Skoči na vsebino

Spletno mesto uporablja piškotke. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Več o piškotkih   V redu

Slika

Darovanje krvi

149 odgovorov v tej temi

Anketa: Se strinjate da istospolno usmerjeni ne smemo darovati krvi? (598 članov je oddalo svoj glas)

1. Neodločen (12 glasov [5.04%])

Odstotek glasov: 5.04%

2. Ne strinjam (210 glasov [88.24%])

Odstotek glasov: 88.24%

3. Strinjam (16 glasov [6.72%])

Odstotek glasov: 6.72%

Glasuj Gosti ne morejo glasovati.

#101 Las Meninas

Las Meninas

Častni član

• Člani
  • 1 004 prispevkov

Objavljeno 12 november 2008 - 21:33

http://www.delo.si/clanek/70821

Obširen članek o darovanju krvi med homoseksualci.
Ko so nacisti prišli po komuniste, sem molčal, saj nisem bil komunist. Ko so zapirali socialdemokrate, sem molčal, saj nisem bil socialdemokrat. Ko so prišli po katoličane, nisem protestiral, saj vendar nisem katoličan. Ko so prišli pome, ni bilo nikogar več, ki bi lahko protestiral. Evangeličanski pastor Martin Niemőller

#102 cobiss

cobiss

piščan'c

• Člani
  • 108 prispevkov

Objavljeno 18 marec 2009 - 23:51

Ups, kršil sem zakon in UPS mogoče rešil nekaj življenj. Sj nam ne piše na čelu, da smo homosexualci.

#103 Tristan

Tristan

piščan'c

• Člani
  • 80 prispevkov

Objavljeno 19 marec 2009 - 00:17

Sploh ko ti dajo da izpolniš vprašalnik, vse v redu in prav, ampak glede vprašanja če si imel odnos z istim spolom, sej lahk obkrožiš NE (kar mislim da večina, mislim da kar vsi, naredijo), tko da sploh tistega vprašanja ne bi bilo treba, sej pri kolkih vprašalnikih mal ''pogoljufamo'', sploh če se da :mrgreen:

In kakšen smisel ima potem to, da povsod mal pogoljufamo? Če mene nekdo sprašuje, ali imam spolne odnose z moškimi, sam pa še v življenju nisem imel drugačnih, se mi zdi do samega sebe nespoštljivo, da se tam sprenevedam in lažem.
Da pa imamo geji več rizičnega seksa in smo bolj promiskuitetni od strejtov, se mi zdi dejstvo. Pa ne mislim tako samo zato, ker očitno vse raziskave kažejo v to smer, ampak opažam to tam od konca devetdesetih let na vsakem koraku. Se strinjam, da se tistim nekaj osebam, ki so v monogamnem razmerju in/ali ves čas prakticirajo varen seks, to zdi diskriminatorno, ni pa videti, da bi se ostali zato kaj prida vznemirjali.
poor is the man whose pleasures depend on the permission of another

#104 Puff

Puff

zasvojen'c

• Člani
  • 759 prispevkov

Objavljeno 19 marec 2009 - 14:07

Jaz se strinjam s tem, da daruješ kri za osebo, ki to potrebuje samo jaz tega ne bi morala narediti. Razlog je ta, da ob pogledu na večjo količino krvi omedlim. In sploh, da mi kakšno iglo v roko vstavljajo....mi je prav žal, ampak se mi kar obrača ko to vidim :?: No, sicer pa tudi ne bi prišla na vrsto glede na to, da imam tatu.

Moja sošolka je hotela darovati kri, pa so ji v bolnišnici povedali, da se naj najprej malo zredi potem pa pride nazaj. Zdaj se že 2 tedna trudi pridobiti na teži (poje 3 malice skupaj) ipd. Joj, koliko je bila jezna ko so jo zavrnili... :) Samo je res takšna, majhna in suha.

#105 KyoTai

KyoTai

biskvitek

• Člani
  • 39 prispevkov

Objavljeno 20 marec 2009 - 22:32

aja a, ce si 'presuh' al pa kaj ne mores darovati?uh....tega nisem vedel...meni sicer ni problem darovati krvi samo..imam tattooje pa se nekaj so mi rekli,da mam premajhen pritisk in VEDNO omedlim kljub temu, da mi je vseeno ce kri vidim ali ne XD
garasu geshi ni kimi wo ukabe saiho no-kuchizukeshite

#106 Ganymede

Ganymede

piščan'c

• Člani
  • 92 prispevkov

Objavljeno 20 marec 2009 - 22:44

Moram si ponovno vzet čas pa it darovat kri, na nek način mi je zabavno. :?: (freak me)

Pa še to, takšne informacije sem prejel nazadnje pri darovanju, minimalna teža za darovanje je 50 kg, samo ne me na besedo vzet. Možno da je to samo pri dekletih, pri fantih malo višja, to vam kdo drug lahko pove. S tattoo-ji je pa tak da lahko darujete kri če je bilo 1 leto kar ste se nazadnje tetovirali, sem se pozanimal ker jih imam ene par, tako da to ni ovira. Pri percingih je pa 6 mesecev. No, tako mi je bilo vsaj rečeno. Razlog v tem je, ker je lahko igla ukužena s čim in je to preventiva.
Dance, Live, Love and make Love!

#107 valda1

valda1

nov na sceni

• Člani
  • 273 prispevkov

Objavljeno 20 marec 2009 - 23:46

Meni so prepovedali darovanje za 6 mesecev, ker sem bil čez Novo leto v Egiptu in čez nekaj mesecev bom spet v Braziliji... Zgleda, da ne bom mogel nikoli darovati, ker preveč potujem za kaj takega.

Prispevek uredil/a: valda1, 20 marec 2009 - 23:48.

Kjer je v srcu ogenj, je ponavadi dim v glavi.

#108 Puff

Puff

zasvojen'c

• Člani
  • 759 prispevkov

Objavljeno 21 marec 2009 - 11:44

Za punce je teža 55kg. No ta sošolka jim ima mislim, da ene 50kg pa ji niso dovolili, ker bi jih mogla imeti 55.

#109 Shaman

Shaman

veteran

• Člani
  • 1 714 prispevkov

Objavljeno 21 marec 2009 - 13:01

Jaz se popolnoma strinjam s Tristanom. Če nočejo moje krvi, je pač ne bodo imeli. Če bi se zlagal v tisti anketi, bi zanikal samega sebe in to se mi zdi licemersko - tudi če bi s tem naredil nekaj dobrega za javno zdravje.

Tudi drugi del Tristanovega prispevka je žal resničen. Kot sem že nekoč napisal v tej temi, se na Zavodu za transfuzijsko medicino pač nimajo časa ukvarjati z vsakim primerkom posebej, ampak se zanašajo na statistiko. In statistika žal ne govori prav nič v prid MSM (moških, ki imajo spolne odnose z moškimi) kar se tiče spolno prenosljivih bolezni.
Vse ljubezni so enako lepe, le da vam nekatere lahko nudijo več užitkov. Slika objavljena

#110 Kittz

Kittz

redni gost

• Člani
  • 348 prispevkov

Objavljeno 30 junij 2009 - 18:02

Jaz že zelo dolgo časa ne razumem, zakaj naj ne bi smeli istospolno usmerjeni moški darovat krvi. Preden se kri hrani, jo itak pregledajo za veliko glavnih bolezni. Vsak heteroseksualni človek, ki ne pazi pri zaščiti ima ravno toliko možnosti, da dobi SPB kot pa kdorkoli drug. Malo je nesmiselno, ampak saj so oni na zgubi.

Drugače sem pa že 2. leto darovalka krvi in se tudi redno udeležujem krvodajalskih akcij, no vsake 4 mesece. :)
Too weird to live, too rare to die...

#111 valda1

valda1

nov na sceni

• Člani
  • 273 prispevkov

Objavljeno 02 julij 2009 - 13:58

Vseeno bom šel darovati, bom pač lagal v zameno za reševanje nekoga, ki me potrebuje. Nenazadnje živim svoje življenje in sem prisiljen odgovorno ravnati z njim, zato menim, da prejemnik moje krvi ne bo kaj bolj v nevarnosti, kot pa če bi prejel kri kake hetero osebe.
Kjer je v srcu ogenj, je ponavadi dim v glavi.

#112 Elisha

Elisha

piščan'c

• Člani
  • 86 prispevkov

Objavljeno 02 julij 2009 - 23:03

Hm jaz tudi darujem kri, in sicer ko sem jo dala prvič, sem ji lepo povedla, da mam piers (ok je bilo že skoraj leto) in tattoo (ki pa sem si ga naredila le malo prej-sama×D) pa so me kar lepo naprej poslali,čeprav mora miniti leto ...,pa sem upala, da me ne bodo, ker nisem ravno fan igel in sem šla dosti tudi zaradi tega, ker je odpadel pouk. ×D
Letos se mi je malce zamerilo, ker mi je tako zarila tisto iglo, da je zelo bolelo. :/
Drugače pa ne prenesem ravno krvi, ampak bom preživela nekako, tako da jo bom zdaj dajala še naprej, upam.;)

Prispevek uredil/a: ženska, 02 julij 2009 - 23:43.

We weren't born to follow...

#113 Lior

Lior

piščan'c

• Člani
  • 60 prispevkov

Objavljeno 02 julij 2009 - 23:56

Jaz se popolnoma strinjam s Tristanom. Če nočejo moje krvi, je pač ne bodo imeli. Če bi se zlagal v tisti anketi, bi zanikal samega sebe in to se mi zdi licemersko - tudi če bi s tem naredil nekaj dobrega za javno zdravje.

Tudi drugi del Tristanovega prispevka je žal resničen. Kot sem že nekoč napisal v tej temi, se na Zavodu za transfuzijsko medicino pač nimajo časa ukvarjati z vsakim primerkom posebej, ampak se zanašajo na statistiko. In statistika žal ne govori prav nič v prid MSM (moških, ki imajo spolne odnose z moškimi) kar se tiče spolno prenosljivih bolezni.

Tole si tako lepo napisal, da sem moral citirat. :mrgreen:
Se strinjam v celoti.

Sploh pa, kdor hoče darovati kri, jo lahko daruje, kdor noče, jo ne rabi. Saj nihče ne preverja ali ste res homo-, bi- ali heteroseksualec. Gre zgolj za vprašanje lastne morale in odgovornosti. Odgovornosti do sebe in drugih. Res je, da se vsa kri testira, vendar ostaja problem v precej dolgih diagnostičnih oknih (tj. obdobje od okužbe do pojava protiteles v krvi) za nekatere spb (predvsem HIV in hepatitis B in C). Še pri najobčutljivejših testih znaša diagnostično okno vsaj en mesec.

OK, morda bi nekoliko popravili krivico gejem, če bi bila navodila bolj splošna in bi veljala prepoved darovanja za vse osebe, ki so imeli tvegan sponlni odnos v zadnjih šestih mesecih, vendar ne vem kako bi se to obneslo, ker si ljudje različno razlagajo pojem "tvegan spolni odnos".

Predstavljajte si, da prav vaša na videz zdrava (negativna) kri nekoga okuži.

:lizika:

#114 Rain

Rain

Častna članica

• Člani
  • 239 prispevkov

Objavljeno 27 december 2009 - 23:59

Meni se zdi, da boš iz iste odgovornosti, iz katere vprašalnik rešiš "po pravici", tudi prišel na odvzem krvi le, če verjameš, da ni verjetno, da si kakorkoli okužen ali da s tvojo krvjo kaj ni ok...
Po moje gre tistim, ki govorijo resnico, pač bolj zaupati ;) Ampak ta logika se v praksi marsikdaj ne obnese.
Prvič me je udarilo, ko sem pri petnajstih na psihološkem testu za babysitterje obkrožila "ja" na trditve tipa "včasih sem jezna, pa sploh ne vem, zakaj" :neumen: Hja, psihični stabilnosti v prid pač bolj govori to, da znaš presoditi, v katerih situacijah se je treba zlagati. (Btw, ker sem bila šefici všeč, so me potem vseeno vzeli - in je šlo brez žrtev :mrgreen: )
Moj poskus darovanja krvi pa se je končal bolj mizerno. Zavrnjena za vse večne čase zaradi intervenozne uporabe drog. Sicer nisem kakšna mila jera, ampak tisti dan sem pa jokala še pa še. Malo zato, ker se mi je zdelo krivično, da sem kaznovana za iskrenost, malo zato, ker sem bila takrat clean že pet let in mi je ta "za vedno" zavrnitev sprožila cel kup vprašanj na temo stigmatizacije forever, malo iz jeze, ker mi je zdravnica "vseeno dala kuponček za malico" (uboga džankica se je pač prišla malo najest), najbolj pa zato, ker nikoli ne bom mogla pomagat z mojo krvjo (pa še redko krvno skupino in rh- imam, smrk).

#115 jazzarella

jazzarella

piščan'c

• Člani
  • 67 prispevkov

Objavljeno 04 januar 2010 - 18:48

Jaz sem zaradi te neumnosti nazadnje bojkotirala darovanje krvi, pa je bilo way before sem sploh pomislila, da me čaka kakšna istospolna izkušnja v lajfu. Enostavno se mi nikoli ni zdelo fer, da te tako diskriminirajo ko želiš pomagati. Sem pa darovala jajčeca nekaj let pozneje...
Svoboda - biti to, kar sem.

#116 rozica

rozica

piščan'c

• Člani
  • 54 prispevkov

Objavljeno 29 januar 2010 - 00:55

Jaz sem šla probat, da bi jo darovala :mrgreen: .Pa sem tako ali tako že na začetku pogrnila, ker najprej ti zmerijo pritisk, vprašalnik moraš izpolnit in potem greš to pokazat k zdravnici. Meni je vseeno, pa nič, če nočejo moje krvi.

#117 jmuminov80

jmuminov80

zasvojen'c

• Člani
  • 706 prispevkov

Objavljeno 29 januar 2010 - 10:39

Bilo bi mi v veselje, da lahko darujem kri, zakaj ne ... :misli: samo dvomim v to, ker imam res slabo kri, to ne bi bilo fajn.

Naša " osećanja " u vezi sebe direktan su  pokazatelj gde se nalazimo u odnosu ..na 

Svoje Želje !

Zoran Pavlović 

#118 Otaku

Otaku

nov na sceni

• Člani
  • 233 prispevkov

Objavljeno 28 februar 2010 - 20:34

pri meni pride reševanje življenj drugih daleč pred lastnim egom. sicer še nisem sexal z moškim, ampak ko/če bo se to začelo dogajat in bom ziher, da sem zdrav, se bom brez slabe vesti zlagal.

#119 Shaman

Shaman

veteran

• Člani
  • 1 714 prispevkov

Objavljeno 28 februar 2010 - 21:03

To, da si 100 % zdrav, si zelo zelo težko ziher. Razen če boš dosledno uporabljal kondom tudi pri oralnem seksu. V bistvu še takrat ne moreš biti 100 %, ker lahko fašeš hepatitis s poljubljanjem.

Drugače pa veliko spolno prenosljivih bolezni ne pušča kakšnih vidnih znakov, zato okuženi niti ne ve, da jih ima in jih lahko nehote prenese naprej (ali pusti v darovani krvi).
Vse ljubezni so enako lepe, le da vam nekatere lahko nudijo več užitkov. Slika objavljena

#120 Otaku

Otaku

nov na sceni

• Člani
  • 233 prispevkov

Objavljeno 28 februar 2010 - 21:31

kot sem že rekel, do zdaj bi moral skrbeti samo o boleznih, ki jih dobiš od žensk. sploh pa se mi zdi, da se samo izgovarjaš na bolezni, ker nočeš darovat krvi.

#121 Shaman

Shaman

veteran

• Člani
  • 1 714 prispevkov

Objavljeno 28 februar 2010 - 21:44

Nobena spolno prenosljiva bolezen ni omejena samo na en spol. Popolnoma vse se prenašajo med obema spoloma in pri vseh načinih spolnih odnosov (oralni, vaginalni, analni).

Da ne bo pomote: jaz bi zelo rad daroval kri. In jo bom takoj, ko (če) bodo odpravili to zastarelo omejitev. To je predsodek proti homoseksualcem in ga pač ne bom podpiral s tem, da se bom lagal pri vprašalniku.

#122 Bubi_

Bubi_

piščan'c

• Člani
  • 83 prispevkov

Objavljeno 29 marec 2010 - 23:27

Nikoli nisem darovala krvi. Kot otroku so mi namreč vcepili toliko strahov v zvezi s tem, da me je kar streslo, ko sem slišala za iglo. Zdaj sem pa odločena, da grem ob prvi priložnosti. Glede na to, da ustrezam vsem pogojem, bom šla. Ne glede na to, kaj sem, ker navsezadnje sama zase najbolj vem, če sem bila kdaj izpostavljena tem ti. tveganim spolnim odnosom. ;)
Sanjači nikoli ne spijo.

#123 tAmAli

tAmAli

redni gost

• Člani
  • 327 prispevkov

Objavljeno 30 marec 2010 - 13:50

Meni se tudi zdi popolnoma neumno, da kot gej ne morem darovati krvi. Mislim da vsako kri ki jo prejmejo itak pregledajo preden jo dajo tistim, ki so je potrebni. Menim, da bi lahko dosti življenj rešli z "našo gejevsko" krvjo. Saj če so v Italiji odpravili to diskriminacijo, sem prepričan, da lahko to dosežemo tudi pri nas. Najbolj glupo se mi pa zdi, da bi se moral na tistem vprašalniku lagat, da sem str8. Za koga že?
Kdor molči, devetim odgovori

#124 mičkena

mičkena

nov na sceni

• Člani
  • 211 prispevkov

Objavljeno 30 marec 2010 - 14:44

Js pa sem darovala kri, sicer samo enkrat, ker sem bila prej še mladoletna, zdaj pa bom hodila na vsake 4 mesece. Zakaj ne bi pomagala drugim, če imam to možnost. Mogoče prepričam mojo najdražjo in greva nasladnič skupaj ;). Bomo videli .

All people smile in the same language.

#125 provokatorka

provokatorka

Častna članica

• Člani
  • 1 710 prispevkov

Objavljeno 30 marec 2010 - 21:00

No... jaz sem še vedno redna krvodajalka. Mislim, da se počasi že bližam številki 30! :juhej: Madona, 30 x po 0,5 litra pa niti ni tako malo. Včasih sem hodila 3x letno, zdaj grem 2x. Je kar dovolj. Po odvzemu se vedno počutim OK, še nikoli mi ni bilo slabo ali kaj takega. Drugače pa so tisti, ki "vdanejo" iglo v žilo, na ZTM taki profiji, da jih lahko samo občuduješ! :plosk: Zelo nežno in hitro ti vdanejo tisto debelo iglo in še nikoli se mi ni prav nič poznalo.

Poskusite kdaj in upam, da boste pregnali strah (tisti, ki ga imate pred odvzemom krvi).
Ljubezen je večna, dokler traja.

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov