Skoči na vsebino

Spletno mesto uporablja piškotke. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Več o piškotkih   V redu

Slika

Kdo bo poskrbel za LGBT-starejše?

45 odgovorov v tej temi

#1 DIH

DIH

piščan'c

• Člani
  • 161 prispevkov

Objavljeno 26 december 2017 - 12:20

LGBT-populacija se stara, opaža Suzana Tratnik. »Če bi lahko izbirala, bi izbrala LGBT-dom za starejše. Jaz se getoizacije ne bojim.«

Brane Mozetič pa meni, da bi morali uvesti sklad, ki bi LGBT-posameznikom omogočil finančno varno starost.

Več ... http://www.dih.si/no...a-lgbt-starejse

Društvo DIH - Enakopravni pod mavrico
http://www.dih.si

#2 sadhu_sequencer

sadhu_sequencer

nov na sceni

• Člani
  • 200 prispevkov

Objavljeno 26 december 2017 - 17:15

Proti takšnemu skladu. Pa vse v en dom, ne glede na spolno usmerjenost.

#3 Alix

Alix

redni gost

• Člani
  • 325 prispevkov

Objavljeno 27 december 2017 - 15:08

Ona se boji vsega kar obstaja izven njenega lgbt geta.

Tudi jaz proti vecji segregaciji. Sej je Eva lepo rekla... strahove obvladat in jih raziskovat.

Prispevek uredil/a: Alix, 27 december 2017 - 15:10.

~ˇ^`

#4 Tim91

Tim91

biskvitek

• Člani
  • 48 prispevkov

Objavljeno 29 december 2017 - 17:45

Jaz tudi mislim, da je enakost na prvem mestu. Tako kot homo-, so tudi marsikateri heteroksualni primeri osamljenih ljudi, ki si niso uspeli ustvariti varnega doma in družine. Ne vidim razloga, da bi jih postavljali na prednostno listo.

Če pa govorimo o neki podpori za starejše socialno ogrožene, pa podpiram.

#5 ChasingKites

ChasingKites

piščan'c

• Člani
  • 76 prispevkov

Objavljeno 30 december 2017 - 02:49

Folk več ne spregleda, da gre krepko preko boja za enake pravice in že stremi h privilegijem. Kje pa piše, da so domi za ostarele samo za hetero populacijo, če pred vhodnimi vrati ne visi mavrična zastava? Nikjer. Potem se pa čudijo, zakaj še osnovnih pravic ne moremo dobit, ko zahtevajo nadstandard.

My hobbies include day-drinking, sinning and rimming.

#6 Inspirion

Inspirion

piščan'c

• Člani
  • 66 prispevkov

Objavljeno 31 december 2017 - 02:07

Ko zgubiš stik z realnostjo... se zgodi to.

Dom za LGBT starejše? Potem naj bo še ločen za samo strejte, pa en za tujce, pa en samo za moške, pa samo za črne, itd, itn. Če se že gremo segregacijo na lastno pest, naj bo omogočena vsem.

The more people demand to be treated as equals and not "differently" ... the more they call attention to their self perceived differences and shout it out to the world. It's almost like they're trying to get people to react. Quite a phenomenon. Why not just ... be?

#7 Jacques

Jacques

piščan'c

• Člani
  • 50 prispevkov

Objavljeno 31 december 2017 - 14:13

Jaz bi bil mogoče za LGBT friendly dom. Oziroma za nekaj, kjer bi bila diskriminacija oziroma čudni pogledi odsotni. Ne pa izključno LGBT. Pogoji bi pa morali bit enaki za vse. Na splošno so pa upokojenci precej zapostavljeni in srčno upam, da se bo do moje starosti kaj spremenilo (na boljše seveda)

Hominem quaero

#8 sadhu_sequencer

sadhu_sequencer

nov na sceni

• Člani
  • 200 prispevkov

Objavljeno 01 januar 2018 - 18:35

Oziroma za nekaj, kjer bi bila diskriminacija oziroma čudni pogledi odsotni.

Diskriminacija je prepovedana že po ustavi republike.

#9 provokatorka

provokatorka

Častna članica

• Člani
  • 1 692 prispevkov

Objavljeno 01 januar 2018 - 18:59

Ona se boji vsega kar obstaja izven njenega lgbt geta.

Tudi jaz proti vecji segregaciji. Sej je Eva lepo rekla... strahove obvladat in jih raziskovat.

Ne bi rekla. Kolikor jaz poznam Tratnikovo, je bila vedno proti getoizaciji. No, morda je zdaj, z leti, malo spremenila mnenje, ampak mislim, da ne kaj dosti. Istospolno usmerjene ljudi, ki so v dolgoletnih monogamnih zvezah in jih ne zanima pogosto menjavanje partnerjev oz. promiskuiteta, si pa prizadevajo za pravico do sklenitve zakona oz. do poroke, je nazvala s "homo konzervami".

Sama sicer ne vem, če bi me na starost zanimal dom za starejše, ki je izključno za LGBT ostarele ljudi. Najbrž ne bi imela nič proti, vendar pa kaj takega tudi ni nujno. Starejši ljudje imajo zelo podobne potrebe. Da imajo neko družbo, da niso osamljeni, da se lahko nekako razvedrijo, da imajo pomoč pri vsakodnevnih opravkih...

Zdaj pa pomislite na starejšega istospolno usmerjenega človeka, ki je dementen ali nepokreten. Kakšno zvezo ima zdaj to, če bo v običajnem domu za starejše ali v LGBT domu? Plenice mu bo treba zamenjati tako v enem kot v drugem domu. Z žlico ga bo treba hraniti tako tu kot tam.

Najbolj je pomembna kakovostna oskrba. Ne pa, da starim ljudem v domovih pripadata 2 ali 3 plenice na dan, potem pa pač seri previdno in po nekem urniku kot ga imajo negovalke, ker če se boš posral takoj po previjanju, boš cel dan v posrani plenici.

Ljubezen je večna, dokler traja.

#10 ChasingKites

ChasingKites

piščan'c

• Člani
  • 76 prispevkov

Objavljeno 01 januar 2018 - 23:25

Diskriminacija je prepovedana že po ustavi republike.

Po ustavi republike sta prepovedana tudi kraja in ubijanje, pa se oboje vseeno dogaja. Noben narod ni tako čist in neskoruptiran, da bi se celostno držal ustave svoje države, sploh pa ne slovenci.

#11 ChasingKites

ChasingKites

piščan'c

• Člani
  • 76 prispevkov

Objavljeno 01 januar 2018 - 23:34

Po ustavi republike sta prepovedana tudi kraja in ubijanje, pa se oboje vseeno dogaja. Noben narod ni tako čist in neskoruptiran, da bi se celostno držal ustave svoje države, sploh pa ne slovenci.

Se opravičujem za double post, ampak prispevka ne morem uredit. Diskriminacija se ne kaže samo v besedah ''peder'' in ''lezba'' ali njima podobnim in/ali fizičnem obračunavanju, temveč se kaže v milijardi podrobnostih, ki so pač nekaj vsakdanjega. Nekatere primere diskriminacije lahko tudi najdemo zapisane v ustavi, ki bi jo naj prepovedovala, tako da je večina pravic in svoboščin, ki jih ustava zagotavlja oziroma bi jih naj zagotavljala družbeno zapostavljenim skupinam en veliki larifari, ki itak nič ne koristi, ampak bom to pustil za kakšno drugo temo. Skratka bo diskriminacija ostajala, dokler bodo ljudje svoje otroke vzgajali diskriminatorno. Ustanovitev LGBT domov za ostarele bi diskriminacijo in razdvajanje v družbi samo še podžigala. Diskriminacije je pri mlajših generacijah sicer vedno manj, ampak te mlajše generacije bodo za v dom šele čez kakšnih 50-60 let.

#12 Anze93

Anze93

gay friendly

• Člani
  • 4 prispevkov

Objavljeno 02 januar 2018 - 13:58

Jaz sem bil osebno na tem posvetu in nasplošno so bila mnenja podobna vašim. In sicer, da se predvsem v obstoječih bivanjskih oblikah za stare ustvarja varen prostor, kjer bi tudi starejše LGBT+ osebe lahko živele odprto, saj kot je poročal predstavnik SAGE-a iz Združenih držav se pogosto dogaja, da gredo stari LGBT+ ob prihodu v domove nazaj v omaro. Tudi v primeru SAGE večinoma sredstev in aktivnosti usmerjajo v zagotavljanje varnega prostora in ozaveščanje pri obstoječih ponudnikih storitev za starejše. Gradijo pa tudi neko bivanjsko enoto (dom) za stare LGBT+.

Osebno se strinjam s tem, da bi se vzpostavljal varen prostor v že obstoječih domovih, seveda pa je to povezano tudi s širšim razvojem in odprtostjo družbe. Ni mi pa blizu ta delitev na nas in njih, kot sta se večkrat v intervjuju izrazila Suzana in Brane, da bi izbrala raje LGBT dom, sploh Brane je rekel, da bi bil raje z 'našimi'. Dobil sem vtis, da je to morda tudi stvar generacijskih razlik. Je pa mislim, da Suzana dobro izpostavila, da se pri LGBT+ osebah še večkrat pojavi problem odsotnosti svojcev in bližnjih (predvsem otrok, ki jih nimajo), ki bi poskrbeli za njih v času bolezni ali starosti. Je pa to problem tudi pri vseh socialno ogroženih starejših, kot ste nekateri že izpostavili.

Long story short, optimistično upam na enakopravno družbo, kjer spolna usmerjenost ne bo vplivala na pravno-socialni položaj ljudi in en bo potrebe po razni klasifikaciji posameznikov ali družbenih skupin.

#13 DIH

DIH

piščan'c

• Člani
  • 161 prispevkov

Objavljeno 02 januar 2018 - 15:02

Tako kot rad pridem na Mavrični forum, kot grem rad v Tiffany, pa na dogodke skupnosti, pa na Gayromeo ... mi je tudi blizu ideja o LGBT-domu za starejše. Več skupnih tem, več podobnih izkušenj. Jp, jaz bi šel raje v LGBT-dom. Lp, Iztok 

Društvo DIH - Enakopravni pod mavrico
http://www.dih.si

#14 Crane

Crane

zasvojen'c

• Člani
  • 538 prispevkov

Objavljeno 02 januar 2018 - 15:23

Ni hujšega od zoprnih starih tet! Verjamem, da bi jih v mešanem domu bilo manj kot pa v homo domu, tako da se zagotovo ne bi odločil za homo dom.

Gonja na forumih!

#ActivistBitches

#15 Alix

Alix

redni gost

• Člani
  • 325 prispevkov

Objavljeno 02 januar 2018 - 17:29

Ne bi rekla. Kolikor jaz poznam Tratnikovo, je bila vedno proti getoizaciji. No, morda je zdaj, z leti, malo spremenila mnenje, ampak mislim, da ne kaj dosti. Istospolno usmerjene ljudi, ki so v dolgoletnih monogamnih zvezah in jih ne zanima pogosto menjavanje partnerjev oz. promiskuiteta, si pa prizadevajo za pravico do sklenitve zakona oz. do poroke, je nazvala s "homo konzervami".

Kar sem jaz videla in slišala, se mi zdi, da je ona že skoraj na meji paranoje, kako so vsi nastrojeni proti njej/gej ljudem. Neke vrste patologija, ker če si kariero zgradiš na tem, da si zatiran, ti ni v interesu, da se to konča. zato polagam mladim aktivistom na srce, aktivizem zganjajte za lastno dušo, za hobi, ne kot službo. Ker potem se zabriše meja med tem kaj počneš za denar/službo in kaj za dobro vseh.

Strinjam se z nekom, ki je napisal, da je to glavna razlika med našo in njihovo generacijo. Mi in oni. Naši in vaši. In boli me to, ker imam tako čudovito accepting strejt prijatelje in družino glede homoseksualnosti, da se oglašam že samo zaradi tega, ker mi ni fer do njih. MOJI so vsi moji in gej ljudje, ki jih ne poznam ali ne maram ne bodo nikoli moji ali jaz njihova. Ne moremo se grupirat na tak način, ker v njihov krog jaz ne morem prit, pa sem gej oseba. Oni so na pozicijah moči, kontrolirajo potek stvari in nonstop govorijo v imenu vseh gej ljudi, v resnici pa govorijo lahko samo zase in projecirajo svoje želje, strahove in upe na vso gej populacijo. Mene ne bo nihče povabil na intervju na tv, Tratnikovo pa bo kdo. In čeprav si z vsem aktivizmom in oglašanjem in izpostavljanjem to zasluži, bi bilo lepo, da bi kdo izmed teh ljudi kdaj poudaril, da je to njihovo osebno razmišljanje in ne razmišljanje vseh gej ljudi in da so samo pomembne figure na sceni ne naše vodje, ki smo jih demokratično izvolili.

Marsikdo gre nazaj v omaro v določenih situacijah, ker mu ni do tega, da bi ga povezovali s tem kar delajo aktivisti, ki grejo predaleč. Tudi jaz kdaj. Ker potem moram razlagat vso svojo filozofijo za vsem, ki je radikalno drugačna od njihove, pa nimam časa ali volje razlagat vsem tega. In VEM, da je ljudi kot sem jaz neprimerno več, kot ljudi, kot so oni.

~ˇ^`

#16 ametist

ametist

gay friendly

• Člani
  • 17 prispevkov

Objavljeno 02 januar 2018 - 20:42

Proti takemu domu.S tem samo provokacijo izzovemo   in si naredimo več škode kot koristi.

VSI v istem domu.

#17 ChasingKites

ChasingKites

piščan'c

• Člani
  • 76 prispevkov

Objavljeno 03 januar 2018 - 00:21

Zadnje čase zelo veliko razmišljam o tej dotični temi, ker mi, realno povedano, ni jasno, kako se striktno LGBT dom lahko komurkoli zdi dobra ideja. Še enkrat, to bi bilo zgolj vlivanje olja na ogenj in segregacije se ne bi rešili, še povečali bi jo. Nekako se mi zdi bolj logičen nek LGBT-friendly dom za ostarele. Vsaj čez kakih 20 let bi se jih, takšne, kot sem si jih zamislil jaz, že dalo implementirat. Dandanes ima itak že vsaka babica internet in vsaj eno socialno omrežje, tako da bi se lahko kvečjemu opravil background check aktivnosti na internetu (ker, roko na srce, vsi vemo, kako aktivni so homofobi, rasisti in ostala navlaka na internetu - brez sarkazma). Vem, da to ni nek 100% indikator nastrojenosti nekoga glede LGBT spektruma, ampak je pa začetek. 100% indikatorja itak ni, razen če nekdo na socialne medije objavlja fotografije z genitalijami pripadnikov svojega spola v ustih.

#18 sadhu_sequencer

sadhu_sequencer

nov na sceni

• Člani
  • 200 prispevkov

Objavljeno 03 januar 2018 - 00:38

Če dama sedaj tole kar si napisal v kontekst doma za starejše, potem govorimo o domu, kjer sta prepovedana kraja in ubijanje. Samo toliko o tem koliko slaba je ideja o LGBT domu za starejše.

#19 sadhu_sequencer

sadhu_sequencer

nov na sceni

• Člani
  • 200 prispevkov

Objavljeno 03 januar 2018 - 00:39

Jp, jaz bi šel raje v LGBT-dom. Lp, Iztok 

Zakaj?

#20 BBB

BBB

zasvojen'c

• Člani
  • 564 prispevkov

Objavljeno 03 januar 2018 - 01:04

Hmmm, LGBT starejši... Do I even care? :opala:

Po eni strani vidim privlačnost v argumentu, da tole diši po segregaciji, konec koncev je govora o oskrbi starostnikov, kar vsaj na prvi pogled nima prav veliko s človekovo spolno usmerjenostjo. Domovi za starejše naj bi primarno zagotavljali - kaj? - namestitev, osebno pomoč in zdravstveno nego. Kje je torej problem? Saj niso gospodje in gospe tam v zaporu, mnde imajo proste izhode in obiske, tako da če želijo na LGBT čajanko ali kaj podobnega, lahko še zmeraj sami odšepajo na Legebitro ali pa na dom povabijo "LGBT goste".

Po drugi strani pa... LGBT dom kot provokacija in prilivanje olja na ogenj? Koji kurac? Na svetu je ogromno prostorov, ki so namenjeni zgolj specifični publiki, pa ni nobenega problema (npr. fitnes samo za ženske). Ali pa še bolj klasičen primer: na svetu je tudi ogromno storitev, namenjenih le za izbrano druščino (npr. cerkvena poroka, ki si je lahko deležen le, če imaš vse zakramente). Zakaj bi to bila provokacija? Ker je nekaterim neprijetno ob misli na homoseksualce? Pa ko jih jebe, pa naj jim bo neprijetno in naj se počutijo sprovocirani. Problem takega koncepta bi bil edino v primeru, ko ne bi ponujal izbire, kar pa nekako ne bi veljalo, kajne? Morda bi bil v celotni Sloveniji le en ali dva taka domova. Izbira je preprosta: želiš iti v LGBT dom? Pojdi. Ne želiš iti v LGBT dom? Ni ti treba iti, je še 100 drugih.

Nimam pojma, kaj si bom sam želel, ko bom star, lahko pa špekuliram, da bi pri meni prevladala cena oskrbe v domu, ne pa to ali je dom "navaden" ali LGBT. Zagotovo nisem pa niti močno za niti močno proti takšni ideji. Naj se ljudje organizirajo kot želijo.

Only a few prefer liberty; the majority seek nothing more than fair masters.

#21 fantek_4_u

fantek_4_u

redni gost

• Člani
  • 363 prispevkov

Objavljeno 03 januar 2018 - 13:23

Domovi za starejšev Sloveniji imajo probleme z sprejemanjem starejših LGBT oseb. V manjših krajih - na Ptuju je to tudi opazno. Vem za primer iz prve roke.

Še večji problem je pri  HIV+ starejših. Tam ima pa ima celo zdravstveno osebje problem. In tudi cena bivanja v domu je v tem primeru višja. Kakor tudi za ostale bolezni in invalidnosti. 

Če nimaš otrok, vnukov, družine, imaš precej drugačne življenske izkušnje kot večina babic in dedkov. Nekako si predstavljam, da se težje vključiš v družbo starejših, ki se na dnevnem redu pogovarjajo o vnukih, odnosih z družino in podobno. Seveda obstajajo skupinske aktivnosti, ampak... 

Če bom moral v "ne LGBT friendly" dom za ostarele, bom verjetno imel isti občutek kot da bi šel v nek vaški disko klub. "Bom že šel, če ni boljše izbire, ampak verjetno ne bom iskren z seboj in drugimi"

Zaradi tega podpiram vsak LGBT sklad, vsako  ustanovitev LGBT domov za ostarele. Razmišljal sem celo o socialnih lgbt skupnostih starejših. Eno tako sem videl v USA. Kjer posamezniki z nižjimi dohodki živijo v eni skupnosti. Zelo zanimivo in zabavno za videt. Če bi v SLO ustanovili LGBT sklad za starejše z kakšnim solidnim jamstvom, bi zelo verjetno začel vplačevat vanj. 

Osebno me skrbi, kaj se bo dogajalo na mojo starost in najbolj se bojim materialne revščine. 

Proti materialni revščini se nekako že sedaj skušam boriti. Dodatno vplačujem v pokojninski steber, nepremičnine, kariera ki omogoča solidne dohodke....

Pameten med neumnimi je vedno najbolj neumen

#22 ChasingKites

ChasingKites

piščan'c

• Člani
  • 76 prispevkov

Objavljeno 03 januar 2018 - 21:56

Osebje v domih za ostarele ima, kolikor verjetno vemo vsi, težave pri vseh oskrbovancih, ker se osebje za ostarele v večini primerov ne pobriga pol dreka. Mlajša sestra je lep čas delala v domu za ostarele na Ptuju in lahko iz prve roke povem, koliko preležanin, modric (povzročenih s strani osebja), sovražnega govora in še hujših stvari, ki jih tukaj ne želim izgovarjat, je vsakodnevno videla. Problem pri LGBT starejših v domovih za ostarele pomoje ni to, da pripadajo LGBT skupnosti, temveč da so, na žalost, nesposobni skrbeti sami zase in so posledično prepuščeni na milost in nemilost zagrenjenega osebja.

#23 Crane

Crane

zasvojen'c

• Člani
  • 538 prispevkov

Objavljeno 03 januar 2018 - 22:21

Menim, da je tema oskrbe starejših lahko podoben trn v peti, kot je problematika posvajanja otrok (oz. otroci na splošno). Npr. že politično sporočilo Zevnikove in Primca se močno vrti okrog teh dveh tem, otroci in starejši (stari starši). Skrb konzervativcev je utemeljena, kadar govorijo o ranljivosti in svarijo pred zlorabami teh ranljivih skupin. V praksi imajo konzervativci problem, ker so dogmatični in pretiravajo, liberalci pa si včasih preveč zatiskajo oči.

Prispevek uredil/a: Crane, 03 januar 2018 - 22:21.

Gonja na forumih!

#ActivistBitches

#24 Mer

Mer

nov na sceni

• Člani
  • 203 prispevkov

Objavljeno 04 januar 2018 - 15:04

Kdo bo poskrbel za nas? Zdravstveno osebje pač. DSOji pri nas so precej katastrofalni. Če bi imeli zadosti zdravstvenega kadra, ki bi bil normalno plačan in bi delal v normalnih pogojih, bi bil tudi odnos do (vseh) oskrbovancev bolj korekten. 

Si predstavljam zakaj bi zdaj želeli imet LGBT DSOje, ko so v njih starčki stare šole. Družba gre naprej in mladi so do nas vedno bolj odprti. Tako bo tudi, ko bomo skupaj  s temi (zdaj) mladimi kasneje v domu. 

Malo je treba pazit pri liberalnosti, ker kmalu izpade kot, da želimo zase posebne standarde. :) 

#25 Ravens

Ravens

piščan'c

• Člani
  • 159 prispevkov

Objavljeno 15 junij 2018 - 22:26

Je pa mislim, da Suzana dobro izpostavila, da se pri LGBT+ osebah še večkrat pojavi problem odsotnosti svojcev in bližnjih (predvsem otrok, ki jih nimajo), ki bi poskrbeli za njih v času bolezni ali starosti. Je pa to problem tudi pri vseh socialno ogroženih starejših, kot ste nekateri že izpostavili.

Long story short, optimistično upam na enakopravno družbo, kjer spolna usmerjenost ne bo vplivala na pravno-socialni položaj ljudi in en bo potrebe po razni klasifikaciji posameznikov ali družbenih skupin.

Bravo, očitno si edini tukaj, ki je razumel njen point.  :stima: Dejstvo je namreč, če primerjaš primerljivo: torej ne-LGBT in LGBT starostnika, da je drugi veliko bolj socialno ogrožen od prvega. Ni treba bit sociolog, da to razumeš. Saj nas je večina hodila na gimnazijo in smo se učili sociologijo.

Ustanovitev LGBT domov za ostarele bi diskriminacijo in razdvajanje v družbi samo še podžigala.

Po tej logiki (t.j. logika zakrivanja in neizpostavljanja) diskriminacijo in razdvajanje v družbi podžigajo še: vsaka parlamentarna razprava in namera o izenačitvi pravic s heteroseksualnimi, pa parada ponosa tudi podžiga diskriminacijo, pa verjetno LGBT-prijazno znak, ki visi v šoli in vrtcu, na uradu, v zdravstvenem domu in še kje... Da ne naštevam naprej. Najboljše, da se zabarikadiramo v svoje domove, rolete dol pa v omaro in nas ne bo nihče videl, mi pa družbi ne bomo povzročali pretiranih skrbi in razdvajanja ter podžigali njihovih želja po diskriminaciji LGBT skupnosti. Ker saj nas imajo oni pravico diskriminirat.

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov