Skoči na vsebino

Spletno mesto uporablja piškotke. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Več o piškotkih   V redu

Slika

Kaj dajete kot ŽENSKE v svojem življenju življenju nasploh?

63 odgovorov v tej temi

#1 angelca

angelca

biskvitek

• Člani
  • 43 prispevkov

Objavljeno 13 december 2005 - 01:06

Kako se vidite - kot ženske - uresničene - na svoji življenjski poti?

Kje se vidite kot ženske? ne glede na razmerja, v katerih (ne) živite?

Se počutite ženske, ne le, ker so vam povedali, da ste ženske? Zakaj?

Kaj ženska v življenju naredi, doseže, misli, čuti ... da JE ženska?

Kaj vam pomeni vaš spol?
Se vam zdi življenje ženske naloga ali danost?

...če vam sploh kaj. ..
Pa tokrat, resnici iz oči v oči: ne le življenje, to sem jaz.
Poizkusimo z: Ženska. To sem jaz.

Hvala za vaše misli.

[uredila ženska]

#2 ženska

ženska

Moderatorka

• Moderatorska ekipa
  • 5 525 prispevkov

Objavljeno 13 december 2005 - 03:12

Ženska. To sem jaz. :mrgreen:
Zelo filozofska tema agelca! :evil:

Zame biti ženska, moški ali karkoli nekje vmes pomeni samo eno: biti človek!

Kot smrklja sem se jezila na fante, ker so lahko lulali stoje, jaz sem imela pa s tem opravkom cel kup dela! :x
Kot odrasla ženska sem zadovoljna s tem, kar sem in lulanje stoje ni več pomembno. ;)

Poslanstva, ki ga pripisujejo ženski kot stroju za rojevanje otrok, nisem izpolnila in mi ni niti malo žal. To je bila moja odločitev.
Imam pa otroke rada in okoli sebe imam itak ves čas cel kup otrok, takšnih in drugačnih. (tudi na MF)

Kaj mi pomeni moj spol? Ali bi mi moral kaj pomeniti? :?:
Prav nič posebnega mi ne pomeni in iz tega ne delam prav nobene znanosti. Zaradi mene je biti ženska lahko danost ali pa tudi ne. Je pa vsekakor dejstvo.

Rojena sem bila kot ženska, živim kot ženska in prav takšna bom šla tudi na oni svet. (ali kam že?)

Skratka, zadovoljna sem, da sem ženska!

Zakaj potrebujemo petdeset vrst WC papirja? Včasih smo si riti brisali tudi s časopisnim papirjem, pa smo bili vsi čisti. Danes je pa povsod polno posrancev. (Svetlana Makarovič)

#3 Candy

Candy

piščan'c

• Člani
  • 69 prispevkov

Objavljeno 13 december 2005 - 17:06

Rada sem ženska. Pravzaprav ne. Ljubim biti ženska.

Hmmm, ne morem reči, da si izrecno želim imeti otroke, sploh pa ne zato, ker naj bi to zahtevala družba. Imela bom otroka (ČE ga bom imela) zato, ker si bom jaz tako želela.

Sicer pa... ne zanima me aktivizem kakršnekoli vrste, feminizem in podobno. Vem, da sem sposobna, vem, da mi bo v življenju uspelo, in vem, da me patriarhalna družba pri tem ne bo ovirala.

Vem, kaj hočem. In vem, kako bom to dobila.

Zapomnite si, punce, prave ženske znajo svet voditi TUDI izza štedilnika. (S tem ne mislim, da je biti za štedilnikom vloga ženske, ampak trdim, da je treba znati situacijo vedno obrniti v svoj prid, in da se večkrat doseže svoj cilj (ali morda tudi višjega) iz ozadja.)

Lepo je biti ženska. Še posebej, če snaš to dobro izkoristiti...
I wanna marry Heather Hunter.

#4 angelca

angelca

biskvitek

• Člani
  • 43 prispevkov

Objavljeno 13 december 2005 - 23:28

Postajam in ostajam ženska v sebi in ostajam ženska v očeh drugih.
V očeh nas, vas in njih ostalih.

Ženska, ja, sem ena od dveh dovoljenih spolov. Tega se zavedam in te danosti si dajem v užitek ( in tebi, draga...tudi tebi...)

Dovoljena sem. Tudi to sem zvedela nekoliko kasneje. Danost sem. Tudi temu gre verjeti.

Skupek pravil obnašanja sem. Iz mene, žensko v očeh žensk, žensko v očeh moških...hahhh... ne me nategovat da sem ženska, če vem, da sem ženska, če se zavedam, da sem ženska.)
Ne me imenovat ženska, če vidite, da sem ženska, kajti sem "JazSemženska".

Ostajam ženska z orodjem, z orožjem, s pravico in brez, z otrokom in brez, s priimkom in dvemi, s pestjo in koleni, racionalna in čutna, determinirana in diskriminirana...kosmata in gladka, brkata in s plešo.

Živim sebe, ki me vidijo kot žensko.
Ja. Imam vrojene karakteristike, ja, imam vse atribute, ki jih (evropska) kultura pripisuje ženskam. Sem, povsod in vse.
In ...če me mokrota izda...če teče iz mene...sem potemtakem v ženski družbi? v družbi ki se imenuje TEKOČA moderna? aeeeehhh angelca...mirki kaj govoriš! angelca....

Veselim se prihodnosti v družbi moških in žensk,
priponk blondinkam in pripomb "spet ženska za volanom..."

še mi govorte da sem ženska in še bolj bom pokončna in še raje vas bom imela.

Ponosna sem, da sem ženska. Spoštujem se.
In midva, Moj Jaz in moja ženska tako z roko v roki...na ženski wc.

Rada sem ženska. Živim žensko. Jaz sem Življenje Ženska.
Pa tokrat, resnici iz oči v oči: ne le življenje, to sem jaz.
Ženska. Tudi To sem jaz.

#5 Sienna

Sienna

Častna članica

• Člani
  • 983 prispevkov

Objavljeno 14 december 2005 - 23:37

Kot Candy, tudi jaz LJUBIM biti zenska.
Imam to sreco, da so mi zenske stvari vsec ( v obliki oblacenja, stila, zunanjosti pac) in me moske ( na meni ) odbijajo, tako da se nikoli ne pocutim ujetnica v svojem telesu. Glede tega sem tista "tipicna" zenska.

Drugace mi pa to ne predstavlja nic takega. Ne cutim, da kot zenska moram gospodinjiti, imeti otroke, ker je druzbeno to se vedno nekako pricakovano. Delam tisto, kar mi pase. Imam cilje, ki sem si jih zastavila in ki jih bom uresnicila, ce bo le mozno. Veliko sem pripravljena naresti, da dobim, kar hocem.

To je v bistvu to.

#6 Candy

Candy

piščan'c

• Člani
  • 69 prispevkov

Objavljeno 14 december 2005 - 23:46

O ženstvenosti se strinjam z Ally. Moške stvari pač niso zame. And what?!

*Khm* Ne razumem angelce, odgovor se mi zdi neartikuliran in predvsem nerazumljiv. Mogoče se zdi tako samo meni. :?:
Pojma nimam, kaj je hotela povedati... Point mi je nejasen.

#7 angelca

angelca

biskvitek

• Člani
  • 43 prispevkov

Objavljeno 15 december 2005 - 01:17

candy,
hvala za razmišljanja.
Kaj se ti zdi, da ne gre v "razumljivo?"
katera misel

#8 Candy

Candy

piščan'c

• Člani
  • 69 prispevkov

Objavljeno 15 december 2005 - 21:46

Oh, če ti povem po pravici, vse... :o
Po pravici povedano, imam občutek, da zadeva nima ne repa ne glave.
Pa brez zamere, sam moje mnenje :D

#9 Chiara`

Chiara`

Častna članica

• Člani
  • 2 312 prispevkov

Objavljeno 15 december 2005 - 21:53

Tut js točn nevem kaj napisat. Ja sm ženska, ampak niti ne ljubim biti ženska. Moški gredo po mojem mnenju veliko lažje skozi življenje, poleg tega bi mi bile kot moškemu prikrajšane številne muke. Ampak vseeno...nevem...bi pogrešala kake stvari. Ampak ful mal.

Hmmm...ja no..sam dobr...glede na to da sm bisex bi bla pol bisex tut kot moški :lool: A sm mal zgrešla topik? Kaj nej sploh napišem... Ja no..sebe niti ne proslavljam kot žensko, samo všeč mi je, da se počutim kot prava ženska ravno z mojo punco....ironično, mar ne?Kot ženska...jah nič mine prid ena pamet, pač sm človek. :?:

#10 angelca

angelca

biskvitek

• Člani
  • 43 prispevkov

Objavljeno 15 december 2005 - 22:19

mislim, da je to tako težko napisat...
zelo težko.

CANDY, če pogledaš moja prva vprašanja..prvi prispevek... kako bi ti na vse to odgovorila, kaj bi ti napisala?
poizkusi prosim, če se ti ljubi razmišljati v to smer. Če ne, nič hudega.

#11 Candy

Candy

piščan'c

• Člani
  • 69 prispevkov

Objavljeno 16 december 2005 - 00:27

Jao, ne bi se zdaj bodla. :shock:
Sodeč po branju drugih tvojih odgovorov, ti z mojim odgovorom ne bi bila zadovoljna. Let's just 4get about it. :roll:

#12 angelca

angelca

biskvitek

• Člani
  • 43 prispevkov

Objavljeno 16 december 2005 - 00:49

povabljena si in veselilo me bo, če kaj napišeš.

potrpljenje je pravijo božja mast in potrpežljivo čakam na tvoj prispevek.

Tu nisi na bojišču. Le zakaj? izrazit svoje mnenje ne pomeninapovedati vojno. Vsaj v civiliziranem svetu tako velja.

So pa ljudje, ki želijo boje... stalne... to vem. In veš ti.

ta tema pa je, težka, za razmišljati težka, za strniti težka in hkrati, izziv za razmišljanje.
torej,
velkamtudklab.

#13 ana

ana

zasvojen'c

• Člani
  • 588 prispevkov

Objavljeno 17 december 2005 - 10:57

meni to ne pomeni kaj dosti...nič.

razlika, ki jo občutimo med m in ž izvira iz"prtljage" posameznega spola in moški so se te prtljage znebili v večji meri kot ženske...no- kaj?

zdajle me boste požrle, ampak to mislim čisto resno...če primerjam katerokoli vejo umetnosti, če jih razdelim na m in ž del, mirne vesti rečem, nikoli ni še ženska dosegla "najboljših" moških...ja, so ženske, ki so boljše od povprečnih moških, ampak tistega pravega pri ženski ni...ni tistega rezila, tiste ostrine....

pa ženska ima to rezilo, ampak ga ne potegne ven...zaradi te svoje prtljage...ker se ves čas in skoz in skoz zaveda, presneto zaveda, da je ženska..in to jo pri delovanju omejuje...kar je eno glavnih bistev ženskosti takšno ali drugačno trplenje oz žrtvovanje ali strah ali občutek nemoči ali mišljenje, da mora podpirat devet osmin sveta, karkoli že, ali vse skupaj po malem...ne vem no, že oblekice, že kozmetika, že bonton, že karkoli, kar mislite, da je normalno, pričakovano, vsakdanje, odnosi do žensk in do moških, pa naj si lezbijka ali ne...no, prtljaga pač

če si brez, gre drugače

bila grozno razočarana pri enajstih, ko so me začeli tretirati kot žensko bitje in hotela biti moški-mislila sem, da sem bila do takrat moškega spola...pa nisem bila, bila sem le človek, kot sem zdaj...

tako da biti ženska mi ne pomeni nič, sem človek...ženska? metafora?
...in vse te lude krasne črke, ki delajo kar same pisemček zate in naju nadlegujejo, zlasti črka f je poredna žival, fej jo bodi. Tudi ti ljuba nedefinirana črkica (tvoje ime) se fajn imej.

#14 Candy

Candy

piščan'c

• Člani
  • 69 prispevkov

Objavljeno 17 december 2005 - 13:04

Ana, mislim, da si začela malo posploševati.

Prtljaga? No, mogoče se tebi zdi tako, meni se zdi bonus.
To prtljago je treba znat izkoristit. In je odvisno od vsakega posameznika, če ima "rezilo" ali ne. Kot kakšni moški, so tudi kakšne ženske lahko popolnoma nesposobne, brez ambicij in sposobnosti, možnosti, etc.

Torej, praviš, ana, da bi bile ženske brez "prtljage" bolj uspešne?
Ti se mi zdiš ženska brez prtljage. Pa si uspešna? Nadpovprečna?

Mislim, da misliš tako samo zato, ker bi bila raje moški. :?:

#15 ana

ana

zasvojen'c

• Člani
  • 588 prispevkov

Objavljeno 17 december 2005 - 13:41

uspešna? itak. v čem? v sebi.to je že druga tema, morda kje že odprta, tole o uspehu, kaj komu pomeni, je mar nujna zanj produktivnost ali karsižebodi...ampak ja, zadovoljna sem že, zlasti, ko se zabavam na svoj račun.a veš, zelo zadovoljna
(ko je tomaž šalamun izgubil košarkarsko tekmo in itak drugače stal križem rok v svojem življenju, so ga domači vprašali, "in ti, si zadovoljen?" odgovor..."ooo, kako sem zadovoljen.maline so")

o nadpovprečnosti... :? ...so že rekli ljudje o meni, da me čaka gloriozna prihodnost :?: , pa tudi to so rekli, da mečem svoje talente stran :?: morda...zase sem že dovolj gloriozna :evil: in kaj, malce glupe talente so si zamislili za moje najbolj markantne....jaz bi rekla da prednajči predvsem empatija, kakorkol...

nekaj prtljage je še ostalo, tiste, ki mi jo je naprtila mama, pa se je počasi losam...da bi bila raje moški?pa saj X% sem, če se pogledam v tem "prtljažnem" smislu ali morda v panseksualnem smislu...poglej temo panseksualnost, kaj mislim o sebi....

vsekakor pa še malo o uspehu...saj ne vem točno, kaj bi ti rekla....no, smisel izgubljanja te prtlage naj bi bil, da bi človek ugotovil, kaj je njegova resnična želja/želje...pa imaš uspeh na celi črti, nadpovprečnost pa je nekje pozabljena, verjetno.iskrenost.spoštovanje.pa enako ravnanje z vsemi.kaj pa vem. mir. :?: magari sto milijonov, če je želja.mislim, da resnična želja "opraviči" vse, če se je sploh potrebno opravičevati..

rezilo pa...samo želja ga izvleče....ne pa ambicije-to je kr neki, egotrip

in tako dalje
...in vse te lude krasne črke, ki delajo kar same pisemček zate in naju nadlegujejo, zlasti črka f je poredna žival, fej jo bodi. Tudi ti ljuba nedefinirana črkica (tvoje ime) se fajn imej.

#16 Candy

Candy

piščan'c

• Člani
  • 69 prispevkov

Objavljeno 17 december 2005 - 14:23

če primerjam katerokoli vejo umetnosti, če jih razdelim na m in ž del, mirne vesti rečem, nikoli ni še ženska dosegla "najboljših" moških...ja, so ženske, ki so boljše od povprečnih moških, ampak tistega pravega pri ženski ni...ni tistega rezila, tiste ostrine....

Aja, no zdej si pa kar naenkrat začela govorit o uspehu v sebi.
Tvoje izjave so tu postale malce kontradiktorne. Najprej o "najboljših moških", potem pa kar o notranjem miru.

Ambicije = egotrip? Hahaha, odvisno za koga. Sklepam, da je po tvojem mnenju tudi notranji mir egotrip. Vse je lahko egotrip. Ker je egotrip precej bolestna stvar. G/M!

Želje? Kaj pa naj bi bile ambicije drugega, kakor del želja?! + uspeh je lahko definiran na milijone načinov, vendar ne moreš zdaj o tem, ker si ravno prej govorila o "najboljših moških", kar pa nima nobene zveze z uspehom (notranijim, al w/e si že rekla), za katerega praviš, da si ga dosegla.

#17 angelca

angelca

biskvitek

• Člani
  • 43 prispevkov

Objavljeno 17 december 2005 - 15:02

Ljudje ženske in moški se uresničujemo, se udejanjamo, ... na poti...s prtljago... in s prtljago. ( To mi je všeč...prtljaga...!)
Izraz človekovega stanja, smer, merilo človekovega delovanja, ne glede na spol, je kultura. Človek ima občutek gotovosti, če je njegovo življenje konsistentno, torej, če se njegovi načrt in pričakovanja ujemajo z družbenokulturnimi okviri, znotraj katerih izpolnjujemo želje.

Zdaj, ali govoriti o osebnem zadovoljstvu ali ga posplošiti...hm...omejitizgolj v spol verjetno ne, hkrati pa, ravno o svojem spolu se pogovarjamo. O uresničenju sebe. O dejstvu, da ne moremo preko svojega spola.
Pogledi na spol so danes ne več fiksni, ne gre za trdno strukturo, temveč, se na spol gleda ( mora se ) gledat kot na fluidno , kot na tekoče, kot na gibljivo, prilagodljivo, kot na današnjo družbo.

saj, spol je - osebnostna lastnost, družbena kategorija, biološki, psihološki pojav, antropološka, teološka kategorija... in s prav tako širokega zornega kota lahko pogledamo na razlike med spoloma ( če ne tudi v mentalnih sposobnostih..., vedenjskih etc...)

Anton Trstenjak je zapisal: Človek ni samo to, kar je, ampak je to, kar lahko postane.

Aja. Pa panseksualnost...
V najnovejši zbirki MODERNI KLASIKI je izšla tudi knjiga MIDDLESEX, avtor JEFFREY EUGENIDES - navajam kot primer opisanega zavedanja sebe kot ...kot kaj vem dialektičnega spola, iz dveh nasprotujočih se - M + Ž je izrasel nov, obogaten, srednji spol... domiselno. Tudi za razmislek o tem, ali se ljudje v življenju res uresničujemo skozi spol, ki smo ga sprejeli za svojega....
Zabloda in resnica ne ležita v stvareh, ampak v razumu. (aristotel)

#18 ana

ana

zasvojen'c

• Člani
  • 588 prispevkov

Objavljeno 17 december 2005 - 17:51

oh, hvala ti, angelca.

sem čist preveč razburjena, da bi se še koherentno izražala, je pa to približno to, kar sem hotela povedat

omenjaš gotovost in res je to nekaj, česar nimam...verjetno zato, kar sem nekaj pridobila, nekaj pa izgubila, ko sem se po svoji apokalipsi spet sestavila

in spet res...dobro vem, da ko počnem stvari, ki so mi v življenju skoraj pomembnejše kot dihanje-ko pišem, ko gledam, pa še par je takih, ki se jih ne da razložit tako na kratko-vem, da tega ne počnem ne kot ženska ne kot moški, moje ime, moja zgodovina, moje telo, karkoli, je pozabljeno. šele takrat resnično sem,.

tako, biti, to je edina želja. se mi zdi, da je to daleč od ambicije. uspeh pa je ugotovitev, da ni treba ničesar kot obstajati. zavreči vsa pričakovanja, lastna in tuja, sprejeti se, se ne definirati.priznati si, tako je, kaotično je, lepo je, kako je lepo, kaj me briga konec koncev vse skupaj, dokler sem.

moški pa so to dosegli v večji meri, zaradi drugačne vzgoje, ki so je bili deležni. tako jih je med njimi mnogo več kot pa med ženskami, ki se imajo kratko malo fino in prav hromeče lepo.

#19 Kara

Kara

piščan'c

• Člani
  • 101 prispevkov

Objavljeno 20 december 2005 - 10:44

Kaj dajete kot ŽENSKE v svojem življenju življenju nasploh?

Hm..tisto stvar..od besed preidemo na dejanja.-)
...niti je običajno ne najdemo v statistikah...

#20 pesnica

pesnica

piščan'c

• Člani
  • 93 prispevkov

Objavljeno 18 januar 2006 - 11:33

Zanimivo, žensko sem se začela počutiti šele, ko sem bila prvič z žensko.

Takrat sem se šele v polnosti začutila.
Vselej vem,/kdaj misliš name-/Takrat moje srce postane dete/in te kliče. (E. L. Schuler)

#21 Moska_Lezbijka

Moska_Lezbijka

biskvitek

• Člani
  • 35 prispevkov

Objavljeno 31 marec 2019 - 13:57

Bom se še jaz malo razpisala tukaj.

Počutim se ženska ker vidim življenje kot ženska. Imam moško telo vendar se od vedno le ženska.

Moja partnerica se obnaša do mene in me vidi in čuti kot žensko. Si nadanem obleko ne glede na to ali je moška ali ženska obleka jo vedno začutim in če jo ne čutim je ne oblečem. Ljudje se do mene obnašajo kot do moškega ker vidijo telo moškega redki ki vidijo energijo se do mene obnašajo kot do ženske.

Ljubim da sem ženska v moškem telesu. Hodim po zemlji me sprejema kot žensko dobivam energijo Duha kot ženska veter me ljubi kot ljubi samo ženske. Kajti ženske so južna zahodna severna in vzhodna. Jaz sem ženska juga. In vedno ko zapiha veter me vzame s seboj na neksončno potovanje nimam maternice v fizičnem telesu vendar je moj Nagual vedno bil in bo ženski. Sem kar pravijo američani two spirit.

Božanksa ženska se prebuja pojdimo na neskončno potovanje kot to kar smo bili namenjeni kot ženske.

PS:

Za pesnico:

Ženska je resnično lahko ženska samo z žensko, kajti z moškim je med njima vedno prepad ki ga morata vedno s skupnimi močmi premostit. Z žensko si pa lahko šele zares ti. Ni muss da smo vsi ljudje v prvih tednih razvoja ženskega spola šele nato se začne spreminjat. Lezbična ljubezen je edina prava, ker je brez vseh mask in samo je. Tudi ljubezen dveh moških in hetero parov morajo odkriti svojo lezbičnost svojo ženskost kajti samo z njo se lahko zares povežeš z Duhom z zemljo in si resničen par. Tako da bodimo skupaj božankse lezbijke kajto le to nas bo osvobodilo.

#22 idoru

idoru

nov na sceni

• Člani
  • 295 prispevkov

Objavljeno 02 april 2019 - 15:27

Tudi ljubezen dveh moških in hetero parov morajo odkriti svojo lezbičnost svojo ženskost kajti samo z njo se lahko zares povežeš z Duhom z zemljo in si resničen par. Tako da bodimo skupaj božankse lezbijke kajto le to nas bo osvobodilo.

Ne me jebat. XD

It doesn't matter what we want. Once we get it, we want something else.

#23 Moska_Lezbijka

Moska_Lezbijka

biskvitek

• Člani
  • 35 prispevkov

Objavljeno 09 april 2019 - 07:23

idoru Brez skrbi te ne XD

#24 coprnica

coprnica

gay friendly

• Člani
  • 9 prispevkov

Objavljeno 11 april 2019 - 13:47

Nikoli nisem o tem mislila. Kar to pomeni zenska? Za vsakega to je nekaj drugega. So ljudje, ki se vedno mislijo da je zenska samo za nemske 3K (Kinder, Kuche und Kirche), so pa tudi taksni, ki vidijo nas kot mocne businesswomen.

Jaz lahko recem, da dajem netipicno zenske elemente: pogum, ambicijo in samostojnost.

#25 sense_sensibility

sense_sensibility

redni gost

• Člani
  • 344 prispevkov

Objavljeno 12 april 2019 - 20:33

Pred leti sem na enem od izpitov zagovarjala seminarsko nalogo na temo psihološkega razvoja spolov. Takrat sem se srečala z več definicijami spola, od katerih naše življenje bolj kot biološka danost določajo družbeni konstrukti. Torej debate o tem, kakšna naj bi bila tipična ženska in tipični moški, kaj določa moškega kot poženščenega ali žensko kot možačo, in seveda, kaj ženskost sploh je. Pogojujejo jo družbeni vzorci, tradicija in okolica, ki določajo, kaj se spodobi za ženske in kaj se spodobi za moške. Od naloge mi je najbolj ostala v spominu ena zanimivost: že v obdobju dojenčka se odrasli do otrok vedejo stereotipno. V eni od raziskav so ugotavljali, kakšna je interakcija odraslih z dojenčki na podlagi vedenja o tem, kakšnega spola bo otrok. Odrasli, ki so se igrali z dojenčki in so jim prej povedali, katerega spola je, so pri vzpostavitvi stika pogosteje izbirali spolno tipične igrače in so razmeroma hitro navezali stik. Še bolj zanimive so bile reakcije, ko odraslim niso povedali, katerega spola je dojenček. Ženske so v tem primeru potrebovale več časa za vzpostavitev stika, moški pa so se pri ukvarjanju z otrokom počutili izredno nelagodno. Oboji so se v danem primeru spontano odločili, katerega spola je otrok in se z njim igrali v skladu s to odločitvijo.Torej ima spol že zelo zgodaj v bistvu odločilno vlogo v doživljanju in vzgoji otrok. Fantom je dovoljen dokaj ozek izbor čustev, kot so napadalnost, tekmovalnost, jeza, in čustva, ki jim pomagajo obvladovati situacijo. Ranljivost, občutljivost,nežnost, sočutje in mehkoba so rezevirani za deklice.V kolikor fant pokaže takšna čustva, tvega posmeh in bo veljal za "revo". Spol kot družbeno-kulturni konstrukt je sestavljen iz predstav določenega kulturnega okolja o tem, kaj pomeni biti moški in kaj pomeni biti ženska.

Ampak da se vrnem k vprašanjem oziroma kako jih vidim sama. Ne vidim, zakaj bi se morala komurkoli dokazovati kot ženska. Kakšno udejanjanje ženske, kakšno žensko poslanstvo ali uresničevanje neki? Kaj pa je sploh ženskost? V psihičnem in fizičnem smislu? "Prave" ženske naj bi zlasti v patriarhalni družbi nosile krila, dolge lase, plasti ličil, dolge nalakirane nohte, visoke petke, čipkasto perilo in znale graciozno gestikulirati, utripati s trepalnicami in kar je še podobnih stereotipov. Za nekatere je vzdrževanje takšne podobe naravno, za nekatere priučeno nujno zlo, če so dovolj subtilne (ali oziroma premetene). Zakaj premetene? Ker ženska stereotipnega feminilnega izgleda v moškosrediščni družbi veliko več doseže od tistih, ki se ne "prodajajo" na takšen način. Njihove maskuline psihološke značilnosti (dominantnost, manipulativnost, agresivnost, tekmovalnost) imajo tako odličen ščit za razliko od žensk, ki jim je sicer ljubša superga od salonarja ter ljubši naraven videz od plasti pudra in šminke, a so v svojem ravnanju in čustvovanju tipične ženske: torej nežne, podredljive, občutljive, pasivne in usmerjene k sodelovanju. Čeprav ni pravila. Naletela sem tudi na možače, ki zgledajo kot stereotipni mačistični dedci, hodijo in gestikulirajo kot dedci, in so tudi karakterno prav po moško agresivne, dominantne in tekmovalne. 

Kot ena od sokomentatork, tudi jaz ne potrebujem otrok za izpolnjevanje svojega ženskega poslanstva ali dokazovanja, da sem ženska. Imam vulvo in joške, ne pa penisa. In to bi moralo biti dovolj. Edinkrat, ko sem imela krizo spolne identitete, je bilo krajše obdobje na začetku pubertete, ko sem bila prepričana, da bi morala biti moški, ker sem se zaljubljala v dekleta. Zdaj se temu smejem, a bila je faza mojega lastnega coming outa sami sebi, in pa faza spoznavanja pojma homoseksualnosti nasploh. 

S svojo žensko podobo sem zadovoljna, svoje zunanje ali notranje ženskosti mi ni treba dokazovati nikomur, kvečjemu zavedati sem se je začela sedaj v zrelih letih in ponotranjati vse tisto, česar se nisem zavedala pri dvajsetih ali tudi še ne pri tridesetih. A me vseeno razjezi heteronormativnost moje okolice, ko so me v službi občasno spraševali, kaj pa jaz še čakam z otroki...mislim, pojdite v tri krasne! Počasi so nehali, a grenka resnica je, da samske ženske brez otrok mojih let ostajamo priročna tarča družbene stigme in tudi diskriminacije. V takih situacijah se zavem, da je "moški" del moje psihe, torej jeza in sposobnost usekati nazaj, predvsem priučeno samozaščitno vedenje. Po drugi strani pa sem tudi sama pogumna, močna, ambiciozna in samostojna, in ne vem, zakaj bi to vse morali biti le moški atributi. Spet zaradi vsesplošnega androcentrizma. Kajti ženske smo praviloma psihično močnejše in stabilnejše od moških v istih situacijah. Vdova z majhnimi otroci in stanovanjskim kreditom bo skušala preživeti, vdovec v isti situaciji se bo prejkone zapil. What a man has to do, a woman DOES. Dejanja, ne le besede. V tem smislu je lahko moč delovanja tipično ženska lastnost, prazno besedičenje brez akcije pa tipično moška. 

Skratka, sem ženska, a iz tega ne delam drame, sem pa mnenja, da smo ženske na vsak način lepši in zato tudi boljši spol. Dobrega starega Freuda lahko z njegovim "penis issue" lahko kvečjemu nekam pošljem, ker za nič na svetu ne bi hotela imeti nobene štrline med nogami. Edino, kar občasno zavidam moškim, je njihova nepoštena prednost na večini področij družbenega življenja. Niti domnevno etični vrhunski akademiki niso izvzeti, ampak negujejo dosledno zapostavljanje žensk na vodstvenih in odgovornih položajih. Zato pa mi je tako všeč, da je recimo fotografiranje črne luknje uspelo 29-letni ŽENSKI. Odlična brca v vsa akademska jajca in faluse. 

The mind is like a parachute. It doesn’t work unless it’s open.

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov