Skoči na vsebino

Spletno mesto uporablja piškotke. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Več o piškotkih   V redu

Slika

Narcizem

95 odgovorov v tej temi

#1 qty

qty

veteran

• Člani
  • 1 989 prispevkov

Objavljeno 12 april 2005 - 18:00

... Ljubezen do samega sebe v svojem poimenovanju izvira iz antične mitologije, zgodbe o Narcisu, ki se je, ko se je ugledal na vodni gladini, zaljubil vase. Bogovi so ga zato spremenili v narciso, ki raste v bližini voda. ...

kaksno je vase mnenje o narcisticnih osebah? kaksne osebe sploh razvijejo to "lastnost"?
bi zase rekli, da ste vsaj malo narcisticni?
menite, da ima narcizem vec "stopenj", ali obstaja le v eni obliki?

vprasanj je bolj malo. ker je tema precej siroka in ima veliko razlicnih zornih kotov, sem si jo zamislil zakljuceno na bolj dolgi rok, da ne bi bili posti prevec nasiceni in s tem za nekatere odbijajoci. ostala vprasanja se pridejo, ce do njih ne bomo prisli spontano...
i don't see why everybody feel as though that they gotta tell me how to live my life. let me live baby, let me live!

#2 spelca77

spelca77

izkušen

• Člani
  • 885 prispevkov

Objavljeno 12 april 2005 - 18:11

Ce je clovek narcisoiden in ima pac samega sebe rad preko vseh ostalih, niti ni tak problem - ponavadi tak clovek svoje prioritete zelo nazorno pokaze in potem tudi ves, kaj lahko od njega pricakujes in v kaki obliki.
Bolj je problem, ce je zraven se egoist.

Tezje shajam s prikritimi egoisti.
"Wheresoever you go, go with all your heart." (Confucius, 551 BC-479)

#3 freeeky

freeeky

zasvojen'c

• Člani
  • 504 prispevkov

Objavljeno 12 april 2005 - 19:50

nisem narcis, ampak trenutno se mi levo zapestje zelo dopade.... :D (ne, resno! se posebi s tole oranzno svetlobo)
"Giving a damn about you." is an oxymoron.

#4 Chiara`

Chiara`

Častna članica

• Člani
  • 2 312 prispevkov

Objavljeno 12 april 2005 - 20:18

Prebrala sm članek, pa se mi zdi, da res živimo v kulturi narcisov. Tut v članku piše, da dandanes res postavljamo sebe na prvo mesto in smo poleg narcisov tudi egoisti.

O narcističnih osebah res nimam dobrega mnenja, govorim naprimer o takih, ki so prepričani, da s svojimi zmožnostmi dosežejo res vse in noben ugovor ne pomaga. Za primer; en "jebač", k misl, da bo res vsako punco dobil, pa naprimer misl, da je tok lep, da ga še njena lezbičnost ne ovira... :roll: Takih narcisov res ne prenesem. Pač en banalen primer, ne posploševanje..

Seveda sm mal narcisoidna, vsak more bit mal ponosn nase, dobr vpliva na samozavest. Pa kdor reče, da ni čist nič, zih naklada, doma se pa v ogledalo gleda tri ure skupej.

ja, mislm, da narcizem lahko poteka v večih stopnjah, nekdo je mal nekdo malo bolj, nekdo pa čist.

#5 FirstTimer

FirstTimer

nov na sceni

• Člani
  • 226 prispevkov

Objavljeno 12 april 2005 - 20:33

Narcis je idealen potrošnik, in kot tak zelo zaželen član družbe. zato pa nas družba producira.

#6 Alcastar

Alcastar

nov na sceni

• Člani
  • 222 prispevkov

Objavljeno 12 april 2005 - 21:01

Narcis je idealen potrošnik, in kot tak zelo zaželen član družbe. zato pa nas družba producira.

:clap: Zelo dobro napisano.
Nosce te ipsum.

#7 Bebironchek

Bebironchek

zasvojen'c

• Člani
  • 438 prispevkov

Objavljeno 12 april 2005 - 21:12

Uuuuu, narcisi so rajcig ... še sam ne vem zakaj :?: ampak men so ... skorajda nothing like it :D

Jaz pa sem bolj tak ... ne lih narcis, če že kaj mam samozavest nihajočo med ekstremi,- kdaj popolnoma na dnu, spet drugič po ulici mal' nos viham. Saj smo samo ljudje ;)

#8 FirstTimer

FirstTimer

nov na sceni

• Člani
  • 226 prispevkov

Objavljeno 12 april 2005 - 21:13

ne mešat samovšečnosti in samozavesti.

prvo je narcizem, drugo pa nuja.

#9 Puck0

Puck0

veteran

• Člani
  • 1 790 prispevkov

Objavljeno 13 april 2005 - 16:21

glede narcisoidnosti sem mnenja, da si človek preprosto naredi samovšečno podobo, ker ne dobi dovolj pohval (da je lep, da je good) iz okolice, ali pa dobi teh pohval kar preveč! :)
sem meu opravka z rahlo narcisoidnim tipčkom, ampak niti ni kazal očitnih znakov- še več: iz tega se je dostikrat norčeval (ahh, kje si ***** :shut: moj??)
narcisoidnost je ql, ker so to ljudje s fuul samozavesti, taki so pa men všeč ;)
Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway.

#10 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 8 177 prispevkov

Objavljeno 13 april 2005 - 16:34

Meni narcisoidnost ni cool. Narcisoidnost tudi ni isto kot samozavest. In tipa imeti, ki sam sebe hvali, da je oh in oh - idi v bordel, miki :roll:

Lep pozdrav, Glorchy :pepper:
Medicina je socialna znanost in politika ni nič drugega, kot medicina velikih razsežnosti. [R. Virchow]
De duobus malis semper minus eligendum est.

#11 FirstTimer

FirstTimer

nov na sceni

• Člani
  • 226 prispevkov

Objavljeno 13 april 2005 - 16:44

Samohvala: ja, v Sloveniji, nam hlapcem, so dobr spral mozgane, da je samohvala nekaj slabega. Lastna hvala se pod mizo valja. Sam če sam sebe ne ceniš, te NIHČE drug ne bo. Je pa pretiravanje skrajno neokusno.

#12 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 8 177 prispevkov

Objavljeno 13 april 2005 - 16:52

Pretiravanje sem mislil. Torej če se nekdo hvali, da je oh in oh. Saj to je narcis - da je sam vase pretirano zaljubljen. Nisem pa mislil, da se ne smeš ceniti in tudi sam sebe pohvaliti.

Lep pozdrav, Glorchy :pepper:
Medicina je socialna znanost in politika ni nič drugega, kot medicina velikih razsežnosti. [R. Virchow]
De duobus malis semper minus eligendum est.

#13 FirstTimer

FirstTimer

nov na sceni

• Člani
  • 226 prispevkov

Objavljeno 13 april 2005 - 21:08

Na hitro mit o narcisu:

V mitu o Narcisu, katerega osnovni zločin je neobčutljivost na dvorjenje in ljubezenske izlive številnih oboževalcev, še posebej najvztrajnejšega med njimi, Ajmenija, kateremu je Narcis poslal meč, da se ubije (kao, da ne more živeti brez njegove ljubezni). Ko se on ubije na pragu Narcisove hiše, je to izzvalo Artemidino jezo (ali pa jezo boginje Nemezis, odvisno od različice mita), ki mu je za kazen poslala samozaljubljenost. Narcis umre, ko zagleda svojo podobo v vodi in hoče z njo postati eno.

#14 Bebironchek

Bebironchek

zasvojen'c

• Člani
  • 438 prispevkov

Objavljeno 13 april 2005 - 21:15

V mitu o Narcisu, katerega osnovni zločin je neobčutljivost na dvorjenje in ljubezenske izlive številnih oboževalcev...

Čist eno btw vprašanje - a kaj potemtakem se tovrstno obnašanje obsoja? *mu očitno manjka morale ali kaj* :D

#15 FirstTimer

FirstTimer

nov na sceni

• Člani
  • 226 prispevkov

Objavljeno 13 april 2005 - 21:21

Etično sporočilo mita ni nevračanje ljubezni, ampak ravnodušnost, ker ni pokazal sočutja tistim, ki ga ljubijo, pa zaradi tega trpijo.

#16 qty

qty

veteran

• Člani
  • 1 989 prispevkov

Objavljeno 13 april 2005 - 22:00

in to je narcisizem, ftt? :roll: da se ti je*e za ljubezen drugih? po tvoji hipotezi bo torej vsak narcis, ki bo odklanjal ljubezen nekoga, ki mu pac ne bo vsec? :?:

pomojem pa ni nujno, da samega sebe hvalis, in si narcis, in obratno, da si narcis, ce samega sebe hvalis. lahko zivis od hvale drugih (in si narcis), pa sam sebe sploh ne omenis, ker te ostali ze zadostikrat... lahko pa sam sebe hvalis, vendar v neki normalni meji, pa nisi narcis. pac si bil porinjen v situacijo, kjer te drugi ne poznajo, in si mnenje o tebi sele ustvarjajo (primer bi lahko bil intervju za novo zaposlitev).
spelca77, egoizem ni enako narcizem, je pa res, da je kombinacija obojega, in to v prekomerni obliki, skrajno nadlezna.

menim, da je vsaj dolocena oblika narcizma prisotna v vsakem cloveku. prav tako mislim, da je vsak clovek v doloceni meri egoist. meje pa so vsakemu posamezniku razlicne - saj recimo meni samozavest bo nekomu drugemu ze slicila na narcizem. moje mnenje je, da je to odvisno od lastne samopodobe in stopnje samozavesti, kateri sta tudi kriterija za ustvarjanje mnenja. po tem takem mi sami sebi predstavljamo ideal (seveda so izjeme), in smo vsi na nek nacin narcisi.

menim tudi, da obstaja vec stopenj narcizma, ena od njih bi zagotova lahko bila (normalna mera) samozavesti, narcizem pa meni predstavlja prekomerna samozavest... v tistem clanku sicer o tem ne govorijo, to je pac moje dozivljanje zadeve.

tam cel zadnji odstavek govori o temu, da narcisi dejansko so produkt kapitalisticne druzbe, in da v le-te so tudi druzbeno zazeljeni, saj omogocajo/zagotavljajo konkurenco. in s tem nekako zadevo legitimirajo.
vendar najbrz tistega pravega narcisma sploh se nismo videli in ga tudi ne bomo, ker bi takega posameznika druzba (v smislu prijateljev, znancev) kaj hitro izlocila...
i don't see why everybody feel as though that they gotta tell me how to live my life. let me live baby, let me live!

#17 spelca77

spelca77

izkušen

• Člani
  • 885 prispevkov

Objavljeno 13 april 2005 - 22:03

spelca77, egoizem ni enako narcizem, je pa res, da je kombinacija obojega, in to v prekomerni obliki, skrajno nadlezna.

nisem trdila, da je... meni so prikriti egoisti pac tezji za razumet in zivet z njimi kot narcisi :?:
"Wheresoever you go, go with all your heart." (Confucius, 551 BC-479)

#18 FirstTimer

FirstTimer

nov na sceni

• Člani
  • 226 prispevkov

Objavljeno 13 april 2005 - 22:46

qty: jest sm povedu nauk mita o narcisu. (and dont you :roll: me :P)

Narcist pa je sam vase zaljubljen človek, samovšen lepotec ali gizdalin.

Pa se neki qty: VSAK ČLOVEK JE EGOIST! Tudi vsi, ki kaj podarijo, dajejo, nardijo za druge, to delajo zase. Da se sami bolje počutijo. Dobrodelnost je egoistično dejanje (daješ zato, ket se potem ti bolje počutiš).

#19 provokatorka

provokatorka

Častna članica

• Člani
  • 1 697 prispevkov

Objavljeno 13 april 2005 - 22:47

Hello,

FTT, je bila mati Tereza tudi egoistka? :?:

LP. 8)
Ljubezen je večna, dokler traja.

#20 FirstTimer

FirstTimer

nov na sceni

• Člani
  • 226 prispevkov

Objavljeno 13 april 2005 - 22:58

Ona je imela od tega zadovoljstvo. In srečo. Kaj je cilj vseh nas? Ja ravno to! Ona je pač to dosegla na tak način. Zase. ČE ji to ne bi prinašalo zadovoljstva, tega zagotovo ne bi počela.

#21 provokatorka

provokatorka

Častna članica

• Člani
  • 1 697 prispevkov

Objavljeno 13 april 2005 - 23:01

Hello,

FTT, potem po tvojem mnenju resnični altruizem ne obstaja? :?:

LP!
Ljubezen je večna, dokler traja.

#22 FirstTimer

FirstTimer

nov na sceni

• Člani
  • 226 prispevkov

Objavljeno 13 april 2005 - 23:02

ne.

#23 zoki_poki

zoki_poki

gay friendly

• Člani
  • 3 prispevkov

Objavljeno 13 april 2005 - 23:46

v mitih je mal drugače zapisano: nimfa Eco se je zaljubila v Narcisa ker pa jo je doletelo prekletstvo (od Ere)da samo ponavlja besede od drugih mu ni mogla izpovedat ljubezni.. ..nakar jo Narcis zavrne in njej se stre srce
btw: ob rojstvu mu vedeževalka tiresia napove da bo živel dokler se ne vidi. .. to se seveda zgodi ko zagleda svojo podobo v ribniku-ljubezen na prvi pogled in umre od lakote, al pade v vodo in se utopi..

#24 FirstTimer

FirstTimer

nov na sceni

• Člani
  • 226 prispevkov

Objavljeno 13 april 2005 - 23:50

mitov o narcisu je več ;)

#25 zoki_poki

zoki_poki

gay friendly

• Člani
  • 3 prispevkov

Objavljeno 14 april 2005 - 00:05

pa še klinična slika (po DSM IV)
oseba mora izpolnjevati 5 ali več elementov da je lahko označena kot narcisoidna
1.ima močan občutek pomembnosti (primer: pretirava svoje talente in dosežke, pričakuje da ga bodo drugi dojemali kot nekaj višjega)
2.preplavljen je s fantazijami neomejene moči, uspeha, lepote in idealne ljuljubezni
3.misli da je nekaj posebnega, in da lahko/mora se druži/t samo z osebami ki so tudi nekaj posebnega/višja "kasta"
4.zahteva prekomerno občudovanje
5.ima občutek da mu vse pripada
6.druge izkorišča za svoje osebne namene
7.ima pomanjkanje empatije: nesposoben je prepoznat in se vživet v čustva in potrebe drugih
8.pogosto zavida drugim oz. misli da mu drugi zavidajo
9.obnaša se arogantno in domišljavo

tolko da se ve o čem se govori... ...osebno poznam eno osebo ki bi ustrezala mnogim točkam.. ...in verjemite da s takim človekom je zelo težko živet..
pa mejte se fajn

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov