Skoči na vsebino

Spletno mesto uporablja piškotke. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Več o piškotkih   V redu

Slika

Samopregledovanje mod

39 odgovorov v tej temi

Anketa: Si redno pregledujete moda? (427 članov je oddalo svoj glas)

1. Da, redno (19 glasov [17.27%])

Odstotek glasov: 17.27%

2. Občasno (40 glasov [36.36%])

Odstotek glasov: 36.36%

3. Ne, nikoli (29 glasov [26.36%])

Odstotek glasov: 26.36%

4. Sem ženska :) (22 glasov [20.00%])

Odstotek glasov: 20.00%

Glasuj Gosti ne morejo glasovati.

#1 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 8 226 prispevkov

Objavljeno 29 november 2005 - 21:44

S samopregledom, ki ga opravljamo redno, enkrat mesečno, lahko odkrijemo morebitno bolezensko spremembo, preden postane resen problem.

- Rak moda je najbolj pogosto rakavo obolenje pri mlajših moških. Če je zgodaj odkrit je povsem ozdravljiv.

- S samopregledovanjem lahko odkrijemo tudi druge bolezni, na primer spolno prenosljive bolezni (SPB).

- Najbolj primeren čas za samopregled je po vroči kopeli, po prhanju, tedaj, ko mošnja postane ohlapna in se moda povesijo tako, da so lahko dostopna otipu.

Slika objavljena

Kako si spolovila pregledamo?

1.) Modo primemo med palca in ostale prste rok in ga povaljamo ter otipamo z vseh strani. Normalno modo je ovalne oblike dolgo 4 - 5 cm in široko 2 - 3 cm. Modi običajno nista eanke velikosti, eno od mod običajno leži v mošnji nižje od drugega, kar je povsem normalno. Pretipamo obe modi.

2.) Ob vsakem modu se nahaja tudi obmodek (epididimis), ki leži za modom. Tipljemo ga kot mehko, vrvičasto in nežno gmoto.

NI NORMALNO:
- kadar tipamo v modu trše področje ali bulo,
- če postane modo trše kot je bilo pri prejšnem samopregledu,
- če mošnja na eni strani oteče,
- modo boli.

Ob pojavu zgoraj naštetih znakih se nemudoma oglasite pri zdravniku.
Redno skrbite za samopregledovanje vaših mod. 1x mesečno!

Lep pozdrav, Glorchy 8)
Medicina je socialna znanost in politika ni nič drugega, kot medicina velikih razsežnosti. [R. Virchow]
De duobus malis semper minus eligendum est.

#2 Sienna

Sienna

Častna članica

• Člani
  • 983 prispevkov

Objavljeno 30 november 2005 - 01:15

Men se zdi ta tema super! :clap: :*
Zdaj objavi se za pregled dojk! :)

Torej, fantje, prakticirate tole? ;)

#3 Puck0

Puck0

veteran

• Člani
  • 1 790 prispevkov

Objavljeno 30 november 2005 - 01:27

Da bi prakticiral tole vsaj 1x mesečno res ne, ker mi pač ne pade na pamet, da bi izvajal pregled mod. :oops: :oops:
Se pa včasih v banji primem lepo najprej za desn jajek, pa pol še za levega in lepo pretipam, če je vse kul :mrgreen:
Mislm, da smo fantje o temu še najmanj bili obveščeni do zdej, pa se mi zdi, da je rak na modih, poleg raka na prostati kar pogost pojav! :?
Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway.

#4 mirboy

mirboy

piščan'c

• Člani
  • 90 prispevkov

Objavljeno 30 november 2005 - 16:37

No jest si jih pregledujem min enkrat na mesec, ker itq sm bil o tem toliko obveščen in še o čem drugem (šola in faks delata svoje)!

Glorchy lepo, da si se spomnil te teme :clap:

lp

P.S.
FANTJE DAJTE PRAKTICERAJTE TO, KAR VAS STANE JE SAMO PAR MINUT.
Conscientia mille testes. Čista vest velja toliko kot tisoč prič. (Mark Fabij Kvintilijan)

#5 Ganimed

Ganimed

zasvojen'c

• Člani
  • 573 prispevkov

Objavljeno 30 november 2005 - 17:53

Zelo dobra in predvsem koristna tema, Glorious. :respect:

Na splošno mislim, da smo fantje premalo pozorni na moda, čeprav pregled traja le nekaj trenutkov. Razlog je po moje v tem, da smo premalo obveščeni o tem in se ne zavedamo nevarnosti, katerim so moda izpostavljena in na katere je opozoril že Glorious.

Sam sem pozoren na moda šele nekaj let, ko sem pač bral nekaj o tem, kar je izpostavil že avtor teme. Evidence o tem, kako pogosto jih pregledam, ne vodim. Morda kdaj nekajkrat na teden, če imam neprijeten občutek .... morda potem nekaj mesecev ne, vsaj temeljito ne. Tako površno pa jih spontano potipam verjetno vsak dan pri tuširanju, ko mi spolzijo med prsti.

Bi pa opozoril še na eno stvar in to je zasuk oziroma torzija moda. Ta povzroči nenadno bolečino in oteklino modnika, ki ju spremljata slabost in bruhanje. Kako pogosta je, ne vem, vsekakor pa pri opisanih simptomih ne odlašajte s pregledom pri zdravniku, ki bo potrdil ali ovrgel torzijo. Namreč, modo vam lahko rešijo v prvih 24 urah, če je modo (zaradi torzije) neprekrvavljeno dlje, ga boste najverjetneje izgubili.
>>> Najlepše na vsakem dekletu je, verjeli ali ne ... njen fant! <<<

#6 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 8 226 prispevkov

Objavljeno 01 december 2005 - 11:09

Ally dobite tudi ženske 8)

No čeprav sem v zdravstvu s telesom in glavo :mrgreen: si mod nisem pregledoval do pred časa. Šel na seminar, kjer so nam predavale dipl.m.s ter študentje Medicinske fakultete ter Visoke šole za zdravstvo. Študent je povedal svojo izkušnjo. Pri 18-ih je izgubil oba testisa. Bolečin ni imel, bunkice je sicer veliko kasneje začutil, toda ni odšel k zdravniku, ker mislil, da bo izginilo. No zdaj je sterilen, najbolj težko se je sprijaznil, da ne bo mogel naresti otroka ter, da se je pred punco lep čas počutil osramočeno. Nato so nam povedali drugi primer. Moški star 28 je začutil bulo ter rdečino. Šel je k zdravniku veliko kasneje in izvedel, da ima raka. Mogli so mu odstraniti obe modi. Nato se je rak razširil še na pljuča. Takrat se zaveš, da lahko pregled marsikaj reši oz. olajša.

Nato smo gledali slike raka na modih. Meni se je želodec obračal. "Užitek" mi je gledati odprto rano, ki se jo operira. Toda črna moda, vsa bulasta, rdeča, "gnila". Mislim takrat sem se zamislil, želodec pa se mi je obračal. Od takrat sem si rekel, da si bom moga pregledoval vsak mesec 1x. To je najmanj, kar lahko storim za svoje zdravje.
Tako, da vsi tisti, ki si jih ne - zamislite se. In če vam je za vaše zdravje ter vaša moda, potem si pregledujte moda.

Lep pozdrav, Glorchy :pepper:
Medicina je socialna znanost in politika ni nič drugega, kot medicina velikih razsežnosti. [R. Virchow]

#7 Smurf

Smurf

zasvojen'c

• Člani
  • 581 prispevkov

Objavljeno 01 december 2005 - 13:29

Zelo koristna tema, Glorchy :clap:

Ja, o tem se zadnje čase kar nekaj govori, tko da si jih občasno tud jaz pregledujem. Sicer pomoje ni ravno 1x na mesec, ampak nekaj pa je. Sem pa sicer tud sam dost paničen glede vseh bolezni in nevarnosti, ki se lahko pojavijo tam doli :?

#8 janezek

janezek

nov na sceni

• Člani
  • 210 prispevkov

Objavljeno 12 december 2005 - 00:58

Glorius, ko si napisal, da ni normalno, če modo boli, ali je to mišljeno, da boli, ko se ga otipa (rahel dotik)? :?: Sicer smo moški znani po tem, da z obiskom odlašamo. V eni raziskavi so ugotovili, da pri moških od pojava bolečine do obiska pri zdravniku v poprečju mine en mesec. :zmesan:
I'm not gay! I'm hetrosexualy challenged.

#9 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 8 226 prispevkov

Objavljeno 14 december 2005 - 13:53

Janezek, če moda pregleduješ ko se tuširaš, pa si recimo pomagaš magari z milom (da gladko teče) potem te moda ne bi smela boleti. Razen če jih grobo stisneš - takrat je logično, da te :) Če te bolijo pa na splošno pa lih tako obisk pri osebnem zdravniku in nato če potrebno k urologu.

#10 silver

silver

biskvitek

• Člani
  • 38 prispevkov

Objavljeno 08 januar 2006 - 13:03

hmm, zdaj ste me prepričal da si začnem pregledovat moda, bravo za temo Glorchy, da nas takole mal osveščaš o zdravju!! :)

Se mi zdi pa zanimivo, da nas sicer v srednji šoli na sistematskem pregledu poučijo o tem, al je bilo to celo v osnovni, pa se itak samo smejiš temu :) kasneje pa tega ne zaslediš nikjer, al pa vsaj jaz nisem, in očitno zna postati kar nevarno.

Glorchy, pa imaš še kakšno informacijo o specifičnih vzrokih za to? predvsem me zanima kako je z mobilci v bližini naših jajčk?
:) it's nice to be important, but it's more important to be nice!!! :P

#11 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 8 226 prispevkov

Objavljeno 08 januar 2006 - 13:13

Vzrok ni znan.
Je pa res, da je rak na modih najpogostejši pred 40. letom.
Predvsem pri tistih osebah, katerim se modo do 3. leta ni spustilo v modnik.
Seveda ni to edini vzrok. Lahko ga dobiš tudi, če se ti spustilo v modnik.
Glede sevanja telefonov je pa tako. So raziskave, ki so kazale na škodljivost in raziskave, ki so zavrgle te teze. Še sami znanstveniki ne vedo kaj in kako. Vsekakor če razmisliš je logično, da je bolje da ga ne shranjuješ v bližini mod. ;)

#12 Figlio

Figlio

piščan'c

• Člani
  • 67 prispevkov

Objavljeno 08 januar 2006 - 18:32

Ej Glorchy, super tematika. :clap:

Sam si jih občasno pregledujem že od osnovnošolskih dni, tako v povprečju enkrat na mesec. Enkrat sem že imel manjše problemčke z bolečino, vendar ni bilo nič.

Hastaluego :)
Če hočeš spremeniti svet, spremeni samega sebe. (kitajska modrost)

#13 Gost_care_*

Gost_care_*
  • Gostje

Objavljeno 19 januar 2006 - 21:23

Lep pozdrav. Mene pa zanima. kaj pomeni če je nadmodek naguban in je neboleč in je na obeh straneh skoraj enak.

#14 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 8 226 prispevkov

Objavljeno 19 januar 2006 - 21:26

Če je samo naguban, po mojem da ni nič. Še posebej če ni bolečine ali pa rdečine itd. Vseeno pa če imaš dvome, pojdi k zdravniku. Jaz nisem dr.med., tako da ti ne morem točno povedati. Moraš videti v živo pa naj ti dr.med svetuje. :)

#15 Nohhec

Nohhec

redni gost

• Člani
  • 367 prispevkov

Objavljeno 20 januar 2006 - 13:15

Pregedujem redno. V naši družini je bilo dost ljudi z rakom. Sicer noben na modih, ampak sem vseeno kr dost informiran o tem.
No, I'll join this converation on the proviso that we stop bitching about people talking about wigs, dresses, bust sizes, penises, drugs, night clubs, and bloody Abba!

#16 bogglefreak20

bogglefreak20

Častni član

• Člani
  • 574 prispevkov

Objavljeno 20 januar 2006 - 16:41

Sam se pregledujem, kadar se pač spomnim (po moje še več kot enkrat na mesec). Zdi se mi dobro, da na zdravniških pregledih na faksu opozorijo na to in delijo celo zloženke.

Pohvalno, da se je nekdo spomnil tudi tukaj postaviti vprašanje.

Zdi se mi zanimivo, kar je bilo rečeno na račun moških, češ da odlašamo z odhodom zdravniku. Pri takih boleznih, kot je rak na modih, zna biti pa še tolikanj bolj nevarno zatiskati si oči. Po mojih informacijah je zadeva sicer ozdravljiva v velikem odstotku, vendar pa je pomembno čimprejšnje odkritje. In še ena neprijetnost je ta, da rak na modih rad metastazira, torej se "zaseje" še kje drugje, če mu pustimo čas. Zato se mi zdi prav, da gremo k zdravniku takoj, ko še ni treba panike zganjat.

Itak pa sem pristaš ideje, da bi moral vsak redno hoditi na "letni remont". Pa na žalost tudi med zdravniki (vsaj tistimi, ki jih jaz poznam) ni veliko posluha za to, kaj šele med folkom. Kljub vsemu govoru o preventivi, ki je tudi za državo cenejša. In to je, hočeš-nočeš, vedno pomembnejši kriterij.
"I'm a vegetarian, well I'm not hardcore, because I eat meat, but only because I like the taste. And I hate vegetables on a personal level, so I'm not too good." Dylan Moran

#17 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 8 226 prispevkov

Objavljeno 09 junij 2006 - 09:52

Po mojih informacijah je zadeva sicer ozdravljiva v velikem odstotku, vendar pa je pomembno čimprejšnje odkritje.

Rak mod je ozdravljiv v visokih % (90%+). Samo mogoče pa to ljudi zavaja. Sej če bom imel, bom itak ozdravel. Za ozdravitev pa je PRVI pogoj, HITRO odkrivanje!

In še ena neprijetnost je ta, da rak na modih rad metastazira, torej se "zaseje" še kje drugje, če mu pustimo čas

Točno to. Rak se radi širi še naprimer na pljuča (poleg na vse ostale dele telesa).
Jaz sem vedno presenečen, da si ljudje ne pregledujejo svojih mod. Kot da jim je vseeno. Žalostno. :(

#18 mirboy

mirboy

piščan'c

• Člani
  • 90 prispevkov

Objavljeno 09 junij 2006 - 16:35

Fantje ta minuta ali dve ki si jih uzamete da si pregledate modi, ki resno ne rabite več vam reši lahko življenje! praktično ste samo 14 dni ne sposobni za delo potem pa še 5-6 tedno nesmete dvigovat! in to je to!

lp
Conscientia mille testes. Čista vest velja toliko kot tisoč prič. (Mark Fabij Kvintilijan)

#19 rak_moda

rak_moda

gay friendly

• Člani
  • 2 prispevkov

Objavljeno 15 junij 2006 - 17:53

Pozdravljeni!

Sem drugače aktiven uporabnik MF, sam sem se raje odločil da se bom prijavil pod drugo indetiteto, zato kar bom povedal nekateri je osebno in nočem, da ravno vsi vedo kdo sem ta oseba. in zato vse ki me bodo prepoznali v zgodbi naprošam, da ohranijo mojo indetiteto skrito in tudi od modelatorjev to pričakujem.

Sam sem zbolel za rakom na modih pri svojih 20 letih. In k sreči mi je metoda samopregledovanja mod rešila življenje!
Ko sem si tisti mesec zazdelo, da bi si še enkrat dodatno pregledal moda in med pregledom sem začutil zatrdlino na enem od mod približno veliko 0,5 cm okrogle oblike, ker pač do naslednega dne ni izginila sem šel k svojem osebnem zdravniku in ta me je pod nujno poslal na pregled k urologu. In pri urologu so mi postavili diagnozo zpermatokela - to je zamašitev enrga od vodov semenske tekočine. ampak za vsak slučaj so me poslali še na ultrazvok, ki sem ga pa imel čez en teden.
Na ultrazvoku mi je pač pokazalo da imam pač tumor moda in v enem samem tednu mi je zrasel iz 0,5x0,5 na 1x1cm. in pod nujno sem mogel nazaj k urologu ki mi je dal datum za sprejem na oddelek.
Od svojega zatipanja zatrdline in do operacije je pri meni minilo 14 dni.
in kakor je že mirboy vam povedal da ste samo 14 dni nesposobni za delo in 5-6 tednov nesmete dvigovat.
če ga boste seveda dosti zgodaj odkrili tako kot jaz.mi je rekel onkolog če bi še čakal 14 dni da bi morali odstraniti še trebušne bezgavke in kemoterapijo pa še tam bi imel možnost preživetja 20%.
tak da fantje jajca v roko in redno pregledovat! ;)

če maste kako vp mi lahka brez skrbi vprašate preko foruma ali pa pošlete ZS ali pa mail. če bom za odgovor rabil malo več časa se opravičujem.

in še enkrat prosim da me držite v tajnosti.
hvala

#20 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 8 226 prispevkov

Objavljeno 16 junij 2006 - 09:57

rak_moda hvala, ker si nam zaupal zgodbo. :respect:
Anonimnost je zagotovljena. Prav zaradi tega je tukaj dovoljeno pisati, kot gost.

Mene zanima ali si imel Varikokelo, ker zpermatokele ne poznam :?
Torej si bulico odkril z rednim pregledovanjem. Pa si si vsak teden pregledoval. :?: Ali 1x/mesec, da ti je zrasla 0.5cm velika bulica :?:

#21 rak_moda

rak_moda

gay friendly

• Člani
  • 2 prispevkov

Objavljeno 16 junij 2006 - 15:22

drugače je spermatokela-moja napaka :oops:

drugače sm si redno minimalno 1xmesec, ampak 0,5cm bulca mi pa je zrastla v 14 dneh. toliko časa je minilo med enim in drugim samopregledovanjem.

#22 mirboy

mirboy

piščan'c

• Člani
  • 90 prispevkov

Objavljeno 16 junij 2006 - 20:34

ja tudi z moje strani pohvale in da si delil z nami svojo zgodbo rak_moda :respect:

lp

#23 Shaman

Shaman

veteran

• Člani
  • 1 714 prispevkov

Objavljeno 16 junij 2006 - 23:00

Tudi jaz si redno pregledujem moda, sploh odkar sem odkril spermatokelo. To mi je res nagnalo strah v kosti, ker sem bil pač prepričan, da je ta bula v modniku sigurno tumor. Na pregledu so mi povedali, kaj to v resnici je in me poučili, da je tumor zatrdlina na modu in ne kjerkoli v modniku. K sreči je spermatokela 100% nenevarna, sem pa od takrat naprej toliko bolj pozoren na druge stvari tam dol.
Vse ljubezni so enako lepe, le da vam nekatere lahko nudijo več užitkov. Slika objavljena

#24 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 8 226 prispevkov

Objavljeno 12 oktober 2006 - 08:54

Kaj mislite, da je vzrok, da si moški ne pregledujejo svojih jajc (po domače povedano). :?: A jim je tok vseeno ali kaj. :idea: Namreč preseneča me rezultat ankete (neodgovornih).

Lep pozdrav, Glorchy

#25 ma20

ma20

gay friendly

• Člani
  • 1 prispevkov

Objavljeno 13 oktober 2006 - 15:16

mene pa nekej zanima.. mod si nisem pregledoval tko redno in nisem bil prevec pozore, sedaj ko mal berem te stvari sem pa opazil,da imam u bistvu levo modo vecje od desnega in tudi trse je. a je to lahko rak? je pa brez kakšnih bul in je ovalne oblike

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov