Skoči na vsebino

Spletno mesto uporablja piškotke. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Več o piškotkih   V redu

Slika

Skrb za okolje

237 odgovorov v tej temi

#1 mrsFBIagent

mrsFBIagent

piščan'c

• Člani
  • 106 prispevkov

Objavljeno 21 januar 2005 - 21:51

Zanima me, če ste okoljevarstveno usmerjeni.
Ali ločujete odpadke? Imate sploh to možnost (imate smetnjake za ločeno zbiranje odpadkov)?
Se vam zdi ločevanje odpadkov sploh smiselno?
Uporabljate javni prevoz, kolesa , noge... ali ste priklenjeni na svoj avto?
Ali greste v naravo in puščate za seboj svinjak?

Jaz sem še kar ekološko osvečena. Predvsem sem obsedena z zbiranjem papirja :)
Rada bi se pripravila tudi do ločevanja olja, vendar mi to nekako ne uspeva-olje gre pač vstran. stara navada- železna srajca :|
Z avtom moram priznati, da se kar precej vozim, to pa zato,ker druga sredstva pri meni odpovejo ;)
V naravi je pa tako, da sem ponavadi jaz tista, ki pospravljam za drugimi. Res ne razumem, zakaj so smeti en meter vstran od koša :?: :x

Jaz to počnem predvsem zato, ker rada uživam v lepem in čistem okolju.
Zakaj pa vi?
To,kar te ne ubije, te naredi močnejšega ;) 8)
Disney "if you can dream it, you can do it".

#2 spelca77

spelca77

izkušen

• Člani
  • 885 prispevkov

Objavljeno 21 januar 2005 - 22:00

Zanima me, če ste okoljevarstveno usmerjeni.
Ali ločujete odpadke?

:lool: :shock:
Ja, recikliram na veliko. Ko sem s cimri delila hiso, smo celo imeli svoj kompost. Zdaj pa locujem papir, plocevino/aluminij, plastiko in alu folijo.

To se mi zdi edino smiselno, saj ljudje s svojim zivljenjem pokurimo ogromno surovin - se posebno v obliki industrijske in potrosniske embalaze :roll:
"Wheresoever you go, go with all your heart." (Confucius, 551 BC-479)

#3 mharc

mharc

vzornik

• Člani
  • 1 316 prispevkov

Objavljeno 21 januar 2005 - 22:24

Ja, sem okoljevarstveno usmerjen. Odpadkov doma sicer ne ločujemo, ker zaenkrat še nimamo te možnosti. Papir zbiramo in ga nastavimo osnovnošolcem, ko imajo akcije zbiranja papirja. So toliko prijazni in organizirani, da teden pred akcijo na vhode blokov nalepijo obvestila o zbiranju, ki je dokaj pogosto - približno vsak mesec.

Javni prevoz uporabljam vedno, kadar se da. Avto vozim le ob koncu tedna, če ga že. Velikokrat hodim tudi peš, na novo pa razmišljam tudi o modernizaciji... rolerji ali novo kolo. :?:

Če pa grem v naravo pa ni šans, da za seboj pustim kar koli. Mi ni težko za seboj pospravit in ne vem, zakaj bi svinjal.

Moja največja greha sta: a) včasih se po mestu vozim z avtom kar tako, brez razloga, ker zelo uživam v sami vožnji :oops: b) v bloku vedno uporabljam dvigalo, ker sem prelen, da bi peš hodil v sedmo nadstropje :oops:

Drugače pa vedno vgašam luči, naprave, ki jih ne potrebujem v določenem trenutku in varčujem z elektriko etc. Zakaj se trudim biti okoljevarstveno usmerjen? Zato, ker če je drugim vseeno, pa vsaj meni ni, ker grem rad v čisto naravo in ker verjamem, da bo okolje čistejše, če se bo vsak vsaj še malo bolj potrudil. :mrgreen:
Iz take smo snovi kot sanje. W. S.

#4 Smurf

Smurf

zasvojen'c

• Člani
  • 581 prispevkov

Objavljeno 22 januar 2005 - 00:43

Mislm, da sem kar dost okoljevarstveno usmerjen :mrgreen: Nikol ne mečem stran smeti, sploh pa ne kje v naravi! Vedno prnesem vse smeti do koša. Zdej morm samo še mojga dragega prevzgojit kar se raznih papirčkov tiče.

Sploh me pa razjezijo razne vreče smeti kje v gozdovih :x :x Tistmu, ki vrže vrečo smeti nekam v naravo bi za kazen pred prag stresu cel kamjon smeti...bi ga ziher zbrihtal, ko bi pospravlju :mrgreen:

Star papir zbiramo in pol ga odnesejo osnovnošolci, ko zbirajo papir. Ostale odpadke bi pa lahko bolj vestno ločeval :?

Pa kar se tiče avta nisem ravno okoljevarstveno usmerjen, ker se mal preveč vozm z njim :oops: Mam že dolg časa cilj se vsaj enkrat na faks prpeljat s kolesom, ampak očitno mi bo lažje diplomirat kot pa 10km s kolesom nardit :?

#5 Bebironchek

Bebironchek

zasvojen'c

• Člani
  • 438 prispevkov

Objavljeno 22 januar 2005 - 01:06

Emmmm smeti lih ne locim, avta itak se nimam, je pa res, da zunaj ne odvrzem smeti kjerkoli ampak raje prehodim par metrov do kosa pa tam odvrzem, ker itak ni problem.
Pa vcasih celo za kolegi/cami malo spocistim, pa me potem zbadajo :D

#6 bogglefreak20

bogglefreak20

Častni član

• Člani
  • 574 prispevkov

Objavljeno 22 januar 2005 - 12:24

V Ljubljani ločujem odpadke in jih odlagam v ločene zabojnike.

Doma pa zaenkrat ni te možnosti, čeprav vse tudi ne gre v smeti - ker imamo tako mini farmico doma in pa vrt, gredo praktično vsi gospodinjski odpadki bodisi kuram (kakšni olupki, ostanki od solate itd.) bodisi na kompost. Papir je pa za podkurit. Sicer imamo doma centralno na olje, imamo pa tudi "kiperbuš" s katerim večjidel kurimo. Odpadnega lesa je precej na parceli, tudi kak sosed komaj čaka, da mu kdo pospravi po hosti in to gre vse v peč. Za naravo je to precej bolj sprejemljivo. Peč na olje je bolj za rezervo in za komotnost (da glih ne zmrzneš, če nimaš par polen pri roki).

Štrom šparamo vsi.
"I'm a vegetarian, well I'm not hardcore, because I eat meat, but only because I like the taste. And I hate vegetables on a personal level, so I'm not too good." Dylan Moran

#7 bio

bio

vzornik

• Člani
  • 1 545 prispevkov

Objavljeno 24 januar 2005 - 18:31

jz sm za greenpeace :slayer:

mi prav dusa ne da, da bi npr. kdaj vrgla papircek na tla :no: rajsi se za drugimi pobiram :P

#8 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 8 188 prispevkov

Objavljeno 24 januar 2005 - 18:35

Sem kar skrben. Kdaj mi uide papriček od čigumijev, ko ga vržem čez avto :mrgreen: Drugače pa papričke mečem v koš in pravtako vse ostalo. Bi blo pa fajn dait kazni za nekoga, ki vrže papir stran, še posebej cigarete :change:

Lep pozdrav, Glorchy :pepper:
Medicina je socialna znanost in politika ni nič drugega, kot medicina velikih razsežnosti. [R. Virchow]
De duobus malis semper minus eligendum est.

#9 provokatorka

provokatorka

Častna članica

• Člani
  • 1 701 prispevkov

Objavljeno 24 januar 2005 - 20:37

Hello,

nisem docela okoljevarstveno usmerjena (recikliram včasih, ko se mi da in ne vedno), ampak tudi ne svinjam okolice. Odpadke mečem v smeti in ne po tleh, v naravi pa sploh ničesar ne pustim za sabo, razen odtisov svojih čevljev. :D Ampak takšni friki kot so baje v Singapurju, ko te policija opazuje in strogo kaznuje (zelo visok denarni znesek v dolarjih, ampak sem pozabila kakšen), že če vržeš papirček na tla ali bog ne daj zvečilni gumi na cesto!!! :grrr: :grrr: V tako državo se kar bojim iti - kaj pa, če mi po pomoti kaj pade na tla? Mi bodo potem naložili 50 udarcev z gorjačo? :o I don't think so. :|

Fanatizma ne podpiram pri nobeni zadevi.

LP vsem. 8)
Ljubezen je večna, dokler traja.

#10 mrsFBIagent

mrsFBIagent

piščan'c

• Člani
  • 106 prispevkov

Objavljeno 26 januar 2005 - 21:21

jaz bom malo razširila to temo.
že zadnič je bilo tako, da se je moje razmišljanje na to temo začelo čisto nekje drugje in sem vas pravzaprav hotela vprašati dve stvari, pa sem pozabila preden sem prišla do računalnika. (ja, včasih imam v glavi tako črno luknjo, da bi najboljše fizike povsem zmedla :| :lool: )
no, zdaj sem se spomnila , tako da vas sprašujem še nekaj o varstvu okolja. kaj menite kako je nasploh urejeno za varstvo okolja? se vam zdi recimo ukrep, kot je kiotski sporazum dovolj?
kaj menite o tem, da eden od največjih onesnaževalcev (zda) ne čuti potrebe po tem, da ga podpiše in se obnaša precej arogantno?
se vam zdi smiselno, da nekateri podpišejo, nekateri pa ne? ali menite,. da vsaka kapljica prispeva k morju?
se vam zdi, da bi morali veljati strožji (represivni) ukrepi za tiste, ki nočejo podpisati sporazuma, katerega posledica lahko vplivajo na življenje nas vseh? imamo pravico siliti ljudi v to, da jim je mar tudi za druge?

no, toliko :)
še vedno pa velja, da poveste kakšen je vaš prispevek k ohranjanju naše zemlje lepe :)
To,kar te ne ubije, te naredi močnejšega ;) 8)
Disney "if you can dream it, you can do it".

#11 mharc

mharc

vzornik

• Člani
  • 1 316 prispevkov

Objavljeno 26 januar 2005 - 23:45

Menim, da se glede varstva okolja še vedno premalo naredi. Hvalabogu se o tem vsaj govori. Vsi pa tako samo vrtijo jezik. Sploh ti Američani, kritizirajo Brazilijo, koliko gozdov poseka, hkrati pa kupujejo mahagonijevo in ne vem še kakšno pohištvo in podpirajo prav to; kar je res smešno. Kiotski sporazum se mi zd dober že zato, ker so ga sprejele vsaj nekatere države in že to je dovolj, da vsaj te države nimajo ignorance do okolja. Kazni za tiste, ki ga nočejo podpisat, so prenizke oziroma sploh nisem vedel, da naj bi bile. Pa očitno nekaterim, kot so ZDA, še to ne bi pomagalo. Bo pač prišel čas, ko bodo ljudje spoznali, koliko okolje pomeni, ampak verjetno bo takrat že malo prepozno. Vsaj po takem princip nekateri očitno delujejo, torej zganejo se, ko je stvar že zakasnela.

Sem pa absolutnega mnenja, da je vsaka kapljica v morje korak naprej. Če bi vsi menili, da se ne splača nič narediti, ker nekdo drug ni storil istega, potem ne bi nikamor prišli. Kar pa se okolja tiče pa je še vsaka malenkost dobrodošla. Sicer pa ne vem, zakaj ne bi nekoga sili v nekaj, kar je dobro za vse. Isti zrak dihamo vsi, ne vem, kako si lahko nekdo sam jemlje pravico da ga onesnažuje.
Iz take smo snovi kot sanje. W. S.

#12 spelca77

spelca77

izkušen

• Člani
  • 885 prispevkov

Objavljeno 27 januar 2005 - 02:33

se vam zdi recimo ukrep, kot je kiotski sporazum dovolj?
kaj menite o tem, da eden od največjih onesnaževalcev (zda) ne čuti potrebe po tem, da ga podpiše in se obnaša precej arogantno?

Sem ravno brala novice na BBC News, kjer porocajo o novi raziskavi, ki jo je objavila strokovna revija Nature o studiji, ki predvideva, da se bo v povprecju temperatura na Zemlji v naslednjih 50 letih povisala za 11 stopinj celzija - in da "varni nivoji CO2ja" ne obstajajo.
http://news.bbc.co.u...ure/4210629.stm

Kjotski sporazum je bil dober zacetek, ce ga nebi najvecja onesnazevalka na svetu zavrgla (good job, bushie). Tu se mi tudi zdi ureditev preprodajanja z "alokacijami dovoljenih emisij CO2ja" idiotska. Cloveska vrsta se bo sama spravila v postindustrijsko krizo zivljenjskega prostora...
"Wheresoever you go, go with all your heart." (Confucius, 551 BC-479)

#13 bolhca

bolhca

piščan'c

• Člani
  • 91 prispevkov

Objavljeno 27 januar 2005 - 20:34

Recikliranje in ekonomična poraba energije je največ, kar lahko posameznik naredi za okolje. Obojega se skušam kar največ posluževati, čeprav mi včasih ne ratuje najbolje. Se pa sprašujem, če ima to sploh kakšen smisel, če se veliki onesnaževalci (tovarne, pa neglede na to, na kateri strani Atlantika stojijo) nikamor ne zganejo?

Lep primer je ozonska luknja. Mislim, da ni nihče premlad, da se ne bi spomnil, kakšen vik in krik so pred leti zagnali okoli CFC-ja v raznih razpršilcih in v hladinjh napravah. O.K., so rekli, in začeli uporabljati drug potisni plin. Potem nam je pa na nekem predavanju iz klimatologije predavateljica lepo razložila, da so največji krivec za nastanek ozonske luknje Ameriška vohunska reaktivna letala, ki so celo hladno vojno preletavala severni pol in vohunila za Rusi. Že res, da je ob polih plast ozona tanjša zaradi Zemljine rotacije, ampak se lepo vidi, kje je nastala luknja. In spreji pa hladilniki so k temu pripomogli manj kot procent. To je samo en primer, pa bi se jih našlo še mnogo.

Tudi Kjotski sporazum je le mrtva črka na papirju, če se ga ne držijo. Razumem, da se z njim ne splača posiljevat držav v razvoju, dokler si ne opomorejo dovolj, da bodo sposobne financirat precej dragih filtrov za izpuh CO2, da pa neke ZDA rečejo, da ni denarja, je pa kriminal.

Vseeno bom jaz še vedno prispevala svoje kapljice, več tako ali tako ne morem narediti. Ali pač?
A jaz odgovarjam:
V svetu idej ni zmage in ne poraza, živeti je le ekstaza. Bratje borilci z mano naprej! (S. Kosovel)

#14 bio

bio

vzornik

• Člani
  • 1 545 prispevkov

Objavljeno 28 januar 2005 - 17:09

kaj menite kako je nasploh urejeno za varstvo okolja?

vse ljubeznivo vabim v ogled piranskih ulic! :P

#15 Smurf

Smurf

zasvojen'c

• Člani
  • 581 prispevkov

Objavljeno 30 januar 2005 - 02:27

Za varstvo okolja je čist premal narjeno po mojem mnenju. Čeprov se v zadnjem času vsaj trudi nardit nekaj v tej smeri:)

Se mi zdi da smo pršli že tko daleč, da ker je pač nekje treba ustvart en biznis, se nardi tovarna, se proizvaja eno bedarijo, ki je nobeden ne rabi, se nardi reklame in to prodaja. Ljudje to kupjo, vržejo v koš in krog je zaključen. Kaj je posledica? Najprej se rabi velik energije da se to nardi, se s tem onesnažuje okolje, potem ko ljudje to kupjo in čez 1 teden vržejo stran pa se spet onesnažuje okolje. Mislm da je takih primerov ogromno in bi se dal to zdajšnje onesnaževanje ziher skrčit za kakšnih 30% brez bistvenih posledic na naše življenje.

Ampak očitno dokler se res ne bo temperatura dvignila za 11 stopinj, se ne bo kaj bistvenga naredilo v tej smeri :(

#16 moo

moo

piščan'c

• Člani
  • 56 prispevkov

Objavljeno 08 februar 2005 - 03:00

ja sm osveščen. nekak se to najbol vid v mojih žepih bunde kjer je polhn odpadnih papirčkov. očitn se je to mal razpasl naokol tko da včasih kr kkšna tuja roka pusti papirčk v moji bundi :?:
just my imagination.

#17 Nathos

Nathos

piščan'c

• Člani
  • 61 prispevkov

Objavljeno 08 februar 2005 - 21:21

Js totalka popi***m, če vidm, da kdo nos vreče al pa druge večje stvari v Naravo... al pa da smeti meče v reko...

Enkrat je ena stara č**urka vreče s smetmi kar strešala z mostu v Savo, pa sem šu k njej in jo totalka nap***l, sam kaj, k sem bil prepozen in je že vse stresla...

Drgač se pa trudim uporabljat čim bolj naravne stvari. Na splošno ne maram kemije in tud uradnih zdravil ne!

Se pa trudim bit okoljevarstvenik :)

Me veseli, da vas tukaj večina ločuje med ekologijo in okoljevarstvom!
_______
Uredil: Ganimed

#18 Tibor

Tibor

Častni član

• Člani
  • 863 prispevkov

Objavljeno 24 maj 2007 - 16:36

Ob prebiranju teme Dehidracija - pitje vode v rubriki Zdravje, spolnost in ljubezen sem zasledil, da je precej govora o čistoči pitne vode in da se na forumu nič ne piše o ekoloških temah.

Naj bo ta tema odprta v ta namen (torej diskusije o ekoloških vsebinah).

Pa bom kar začel z varovanjem sladke vode ...

Svetovne zaloge vode naj bi znašale skoraj 1,5 milijarde km3, od tega pa je le 2,5 % sladke vode, vendar je večina vezana v ledu. 8,5 milijonov km3 je podtalnice in le približno pol odstotka vse sladke vode (200.000 km3) pripada rekam in jezerom, torej tisti vodi, ki nam je neposredno najbolj lahko dostopna. (Vovk-Korže, 2003)

Povprečno je v Sloveniji 1567 mm padavin na m2 površine, kar da na površino države ogromno količino vode. Od tega priliva se z izhlapevanjem in transpiracijo vrača v ozračje 417 m3/s, v tla pa pronica in po rekah odteče 588 m3/s vode. (Lah, 1998)
V te naravne razmere pa se vmešavamo prebivalci in naše gospodarstvo. Kar precej vode porabimo. Po strokovni oceni znaša v Sloveniji celotna letna poraba, preračunana na prebivalca (osebna, komunalna, kmetijska in druga gospodarska), okoli 600.000 litrov. Dnevno znaša celotna omenjena poraba na prebivalca 1.644 litrov, osebna poraba na prebivalca pa je okoli 130 litrov. (Za pripravo toplih obrokov in osnovno osebno higieno potrebuje človek dnevno 20 do 50 litrov čiste vode.)

In kakšen je naš odnos do vode?!
Pogosto pozabljamo, da smo vsi odgovorni za kakovost vode. Nekaj primerov:
Čakali ste cel teden, preden ste popravili pipo, ki je puščala v vašem domu! Ste morda domnevali, da ste potrošili malo vode? Naj vam zaupam, da ste je porabili približno 910 litrov.
Ste rabljeno motorno olje vlili v odtočni kanal? Napaka! Olje žal hitro priteče do rek, vodnjakov, zbiralnikov pitne vode, ... Že samo ena kapljica onesnaži 4046,86 km2 vodne površine.

Toliko za začetek. ;)
Za pesimizem je prepozno.

#19 goinup

goinup

izkušen

• Člani
  • 991 prispevkov

Objavljeno 28 maj 2007 - 16:07

Vedno bolj se zavedamo starega inkovskega pregovora: ljudje smo dobili planet v uporabo zato, da ga ohranimo za prihajajoče rodove.
Zanimiva tema, zelo nazorni podatki. Jaz se bom dotaknil te teme bolj s vzgojnega (šolskega) vidika. Kaj vse smo in še vedno učimo otroke v šoli, pa kljub temu nis(m)o dovolj osveščeni o varovanju okolja. Premalo se zavedamo minljivosti obnovljivih virov.

Nekaj za razmislek:
- če bi se ledeniki na obeh tečajih in v gorah popolnoma stalili, bi se morska gladina zvišala za vsaj okoli 60 m, ocenjujejo znanstveniki. Kaj bi se zgodilo z mešanjem slane in sladke vode, ter mrzlih in toplih tokov raje ne razmišljamo.
- zaradi vse večjih količin neprečiščene odpadne vode je onesnaževanje danes že marsikje krepko preseglo samočistilne sposobnosti narave. Ko je podtalnica onesnažena, lahko taka ostane več 100 let.
- 1 kapljica olja onesnaži vsaj 25 l vode, ki postane neprimerna za uživanje.
- 1/3 pitne vode, porabljene v gospodinjstvu, odplaknemo skozi straniščno školjko (zraven pa pošiljamo razne wc razkuževalce, odstranjevalce vodnega kamna...).
- večino snovi za izdelavo umetnih mas pridobijo iz nafte. Poznamo več vrst umetnih mas, ki imajo različne lastnosti. V gospodinjstvu največkrat naletio na polieten, označen z napisom PE. Kar 70% embalaže iz umetnih mas je izdelanih iz polietena (odpadki, ki so nerazgradljivi).

Še ena misel za konec: "Eno izmed protislovji v človeški naravi je, da stvari cenimo le, ko so redke. Bo tako tudi z vodo?" (E. Dowdesele)
Do files get embarrassed when they get unzipped?

#20 janezek

janezek

nov na sceni

• Člani
  • 210 prispevkov

Objavljeno 28 maj 2007 - 23:20

Za skodelico kave je potrebnih 140 litrov vode...
I'm not gay! I'm hetrosexualy challenged.

#21 Tibor

Tibor

Častni član

• Člani
  • 863 prispevkov

Objavljeno 30 maj 2007 - 11:29

- če bi se ledeniki na obeh tečajih in v gorah popolnoma stalili, bi se morska gladina zvišala za vsaj okoli 60 m, ocenjujejo znanstveniki. Kaj bi se zgodilo z mešanjem slane in sladke vode, ter mrzlih in toplih tokov raje ne razmišljamo.

Res je, ob dviganju temperature bi se dvignila (oziroma se že dviguje) gladina morij. Vendar pa dvig gladine morja povzroča predvsem taljenje ledu na Antarktiki, medtem ko arktični led in plavajoče ledene gore ne vplivajo na gladino morja prav zato, ker je to plavajoči led. Skupna masa plavajočega ledu je namreč enaka masi vode, ki jo izpodriva potopljeni del ledu. (Kjer je sedaj podvodni led, bi bila potem vsa staljena voda.)
Drugo pa je mešanje sladke in slane vode, kar je posledica tudi taljenjenja arktičnega ledenega pokrova. To mešanje bi lahko po mnenju znanstvenikov :deda: ohromilo topli severnoatlantski morski tok, kar bi pomenilo naglo znižanje temperature v Evropi in morda celo začetek nove ledene dobe.
Torej se lahko zgodi, da bo zaradi segrevanja ozračja nastala ledena doba.

#22 goinup

goinup

izkušen

• Člani
  • 991 prispevkov

Objavljeno 31 maj 2007 - 15:53

V službi smo dobili zabojnike za ločeno zbiranje odpadkov. In to ne samo tistih zunaj, temveč tudi v vsak prostor tri različne posode. Prav zanimiv je bil spremni dopis, kjer so bile vse podrobnosti natančno razložene. Pri določenih izdlekih sem bil prav presenečen, kam pašejo. Tole pa so navodila, kam kaj paše. Navodila za razvrstitev embalaže v zabojnike:

E M B A L A Ž A

V zabojniku z napisom embalaža se na ekoloških otokih skupaj zbira plastična in kovinska embalaža, v primerih, ko sta na ekološkem otoku dva zabojnika, eden za kovinsko in drugi za plastično, se odvrže plastično in kovinsko embalažo ločeno.

Pred oddajo je priporočljivo embalažo stisniti, potrebno jo je očistiti vseh vrst ostankov in jo splahniti z vodo.

V zabojnik za ločeno zbiranje embalaže SODIJO:

Plastenke pijač in živil

Plastenke pijač in živil

Plastični kozarci in lončki

Plastične vrečke in folije

Embalaža za tekoča živila

Pločevinke živil in pijač

V zabojnik za ločeno zbiranje embalaže NE SODIJO:

Plastična embalaža nevarnih snovi ali njihovi ostanki (motorna in druge vrste mineralnih olj, sredstva za zaščito rastlin - pesticidi, barve laki, redčila ipd.)

Kosovni plastični predmeti (otroške igrače, polomljeni plastični stoli ipd.)

P A P I R

V zabojnik za ločeno zbiranje papirja SODIJO:

Kartonska embalaža in lepenka

Ovojni papir in papirnate nakupovalne vrečke

Časopisi, revije, zvezki, knjige.

Prospekti, katalogi

Pisemske ovojnice, pisarniški papir

V zabojnik za ločeno zbiranje papirja NE SODIJO:

Embalaža za tekoča živila (npr. mleko, smetana, sokovi, čaj, voda in druge brezalkoholne pijače, paradižnikova mezga, mehčalec za perilo ipd.)

Z živili pomazana ali prepojena (jedilno olje, druge tekočine in ostanki živil) papirnata in kartonska embalaža (pladnji, kozarci in skodelice za enkratno uporabo, embalaža globoko zmrznjenih živil ter jedi ipd.)

Ovitek od čokolade

Samokopirni, povoščeni in plastificiran papir

Celofan

Natron vreče lepil, cementa, apna, krmil ipd. sipkih izdelkov

Tapete

Higienski papir (papirnate brisače, prtički, robčki ipd.)

S T E K L O

V zabojnik za ločeno zbiranje stekla SODIJO:

Steklenice in stekleničke živil, pijač, kozmetike in zdravil

Kozarci vloženih živil

Druga steklena embalaža

V zabojnik za ločeno zbiranje stekla NE SODIJO:

Okensko, avtomobilsko in drugo ravno steklo

Ogledala, kristalno in ekransko steklo

Steklo svetil (steklo neonskih, halogenskih in žarilnih žarnic, stekleni senčniki svetil)

Pleksi steklo, karbonsko steklo in druge vrste stekla iz umetnih mas

Laboratorijsko in drugo ognjevarno steklo, keramika, kamenje ipd.

Prispevek uredil/a: goinup, 31 maj 2007 - 15:54.

#23 sonček

sonček

zasvojen

• Člani
  • 610 prispevkov

Objavljeno 01 junij 2007 - 16:59

Zanimivo, da so vam dali v prostore psode za ločevanje odpadkov. :cool:
Pa upoštevate to in res vsako flašo splahnete in vse to kar si napisal?

Js mislim, da ljudje še vedno mečejo vse odpadke v en in isti kontejner. Večini se ji ne ljubi ločevat, ker pač nimajo pet kant oz. košev za smeti v stanovanju.

In tudi malo se zamislite, koliko odlagališč je potrebnih, za vsako vrsto odpadkov in tudi to, da bi moralo imeti vsako mesto vsaj tri odlagališča, ker je vedno več odpadkov in žal to neazgradljivih. Tako, da po mojem mnenju, še vedno veliko komunalnih podjetij odlaga vse odpadke neglede na to da se ločujejo,na ista odlagališča.

#24 Tibor

Tibor

Častni član

• Člani
  • 863 prispevkov

Objavljeno 01 junij 2007 - 21:27

In tudi malo se zamislite, koliko odlagališč je potrebnih, za vsako vrsto odpadkov in tudi to, da bi moralo imeti vsako mesto vsaj tri odlagališča, ker je vedno več odpadkov in žal to neazgradljivih. Tako, da po mojem mnenju, še vedno veliko komunalnih podjetij odlaga vse odpadke neglede na to da se ločujejo, na ista odlagališča.

Ne potrebuje vsako mesto tri odlagališča, en center za ločeno zbiranje odpadkov je povsem dovolj. To niso odlagališča v smislu smetišč, kot smo jih poznali do sedaj, temveč centri, kjer se odpadki zbirajo ločeno, kasneje pa je možna reciklaža, energetska izraba, termična obdelava takšnih odpadkov ali pa deponiranje z ustrezno poprejšnjo obdelavo.
Seveda bi morala tudi komunalna podjetja vse odpadke odvažati v za to prilagojenih vozilih (ločeno), ampak če ljudje ne bomo sami odpadkov zbirali ločeno (in se vedno zgovarjali na komunalna podjetja, češ saj ne odvažajo odpadkov primerno), lahko tudi ta komunalna podjetja trdijo, da se v takšnem naselju ne more odvažati odpadkov ločeno, ker jih prebivalci ne ločujejo.
Pri nas doma ločujemo papir, steklo, pločevinke in plastenke od ostalih "gospodinjskih" odpadkov in stvar deluje. Tudi občutek je boljši, ker veš, da lahko vsaj nekaj postoriš za varovanje okolja.
"Z ločenim zbiranjem zagotovimo, da koristni odpadki končajo v predelovalni industriji in ne na odlagališču. Industriji vračamo surovine za proizvodnjo novih izdelkov. Varujemo dragocen odlagališčni prostor. Ohranjamo naravne vire. Varujemo naravo!"

#25 goinup

goinup

izkušen

• Člani
  • 991 prispevkov

Objavljeno 01 junij 2007 - 23:01

Točno to Tibor. Vse se bolje zbira in predela, kot včasih, ko smo v šoli zbirali star papir in ga dali v predelavo. Isto je z železjem. No v službi je tako, počasi se bomo navadili, ravno tega nam manjka, kam dati kaj (sicer najbolj uboge so čistilke, ki morajo te kante prazniti in jih nositi ven v različne zabojnike).
Drugače pa se spomnim, da je moja babica, doma je na kmetiji, že dalj časa sama ločevala odpadke - kar je bilo organskega je nosila na kompost, papir in podobne ostanke v klet ali k sosedovim otrokom, da so oddali na zbirnem centru za tolarje, ostalo pa je odlagala v smeti.
Samo razmisliti je treba in ne narediti vsega po liniji najmanjšega odpora.

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov