Skoči na vsebino

Spletno mesto uporablja piškotke. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Več o piškotkih   V redu

Slika

Kdo bo poskrbel za LGBT-starejše?

45 odgovorov v tej temi

#26 sadhu_sequencer

sadhu_sequencer

nov na sceni

• Člani
  • 215 prispevkov

Objavljeno 16 junij 2018 - 08:49

Bravo, očitno si edini tukaj, ki je razumel njen point.   :stima: Dejstvo je namreč, če primerjaš primerljivo: torej ne-LGBT in LGBT starostnika, da je drugi veliko bolj socialno ogrožen od prvega. Ni treba bit sociolog, da to razumeš. Saj nas je večina hodila na gimnazijo in smo se učili sociologijo.

Po tej logiki (t.j. logika zakrivanja in neizpostavljanja) diskriminacijo in razdvajanje v družbi podžigajo še: vsaka parlamentarna razprava in namera o izenačitvi pravic s heteroseksualnimi, pa parada ponosa tudi podžiga diskriminacijo, pa verjetno LGBT-prijazno znak, ki visi v šoli in vrtcu, na uradu, v zdravstvenem domu in še kje... Da ne naštevam naprej. Najboljše, da se zabarikadiramo v svoje domove, rolete dol pa v omaro in nas ne bo nihče videl, mi pa družbi ne bomo povzročali pretiranih skrbi in razdvajanja ter podžigali njihovih želja po diskriminaciji LGBT skupnosti. Ker saj nas imajo oni pravico diskriminirat.

V bistvu je ustanovitev LGBT domov za ostarele primerljiva s prestavitvijo parade ponosa v nekakšno LGBT mesto, ker pač kot praviš treba se je izogniti diskriminaciji. Spolna usmerjenost je spolna usmerjenost in spolna identiteta je spolna identiteta, ni to neka znanstvena fantastika. Ne more to imeti kakršnekoli veze z domom za ostarele. Socialni ogroženosti se ne sme prikimavati, ampak jo je treba uničit.

Prispevek uredil/a: sadhu_sequencer, 16 junij 2018 - 08:50.

#27 Alix

Alix

redni gost

• Člani
  • 369 prispevkov

Objavljeno 16 junij 2018 - 12:15

Jaz bi rekla, da vecja socialna ogrozenost LGBT ljudi ni kar "dejstvo. Ce ne drugega v primeru, da clovek nima otrok (en otrok stane ogromno), se lahko ta isti denar uporabi za sklad za dom. In pametni ljudje bodo to tudi storili. Jaz vem, da bom. Poleg tega socialno ogrozeni imajo svoje opcije, financira obcina, samo slabse opcije. Vec denarja, vec muske.

Mi ravno cakamo, da pride babica v dom in se mi precej dobro sanja, koliko denarja clovek potrebuje za to ter kako to izgleda, se vedno se mi zdi da je v tej situaciji neprimerno razmisljati ja ali ne - lgbt in da je to trapasto.

J'ai créé un monstre, et maintenant je dois vivre avec.

#28 DIH

DIH

piščan'c

• Člani
  • 171 prispevkov

Objavljeno 17 junij 2018 - 19:05

Izzivi staranja oseb, ki živijo s hivom

Nedavno je odmeval primer, ko je bil neki osebi zavrnjen dostop do storitev v domu starejših občanov samo zaradi njenega hiv-statusa. Kako zagotoviti večjo kakovost življenja starejših oseb, ki živijo s hivom?, so razmišljali udeleženci posveta v prostorih Narodnega muzeja v Ljubljani.

Izčrpno poročilo: http://www.dih.si/novice/2018/izzivi-staranja-oseb-ki-zivijo-s-hivom  

Društvo DIH - Enakopravni pod mavrico
http://www.dih.si

#29 idoru

idoru

nov na sceni

• Člani
  • 266 prispevkov

Objavljeno 17 junij 2018 - 21:40

:stima: Dejstvo je namreč, če primerjaš primerljivo: torej ne-LGBT in LGBT starostnika, da je drugi veliko bolj socialno ogrožen od prvega. Ni treba bit sociolog, da to razumeš. Saj nas je večina hodila na gimnazijo in smo se učili sociologijo.

Zakaj že? A mi kdo slučajno manj dohodka odvaja za mojo penzijo kot strejtom? Ne spomnim se, da bi v kadrovsko nesla kakšno lezbično potrdilo.

It doesn't matter what we want. Once we get it, we want something else.

#30 ocp

ocp

biskvitek

• Člani
  • 39 prispevkov

Objavljeno 18 junij 2018 - 23:06

Jaz ne razumem, zakaj bi bil sploh kdo lahko proti LGBTIQ+ domovom. Saj ni, da bi potem morali iti v take domove, še vedno bi lahko šli v "ta navadne". In tudi ni, da ne-LGBTIQ+ ne bi smeli iti v take domove. Bilo pa bi več izbire in tu vsi pridobimo, mar ne?

Nasplošno se mi zdijo splošne primerjave problematične, pa naj si jo tukaj vseeno dovolim (to naj bo v opozorilo).

Tema domov za starejše se mi zdi primerljiva z izbiro osebnega zdravnika. Moj osebni zdravnik, na primer, dela v ordinaciji, ki je zelo LGBTIQ+ prijazna. Prav zato mi lahko veliko lažje svetuje in ponuja večjo kakovost svetovanja. To vključuje spolno zdravje, kar vključuje splošno neproblematičnost testiranja, PrEP, lokalna dosegljivost antibiotikov, nemoraliziranje, duševno zdravje in veliko drugih stvari. (Kolikor vem, kaj takega v Sloveniji žal še ne obstaja, lepo prosim, da me popravite.) Meni se ne zdi, da bi me to kakor koli getoiziralo. Prvič, stranka te ordinacije sem zato, ker sem sam to hotel, in nikakor ne zato, ker bi me kdo v to silil. Drugič, ordinacija srejema tudi ne-LGBTIQ+ stranke (diskriminacija na podlagi spaolne usmerjenost ni dovoljena). Tretjič, nič me ne bi motilo, tudi če bi bilo čisto jasno, da sem gej samo že zaradi tega, ker imam takega-pa-takega zdravnika. Mislim, da bi vse to veljalo tudi za domove za starejše. 

#31 PandaSan

PandaSan

piščan'c

• Člani
  • 178 prispevkov

Objavljeno 18 junij 2018 - 23:49

Jaz ne razumem, zakaj bi bil sploh kdo lahko proti LGBTIQ+ domovom. Saj ni, da bi potem morali iti v take domove, še vedno bi lahko šli v "ta navadne". In tudi ni, da ne-LGBTIQ+ ne bi smeli iti v take domove. Bilo pa bi več izbire in tu vsi pridobimo, mar ne?

Torej...navaden dom?
A man chooses, a slave obeys.

#32 Rahmaninov

Rahmaninov

nov na sceni

• Člani
  • 215 prispevkov

Objavljeno 19 junij 2018 - 18:16

Jaz ne razumem, zakaj bi bil sploh kdo lahko proti LGBTIQ+ domovom. Saj ni, da bi potem morali iti v take domove, še vedno bi lahko šli v "ta navadne". In tudi ni, da ne-LGBTIQ+ ne bi smeli iti v take domove. Bilo pa bi več izbire in tu vsi pridobimo, mar ne?

Nasplošno se mi zdijo splošne primerjave problematične, pa naj si jo tukaj vseeno dovolim (to naj bo v opozorilo).

Tema domov za starejše se mi zdi primerljiva z izbiro osebnega zdravnika. Moj osebni zdravnik, na primer, dela v ordinaciji, ki je zelo LGBTIQ+ prijazna. Prav zato mi lahko veliko lažje svetuje in ponuja večjo kakovost svetovanja. To vključuje spolno zdravje, kar vključuje splošno neproblematičnost testiranja, PrEP, lokalna dosegljivost antibiotikov, nemoraliziranje, duševno zdravje in veliko drugih stvari. (Kolikor vem, kaj takega v Sloveniji žal še ne obstaja, lepo prosim, da me popravite.) Meni se ne zdi, da bi me to kakor koli getoiziralo. Prvič, stranka te ordinacije sem zato, ker sem sam to hotel, in nikakor ne zato, ker bi me kdo v to silil. Drugič, ordinacija srejema tudi ne-LGBTIQ+ stranke (diskriminacija na podlagi spaolne usmerjenost ni dovoljena). Tretjič, nič me ne bi motilo, tudi če bi bilo čisto jasno, da sem gej samo že zaradi tega, ker imam takega-pa-takega zdravnika. Mislim, da bi vse to veljalo tudi za domove za starejše. 

Mogoče je problematično to, da se sploh pogovarjamo o domovih. Domovi, da, ko je res to potrebno, sicer pa naj bo staranje v skupnosti. Sam upam, da bom starost preživljal doma in ne v instituciji (dokler bo pač to šlo). 

A ni tako, da ti v Sloveniji lahko PrEP  predpiše samo zdravnik, ki ima izkušnje z zdravljenjem HIV-a, razen če misliš s tem povezane kontrole. Super se mi zdi, da imaš takega družinskega zdravnika, zagotovo pa bi ime te ambulante bilo potrebno deliti, da ga morda lahko izberejo tisti, ki imajo več težav. 

Glasba je zatočišče duš, ki so ranjene, ker jih je sreča ranila. (E. M. Cioran)

#33 idoru

idoru

nov na sceni

• Člani
  • 266 prispevkov

Objavljeno 20 junij 2018 - 10:22

^ Kdo bo pa skrbel zate? 

It doesn't matter what we want. Once we get it, we want something else.

#34 Crane

Crane

zasvojen'c

• Člani
  • 549 prispevkov

Objavljeno 20 junij 2018 - 19:17

Meni se zdi, da ustanovitev LGBT doma ne bi rešila težav, s katerimi se srečuje večina ostarelih LGBT posameznikov. Ker bo LGBT starostnikov enostavno preveč in se bodo takoj ustvarile razlike, bo tak dom služil predvsem premožnejšim LGBT osebam. Jaz si tega trenutno ne morem predstavljati drugače kot eno tako res specifično, težko dostopno institucijo. V bistvu bomo res vsi na istem, razen tiste peščice, ki pa ima itak na voljo več različnih priložnosti. Zato je predvsem potrebno poskrbeti za celosten dvig nivoja, da se zaščiti socialno šibkejše iz večinske populacije, LGBT ali ne.

Gonja na forumih!

#ActivistBitches

#35 Rahmaninov

Rahmaninov

nov na sceni

• Člani
  • 215 prispevkov

Objavljeno 21 junij 2018 - 08:30

^ Kdo bo pa skrbel zate? 

Jaz računam na sistem, torej medicinske sestre in negovalke na domu, potem bom šel verjetno v oskrbovano stanovanje in nazadnje dom za starejše. 

Glasba je zatočišče duš, ki so ranjene, ker jih je sreča ranila. (E. M. Cioran)

#36 Alix

Alix

redni gost

• Člani
  • 369 prispevkov

Objavljeno 23 junij 2018 - 02:21

Meni se zdi, da ustanovitev LGBT doma ne bi rešila težav, s katerimi se srečuje večina ostarelih LGBT posameznikov. Ker bo LGBT starostnikov enostavno preveč in se bodo takoj ustvarile razlike, bo tak dom služil predvsem premožnejšim LGBT osebam. Jaz si tega trenutno ne morem predstavljati drugače kot eno tako res specifično, težko dostopno institucijo. V bistvu bomo res vsi na istem, razen tiste peščice, ki pa ima itak na voljo več različnih priložnosti. Zato je predvsem potrebno poskrbeti za celosten dvig nivoja, da se zaščiti socialno šibkejše iz večinske populacije, LGBT ali ne.

Se strinjam. 

Ko je starostnik v domu, z njim še vedno ni konec dela. Da se stvari postorijo je treba kar fino težit. Tudi če si v "boljšem" domu. Vse kar človek pridobi je, da z osebo res nimaš opravka, ko si doma. Naprimer lahko na oddelku za demenco skupaj kričijo cele noči v zborčku. 

Res je, da na stvar gledam iz lastne perspektive in zdi se mi, da sem že napisala to, ampak v domu za ostarele se res večina ljudi znajde, ko so že neprištevni in zelo stari. Zdaj, mogoče je razlika med domom za ostarele LGBT in hetero ljudmi, da se bodo LGBT-jevci tam znašli prej, ker imajo manj otrok in jim ne bo nihče pomagal že prej. In potem je malce neprijetno deliti dom z izjemno obnemoglimi starostniki. To je do sedaj edina stvar, ki mi mogoče res da misliti, da bi bila to dobra ideja. 

#37 Alix

Alix

redni gost

• Člani
  • 369 prispevkov

Objavljeno 23 junij 2018 - 15:17

Dobila sem idejo, mogoče bi lahko ideji "skupnosti" v tem smislu dejansko dali uporabno vrednost in ustanovili skupino LGBT mladina za LGBT starostnike, ki bi se zavzemala za to, da se v navadnih domovih skrbi za njih, jih obiskovala in se z njimi malo ukvarjala. Starost je grda in osamljenost ubija. 

Prispevek uredil/a: Alix, 23 junij 2018 - 15:17.

#38 Crane

Crane

zasvojen'c

• Člani
  • 549 prispevkov

Objavljeno 23 junij 2018 - 17:20

^ To bi bilo zelo lepo :)

Gonja na forumih!

#ActivistBitches

#39 sadhu_sequencer

sadhu_sequencer

nov na sceni

• Člani
  • 215 prispevkov

Objavljeno 23 junij 2018 - 21:03

To je kul ideja.

#40 fantek_4_u

fantek_4_u

redni gost

• Člani
  • 372 prispevkov

Objavljeno 23 junij 2018 - 22:15

Ker bo LGBT starostnikov enostavno preveč in se bodo takoj ustvarile razlike, bo tak dom služil predvsem premožnejšim LGBT osebam.

In kaj točno je narobe z potencialno bolj "luksuznimi" in "manj luksuznimi" LGBT domovi za starejše? Saj tudi "hetero" domovi za starejše so že danes eni bolj "luksuzni" in drugi manj....

Pameten med neumnimi je vedno najbolj neumen

#41 Alix

Alix

redni gost

• Člani
  • 369 prispevkov

Objavljeno 23 junij 2018 - 23:04

Mislim, in tako sem ga razumela jaz, da je imel v mislih, da bo najbrz samo en dom oziroma premalo lgbt domov v splosnem in bodo v lgbt dom sli lahko samo "bogati" lgbtjevci, ostali pa v navadne. Nekaj v tem smislu.

Prispevek uredil/a: Alix, 23 junij 2018 - 23:06.

#42 Crane

Crane

zasvojen'c

• Člani
  • 549 prispevkov

Objavljeno 24 junij 2018 - 12:41

In kaj točno je narobe z potencialno bolj "luksuznimi" in "manj luksuznimi" LGBT domovi za starejše? Saj tudi "hetero" domovi za starejše so že danes eni bolj "luksuzni" in drugi manj....

Hm, nič. Narobe se mi zdi, da se jih v socialno-pravičniškem zanosu predstavlja kot neko rešitev socialne ogroženosti starejše (LGBT) populacije.

V bistvu sem se slabo izrazil, nisem nujno mislil na premožnejše ljudi, ampak na tako ali drugače privilegirane, ki bi imeli dostop do takega projekta.

Medgeneracijsko povezovanje zelo podpiram in bi se tudi osebno vključil in spoznal kakšne starejše LGBT osebe v Sloveniji. V mislih imam predvsem tiste, ki niso vidnejši "predstavniki" na sceni.

Prispevek uredil/a: Crane, 24 junij 2018 - 12:42.

Gonja na forumih!

#ActivistBitches

#43 Alix

Alix

redni gost

• Člani
  • 369 prispevkov

Objavljeno 24 junij 2018 - 14:18

Kako bi tak projekt sploh zaceli? Ker sem razmisljala in nevem kje bi se pridobilo oziroma zbralo podatke kje se ta populacija nahaja trenutno. Najbrz bi bilo treba ljudi za to "rekrutirat" ze prej, preden pridejo v dom... Preko lgbt institucij? Da bi se na to "prijavili."

Jaz bi se tudi vkljucila v to in isto bi spoznala kaksne bolj "nevidne" osebe, ki bi to res potrebovale.

#44 fantek_4_u

fantek_4_u

redni gost

• Člani
  • 372 prispevkov

Objavljeno 03 julij 2018 - 13:43

Programe druženja z starejšimi (ne LGBT specifično) že izvajajo različna društva in CSD-ji. Mislim da Društvo za nenasilno komunikacijo (DNK) izvaja nekaj takega v sklopu prostovoljstva. Prav tako CSD Bežigrad izvaja programe za osamljene starejše osebe.

Sam "servis" že prav gotovo obstaja in ga ni potrebno na novo izumljati. Mogoče bi morali to programi bolj izpostavljati svojo LGBT friendly naravo. Ljudje, ki izvajajo te programe so v veliki večini gotovo LGBT friendly (ponavadi so to prostovoljci)

Problem je po mojem v starejših LGBT osebah. Predvidevam da niso ravno vešči IT tehnologij in živijo bolj izolirano - saj so vendar osamljeni. Verjetno jim je preveč neprjetno, da bi izpostavljali svojo spolno usmerjetnost in gledajo nanjo kot problem. 

Potrebno je najti način kako "oglaševati" to LGBT medgeneracijsko povezovanje po tistih kanalih, ki jih LGBT starejši in osamljeni uporabljjajo. Ti kanali dvomim da so Mavrični forum, Grinder, Gayromeo.....

Pameten med neumnimi je vedno najbolj neumen

#45 provokatorka

provokatorka

Častna članica

• Člani
  • 1 695 prispevkov

Objavljeno 04 julij 2018 - 21:31

Ideje so sicer zanimive, vendar mislim, da za kakšne LGBTQ domove vseeno živimo v premajhni državi. Je pa super ideja o pomoči, ki bi jo mladi LGBTQ ali LBGTQ friendly lahko nudili starejšim, sploh tistim, ki so res že potrebni pomoči, precej bolni, osamljeni in brez družbe, ki so jo nekoč imeli.

Ljubezen je večna, dokler traja.

#46 Alix

Alix

redni gost

• Člani
  • 369 prispevkov

Objavljeno 10 julij 2018 - 16:37

Ne bi rekla. Kolikor jaz poznam Tratnikovo, je bila vedno proti getoizaciji. No, morda je zdaj, z leti, malo spremenila mnenje, ampak mislim, da ne kaj dosti. Istospolno usmerjene ljudi, ki so v dolgoletnih monogamnih zvezah in jih ne zanima pogosto menjavanje partnerjev oz. promiskuiteta, si pa prizadevajo za pravico do sklenitve zakona oz. do poroke, je nazvala s "homo konzervami".

Našla sem tole, rahlo offtopic, ampak meni res deluje, da je tu v odzadju povsem nekaj patološkega. Pa ne želim bit nesramna ali se norčevat iz nje, ker čutim, da je prisoten pristen strah, ampak hkrati se mi zdi, da ni zdravo, da te k aktivizmu ženeta tako očitna paranoja in strah. Ker to lahko kaki mladi ljudje ponotranjijo. Pa ne pravim, da ni ničesar za bat, ker se je. Ampak to ni kul mindset za tako vidno aktivistko. To je ustvarjanje segregacije in negativnega mišljenja. Mi proti vam. Strah prevlada.

Prispevek uredil/a: Alix, 10 julij 2018 - 16:38.

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov