. Ne moti me, če moj sogovornik v pogovoru uporablja tujke, kletvice, arhaizme ali neologizme, moti pa me, ko ne zna več tvoriti koherentnih stavkov. Zato je potrebno spoštovati jezik, slovenščino!

*Če je slovenščina nekaj, kar ljudi povezuje, to tudi ne more biti nič slabega, če se to ne napihe v ekstreme. Namreč zanikati, da je potreba po pripadnosti nekaj iz trte zvitega, je pa tudi netočno. Maslow je človekove osnovne potrebe razporedil sila enostavno, pri čemer je potreba po pripadnosti tretja po pomembnosti. Bolje, da se ljudje združujejo ob skrbi za jezik, ki zraven nujno potegne še knjige, kot pa npr. ob križu, katerega spremljajo veliko hujše stvari.

Prispevek uredil/a: BBB, 27 april 2016 - 23:20.

#60 BBB

BBB

zasvojen'c

• Člani
  • 689 prispevkov

Objavljeno 27 april 2016 - 23:25

Uggh, moderatorji, kdaj boste že podaljšali čas, v katerem je možno urejati svoje prispevke? Razumem, da ni zaželeno popravljati stvari za en mesec nazaj, ampak 5 ali celo bogokletnih 10 minut? C'mon...

#61 Alix

Alix

zasvojen'c

• Člani
  • 513 prispevkov

Objavljeno 02 junij 2019 - 16:10

Hellou, folks. 

Na Filozofski fakulteti se v avli nahaja razstava Boj za slovenscino. (Brez šumnikov, ker je mišljeno ironično)

Opisuje, kako so se slovenski računalniški geeki borili za marsikaj zadev povezanih s slovenskim jezikom, kateri norci so v lastnem prostem času obsesivno prevajali tuje izraze v slovenske in kako je revija Joker izumljala nov jezik sproti, ter igrivo dopolnjevala SSKJ. 

Tam se nahaja tudi peticija, ki jo lahko podpišete, gre se pa za to, da novi ipad ne podpira slovenskega jezika, kar je ne samo fadakapplefakju, ampak tud protizakonito, če se ne motim. In nihče ne ve točno, kam se obrnit, da se ta problem reši. 

Žive naj vsi narodiiiiiii.... pa to.

#62 sense_sensibility

sense_sensibility

zasvojen'c

• Člani
  • 410 prispevkov

Objavljeno 04 junij 2019 - 19:23

Strinjam se, da je potrebno spoštovati slovenščino, ampak ne zato, ker bi bila ta nekaj superiornega, ampak zato, da se spoštuje jezik kot tak ter ohranja neko kakovost komunikacije. Naj ne bo napačno razumljeno, ne skrbi me vdor tujk, gnetenje in spreminjanje jezika skozi čas, ampak dejanska sposobnost komuniciranja ali še bolje - pismenost. To pa je problem. Tako kompleksna stvar kot je jezik, z vsemi svojimi pravili in izjemami, ni nastal zato, da bi se posamezniki hvalili s svojo nacionalnostjo (gre za veliko kasnejši izum), ampak zato, da smo sposobni ubesediti svoja razmišljanja, občutke, želje. Kompleksnost jezika je tu zato, da paradoksalno poenostavi stvari, da pristanemo na nek skupni imenovalec in se razumemo. Zame je spoštovanje jezika (slovenščine) nekaj, kar sploh ni vezano na nacionalnost, ampak gre za stvar splošne razgledanosti, spoštovanja sogovornika, kulture. Ne moti me, če moj sogovornik v pogovoru uporablja tujke, kletvice, arhaizme ali neologizme, moti pa me, ko ne zna več tvoriti koherentnih stavkov. Zato je potrebno spoštovati jezik, slovenščino!

Točno to. Podpis. Sama sem imela srečo, da sem zrasla v okolju, kjer je bila slovenščina podvržena kulturnemu in jezikovnemu genocidu dovolj časa, da se je to zatiranje nekako vtisnilo v lokalni kolektivni spomin, ki se je odražal na zavestnem privzgajanju ljubezni do pisane besede kot vrednote. Za to gre zahvala zlasti mojim učiteljem v osnovni šoli, saj je bilo treba s celim stavkom in v kolikor je le mogoče zborni slovenščini odgovarjati pri vseh predmetih, ne le pri urah slovenščine. Ta odnos sem ponotranjila kljub bridkim izkušnjam s ksenofobno okolico in sodelovanje pri bralni znački je bilo zame dejanje domoljubja.  Pismenost, o kateri govori BBB, je stvar osnovne kulture, a jezik kot sol zemlje (in ljudi) smatram tudi kot pomembno sestavino narodno-kulturne identitete. Mnoge slovenske knjige so namreč končale v ognju prav iz tega razloga. Žal pa tu in tam srečam posameznike, ki svoje manjvrednostne komplekse  izživljajo s povsem svojevrstnim pojmovanjem vloge slovenščine, ki je niti sami ne obvladajo v zadostni meri, na nacionalni osnovi.

Tak primer je bila "prijateljica" moje bivše; navzven iz čistega mira je na nekem izletu kakor mimogrede navrgla, kako težko da posluša današnjo slovensko mladino, ki v vsak stavek vpleta same južnjaške besede, in da sploh ne poznajo več prave slovenske šprahe. Z očitnim namenom, da bi me sprovocirala, a zaklala se je sama z lastno zagovednostjo kljub mojstrsko v celofan zaviti bodici. Take imam najraje: to je tista pasivna agresija, ko te nekdo ne napade naravnost, da mu ne moreš naravnost očitati sovražnosti, ampak takole po ovinkih skozi nekaj povezano s tabo. Če ne poreklo, bi se našla kaka druga dlaka v jajcu, ko je treba onemogočiti konkurenco. Čeprav mi je zavrelo, sem ostala na nivoju (tudi ker me je bivša tako pogledala, da je bilo očitno, da se boji eksplozije) in jo prav prijazno vprašala:"Mislila si reči govorico, kajne?" in ji nastavila v izborno kulti ogledalo, da kljub njeni načelni ksenofobiji do vsega, kar prihaja z juga (in osebni mržnji do punce njenega objekta poželenja), njeni germanizmi niso nič manj sprejemljivi od srbizmov in hrvatizmov. In da bi nekdo, ki ga motijo sposojenke in tujke v slovenščini današnje mladine, moral v prvi vrsti sam nuditi svetel zgled ljubezni pravilne slovenščine.  Šolski primer svetopisemskega bruna v lastnem očesu ob izdiranju iveri iz tujega torej. Pa tako zelo pobožna. Smešno je, da so tovrstni prenapeteži vsaj po mojih izkušnjah praviloma sami zelo slabo podkovani v lastnem jeziku, kar se tiče pravopisa, poznavanja temeljnih literatov in njihovih del, ter ne nazadnje izražanja. Njihov nacionalizem z resnično narodno zavestjo nima potemtakem nobene zveze. Je zgolj odraz njihove lastne negotovosti v svojo lastno identiteto, kakršna koli je že.  :blabla:

Sama pri vsakdanji rabi slovenščine smatram za resnejši problem vedno večji vpliv internetnih družbenih omrežij na eni strani, ter pomanjkanje osnovnih veščin kulturnega izražanja kot družbene vrednote na splošno, na drugi strani. To ni le slovenski, ampak globalni problem. Ljudje, posebej šolarji, kljub obremenjenosti čedalje manj berejo. Velika odgovornost leži zlasti na učiteljih, med katerimi pa je žal preveč takih, ki so tudi sami bistveno manj pismeni, kot so bili včasih. Nekoč sem med študijem naletela na eno učno pripravo, ki sem jo snela s spleta in jo shranila kot šolski primer nezaslišane zanikrnosti, še preden jo je neznana učiteljica izbrisala, in bi jo prej pripisala učencu 3. razreda OŠ kot pa diplomiranemu profesorju predmetnega pouka. A tolažim se s tem, da je jezik živa stvar, ki se nenehno spreminja in prilagaja duhu časa, in da kljub digitalni dobi obstaja na svetu še dovolj knjig in dovolj ljudi, ki se bodo trudili materin jezik v vsakdanj rabi tudi plemenititi, ne le pačiti. Tako da ko me kdo na forumu jezikovno popravi, ne viham nosu, ampak vzamem dobronamerno. Kot brezplačno lektoriranje.  8)  

The mind is like a parachute. It doesn’t work unless it’s open.

#63 sense_sensibility

sense_sensibility

zasvojen'c

• Člani
  • 410 prispevkov

Objavljeno 04 junij 2019 - 19:27

Uggh, moderatorji, kdaj boste že podaljšali čas, v katerem je možno urejati svoje prispevke? Razumem, da ni zaželeno popravljati stvari za en mesec nazaj, ampak 5 ali celo bogokletnih 10 minut? C'mon...

Tudi to podpišem. Ali čas popravljanja prispevkov sploh traja vsaj 30 sekund? 

The mind is like a parachute. It doesn’t work unless it’s open.

#64 Rahat_Lokum

Rahat_Lokum

biskvitek

• Člani
  • 41 prispevkov

Objavljeno 05 junij 2019 - 00:14

Hellou, folks. 

Na Filozofski fakulteti se v avli nahaja razstava Boj za slovenscino. (Brez šumnikov, ker je mišljeno ironično)

Opisuje, kako so se slovenski računalniški geeki borili za marsikaj zadev povezanih s slovenskim jezikom, kateri norci so v lastnem prostem času obsesivno prevajali tuje izraze v slovenske in kako je revija Joker izumljala nov jezik sproti, ter igrivo dopolnjevala SSKJ. 

Tam se nahaja tudi peticija, ki jo lahko podpišete, gre se pa za to, da novi ipad ne podpira slovenskega jezika, kar je ne samo fadakapplefakju, ampak tud protizakonito, če se ne motim. In nihče ne ve točno, kam se obrnit, da se ta problem reši. 

Žive naj vsi narodiiiiiii.... pa to.

Zanimiv prispevek, Alix!

Še več o tem si lahko preberemo v tem članku.

Moj odnos do slovenščine je v grobem tak: meni je naš jezik nadvse ljub in temu primerno poskrbim zanj na (skoraj  :vrag: ) vsakem koraku. Seveda se ustrezno pobrigam tudi za preostale jezike, v katerih se sporazumevam. Sicer pa nihče ni popoln, tudi sama vsake kvatre kakšno vejico »zašuštram«, če že drugega ne. Se pa človek vedno kaj novega nauči, tudi to ima svoj čar.

P.S.: Se podpišem pod tisti BBB-jev citat, ki ga je sense_sensibility navedla v svojem prispevku (19:23), kot tudi pod avtoričina razmišljanja o zdravem odnosu do jezika.  

P.P.S.: Naj povem še, da mi srce zaigra vsakič, ko preberem slovnično dovršen prispevek ali ZS: kar tako naprej!  ;) 

Lepo je vedeti, da obstajamo tudi na forumu takšni, ki z veseljem skrbimo za materinščino, četudi se radi izražamo v različnih jezikih. Très bien.  8)

Srečno in se tipkamo,

R_L

Rokenrol. 

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov