Skoči na vsebino

Spletno mesto uporablja piškotke. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Več o piškotkih   V redu

Slika

Darovanje krvi

149 odgovorov v tej temi

Anketa: Se strinjate da istospolno usmerjeni ne smemo darovati krvi? (598 članov je oddalo svoj glas)

1. Neodločen (12 glasov [5.04%])

Odstotek glasov: 5.04%

2. Ne strinjam (210 glasov [88.24%])

Odstotek glasov: 88.24%

3. Strinjam (16 glasov [6.72%])

Odstotek glasov: 6.72%

Glasuj Gosti ne morejo glasovati.

#26 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 8 226 prispevkov

Objavljeno 09 julij 2004 - 16:17

NImam nič proti tebi, ne proti komu drugemu. Nisem vstal z levo nogo, ni pa ti treba uporabljat besede, da je nekdo mentalno zaostal itd. , preberi si pravilnik foruma!

Lp, Glorious
Medicina je socialna znanost in politika ni nič drugega, kot medicina velikih razsežnosti. [R. Virchow]
De duobus malis semper minus eligendum est.

#27 MentToBe

MentToBe

nov na sceni

• Člani
  • 217 prispevkov

Objavljeno 10 julij 2004 - 13:19

OK, Sori Glorious, bom v prihodnje uporabila samo nekoliko poudarjene besede, ki jih je uporabil Nohhec:

Ljudje z MOČNO omejeno sposobnostjo razmišljanja.... :wink:

LP
"My mother always used to warn me about men but she didn't say anything about women..." (Tallulah Bankhead)

#28 Gost__*

Gost__*
  • Gostje

Objavljeno 06 november 2004 - 18:59

Članek na temo krvodajalstva je leta 1999 napisal tudi Anton Hrvatin in z njim naredil tudi svoje razkritje pred vsemi, vendar to ni bistvo. Bistvo je, da Zavoda Republike Slovenije za transfuzijo krvi (ZZTK), deluje po Zakonu o preskrbi s krvjo (ZPKrv). V tem zakonu jasno piše naslednje:

12. člen (krvodajalci): Krvodajalci so lahko osebe, za katere je zdravnik v skladu s kriteriji medicinske stroke ugotovil, da so primerne za odvzem krvi. Zdravnik ne sme dovoliti odvzema krvi, če za osebo, ki želi dati kri, po kriterijih medicinske stroke ugotovi, da jo je potrebno zavrniti oziroma izključiti iz krvodajalstva.

25. člen (testiranje): Pred razdeljevanjem in uporabo morajo biti krvni pripravki in zdravila iz krvi testirani na sledi okužb s povzročitelji bolezni, ki se prenašajo s krvjo.

38. člen (okužena kri): Krvi, krvnih pripravkov in zdravil iz krvi se ne sme uporabljati, če niso bile pred tem opravljene predpisane biološke analize in testi za ugotavljanje bolezni, ki se lahko prenašajo s krvjo. Pooblaščene transfuzijske organizacije morajo testirati vzorce vse odvzete krvi. O rezultatih testiranja se vodi dokumentacija na način, ki ga določi minister.
V primeru ugotovitve okužene krvi mora pooblaščena transfuzijska organizacija rezultat nemudoma sporočiti Inštitutu za varovanje zdravja Republike Slovenije. Okužena enota krvi se izloči iz uporabe, vidno označi in biološko uniči. Vzorec okužene krvi se shrani na posebnem mestu.

39. člen (okuženi krvodajalci): Če se ugotovi ali se utemeljeno sumi, da je krvodajalec okužen z virusom HIV, virusi hepatitisa ali drugimi povzročitelji bolezni, ki se prenašajo s krvjo, mora odgovorni zdravnik pooblaščene transfuzijske organizacije krvodajalca nemudoma obvestiti o ugotovljeni okužbi, ga o njej poučiti in mu svetovati, kako naj ravna.
Preveriti je potrebno, kolikokrat je okuženi krvodajalec doslej daroval kri in ponovno testirati shranjene vzorce njegove krvi oziroma ugotoviti, kdo je njegovo prej dano kri prejel. Prejemnike te krvi je potrebno nemudoma obvestiti, jim svetovati in jih testirati na ugotovljeno okužbo. Prejemnik krvi mora na testiranje pisno pristati.

Povezave:

Članek v Mladini: http://www.drustvo-l...anek.php?id=492

Vprašalnik za krvodajalce: http://www.ztm.si/ph...ik.html?Lang=si

Zakon o preskrbi s krvjo: http://www2.gov.si/z...59?OpenDocument

#29 toplifantek

toplifantek

Častni član

• Člani
  • 539 prispevkov

Objavljeno 06 november 2004 - 19:14

Prebral vprašalnik ... potemtakem lezbijke lahko darujete kri, geji pa ne. :roll: Kriza. :x
Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth. /O. Wilde/

#30 spelca77

spelca77

izkušen

• Člani
  • 885 prispevkov

Objavljeno 06 november 2004 - 19:25

Jao, jao kje živimo. EDA je res tako težko bit praktičen in upoštevatEDINO RELEVANTNO MERILO - predhodno testiranje na virus HIV? v smiselnih časovnih razmakih pred krvodajalskimi akcijami?

O temle se je zadnje dni spet odprla debata. MentToBe, se popolnoma strinjam s tabo in to v bistvu tudi zakoni dolocajo. :?: Intepretacija oz "standard practice" je pa nekaj drugega...

Zdravstveni organi so obvezani zagotovit neoporecnost svojih krvnih rezerv in omejujejo dajanje krvi tistim rizicnim skupinam, ki imajo statisticno vecji delez okuzenih z HIVom. To je cisto preprosto povedano, ceprav bi se strokovnjaki za javno zdravstvo obenem tudi morali strinjat, da so te mere in dolocbe mal pomanjkljive in ne odrazajo realnega stanja.
"Wheresoever you go, go with all your heart." (Confucius, 551 BC-479)

#31 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 8 226 prispevkov

Objavljeno 06 november 2004 - 22:20

Nažalost je tako. Seveda, bi bilo dobro Slovenijo opozoriti na takšno diskriminacijo, toda ne vem če se da kaj veliko storiti.

Lep pozdrav, Glorchy :pepper:
Medicina je socialna znanost in politika ni nič drugega, kot medicina velikih razsežnosti. [R. Virchow]

#32 dumpling

dumpling

piščan'c

• Člani
  • 111 prispevkov

Objavljeno 07 marec 2005 - 22:02

Se strinjate ali ne :?:

Malo statistike:
Če si homoseksualec ne smeš darovati kri nikoli.
Če pa ste imel v zadnjem letu spolne odnose z istim spolom, pa ne smete darovati krvi eno leto (torej od zadnjega spolnega odnosa z istim spolom) -> to velja za biseksualce!

Lp :wink:

Kje si pa to prebral?!?!
NE, itak da se ne strinjam!!!! Zakaj pa bi delali taksne razlike!

#33 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 8 226 prispevkov

Objavljeno 07 marec 2005 - 22:10

Dumpling, drugič preberi celotno temo oz. vse prispevke :P

Ja prebral sem tud na Zavodu za transfuzijo v Lj., drugač pa smo mel to pri patologiji in smo imel ustni zagovor tud iz tega področja. Sicer pa je to znano že lep čas.

#34 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 8 226 prispevkov

Objavljeno 09 marec 2005 - 21:02

Pa se recimo udeležujete krvodajalskih akcij (kljub temu, da se jih naj ne bi smeli) :?:

#35 toplifantek

toplifantek

Častni član

• Člani
  • 539 prispevkov

Objavljeno 09 marec 2005 - 21:15

Sam še nisem polnoleten, bom pa kmalu. Vendar kljub temu ne bom dajal krvi. Sicer si to želim, vendar spoštujem "prepoved". :|
Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth. /O. Wilde/

#36 mharc

mharc

vzornik

• Člani
  • 1 316 prispevkov

Objavljeno 09 marec 2005 - 21:19

Mene pa tako zelo mika, da bi jo daroval. Pa ne zato, ker bi bilo prepovedano, ampak preprosto, ker želim pomagati. In en še bolj banalen razlog je - namreč ne poznam svoje krvne skupine, in če daruješ kri, izveš. Sicer pa tudi če lažeš, saj za svoje zdravje pa ja menda poskrbiš na prvem mestu. Koga pa briga, s kom seksaš. In noben ni tako nor, da bi okužen tja hodil, ali pa če sumi, da je.
Iz take smo snovi kot sanje. W. S.

#37 urko

urko

piščan'c

• Člani
  • 93 prispevkov

Objavljeno 09 marec 2005 - 22:09

In noben ni tako nor, da bi okužen tja hodil, ali pa če sumi, da je.

Jah, te moram razočarat, obstajajo tud taki, ki vejo, da so okuženi - in to počnejo nalašč, češ, če sem jaz okužen...
Bolniki :(
Sanje so skoki od tal.

#38 Bebironchek

Bebironchek

zasvojen'c

• Člani
  • 438 prispevkov

Objavljeno 09 marec 2005 - 22:15

Jah, te moram razočarat, obstajajo tud taki, ki vejo, da so okuženi - in to počnejo nalašč, češ, če sem jaz okužen...
Bolniki :(

Ampak saj to valda lahko pocno tudi heteroji, ali ... ? :?:
Ni ravno moj "domaci teren", tak da oprostite glupemu vprasanju, ampak ali se krvi sploh ne preverja kar se okuzbe tice? :o

#39 mharc

mharc

vzornik

• Člani
  • 1 316 prispevkov

Objavljeno 09 marec 2005 - 22:33

... tak da oprostite glupemu vprasanju, ampak ali se krvi sploh ne preverja kar se okuzbe tice? :o

Se, se. Nič ni nikoli glupo, Bebironchek.
Iz take smo snovi kot sanje. W. S.

#40 Lara

Lara

redni gost

• Člani
  • 337 prispevkov

Objavljeno 10 marec 2005 - 10:53

kriteriji za ustreznost darovalcev so naravnost absurdni... recimo teža... pogoj za ženske je telesna teža nad 50 kg, ne glede na višino!!! kje je tle logika? kaj pa kaka miniaturna pupa, k ma cca. 145 pa željo da zraste, pa glih slučajno nima več kt 50 kg? (mal pretiravam) po mojih izračunih indeksa telesne mase je za višino 155 teža 50 primerna oz. znotraj meja normalnega indeksa telesne mase... za višino 150cm je pa že 45 kg "normalna" teža, po kriterijih zavoda za transfuzijo pa premajhna, tko da ženske s takšno težo avtomatično izpadejo... :roll:
moja kolegica je poročena z nigerijcem... 2x lahko ugibate, če so ji dovolil darovat kri... tut slučajno ne!!!

moj point?! na splošno so ti pogoji blesavi, ampak takšni pač so... če mate željo darovat kri, pa zase veste, da niste rizični (kri tko al tko potem še testirajo), pejte tja, pa bodte lepo tiho... sej vam ne piše na čelu... zamižite na eno oko pr tistih neumnih vprašanjih in pejte naprej... :wink:
do I dare say I cared when I turned my back on myself?

#41 qty

qty

veteran

• Člani
  • 1 989 prispevkov

Objavljeno 10 marec 2005 - 15:06

a ni bla neki casa nazaj na hrvaskem afera, ker se je nekaj ljudi okuzlo prek transfuzije. kaj pa ce so se oni na testih "zamizal", da bi prsparal. ce bi vsako kri res tok temeljito testiral, najbrz ne bi blo teh omejitev. alpa ce obcasno kadis travo, ali ce si bil zadnji 2 leti v katerikoli azijski drzavi, pa ta z 50 kg, itd, itd... nesmisli!! zraven pa ugotavljajo, da bi ob katastrofi vecjih razseznosti na obmocju ljubljane krvi primanjkovalo zaradi velikega stevila pacientov. dooh!
i don't see why everybody feel as though that they gotta tell me how to live my life. let me live baby, let me live!

#42 Nara Yulia

Nara Yulia

zasvojen'c

• Člani
  • 445 prispevkov

Objavljeno 10 marec 2005 - 21:55

Lahko ti povem še kakšno možno grozljivko, če hočeš ...

S transplantacijo organov (OK, ni bila kri, to je res) so kakšne štirinajst dni nazaj v Nemčiji pacientom presadili tudi virus stekline.

Steklina je izredno nevarna, torej smrtna bolezen, še celo za popolnoma zdrave in mlade ljudi. Če si pa imunsko oslabljen (kot so pacienti pred transplantacijo), ti pa ni več pomoči.

V Sloveniji praktično ni šans, da bi s krvjo dobil kakšno bolezen, ker se dela teste na HIV, sifilis in hepatitise, izloči se vse, ki so imeli v določenem času nepojasnjeno vročino. Steklina se pa izredno hitro razvije pri okuženem, poleg tega pa je vzrok praktično vedno ugriz, o poškodabah te pa pred odvzemom izprašajo, če jih že dikret ne vidijo.
How often have I said to you that when you have eliminated the impossible, whatever remains, however improbable, must be the truth? (Sir Arthur Conan Doyle)

#43 provokatorka

provokatorka

Častna članica

• Člani
  • 1 710 prispevkov

Objavljeno 11 marec 2005 - 07:02

Hello,

ali niso tudi na Hrvaškem redno testirali kri krvodajalcev na Hepatitis in HIV? :?: Kako je torej lahko prišlo do okužbe s HIV-om? Je kaj takega, da ne bi pregledali VSE krvi, sploh možno??? :o :o

Lep pozdrav.
Ljubezen je večna, dokler traja.

#44 Nara Yulia

Nara Yulia

zasvojen'c

• Člani
  • 445 prispevkov

Objavljeno 11 marec 2005 - 15:32

Kakšen je sistem testiranja na HIV na Hrvaškem, sicer ne vem.

So pa razlike v vrstah in občutljivostih testov, pri nas uporabljajo tiste, ki zelo hitro pokažejo okužbo z HIV.

Če kdo, so lahko nevarni samo tisti krvodajalci, ki so se okužili na frišno. Ampak ne pri nas.

Podrobnosti o testih pa lahko Glorči pove :evil:
How often have I said to you that when you have eliminated the impossible, whatever remains, however improbable, must be the truth? (Sir Arthur Conan Doyle)

#45 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 8 226 prispevkov

Objavljeno 14 marec 2005 - 19:40

Da odgovorim Nari Yulii :)
Testiranje krvi na krvodajalskih akcijah v Sloveniji je kar cool poštimano.
Predenj daruješ kri greš skozi celoten postopek. Nahitro opisano to pomeni, da so določeni pogoji, ki jih moraš izpolnjevati. Biti moraš polnoleten (18+), brez kroničnih bolezni, zdrav, imeti moraš najmanj 50 kilogramov, RR mora biti v mejah normale (120/90mmHg), ne smeš jemati zdravil. Pri ženskah se odsvetuje darovanje krvi, ko imajo menstruacijo. Drugače pa se testira vsako kri posebej. V Sloveniji se testira:
- test na virus HIV
- prisotnost na antigene hepatitisa B in C

Tako, da okužbe z HIV-om če gre vse vredu, ni mogoča.
No kljub temu, da sem gej pa mi je cool darovati. Mi je full humano dejanje :) Tako, da sem darovalec krvi, vseeno.

#46 Nara Yulia

Nara Yulia

zasvojen'c

• Člani
  • 445 prispevkov

Objavljeno 14 marec 2005 - 22:38

V Sloveniji se testira:
- test na virus HIV
- prisotnost na antigene hepatitisa B in C:

Jaz sem jo darovala pred kratkim, medtem chatala s sestro ;-) in mi je rekla, da se sedaj testira tudi na sifilis.

#47 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 8 226 prispevkov

Objavljeno 14 marec 2005 - 22:42

No potem, pa še toliko bolje :)
Tale informacija je sicer nova, vsekakor pa je dobra ;)

#48 Nara Yulia

Nara Yulia

zasvojen'c

• Člani
  • 445 prispevkov

Objavljeno 14 marec 2005 - 22:47

Ja, pozanimaj se, če hočeš 100%, samo kakšne 14 dni nazaj mi je bilo rečeno, da ja.

#49 zamudnik

zamudnik

biskvitek

• Člani
  • 40 prispevkov

Objavljeno 04 maj 2006 - 21:48

kriteriji za ustreznost darovalcev so naravnost absurdni... recimo teža... pogoj za ženske je telesna teža nad 50 kg, ne glede na višino!!! kje je tle logika? kaj pa kaka miniaturna pupa, k ma cca. 145 pa željo da zraste, pa glih slučajno nima več kt 50 kg? (mal pretiravam) po mojih izračunih indeksa telesne mase je za višino 155 teža 50 primerna oz. znotraj meja normalnega indeksa telesne mase... za višino 150cm je pa že 45 kg "normalna" teža, po kriterijih zavoda za transfuzijo pa premajhna, tko da ženske s takšno težo avtomatično izpadejo... :roll:

Ta pogoj ni absurden, ampak je namenjen zaščiti in zdravju darovalca. Od 7 do 10% človekove telesne teže namreč predstavlja kri. Teža je zato najboljši indikator krvega volumna (ABV - average blood volume) v telesu povprečno grajenega človeka. Limit je 50 kg zato, ker je pod to težo ves organizem veliko manjši in tudi volumen krvi v telesu je posledično veliko manjši.. če bi torej 50 kilogramskemu človeku opravili standarden odvzem - količino 470 mL, bi že resno ogrozili njegovo zdravje, saj je njegov ABV manjši... pri nekaj več kot 11% odvzete krvi pa bi že obstajala velika možnost, da bi bil po odvzemu izredno slaboten ali da bi celo omedlel.. v najslabšem primeru bi imel celo kake hujše sistemske motenje. Tako da ni potrebno takoj na vrat na nos sodit vsake stvari kot "absurdno nepotrebne"... se že ve, zakaj ne.

#50 Medy

Medy

gay friendly

• Člani
  • 23 prispevkov

Objavljeno 07 maj 2006 - 18:44

Like dostikrat sem že daroval kri, pa mi še nobeden ni nikoli rekel, da je ne smem, pri plazmi tud ni blo problemov, za darovalca po smrti pa se resnično še nisem pozanimal?

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov