Skoči na vsebino

Spletno mesto uporablja piškotke. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Več o piškotkih   V redu

Slika

Narcizem

95 odgovorov v tej temi

#51 ricklind

ricklind

zasvojen'c

• Člani
  • 425 prispevkov

Objavljeno 05 maj 2005 - 16:41

Vsi skup pa smo en lep pušlc narcis. :mrgreen:

#52 DaNcEr

DaNcEr

biskvitek

• Člani
  • 30 prispevkov

Objavljeno 05 maj 2005 - 17:42

Hoh kot sem gor une dejavnike prebral jih izpolnjujem 7 od 9 ojoj not gut :) ali pač?
P*L*U*R

#53 qty

qty

veteran

• Člani
  • 1 989 prispevkov

Objavljeno 06 maj 2005 - 03:45

torej lahko povzamemo, da narcizem niti ni tako slaba lastnost?
nekateri s tem ocitno zivijo/mo, kot ribe z vodo :mrgreen:
i don't see why everybody feel as though that they gotta tell me how to live my life. let me live baby, let me live!

#54 Immortal

Immortal

veteran

• Člani
  • 1 858 prispevkov

Objavljeno 06 maj 2005 - 11:40

Vsi skup pa smo en lep pušlc narcis. :mrgreen:

:D Rumenih in belih. Pa se kaksnih. :shock:
A hug is the shortest distance between Friends.

#55 MigMac

MigMac

piščan'c

• Člani
  • 111 prispevkov

Objavljeno 06 maj 2005 - 14:41

Disorder Rating
Paranoid: Low
Schizoid: Low
Schizotypal: Low
Antisocial: Low
Borderline: Low
Histrionic: Low
Narcissistic: Low
Avoidant: Low
Dependent: High
Obsessive-Compulsive: Low

kr dobr so me zadel.

#56 bio

bio

vzornik

• Člani
  • 1 545 prispevkov

Objavljeno 12 maj 2005 - 14:57

Schizotypal: Moderate
Histrionic: High
Narcissistic: Moderate
Dependent: Low

#57 Chiara`

Chiara`

Častna članica

• Člani
  • 2 312 prispevkov

Objavljeno 10 december 2008 - 05:27

Za ta prispevek sem se odločila, ker se mi zdi, da pojem narcisoidne osebnostne motnje (če imaš 5 in več od 9ih značilnosti narcizma) in pa patološkega narcizma ( manj kot 5) v družbi v veliki meri narobe razumljen. Katere so te značilnosti je opisano že na prejšnjih straneh teme.

Za začetek bi rada začela z najbolj spregledanimi in najmanj poznanimi tegobami s katerimi se sooča narcis in zato prevedla en delček članka o NPD na wikipedii. KLIK

"***Patološki narcizem se da najti v zelo širokem spektru intenzivnosti. V bolj ekstremnih oblikah se imenuje narcisoidna osebnostna motnja ( v nadaljevanju NPD). ***NPD se smatra za rezultat prepričanja osebe, da ima neko napako, ki ga naredi fundamentalno nesprejemljivega za druge. To prepričanje je ponavadi držano v podzavesti in patološki narcis bi tipično zanikal tovrstne občutke, če bi bil soočen s takim vprašanjem. Da se narcis zaščiti pred nevzdržljivo bolečo zavrnitvijo in osamitvijo za katero so prepričani, da bi sledila, če bi drugi spoznali njihovo 'napako' se taki ljudje izjemno močno trudijo nadzorovati kako jih drugi ljudje dojamejo in kako se vedejo do njih."

"Ljudje, ki so izrazito narcisoidni se pogosto počutijo zavrnjene, ponižane ali ogrožene, ko so kritizirani. Da se zaščitijo pred temi nevarnostmi velikokrat reagirajo z prezirom, besom in/ali odklonom kritike (pa naj bo prava ali samo namišljena). Da se izognejo takim situacijam se nekateri narcisi umaknejo iz socialnega življenja in morda celo hlinijo skromnost in ponižnost."

"Čeprav so posamezniki z NPD pogosto ambiciozni in sposobni je nezmožnost toleriranja spodrsljajev, nesporazumov ali kritike, skupaj z pomankanjem empatije, pogosto razlog za otežitev dela z drugimi in vzdrževanja dolgoročnih profesionalnih dosežkov. Z NPD je dojemanje samega sebe ponavadi kot fantastično grandiozno, pospremljeno s *hipomaničnim razpoloženjem, kar pa se ne sklada z resničnimi dosežki te osebe.

* Hipomanično stanje je lahko čutiti, kot da človek ne more upočasniti toka misli in da so te misli skreirane naravnost osupljvo. Določeni primeri so govorjenje ali pisanje rim ali aliteracij brez predhodnega planiranja, hitri odzivi v pogovoru, sposobnost improviziranja na licu mesta.
Hipomanično razpoloženje vključuje, tekom najmanj štirih dni, 'elevirano počutje' plus najmanj tri simptomne ALI 'razdraženo počutje' plus najmanj štirje simptomi, ki so:
~prisiljeno govorjenje, hitro govorjenje
~prekomerna samozavest ali grandioznost
~zmanjšana potreba po spanju
~beganje idej ali subjektivna izkušnja, da misli kar drvijo po glavi
~lahka zamotenost in nizka raven pozornosti
~povečanje psihomotorične razdraženosti (
serija nenamernih in breznamenskih gibanj, ki izvirajo iz mentalne napetosti posameznika. To vklučuje hoja sem ter tja po sobi, 'mečkanje rok', oblačenje in slačenje oblek in podobno. V bolj resnih primerih so ta dejanja lahko škodljiva, kot naprimer trganje ali žvečenje kožice okoli nohtov ali ustnic do točke krvavitve.)
~povečana telesna teža brez spremeb v dieti

Torej, zdaj, ko sem razložila predhodno par ključnih stvari, lahko odgovorim na vprašanja postavljena na začetku teme.
Kakšno je vaše mnenje o narcističnih osebah? kaksne osebe sploh razvijejo to "lastnost"?
Bi zase rekli, da ste vsaj malo narcistični?
Mislim, da sem patološki narcis. Srečo imam, da sem zelo introspektivna oseba in da med mojimi značilnostmi defenitivno NI pomankanje empatije. Težko je, ker se zavedam večine svojih izpadov povezanih z narcizmom in včasih situacije preprosto ni možno razložiti oziroma bi bilo razlaganje odzadja povsem neprimerno in potem premlevam svoje napake v mislih znova in znova, mesece ali leta, ko je zadeva že zdavno mimo se držim stavka ali besede, ki mi je bila namenjena v kritiki. Pred temi ljudmi se težko znova pojavim in imam v odspredju vedno situacijo, kjer mi je bila izrečena kritika ali žalitev. Ko se mi zgodi kaj takega se enostavno počutim, kot da se razstavljam v prafaktorje v meni pa se začne kopičiti bes in prezir. Zato sem izredno labilna oseba in zaradi hipomaničnega razpoloženja imam velike težave s spanjem. Posledica je, da sem bolj dovzetna za zlorabo substanc, ki utišajo misli in umirijo dobesedni kaos, ki se dogaja v moji glavi, kadar si želim zaspati ali sploh o ničemer razmišljati. Dirkanje misli je v 60% negativno naravnano in se osredotoča predvsem na moje napake ( posledica narcizma, saj je za narcisoidni ego vsaka napaka ogromno breme), zato je vsaka stvar, ki to utiša kot dar iz nebes. Izvor najbrž tiči v nezadovoljstvu z mojo fizično pojavo in pa dejstvo, da sem bila do srednje šole zelo pridna učenka in domov nosila skoraj same petice in bila zaradi tega seveda tretirana kot nekaj posebnega. Preprosto dojemala sem se (že v zelo mladih letih) kot zelo inteligentna oseba, saj so mi to vedno znova in znova ponavljali. Zato je kritika v večini primerov zanikanje moje inteligence - čeprav v 99% to sploh nima veze s situacijo. Ampak! Zavedanje je korak do uspeha in zato si vsak dan povem, da nesmem pustiti, da name vplivajo razni kompleksi in da ni res, da me nihče ne mara in da je z menoj nekaj narobe (kar je tipično narcisoidno mišljenje, ki mu sledi nadkompenzacija ega). Tako je moj ego zadovoljen brez, da bi mislil, da je najboljši in najpametnejši :)

Menite, da ima narcizem vec "stopenj", ali obstaja le v eni obliki?

#58 dash

dash

gay friendly

• Člani
  • 1 prispevkov

Objavljeno 10 december 2008 - 20:46

Rekla bi, da imava podobne težave. Nenehen pretok misli v glavi, nesposobnost izključiti misli - tu sem doma. Mnenja se delijo, ali je takšna oseba introvertirana ali preprosto egocentrična. Verjetno eno izključuje drugo, če praviš, da si nezadovoljna s svojim videzom obenem pa se ti zdi ,da si patološko narcisodidna. Cela zadeva izhaja iz mitološke legende o Narcisu, ki ni mogel nehati opazovati svoj odsev v vodi in zato je bil kaznovan. Ker ni bil sposoben videti nikogar razen sebe. Osebno mislim, da je zdrava doza narcisoizma popolnoma pravilna. Ni trenutka mimo tega, ko se pogledaš in ugotoviš, da te ne more nič ustaviti. Kar oddajaš, to energijo, ni nikoli neopaženo. Ljudje reagirajo na to svetlobo. Je pa že res, kar se tiče raznoraznih substanc - to je del paketa.

Prispevek uredil/a: ženska, 10 december 2008 - 23:49.
Citiranje celotnegqa prispevka tiste/ga, ki je pisal/a pred teboj, je povsem nepotrebno, kajne? ;)

radovedna

#59 Chiara`

Chiara`

Častna članica

• Člani
  • 2 312 prispevkov

Objavljeno 10 december 2008 - 21:30

Eno ne izključuje drugega, mogoče bi si morala šeenkrat prebrati post bolj skrbno.

NPD se smatra za rezultat prepričanja osebe, da ima neko napako, ki ga naredi fundamentalno nesprejemljivega za druge. To prepričanje je ponavadi držano v podzavesti in patološki narcis bi tipično zanikal tovrstne občutke, če bi bil soočen s takim vprašanjem.

Jaz pač tega ne zanikam.

#60 kanji

kanji

zasvojen'c

• Člani
  • 760 prispevkov

Objavljeno 11 december 2008 - 01:30

Schizotypal: High
Histrionic: Moderate
Avoidant: Moderate

Is the pious loved by the gods because it is pious, or is it pious because it is loved by the gods?

#61 NowHow

NowHow

Častni član

• Člani
  • 331 prispevkov

Objavljeno 11 december 2008 - 11:23

Hmmm... ta histrionic in narcisoiden opis menda opisuje kar vso gejevsko populacijo... (Overly-dramatic, occassionally theatrical speech) :mrgreen:
Nekoga moraš imeti rad... pa čeprav sebe

#62 etty

etty

zasvojen'c

• Člani
  • 446 prispevkov

Objavljeno 11 december 2008 - 15:47

Paranoid: Moderate
Schizotypal: High
Borderline: Very High
Avoidant: High
Dependent: Very High
Obsessive-Compulsive: Moderate

(O đizs kaki rezultati :šok:... no tisto o histrionic... :misli: kaj pa vem, ni kej dost res :D)
"The human heart feels things the eyes cannot see, and knows what the mind cannot understand."

Robert Vallett

#63 mihec

mihec

piščan'c

• Ban
  • 175 prispevkov

Objavljeno 11 december 2008 - 21:52

To vprašanje mi je pa ful zakon: "Do you ever steal things from stores or people's houses?" :lool:
There goes another one.

#64 Lenči

Lenči

Častna članica

• Člani
  • 4 974 prispevkov

Objavljeno 14 december 2008 - 00:00

Schizoid: Moderate
Borderline: Moderate
Obsessive-Compulsive: High
"Any idiot can face a crisis - it's day to day living that wears you out." ~ Anton Chekhov

#65 balerina

balerina

Moderatorka

• Moderatorska ekipa
  • 1 819 prispevkov

Objavljeno 14 december 2008 - 10:39

Haha... ta test me je razsvetlil :)

Narcissistic: High
Dependent: Moderate

She reminds me, that a woman's got one thing on her mind...
Love shared is love multiplied.
"Za vedno si odgovoren za tisto, kar si udomačil." (Mali princ)

#66 piščanc

piščanc

piščan'c

• Člani
  • 67 prispevkov

Objavljeno 10 april 2009 - 17:32

LOL :D Ampak je kr res... Zgleda :)

When you feel like giving up, remember why you held on for so long in the first place

#67 etty

etty

zasvojen'c

• Člani
  • 446 prispevkov

Objavljeno 10 april 2009 - 18:42

Hm, no jaz sem ga spet rešila, pa so rezultati kar boljši. :) Čeprav me še vedno preseneča Histrionic - še vedno je na high. Se mi zdi, da nisem ravno obsedena s tem, da sem v središču pozornosti, provokativno in izzivalno se zaradi tega pa tut ne oblačim. In baje sem celo manipulativna. :S Drugače pa je samo še pri Dependent rezultat high, pri ostalih pa low in moderate. Se že lepše sliši. :mrgreen:
"The human heart feels things the eyes cannot see, and knows what the mind cannot understand."

Robert Vallett

#68 Puff

Puff

zasvojen'c

• Člani
  • 759 prispevkov

Objavljeno 10 april 2009 - 20:16

Paranoid:High
Antisocial: Moderate
Narcissistic: High

#69 bloud

bloud

nov na sceni

• Člani
  • 258 prispevkov

Objavljeno 06 maj 2009 - 19:57

Paranoid: High
Avoidant: Very High
Dependent: Very High
Obsessive-Compulsive: High

Hm...
Po testu sodeč sem paranoična, se izogibam in sem odvisna od okolice :D ja no...tako hudo pa spet ni ;)

"This must be Thursday,' said Arthur to himself, sinking low over his beer. 'I never could get the hang of Thursdays."

- Douglas Adams

#70 NickName

NickName

piščan'c

• Člani
  • 60 prispevkov

Objavljeno 09 maj 2009 - 09:56

Ne prepiraj se z idioti, ker opazovalci ne bodo opazili razlike.

#71 aShocka

aShocka

piščan'c

• Člani
  • 72 prispevkov

Objavljeno 14 maj 2009 - 09:06

Hmm ... bi lahko potegnili črto med samozavestjo in narcisoizmom? :ideja:

#72 Chiara`

Chiara`

Častna članica

• Člani
  • 2 312 prispevkov

Objavljeno 14 maj 2009 - 09:23

Ne. Narcizem je posledica hudega pomanjkanja le-te. Samozavest je čisto nekaj drugega.

#73 Taii

Taii

biskvitek

• Člani
  • 34 prispevkov

Objavljeno 14 maj 2009 - 12:09

Paranoid: High
Dependent: High
=* Life isn't about finding yourself. Life is about creating yourself. *=

#74 škratek

škratek

gay friendly

• Člani
  • 3 prispevkov

Objavljeno 23 maj 2009 - 17:09

sprejemanje sebe zame osebno ne pomeni narcizma, da lahko potem sprejmem tudi druge takšne, v podobnostih smo si zelo različni, ampak narcizem je nekaj, kar dela človeka odvisnega od pričakovanja, v katera človek sam ne,vrjame oziroma do njih še ni prišel ... ;)

#75 Ganymede

Ganymede

piščan'c

• Člani
  • 92 prispevkov

Objavljeno 23 maj 2009 - 20:22

Mislim, da z narcizmom ni prav nič narobe, če je v pravi količini, kot je pri vsem ostalim. Zmernost je tisto kar je popolno :D

Sem rešil tudi jaz tist test, in se kar strinjam z rezultati:

Dance, Live, Love and make Love!