Skoči na vsebino

Spletno mesto uporablja piškotke. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Več o piškotkih   V redu

Slika

Narcizem

95 odgovorov v tej temi

#26 qty

qty

veteran

• Člani
  • 1 989 prispevkov

Objavljeno 14 april 2005 - 00:08

opazam :shock:

da pa se vrnemo nazaj na temo, kaksni ljudje po vasem mnenju razvijejo narcizem?
i don't see why everybody feel as though that they gotta tell me how to live my life. let me live baby, let me live!

#27 Alcastar

Alcastar

nov na sceni

• Člani
  • 222 prispevkov

Objavljeno 14 april 2005 - 02:15

da pa se vrnemo nazaj na temo, kaksni ljudje po vasem mnenju razvijejo narcizem?

Meni se zdi, da tisti do katerih so starši in okolje v zgodnjem otroštvu preveč pokroviteljski, jih izpostavljajo in prekomerno hvalijo.
Nosce te ipsum.

#28 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 8 177 prispevkov

Objavljeno 14 april 2005 - 09:03

Se strinjam za Alcastarjem 8) Pa čeprav v osnovi, narcis sebe poveličuje mislim, da narcis sam sebe sploh nima rad. In če nekdo vseskozi govori o sebi, vsekakor nima močne samozavesti oz. svojega jaz-a! Že to kaže, da si npr.: taka oseba prilašča vse projekte, zamisli od drugih in jih prevazme za svoje. Sam pa se s tem hvali, kako je zakon. In oseba, ki je narcis - tudi pomoje ni dovolj ljubljena. Zame je to lastnost, ki me odbija. Kje pa imam čas, da bom šel ven pa bom non stop poslušal njegove hvalnice. Še najbolj primitivno je, ko taka oseba vse to označi za joke - črni humor :roll: Ampak jih razumem. Travme ali netravme jim dajo svoje in ne morejo iz tega. Meni se tak človek smili, ker sam sebe mogoče ne vidi, kok je smešen ko se hvali. Drugi pa se mu lahko samo posmehujejo in si rečejo: "Človek, kje imaš pravo samozavest, kje imaš pojem realnost".

Lep pozdrav, Glorchy :pepper:
Medicina je socialna znanost in politika ni nič drugega, kot medicina velikih razsežnosti. [R. Virchow]
De duobus malis semper minus eligendum est.

#29 Lara

Lara

redni gost

• Člani
  • 337 prispevkov

Objavljeno 14 april 2005 - 09:29

pred kratkim sm mela na faksu seminarsko nalogo o MOTNJAH OSEBNOSTI, kamor uvrščamo tudi NARCIZEM:

Značilno za ljudi s to motnjo je osredotočenost nase. Podobno kot histrionske*, tudi narcistične osebnosti iščejo pozornost in priznanje. Napihujejo lastne dosežke v pričakovanju, da jih bo okolica priznala kot superiorne. Zelo so obremenjeni z neprestanim sanjarjenjem o neznanskem uspehu, moči, inteligenci, lepoti ali popolni ljubezni. Pogosto so izbirčni pri sklepanju prijateljstev, saj verjamejo, da vsi ljudje pač niso vredni njihovega prijateljstva. Čutijo, da jim (na podlagi njihove superiornosti) pripada pravica do posebnih tretmajev s strani okolice. Ponavadi naredijo dober prvi vtis, vendar je z njimi zelo težko vzdrževati dolgotrajnejša razmerja. Čustva drugih jih načeloma ne zanimajo in pogosto so precej izkoriščevalski (pomanjkanje empatije). Pogosto so zavistni in verjamejo, da drugi zavidajo njim, njihovo vedenje pa je zelo arogantno. Prisotna je tudi nezmožnost videnja oz. razumevanja stališča drugega; verjamejo samo v svoj prav.
* Ljudje s to motnjo so stalni iskalci pozornosti. Vedno morajo biti središče pozornosti, pogosto prekinjajo druge pri govoru, da lahko dominirajo pogovoru. Uporabljajo velike besede za opis popolnoma vsakdanjih zadev in ves čas iščejo potrditev. Lahko se celo oblačijo provokativno ali se pretvarjajo pri boleznih, da bi pridobili pozornost. Pogosto tudi preveč poveličujejo svoja prijateljstva in razmerja, v prepričanju da jih imajo vsi radi. So zelo manipulativni in pogosto na neprimeren, pretiran, skoraj teatralen način pokažejo svoja čustva oz. čustvene reakcije. Takšni ljudje so zelo dojemljivi za vplive okolice in se v situacijah, kjer niso središče pozornosti počutijo nelagodno.

Osebnost pojmujemo kot celoto naštetih gradnikov, ki pa nikakor ni amorfna, brezlična in kratkotrajna, temveč relativno trajna in dosledna; osebnost istega posameznika prepoznamo, tudi če ga srečamo v zelo različnih trenutkih in časih. Enako tudi zase jasno čutimo, da smo ena in ista osebnost, ne glede na čas, razmere in spremembe. Zelo jasno pa občutimo tudi našo različnost od drugih, našo drugačnost; to v psihologiji označujemo kot individualnost.

Človekova osebnost je torej sestavljena iz posameznikovega načina razmišljanja, (ob)čutenja in obnašanja. Kadar so te trije elementi pri posamezniku nefleksibilni, neprilagodljivi in družbeno nesprejemljivi, pravimo da gre za motnjo osebnosti.

Motnje osebnosti so stalno prisotne kronične psihološke motnje, ki lahko znatno vplivajo na posameznikovo življenje. Motnje osebnosti lahko negativno vplivajo na posameznikovo poslovno, družinsko in družabno življenje. Takšne motnje lahko variirajo od blagih do zelo izrazitih oblik glede na stalnost in obseg njihove vloge v življenju. Večina ljudi lahko kljub motnjam osebnosti živi precej normalno življenje z blagimi simptomi, vendar pa se ob trenutkih povečanega stresa in zunanjih pritiskov (služba, družina, novo razmerje...) simptomi okrepijo in začnejo resno vplivati na človekovo čustveno in psihično delovanje.

Ljudje z motnjami osebnosti imajo nekaj izrazitih psiholoških potez, vključno z težavami s samopodobo, sposobnostjo vzdrževanja uspešnih medosebnih odnosov, primernostjo razpona čustev, načinov dojemanja sebe, ostalih in okolice in težavami nadzora nad raznimi impulzi. Skupek teh faktorjev pa oblikuje prevladujoč vedenjski vzorec, kjer je notranje dojemanje precej različno od norm v posameznikovi kulturi in ki se pogosto izražajo z vedenjem, ki je bolj dramatično od običajnega v neki družbi. Posledično ljudje z motnjami osebnosti pogosto doživljajo konflikte z ljudmi okoli sebe in obratno.

Razlogov za razvoj motenj osebnosti je najbrž prav toliko, kot je ljudi, ki te motnje imajo. Lahko jih povzročajo kombinacije starševske vzgoje, človekove osebnosti in socialnega razvoja, kakor tudi genetski in biološki dejavniki. Raziskave do sedaj še niso uspele izločiti enega samega vzroka. Vemo pa, da se te motnje najbolj pogosto izražajo v stresnih obdobjih in v obdobjih medosebnih konfliktov v posameznikovem življenju. (odgovor na qty-jevo vprašanje)

Poznamo deset različnih motenj osebnosti, od bolj znanih kot je npr. "bordeline personality" oz. "mejna osebnost" do manj znanih kot je npr. "shizotipska osebnost". Ostale motnje so še:
[list]
[*]disocialna osebnostna motnja (antisocial personality disorder)
[*]osebnostna motnja izogibanja (avoidant personality disorder)
[*]mejna osebnostna motnja (borderline personality disorder)
[*]osebnostna motnja odvisnosti (dependent personality disorder)
[*]histrionska osebnostna motnja (histrionic personality disorder)
[*]narcistična osebnostna motnja (narcissistic personality disorder)
[*]obsesivno-kompulzivna oseb. motnja (obsessive-compulsive personality disorder)
[*]paranoidna osebnostna motnja (paranoid personality disorder)
[*]shizoidna osebnostna motnja (schizoid personality disorder)
[*]shizotipska osebnostna motnja (schizotypal personality disorder)
[list]
če bi se kdo rad "poiskal" v omenjenih motnjah osebnosti, lahko reši test na naslovu: http://www.4degreez....isorder_test.mv
do I dare say I cared when I turned my back on myself?

#30 qty

qty

veteran

• Člani
  • 1 989 prispevkov

Objavljeno 14 april 2005 - 12:09

alcastar, imajo torej edincki vec predpogojev zadovoljenih, da razvijejo narcizem? kaksni bi lahko bili se drugi vzroki za to?

Pa čeprav v osnovi, narcis sebe poveličuje mislim, da narcis sam sebe sploh nima rad. In če nekdo vseskozi govori o sebi, vsekakor nima močne samozavesti oz. svojega jaz-a!

jaz pa sem mislil, da imajo narcisi res dovolj samozavesti in "jaz" izklesan do potankosti?...

Že to kaže, da si npr.: taka oseba prilašča vse projekte, zamisli od drugih in jih prevazme za svoje. Sam pa se s tem hvali, kako je zakon.

to pa veliko ljudi pocne! vsaj tistih, ki jih jaz poznam. po osebnostih pa niso intenzivni narcisi, ampak bolj grebatorji, povzpetniki, ritolizci, ki bodo ponovili tocno to, kar je rekel clovek pred njimi, in s tem utisali tiste, ki bi jim ocitali, da nimajo lastnega mnenja... to zame niso narcisi.

lara: pridna :clap:
i don't see why everybody feel as though that they gotta tell me how to live my life. let me live baby, let me live!

#31 Alcastar

Alcastar

nov na sceni

• Člani
  • 222 prispevkov

Objavljeno 14 april 2005 - 20:16

alcastar, imajo torej edincki vec predpogojev zadovoljenih, da razvijejo narcizem? kaksni bi lahko bili se drugi vzroki za to?

Dvomim, da imajo edinci več predpogojev, kot nekdo iz bolj številčne družine.
Drugi vzroki, npr. genetski. :?:
Nosce te ipsum.

#32 FirstTimer

FirstTimer

nov na sceni

• Člani
  • 226 prispevkov

Objavljeno 14 april 2005 - 20:17

Pri obnašanju je nič ali pa zeloooooooooo malo genetike.

#33 Alcastar

Alcastar

nov na sceni

• Člani
  • 222 prispevkov

Objavljeno 14 april 2005 - 20:18

Pri obnašanju je nič ali pa zeloooooooooo malo genetike.

Jaz malo dvomim o tem, ker je genetika še dosti premalo raziskana.
Nosce te ipsum.

#34 FirstTimer

FirstTimer

nov na sceni

• Člani
  • 226 prispevkov

Objavljeno 14 april 2005 - 20:23

Enojajčna dvojčka, ki imata popolnoma isti genski zapis, se bosta v različnih okoljih razvila v popolnoma različni osebnosti.

#35 spelca77

spelca77

izkušen

• Člani
  • 885 prispevkov

Objavljeno 14 april 2005 - 20:27

Enojajčna dvojčka, ki imata popolnoma isti genski zapis, se bosta v različnih okoljih razvila v popolnoma različni osebnosti.

Ne mores rect popolnoma... se pa lahko opazijo dovolj zgovorne razlike.
"Wheresoever you go, go with all your heart." (Confucius, 551 BC-479)

#36 qty

qty

veteran

• Člani
  • 1 989 prispevkov

Objavljeno 14 april 2005 - 21:08

dobro, sam sem polovica enojajcnega dvojcka, pa o temu se vedno ne bi zelel razgljabljati, ker se po mojih izkusnjah se nobena teorija ni potrdila (niti ovrgla!).

ciljal sem pa sicer na druga dejstva, kot npr. preprosto, da narcizem razvije oseba, ki je lepa, clovek, ki je uspesen, nekdo, ki ima zagotovljene pogoje, da bo v zivljenju uspel, in ga to dviguje nad vse ostale. "pokrivljeno" sem pisal, ker so vse te stvari odvisne od osebe do osebe, in nekateri, ki mislijo, da le-to so oz. bodo postali, razvijejo tako obnasanje...

edincki pa po mojem mnenju imajo neko preddispozicijo, ker se v njihovem otrostvu (to je: primarni socializaciji) vec ali manj vsi ukvarjajo z njimi, imajo povecini zadovoljene vse potrebe, in iz tega ven razvijejo tudi odraslo osebnost, da bodo vedno v srediscu pozornosti :?:

#37 qty

qty

veteran

• Člani
  • 1 989 prispevkov

Objavljeno 24 april 2005 - 16:24

torej, sploh po testu (link je v larinem postu na drugi strani te teme), ste narcisi, ali si tega se vedno nocete priznati? ;)

no, moja raven narcizma je visoka, ceprav mislim, da je to najbolj "ocitno" v salah, ki jih pa ne mislim povsem resno. kdor me pozna, bi lahko komentiral. pregovor "v vsaki sali je nekaj resnice" torej drzi...

meni se samo zdi, da sem samozavesten. v tistem clanku je opisano, da narcisi ne bodo zapustili doma, ce ne bodo urejeni do zadnje pikice. pri meni to vcasih drzi, vcasih pa ne. odvisno, s kom se dobim, kam grem, kaksen vtis si zelim pustiti... v osnovi pa mi prav dol visi, kaj si mislijo o meni. seveda spet odvisno: ce bi sel na razgovor za sluzbo, bi se malo bolj potrudil, kot ce grem na kavo. ah, blebecem brezveze...

torej - vase temacne skrivnosti? :mrgreen:

#38 ana

ana

zasvojen'c

• Člani
  • 588 prispevkov

Objavljeno 27 april 2005 - 14:48

ma ne, nic narcisoidna. tudi test tako rekel. so me pa opozorili na skorajsnjo shizofrenijo :?:
...in vse te lude krasne črke, ki delajo kar same pisemček zate in naju nadlegujejo, zlasti črka f je poredna žival, fej jo bodi. Tudi ti ljuba nedefinirana črkica (tvoje ime) se fajn imej.

#39 mk

mk

piščan'c

• Člani
  • 137 prispevkov

Objavljeno 27 april 2005 - 16:15

LOOOOOOOOOOOOOOOOL

Paranoid: Low
Schizoid: Low
Schizotypal: Low
Antisocial: Low
Borderline: Low
Histrionic: Low
Narcissistic: Moderate
Avoidant: Low
Dependent: Low
Obsessive-Compulsive: Low

Očitno bi moral tudi jaz kaj napisati pri tej temi :lool:

#40 janezek

janezek

nov na sceni

• Člani
  • 210 prispevkov

Objavljeno 27 april 2005 - 23:14

kako ti je to uspelo. :?:

Narcissistic: Moderate
Low sta samo dve?! :?

A sem narobe odgovarjal, al me bodo kmalu odpeljali? :shock: :o

#41 ricklind

ricklind

zasvojen'c

• Člani
  • 425 prispevkov

Objavljeno 30 april 2005 - 14:50

Schizotypal: Moderate
Histrionic: Moderate
Narcissistic: High
Obsessive-Compulsive: Moderate

Zanimivo :zmesan:

#42 freeeky

freeeky

zasvojen'c

• Člani
  • 504 prispevkov

Objavljeno 30 april 2005 - 20:10

Antisocial: High (ajaa?? hehe)
Narcissistic: Low
"Giving a damn about you." is an oxymoron.

#43 Chiara`

Chiara`

Častna članica

• Člani
  • 2 312 prispevkov

Objavljeno 04 maj 2005 - 17:16

Paranoid: Moderate
Antisocial: High
Borderline: Very High
Histrionic: High
Narcissistic: Very High
Dependent: Moderate
Obsessive-Compulsive: High

#44 Nohhec

Nohhec

redni gost

• Člani
  • 367 prispevkov

Objavljeno 04 maj 2005 - 18:07

Borderline: Moderate
Narcissistic: Low
Avoidant: High
Dependent: High
No, I'll join this converation on the proviso that we stop bitching about people talking about wigs, dresses, bust sizes, penises, drugs, night clubs, and bloody Abba!

#45 Nara Yulia

Nara Yulia

zasvojen'c

• Člani
  • 445 prispevkov

Objavljeno 04 maj 2005 - 18:26

Disorder | Rating
Paranoid: Moderate
Narcissistic: High
Obsessive-Compulsive: High
How often have I said to you that when you have eliminated the impossible, whatever remains, however improbable, must be the truth? (Sir Arthur Conan Doyle)

#46 Nathos

Nathos

piščan'c

• Člani
  • 61 prispevkov

Objavljeno 04 maj 2005 - 23:10

pa še klinična slika (po DSM IV)
oseba mora izpolnjevati 5 ali več elementov da je lahko označena kot narcisoidna
1.ima močan občutek pomembnosti (primer: pretirava svoje talente in dosežke, pričakuje da ga bodo drugi dojemali kot nekaj višjega)
2.preplavljen je s fantazijami neomejene moči, uspeha, lepote in idealne ljuljubezni
3.misli da je nekaj posebnega, in da lahko/mora se druži/t samo z osebami ki so tudi nekaj posebnega/višja "kasta"
4.zahteva prekomerno občudovanje
5.ima občutek da mu vse pripada
6.druge izkorišča za svoje osebne namene
7.ima pomanjkanje empatije: nesposoben je prepoznat in se vživet v čustva in potrebe drugih
8.pogosto zavida drugim oz. misli da mu drugi zavidajo
9.obnaša se arogantno in domišljavo

Kje ste dobili moy profile? :mrgreen:

Narciseeek

#47 JustMe

JustMe

nov na sceni

• Člani
  • 267 prispevkov

Objavljeno 05 maj 2005 - 00:02

Narcissistic: Moderate :roll:
;)

#48 qty

qty

veteran

• Člani
  • 1 989 prispevkov

Objavljeno 05 maj 2005 - 02:46

histrionic baje pomeni lastnost, da mora ta osebek biti v srediscu pozornosti, tako da na nek nacin to je samopotrditev - samovsecnost - narcizem...

sprasujem se, kako da jaz nimam dokazano razvitega tega obcutka :?:
mogoce bom se enkrat resil test :? zgolj da zadovoljim svoj narcististicni ego :mrgreen:

#49 Immortal

Immortal

veteran

• Člani
  • 1 858 prispevkov

Objavljeno 05 maj 2005 - 15:55

Vse Low, sam ta zadnja obsesivno-kompulzivna je moderate. Kaj moderate sploh pomen? Mislm na stevilski lestvici od 1 do 5 al od 1 do 10? :?:
A hug is the shortest distance between Friends.

#50 dečva

dečva

redni gost

• Člani
  • 319 prispevkov

Objavljeno 05 maj 2005 - 16:03

moderate pomeni nekaj sprednjega...recimo okrog 5 na lestvici od 1 do 10.

jaz imam vse low, razen histrionic...i'm an attention seeker :shock:

Nič zanimivega. Move on. 

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov