
Transplantacija
#101
Objavljeno 23 april 2010 - 19:01
#102
Objavljeno 24 april 2010 - 01:40


Zakaj potrebujemo petdeset vrst WC papirja? Včasih smo si riti brisali tudi s časopisnim papirjem, pa smo bili vsi čisti. Danes je pa povsod polno posrancev. (Svetlana Makarovič)
#103
Objavljeno 24 april 2010 - 07:36
#104
Objavljeno 24 april 2010 - 08:12
#105
Objavljeno 24 april 2010 - 08:47
Rahmaninov, kako pa bi ti reševal to problematiko drugače? Ravno to je bilo v DZ značilno, da so samo zavrnili, nobenih predlogov za alternativo pa niso podali. To je pristop neresnosti.
Lep pozdrav, Glorč

De duobus malis semper minus eligendum est.
#106
Objavljeno 24 april 2010 - 14:07
Potrebno je k temu problemu pristopiti multisektorsko in ne samo z enim predpisom nekaj uvesti, na druge probleme ki bodo nastali s tem pa pozabiti,..
lp
#107
Objavljeno 25 april 2010 - 00:30
Človek bi pričakoval, da je danes (v 21. stoletju in času informacijskih tehnologij) večina ljudi, ali pa vsaj dobršen odstotek tako razgledanih in izobraženih, da vedo, kaj lahko na smrt bolnemu (ali poškodovanemu, saj je vseeno) pomeni dobiti organ, ki bi mu lahko rešil življenje. Pomeni mu življenje!
Če bomo šele zdaj začeli z vsem, kar ti predlagaš Rahmaninov, se vsaj naslednjih 50 let ne bo nič zgodilo, nič se ne bo premaknilo v glavah zadrtežev, ki z enako ali vsaj podobno zavzetostjo pljuvajo po novem družinskem zakoniku.
Žal je v naši dolini šentflorjanski tako, da je slovenceljne na trdo treba postaviti pred dejstvo in šele potem (mogoče) začnejo razmišljati. Prej pa ne, ker jim ni treba, raje se zaprejo v svoj kurnik, si dajo plašnice na oči ter zamaške v ušesa in naprej ždijo v svojem udobnem gnezdu na gnilih jajcih. In čakajo, da se bo nekaj zvalilo, nekaj pač, saj je vseeno, samo da bo njihovo in od nikogar drugega!
Zakaj potrebujemo petdeset vrst WC papirja? Včasih smo si riti brisali tudi s časopisnim papirjem, pa smo bili vsi čisti. Danes je pa povsod polno posrancev. (Svetlana Makarovič)
#108
Objavljeno 25 april 2010 - 08:07
Lahko bi izvajali agresivno mehke metode, ki sem jih opisal in rezultat bi bil gotovo viden (tudi na dolgi rok), ker sej sama veš če ljudje ne poznajo stvari imajo po večini odklonilen odnos do tega če se s tem prvič srečajo,.. kar je po svoje lahko normalno ali pač.
Seveda pri določenih ne moreš nikoli spremeniti bodisi so stari ali mladi, ampak če bi te osebni zdravnik dobro informiral ob 18 letu, ti dal informacijo kje dobiti podatke, ne vem ti povedal koliko življenj je mogoče rešiti oz. koliko ljudem izboljšati kakovost življenja, 1 bo dobil srce, 2 pljuča, 1 jetra ali pa 3 otroci, 1 slinavko, 2 bosta spet videla, 2 bosta dobila ledvico, in ne bosta rabila več hoditi na dializo 3 x na teden, potem lahko bodo presadili kose tankega črevesja, bi bil odstotek darovalcev prav gotovo večji.
Možnosti je vedno veliko, potrebno je izbrati pravo, res pa je da sem zagovornik uporabe mehkih metod.
Prispevek uredil/a: Rahmaninov, 25 april 2010 - 08:09.
#109
Objavljeno 25 april 2010 - 08:47
Mogoče pa bi bilo za skeptike lažje, če bi se v vsakem primeru človek odločil. ZA ali PROTI. Zdaj se sicer lahko človek ZA odloči sam, a veliko je neinformiranosti. Če pa bi bilo to nekako "obvezno", da to storiš pri svojem izbranem zdravniku, bi bilo mogoče vsaj delček več organov. Vsekakor je predlog g. Petra Požuna hvale vreden in kot je sam rekel na TV-ju, žogica je zdaj na strani vlade. Samo bojim se, da se ne bo nič zgodilo s to žogico.
Lep pozdrav, Glorč

De duobus malis semper minus eligendum est.
#110
Objavljeno 25 april 2010 - 10:32
Tudi meni se zdi vzgajanje ljudi in podobno sicer dobro, a to bi trajalo mnogo let, organov pa ne bi bilo.
Ampak ravno to je problem, kako vemo če nismo niti poskusili, vsekakor pa je dobro da se nekaj dogaja, če tudi morda po mojem mnenju ni najboljša rešitev, vsekakor pa je veliko več kar trenutno imamo

#111
Objavljeno 22 maj 2010 - 16:22

All people smile in the same language.
#112
Objavljeno 26 julij 2010 - 16:13
Kot navaja v knjigi Rdeča zanka, dr. Wainwight Evans, specialist, ki je iz protesta zapustil svetovno znani transplantacijski center bolnišnice Papworth v Cambridgeu, ni več hotel sodelovati pri operacijah, pri katerih živim ljudem odvzamejo srce. In to se ne dogaja samo s srcem.
Takole pripoveduje: "V eni od vodilnih učnih bolnišnic je bila štiridesetminutna operacija odvzema ledvic neke 'možgansko mrtve' mlade ženske, žrtve prometne nesreče, skoraj končana, ko je kirurg zaprosil asistente, naj telesu odvzamejo nekaj tkiva, medtem ko je ledvice položil v hranilno tekočino. Med operacijo so bila umetna pljuča priklopljena, da se ledvice ne bi začele razkrajati. In ko so jih odklopili, se je zgodilo nekaj nepojmljivega: 'truplo' je zahlastalo po zraku. In to se je ponavljalo znova in znova."
Zdravnik priznal, da žalujočim lažejo. Vodilni zdravnik z oddelka za intenzivno nego odkrito pove, da osebje žalujoči družini, ko mora sprejeti težko odločitev, ali naj privoli, da bi njihov ljubi sorodnik postal darovalec, laže. "Malo se je treba zlagati. Trdimo, da odvzemamo organe po smrti.
Nikoli nisem bil toliko pogumen, da bi rekel drugače. Če bi jim povedali, kaj se v resnici zgodi, sem prepričan, ne bi bilo nobenega darovalca več." Isti zdravnik pravi: "To odkrito povedano pomeni, da v operacijsko dvorano pripeljejo bolnika, ki diha in mu utripa srce, priklopljenega na naprave za ohranjanje življenjskih funkcij."
Anestezisti odklanjajo sodelovanje pri presajanju organov Dr. Hill, vodilni anestezist v bolnišnici Adden brook, Anglija, pripoveduje: "Od trinajstih anestezistov jih sedem ni hotelo več sodelovati pri odvzemu organov. Z njihovimi pogledi na življenje in smrt ni bilo več združljivo, da so morali dajati darovalcem organov anestezijo, jim celo
predpisovali sredstva zoper bolečine, kar pomeni, da ni šlo za mrtve osebe, ampak za žive." Enojne organe (srca, jeter, pljuč) je mogoče odvzeti za presaditev samo tedaj, če človek še diha in mu še bije srce, sicer ti organi za presaditev niso uporabni.
Obstaja tudi dokumentarni film o diagnostiki možganske smrti, namenjen izobraževanju v medicinski stroki. V njem se zelo jasno vidi, da se domnevni mrtvec, pripravljen na odvzem organov, še premika. Transplantacijska medicina vztrajno označuje možgansko mrtve osebe za umrle. V najvidnejše nasprotne dokaze takšnemu pojmovanju sodi gotovo tudi dejstvo, da lahko možgansko mrtve nosečnice donosijo zdrave otroke in da možgansko mrtvi moški lahko doživijo celo erekcijo in pasivno spočnejo otroke.
Dr. Estol je pokazal dramatični videoposnetek človeka, ki se je potem, ko so mu ugotovili možgansko smrt, skušal dvigniti in prekrižati roke. Kljub temu je dr. Estol navzočim zatrjeval, da je bil ta darovalec truplo.
Če si ogledamo te besede, ugotovimo, da nima transplantacijska medicina skoraj nič skupnega s takšnimi "željami umirajočih". Umirajočemu moramo omogočiti, da umiranje ustrezno prestane, mu torej omogočiti "živo umiranje". Ker pa transplantacijsko medicino zanima predvsem življenje prejemalca organa, pozablja na dokončanje življenja umirajočega in njegove svojce.
Svojci se zaradi privolitve pogosto počutijo krivi Včasih minejo leta, desetletja, preden se starši ne opogumijo in soočijo z odvzemom otrokovih organov. Tisti, ki pri tem niso uspešni ali so le deloma, pogosto zbolijo in morajo poiskati psihoterapevtsko pomoč. Spoznanje, da so svojega otroka ali katerega drugega sorodnika s svojo
odločitvijo poslali v nočno moro, da so samo oni odgovorni za 'da' pri darovanju organov, pripelje številne starše do popolnega zloma. Na splošno zapadejo v hudo duševno krizo, predvsem matere. Nikomur se ne morejo zaupati, ker se počutijo sostorilke pri smrti svojega otroka in se zaradi tega sramujejo.
Mene živega ne bodo rezali, dokler obstaja kakršna koli možnost ozdravitve, pa če tudi miniminimalna!
Prispevek uredil/a: ženska, 26 julij 2010 - 17:39.
Vljudno prosim, da besedilo, če ga kopiraš iz elektronske pošte,, ki ima omejitev števila znakov v vrsti, obikuješ forumu primerno, ki te omejitve nima!
#113
Objavljeno 26 julij 2010 - 17:57
Seveda lahko verjameš, jaz veliki večini napisanega ne verjamem, četudi je objavljeno v knjigi Renate Greinert Rdeča zanka. Še več, prepričana sem, da ima napisano versko ozadje, saj je znano, kako RKC gleda na presajanje organov. Knjigo pa danes lahko napiše tako rekoč vsak.
Ogromno ljudem presaditev organov omogoči preživetje in bolj kakovostno življenje. Meni bi se zdelo prav, da bi vsi ljudje bili potencialni darovalci in res mi je žal, da takšen zakon pri nas ni prišel naprej od predloga. V sosednji Avstriji zakon že imajo.
Sama bom, če bodo moji organi primerni, z veseljem odstopila katerikoli organ, če bom klinično mrtva, mi bo tako ali tako povsem vseeno, ubili me pa najbrž zato ne bodo. Ali pač?

Zakaj potrebujemo petdeset vrst WC papirja? Včasih smo si riti brisali tudi s časopisnim papirjem, pa smo bili vsi čisti. Danes je pa povsod polno posrancev. (Svetlana Makarovič)
#114
Objavljeno 26 julij 2010 - 21:05
Bistvo je to, da možganska smrt pomeni smrt celih možganov, (oneh hemisfer in tudi možganskega debla) - ta imenovani zdravnik pa se sprašuje ali je lahko nekdo darovalec, če možgansko deblo (kot višji možganski center) deluje?? al neki v tem kontekstu
Če je človek možgansko mrtev je to nepovratno stanje - torej ga ne smemo zamenjevati z globoko nezavestjo (komo). Ugotavljanje možganske smrti je opredeljeno s pravilnikom, Sam nisem zdravnik (kajti le ta lahko ugotavlja smrt) vendar, če diagnostični testi kažejo na odsotnost možganske aktivnosti (EEG), potem scintigrafija in ostali testi, sem mnenja da se človek po ugotovljeni možganski smrti ne more zbuditi.
#115
Objavljeno 26 julij 2010 - 22:02
Se popolnoma strinjam s tem kar si napisala, ne oporekam ničesar, vendar verjamem tisto kar sem objavil v prispevku. Če bi bil res, res 100% klinično mrtev brez kakršnekoli možnosti ozdravitve, pol lahko ponucajo moje organe, ali mojega bližnjega, ampak kako jim naj verjamem, da je moj bližnji res klinično mrtev?Ogromno ljudem presaditev organov omogoči preživetje in bolj kakovostno življenje. Meni bi se zdelo prav, da bi vsi ljudje bili potencialni darovalci in res mi je žal, da takšen zakon pri nas ni prišel naprej od predloga. V sosednji Avstriji zakon že imajo.
Sama bom, če bodo moji organi primerni, z veseljem odstopila katerikoli organ, če bom klinično mrtva, mi bo tako ali tako povsem vseeno, ubili me pa najbrž zato ne bodo. Ali pač?
Če kdo želi, mu pošljem tisti mail iz katerega sem kopiral določene odstavke, na zs.
Prispevek uredil/a: ženska, 26 julij 2010 - 23:38.
Uredila citat.
#116
Objavljeno 26 julij 2010 - 22:20
Iz okrožnice papeža Janeza Pavla II. z naslovom Evangelium Vitae: "Eden od načinov gojenja pristne kulture življenja je darovanje organov, ki je izvedeno na etično sprejemljiv način in z namenom nudenja možnosti zdravja ali celo življenja bolniku, ki včasih nima drugega upanja" (EV 86).Seveda lahko verjameš, jaz veliki večini napisanega ne verjamem, četudi je objavljeno v knjigi Renate Greinert Rdeča zanka. Še več, prepričana sem, da ima napisano versko ozadje, saj je znano, kako RKC gleda na presajanje organov.
#117
Objavljeno 26 julij 2010 - 23:42
In
je strašansko raztegljiv pojem.... darovanje organov, ki je izvedeno na etično sprejemljiv način ...

Zakaj potrebujemo petdeset vrst WC papirja? Včasih smo si riti brisali tudi s časopisnim papirjem, pa smo bili vsi čisti. Danes je pa povsod polno posrancev. (Svetlana Makarovič)
#118
Objavljeno 09 avgust 2012 - 06:10
Potem ko je v Nemčiji izbruhnil velik škandal, ko so ugotovili, da so zdravniki v zameno za podkupnino prirejali čakalne sezname za presaditve organov, dobiva škandal svetovne razsežnosti, ki segajo tudi na Balkan
Človek ne more preživeti brez narave, narava lahko preživi brez ljudi.
0 uporabnikov bere to temo
0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov