Skoči na vsebino

Spletno mesto uporablja piškotke. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Več o piškotkih   V redu

Slika

Samopregledovanje dojk

21 odgovorov v tej temi

#1 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 8 143 prispevkov

Objavljeno 08 februar 2006 - 12:16

Slika objavljenaKot sem obljubil imamo zdaj še temo o raku na dojki. Vzemite si čas in si preberite slednje. ;)
Je malo obsežnejše pa vseeno. Upam, da vam bo to pomagalo in da se boste redno pregledovale. :)
Rak dojk je v Sloveniji najpogostejša maligna bolezen pri ženskah.
Vsaka ženska naj bi si že pri 20 letih redno enkrat na mesec pregledovala dojke.

Dejavniki tveganja so:
- zgodnja menstruacija (to je pred 12. letom starosti) in pozna menopavza (to je po 55. letu starosti),
- starost ob prvem donošenem porodu (zgodnejši porod naj bi bil prevetivni dejavnik pred rakom (pred 25 letom)),
- družinska obremenjenost z rakom dojk (velika % verjetnost obolevnosti, če imata raka njena mati ali njena sestra).

Nepotrjeni dejavniki:
- prekormerna telesna teža in nezdrav način prehranjevanja,
- premajhna fizična dejavnost,
- prekomerno uživanje alkoholnih pijač,
- postmenopavzalno hormonsko zdravljenje,
- oralna kontracepcija (visoki odmerki estrogenov v mladih letih),
- pogosta izpostavljenost sevanju.

Dobro je, da si zapomnete:Dejavnik tveganja ne povzroča raka, ampak samo zveča možnost za njegov nastanek.

Sumljiva znamenja, ki kažejo na nastanek raka dojk:
-> rdečina in oteklina dojke - koža dojke izgleda kot lupina pomaranče,
-> vgreznenje (retrakcija) kože na delu dojke,
-> vgreznenje (uvlečenje) bradavice ob hkratnem krčenju,
-> neboleča, neostro omejena zatrdlina v dojki (najpogosteje v zgornjem kvadrantu),
-> kakršenkoli spontan izcedek iz bradavice (krvav, serozen),
-> trdovraten "ekcem" bradavice (Pagetova bolezen)

Še vedno velja, da dobimo najboljšo diagnozo pri raku dojke, če tumor odkrijemo, dokler je majhen. To pa zahteva samopregledovanje dojk in zelo dobro poznavanje kliničnih znakov. ;)

Poleg tega je pomembno, da ženska nosi nedrčke in perilo iz naravnih materialov (bombaž) in se izogiba sintetiki.

Samopregledovanje dojk:
Najugodnejši čas samopregledovanja je:
a) okoli desetega dneva po prvem dnevu menstruacije,
b) enkrat na mesec pri ženskah v menopavzi, nosečnicah.

Načini samopregledovanja so:
a) pred ogledalom,
b) v ležečem položaju,
c) med prhanjem.

Potek pa je sledeč:

1) Ob pregledu na dojko ne pritiskajte grobo ali pretrdo. Pretipajte jo tako, da prsti nežno drsijo po koži, kar vam olajša namiljena koža.

2) Slečeni do pasu stojite pred ogledalom. Z rokami, spuščenimi ob telesu, si najprej pregledate obe dojki. Pozorni ste na spremembe na koži in bradavici. Nato dvignete roki nad glavo in opazujete, ali se katera od sprememb pokaže šele v tem položaju. Pozorne bodite na vgreznenje bradavice.

3) Ležete vznak in iztegnete roko nad glavo. Pod ramo na tisti strani dojke, ki jo nameravate pretipati, si podložite zvito brisačo. V mislish si dojko razdelite na štiri "kvadrante".

4) Z iztegnjenimi prsti druge roke si postopoma pretipate notranji kvadrant od prsnice proti bradavici, nato pa še okolico bradavice same. Nadaljujete s pritiskanjem tkiva dojke ob prsni koš v področju notranjega spodnjega kvadranta od prsnice proti bradavici.

5) Zatem položite roko ob bok in začnete s tipanjem zgornjega zunanjega kvadranta od pazduhe proti bradavici. Na tem mestu se zadržite najdlje, ker se tu rak najpogosteje pojavlja.

6) Nazadnje pregledate še zunanji notranji kvdarant in pazdušnjo kotanjo.
7) Na isti način pregledate še drugo dojko.

Ob sumljivi spremembi na dojki, morate takoj k zdravniku!

Si jih pregledujete :?:

Lep pozdrav, Glorchy :paprika:
Medicina je socialna znanost in politika ni nič drugega, kot medicina velikih razsežnosti. [R. Virchow]
De duobus malis semper minus eligendum est.

#2 Sienna

Sienna

Častna članica

• Člani
  • 983 prispevkov

Objavljeno 08 februar 2006 - 13:48

Super!!!
Taka tema je zelo fajn! :clap:

Ja, jaz si jih. V prvem letniku faksa smo imeli zdravniški pregled, kjer je bila umetna dojka polna tumorjev, ki smo jih otipavali. Tako da vem priblizno, kako se to čuti.

Skratka super tema :*

#3 ženska

ženska

Moderatorka

• Moderatorska ekipa
  • 5 506 prispevkov

Objavljeno 08 februar 2006 - 14:13

Bravo Glory! Slika objavljena
Odlična tema!

Zakaj potrebujemo petdeset vrst WC papirja? Včasih smo si riti brisali tudi s časopisnim papirjem, pa smo bili vsi čisti. Danes je pa povsod polno posrancev. (Svetlana Makarovič)

#4 redangel

redangel

piščan'c

• Člani
  • 96 prispevkov

Objavljeno 08 februar 2006 - 19:06

Tud js loh rečem sam. :evil:
''Ljubiti pomeni prevzeti največje tveganje.To pomeni položiti svojo prihodnost in srečo v roke drugega.To pomeni, dovoliti si da zaupaš brez pridržkov.To pomeni, da sprejmeš ranljivost.''

#5 sEnorita

sEnorita

piščan'c

• Člani
  • 101 prispevkov

Objavljeno 08 februar 2006 - 21:38

Si jih pregledujem. V bistvu zaradi strahu, ker sem bila enkrat že v taki situaciji, da je zdravnica mislila, da imam mogoče raka. V bistvu se mi je pa zaradi neznanega razloga naredila bulca. V vsakem primeru je boljša preventiva!

btw: Odlično si to spisal glorious! :mrgreen:

#6 Moby Dyke

Moby Dyke

gay friendly

• Člani
  • 2 prispevkov

Objavljeno 14 april 2006 - 14:09

Samopregledovanje dojk si oglejte na:

http://www.komen.org/bse

Poleg zatrdline v dojki bodite pozorne tudi na
- naraščajoče bolečine v dojkah neodvisno od vašega menstrualnega cikla,
- pomarančasto, nagubano kožo le na enem predelu dojke,
- mlečen ali krvav izcedek iz dojke,
- vgreznjenje bradavice.

V teh primerih se obrnite na izbranega ginekologa! Od njega lahko ob vsakem pregledu zahtevate tudi pregled dojk.

#7 Neja

Neja

gay friendly

• Člani
  • 9 prispevkov

Objavljeno 27 april 2006 - 15:47

Se navajam. Preveč raka v familiji, da bi tvegala.
Majhni in drzni so večji od največjih.

#8 apolon

apolon

Častni član

• Člani
  • 2 412 prispevkov

Objavljeno 26 junij 2010 - 10:53

Navratilova: Upam, da se rak ne bo vrnil!

Človek ne more preživeti brez narave, narava lahko preživi brez ljudi.

#9 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 8 143 prispevkov

Objavljeno 15 april 2012 - 14:38

Ji še oz. že pregledujete? Glede na odzivnost, bi človek sklepal neposvečanje časa pregledu vašemu bogastvu? Slika objavljena

Glorč Slika objavljena
Medicina je socialna znanost in politika ni nič drugega, kot medicina velikih razsežnosti. [R. Virchow]

#10 ženska

ženska

Moderatorka

• Moderatorska ekipa
  • 5 506 prispevkov

Objavljeno 16 april 2012 - 01:46

Nedavno sem bila na mamografiji, vse je ok.
Tudi samopregledovanje mi ni tuje. ;)

Zakaj potrebujemo petdeset vrst WC papirja? Včasih smo si riti brisali tudi s časopisnim papirjem, pa smo bili vsi čisti. Danes je pa povsod polno posrancev. (Svetlana Makarovič)

#11 Sienna

Sienna

Častna članica

• Člani
  • 983 prispevkov

Objavljeno 16 april 2012 - 13:03

Pregledujem si jih enkrat na mesec. Priznam, da mi je to zelo zoprno opravilo. Najbrž zgolj zaradi strahu, da bom enkrat nekaj zatipala.
Vesela sem, da obstaja spletna stran, kjer mi vsak mesec pošljejo email, ko nastopi moj čas za samopregled dojk (pa tudi kdaj prihaja menstruacija). V preteklosti sem namreč kdaj tudi pozabila.

Letos imam ultrazvok dojk. Si bom plačala, ker hočem biti mirna.
Ne vem pa, kako je z rakom na dojki v družini. Namreč, na mamini strani ga ni imela nobena, na očetovi pa 2 njegovi teti dvojčici in njegova babica. Ne vem, če to še šteje med sorodstvo, zaradi katerega bi imela nekoliko višjo verjetnost, da ga dobim. Najbrž vseeno? Poleg tega imam pa PCOS, kar baje tudi malce zviša verjetnost. Glede tega se ne sekiram (več). Če bi za vsako bolezen iskala povezanost z življenjskim stilom (stres), genetiko in ostalmi faktorji, bi bila zrela samo še za umobolnico.

Samopregled je res najmanj kar lahko naredimo.

#12 Kerui

Kerui

piščan'c

• Člani
  • 65 prispevkov

Objavljeno 17 april 2012 - 20:43

Kaj pa v primeru, če imaš v družini obremenjenost z rakom na rodilih, ali je povečana tudi možnost za raka na dojki?
Zame je bil opisani način pregledovanja nekaj povsem novega (moja variacija je bilo zgolj mesečno pregledovanje za očitnimi znaki), tako da najlepša hvala za temo. @Sienna hvala za deljeni link, ideja je odlična.

Lp Kerui
Laugh at yourself first, before anyone else can. [Elsa Maxwell]

#13 Rain

Rain

Častna članica

• Člani
  • 239 prispevkov

Objavljeno 17 april 2012 - 21:28

V prvem letniku faksa smo imeli zdravniški pregled, kjer je bila umetna dojka polna tumorjev, ki smo jih otipavali. Tako da vem priblizno, kako se to čuti.

Jaz se pa prav to vedno sprašujem, ko slišim za samopregledovanje (ali ga poskušam prakticirat). To (verjetno žlezno?) tkivo je itak tako hecno grbinasto, polno zatrdlinic, da dvomim, da bi vmes zaznala kakšno bulico, ki je potencialno nevarna. Kako torej veš, da si zatipal kaj nezaželjenega? Kakšen praktičen nasvet?

#14 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 8 143 prispevkov

Objavljeno 17 april 2012 - 22:08

Če začutiš zatrdlino, greš najlažje k osebni zdravnici, da tudi ona opravi pregled. In na koncu je najbolj zanesljiva mamografija. Ni pa vsaka zatrdlina tumor, je pa lahko opozorilo, da se opravi kak dodaten pregled oz., si bolj pozorna. ;)

#15 Rain

Rain

Častna članica

• Člani
  • 239 prispevkov

Objavljeno 17 april 2012 - 23:01

Nisi me čisto dobro razumel.
Tkivo ženskih prsi je že na splošno precej "grudasto" oz. kot bi bilo polno malih zatrdlinic (večina prsi, ki jih pobližje poznam ;), je na malo močnejši otip takih) in zato se sprašujem, ali pri samopregledovanju potencialno nevarne zatrdline/bulice sploh lahko zaznaš/razločiš (in kako).

#16 Sienna

Sienna

Častna članica

• Člani
  • 983 prispevkov

Objavljeno 17 april 2012 - 23:58

Od leta 2006, ko sem napisala prvi post v tej temi, sem imela (na žalost) možnost na eni ženski potipati maligno tvorbo v prsih. Pravzaprav je bila precej nerodna situacija, ker je v to prisilila vse prijateljice, da bodo vedele, kako to zgleda.
Zelo težko je tak tumor opisati. Moram pa reči, da se na dotik ni kaj dosti razlikoval od tistega, ki sem se ga dotikala na umetni dojki na zdravstvenem pregledu.
Razlika med maligno bulo (oz. "nevsakdanjo" benigno) in raznimi vozliči, maščobnim, žleznim in veznim tkivom je precej očitna. Tako pri tisti ženski, kot pri umetni dojki, sem ugotovila, da gre pri potencialno nevarnih tvorbah za "trše bule", ki se ponavadi ne premikajo. Tako precej "kompaktne so" in jih je pri določeni velikosti precej lahko ločiti od "vozličev" in drugih ...
Zaradi velikosti mojih prsi, me skrbi predvsem to, da morebitnega tumorja ne bi zatipala, ko bi bil še čisto majhen ...

Rain, vem, da ti nisem prav dobro odgovorila, ampak takšne stvari je resnično težko opisati. Lahko greš pa v ZD. Sem prepričana, da imajo na Aškerčevi še vedno tisto dojko. :)

#17 maja_

maja_

piščan'c

• Člani
  • 54 prispevkov

Objavljeno 18 april 2012 - 10:05

Kolikor je meni znano v teoriji, gre kot Sienna pravi za trše tvorbe, ki se ne premikajo oziroma se nekako ''držijo trupa'' (ne znam se pravilno izrazit, ampak da se ne premikajo v sami dojki, temveč so ''pripete' na ostalo tkivo). Ob rednem samopregledovanju bodi predvsem pozorna na spremembe od zadnjega pregleda. Pa ne pozabit na predel pod pazduhami.
Potovanje, dolgo tisoč milj, se začne z enim samim korakom.

#18 čebelca

čebelca

piščan'c

• Člani
  • 100 prispevkov

Objavljeno 18 april 2012 - 12:54

Po naklučju sem pred slabimi tremi leti opazila bulico, do takrat si pač kaj takega sploh nisem predstavljala. Največji šok pa je seveda bil ko me je ginekologinja poslala v onkološko bolnico ... sledili so pregledi in biopsija z iglo, ki so pokazali b.p. Lani pa so mi na kontrolnem pregledu na isti dojki našli 3 benigne tumorje, zaenkrat je kontrola po potrebi in pa redno mesečno pregledovanje, kar seveda tudi izvajam. Lahko samo rečem, da ni nikoli prezgodaj za samopregledovanje.

#19 Amos

Amos

vzornik

• Člani
  • 1 355 prispevkov

Objavljeno 21 april 2012 - 20:50

Priznam. Si jih ne pregledujem! Včasih med tuširanjem malo bolj pregnetem, ampak priznam, ne upam preveč, kaj pa če ... Itak si rečem, da tako mlada še ne morem imet raka, imam pa to na žalost v familiji. Oz. imela sem. Verjetno res ne bi bilo slabo pretipat vsaj parkrat na leto po celi proceduri.

Na sejmu Narava-Zdravje sem enkrat tipala umetno joško s tumorji. Seveda se ti takrat zdi vse logično, ko pa kaj takega pri sebi zatipaš, gre povečini za žlezo, but how true can you be? :? Moja sestra je imela nek čuden primer benignega tumorja, ki ji je rastel in dr. so ji povedali, da bodo še malce počakali in jo opazovali, ker kao ni krize. Pa je tudi ona odlašala z morebitno operacijo, dr. so ji rekli, da kao ni nujno, no, potem je imela bulico že 3cm veliko in je mogla it pod nož. Ni bil rak, ampak vseeno. ne moreš to leto, dve pustit v sebi. Pri njej se je to orenk čutilo (potipano). Težko sfališ med tuširanjem.

#20 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 8 143 prispevkov

Objavljeno 09 oktober 2012 - 17:20

Zelo priročna aplikacija zaupaj svojim rokam (nastavite si lahko tudi mesečne opomnike).

Mesec oktober je "roza" mesec; če še niste osvojile samopregledovanja dojk in vam to ni prišlo v zavest, je zdaj čas. :)
Se strinjate, pregledujete?
Slika objavljena

#21 Alix

Alix

redni gost

• Člani
  • 325 prispevkov

Objavljeno 04 januar 2018 - 20:17

Iz osebnih razlogov dvigam prah iz te teme. Dajte se prosim vse danes prešlatat temeljito in ne nehajte se šlatat temeljito vsake toliko časa. Ker ni brezveze.

#nedržavnejoškesopomembne

~ˇ^`

#22 andrejka

andrejka

gay friendly

• Člani
  • 9 prispevkov

Objavljeno 10 julij 2018 - 14:42

Jst sm pred časom preventivno delala ultrazvok dojk, sicer samoplačniško, vendar se mi zdi, da je bila sama obravnava zelo strokovna in tudi prijazni so bili. Preventivo priporočam vsaki UZ.

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov