Skoči na vsebino

Spletno mesto uporablja piškotke. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Več o piškotkih   V redu

Slika

Vikanje - polvikanje - tikanje

40 odgovorov v tej temi

#26 Amos

Amos

vzornik

• Člani
  • 1 355 prispevkov

Objavljeno 16 januar 2014 - 08:39

Tudi mene zmoti to, da me nazaj tikajo, medtem ko jaz vikam. In potem sem pred dilemo, se jaz zacnem tikat in se pri tem pocutim prisiljeno domacno ali nadaljujem z vikanjem. Se mi zdi da nekaterih to sploh ne moti. Ne opazijo, da jih oseba se kar vika. En prodajalec me je celo zacel sprasevat, kje tocno zivim ipd. :sok: Ne, ne rabimo bit frendi, imam raje pofi odnos. Poleg vsega tezko cloveka posljes v 3pm, ce ga vikas :P

#27 provokatorka

provokatorka

Častna članica

• Člani
  • 1 697 prispevkov

Objavljeno 17 januar 2014 - 19:47

Tudi meni se je že zgodilo, da me je kdo tikal, medtem ko sem ga jaz vikala (to je bil služben primer). Ni mi bilo všeč, ampak kaj sem hotela, šlo je pač za uradno osebo, starejšo od mene in najbrž gospod s tikanjem ni mislil nič slabega, saj sva vedno dobro sodelovala.

Drugače vikam vse ljudi, ki jih ne poznam, seveda le od določenih let naprej, otrok in mladostnikov še nikoli nisem vikala. Zelo mlade ljudi bi tudi težko vikala, razen če gre za uradne ali službene zadeve. Od ljudi, ki jih ne poznam, tudi sama pričakujem, da me bodo vikali, razen v primerih, ko gre za (kako naj rečem) tak tip človeka, ki vikanja niti ne obvlada ali pozna dobro. Na primer, snažilka, ki čisti naše prostore, izhaja iz ene od bivših južnih republik, jaz njo vikam, ona mene tika. :D  Ženska ne vika nikogar, niti našega šefa. Če ga sreča kje na hodniku, mu reče: "Dobar dan. Pa sam spet prišla popucat malo. Danas mi zgledaš nekam zmatran. A boš najdu koga, da mi odklene arhivu, bom še tam mal pobrisala." :D :D  Nihče ni užaljen zaradi tega, ker je zelo prijazna in zabavna gospa.

Sploh vikam starejše ljudi, ki jih ne poznam, t.i. "polvikanje" pa prav tako uporabljam zelo redko, morda le pri starejših in preprostih ljudeh, ki jih poznam, vendar niso sorodniki.

Držim se pravila, da mora vedno tisti, ki je starejši od tebe, dati predlog za tikanje. Nekako se ne spodobi, da 25-letnik reče svojemu 55-letnemu sodelavcu: "Dej stari, sej midva bi se lahk tikala, kva prauš?" :D

Ljubezen je večna, dokler traja.

#28 Eos

Eos

Častna članica

• Člani
  • 782 prispevkov

Objavljeno 18 januar 2014 - 01:11

Držim se pravila, da mora vedno tisti, ki je starejši od tebe, dati predlog za tikanje. Nekako se ne spodobi, da 25-letnik reče svojemu 55-letnemu sodelavcu: "Dej stari, sej midva bi se lahk tikala, kva prauš?" :D

Kaj pa vem ... Pri meni gre bolj za to, če ne poznam človeka in se srečava znotraj vsaj približno formalnih okoliščin, se mi zdi vikanje normalno, ker sem nanj priučena (in včasih mi malo distance dejansko paše), ampak še vedno pa mi, če grem pač razmišljat o tem, ni čisto jasno, zakaj bi bili dolžni nekomu izkazovati spoštovanje in mu biti na kakršenkoli način podrejeni samo zato, ker je pač starejši ... Mislim, razumem, pri res seniorjih moraš pač pri komunikaciji vzeti v ozir, da so iz neke druge ere, da jih morda sodobne komunikacijske navade medejo in da za njih tikanje dejansko lahko pomeni žalitev. In jasno mi je, da v komunikaciji s 50letnico ne bom šla uporabljat izrazov kot so rofl, yolo, lajkanje in swag. Popolnoma razumem, da se nekomu prilagodiš - da se prilagodiš okoliščinam. Ampak ni mi pa jasno, zakaj dafak so nekateri tridesetletniki, ki jih poznam, užaljeni, ker jih najstniki tikajo. Ali zakaj bi mogel 25-letnik čakati na pobudo 55-letnika, če se recimo počuti zelo sproščeno v njegovi družbi.

Pa prosim, ne me narobe razumet, niti slučajno ne napadam tvojega (vašega? ;) ) stališča, samo razmišljam o svojem.

#29 Chiara`

Chiara`

Častna članica

• Člani
  • 2 312 prispevkov

Objavljeno 22 januar 2014 - 22:05

Pri pospravljanju sem zatavala v neko staro skripto predmeta Uvod v študij jezika. Naletela sem na en stavek, ki je kot nalašč za to temo:

"Jezikoslovje ni normativna, ampak deskriptivna veda. Proti naziranju tradicionalne gramatike, da je določena oblika pisnega jezika - (zborni) knjižni jezik - pravilnejša in čistejša: ne obstaja absolutno merilo za jezikovno čistost in pravilnost; vsaka zvrst ima svoj lasten standard čistosti in pravilnosti. Prva naloga jezikoslovcev je opisati kako ljudje svoj jezik dejansko govorijo (in pišejo), ne pa predpisovati kako bi morali govoriti ali pisati.

Obstajajo vzroki, da je en jezik (narečje, govor) postavljen na raven povezovalnega sredstva (knjižnega jezika), vendar tudi knjižni jezik je podvržen spremembam in ni pravilnejši ali čistejši."

Ps: Absurd mi je, da bi morala mlajša oseba čakati, da jo tika starejša. Kar se mene tiče smo po polnoletnosti na istem nivoju. In ne znam si predstavljati kako zabit bi moral biti 25-letnik, da bi dejansko uporabljal takšno govorico, kot jo je opisala provokatorka. Pravzaprav si težko predsstavljam 12-letnika, da bi izustil kaj takšnega.

#30 provokatorka

provokatorka

Častna članica

• Člani
  • 1 697 prispevkov

Objavljeno 23 januar 2014 - 20:17

Ps: Absurd mi je, da bi morala mlajša oseba čakati, da jo tika starejša. Kar se mene tiče smo po polnoletnosti na istem nivoju. In ne znam si predstavljati kako zabit bi moral biti 25-letnik, da bi dejansko uporabljal takšno govorico, kot jo je opisala provokatorka. Pravzaprav si težko predsstavljam 12-letnika, da bi izustil kaj takšnega.

No, morda sem malce karikirano opisala primer, vendar v službi, kjer sem zaposlena, niti slučajno ne bi prišlo v poštev, da bi mlajša oseba predlagala tikanje starejšemu sodelavcu, ker bi to izpadlo nesramno (pa če je res ali ne, izpadlo bi tako). Od mojih sodelavcev prav tako nihče ni mnenja, da smo ob polnoletnosti na istem nivoju, ker to enostavno ni res.

Morda smo res vsi polnoletni in lahko volimo, vozimo, pijemo alkohol in vse, kar že pač lahko počnejo polnoletne osebe, vendar še zdaleč nismo tako spoštovani v družbi poklicnih kolegov, saj mladi še nismo imeli toliko priložnosti, da bi se poklicno oz. karierno izkazali. Pri nas vikamo starejše sodelavce iz spoštovanja. Pa naj bo to spoštovanje zaradi njihovih dosežkov, dolgoletne poti v službi, ki zna biti precej zaguljena in stresna ali morda zaradi njihovih značajskih potez in osebnosti (nekateri od starejših sodelavcev so odlični učitelji in prenašalci svojega znanja, pa čeprav to niso po poklicu in jim za prijazno učenje mladih nihče kaj dodatno ne plača).

Mogoče je odvisno, kje je človek zaposlen. Najbrž je razlika med delom v kakšni oglaševalski agenciji, kjer mora zaposlenim sto na uro delati tudi domišljija in ljudje poleti prihajajo v službo v bermuda hlačah in natikačih, se medsebojno hecajo in se družijo ob pijačkah ali pa kje, kjer pri delu ni zafrkancije, domačnosti in kjer deset ljudi preučuje nek zapleten zakon ali predpis in si ga razlaga na dvajset možnih načinov. Nekatere službe so uradne, zapete, stroge in tudi forme ogovarjanja nadrejenih ali starejših so temu podobne (v večini primerov z le redkimi izjemami pa je tako, da so starejši sodelavci tudi tvoji nadrejeni). In, še enkrat ponavljam, pri nas še nobena mlajša oseba ni predlagala tikanja starejši.

Saj vem, da smo mogoče čudni. Vem pa tudi, da nismo edini.

Ljubezen je večna, dokler traja.

#31 Tim91

Tim91

biskvitek

• Člani
  • 48 prispevkov

Objavljeno 09 februar 2014 - 02:12

Starejše osebe, ki jih ne poznam, absolutno vikam.
Stranke in nadrejene vikam.
Če sem jaz stranka, pa večinoma tikam in absolutno pričakujem, da bodo mene vikali. 

Kar se tiče vikanja - zelo me zmoti, če mi nekdo reče gospod, ker se potem počutim, kot da sem star. Obstaja beseda gospodič, če že.

Polvikanje je smešno. Ampak vsakemu se to kdaj zgodi. Če je oseba recimo samo par let starejša od tebe in se bojiš, da jo boš z vikanjem preveč postaral in bi jo to motilo. Jaz osebno takrat uporabim množino v prvi osebi. Na primer "Živjo, kako smo? Kaj smo danes počeli?" in tako naprej  :)

#32 modest-rose

modest-rose

nov na sceni

• Člani
  • 295 prispevkov

Objavljeno 19 februar 2014 - 12:00

Meni je pa polvikanje prav simpatično. Sem se ga v LJ navadila in ga kar malo pogrešam :)

Malo strašljivo mi je, ker se čutim še zelo mlado, mulci me pa nagovarjajo z Gospa in me vikajo  :o   :o   :o . Tega se kar ne morem navadit! Zase hočem, da me tikajo.

Sicer pa nisem občutljiva, če ni kaj uradnega ali službenega, vztrajam na tikanju in to je to. Me je pa mama učila, da moram starejše vikat, tako da včasih zelo težko preklopim iz Vi na Ti, ko govorim s starejšimi :) Imam zgleda to vcepljeno v možgansko deblo.

Start by doing what's necessary; then do what's possible; and suddenly you are doing the impossible.

#33 Quechua

Quechua

piščan'c

• Člani
  • 113 prispevkov

Objavljeno 22 februar 2014 - 10:32

Vedno vikam ljudi, ki jih ne poznam, prodajalke v trgovini, natakarje,... Tudi v službi - stranke, nadrejene - tudi sodelavce, sploh starejše, sem od začetka. Tikati začnem, ko me oseba to prosi, pa še to imam včasih res problem preklopit. Tikam seveda vse ljudi iz mojega rednega privatnega življenja.

Ne glede na to, ali se počutim starejšega ali karkoli že - ne maram, da se natakar do mene obnaša, kot da sva skupaj krave pasla. En kanček profesionalnosti mora biti vedno. Lahko me tika, če je to narejeno vljudno. :)

Za polvikanje sploh nisem vedel, da obstaja :D Sem moral poguglati ;)

"Stop acting as if life is a rehearsal. Live this day as if it were your last. The past is over and gone. The future is not guaranteed."
"The secret of happiness is freedom. The secret of freedom is courage."

#34 Omicron30

Omicron30

nov na sceni

• Člani
  • 287 prispevkov

Objavljeno 22 februar 2014 - 12:19

Polvikanje me spominja na albance (predvsem tiste, ki prodajajo zelenjavo): "Gospod, kaj pa boš?"

Drugače pa je tako, da vse starejše od mene vikam - predvsem tiste, ki jih ne srečujem vsak dan. Drugače starejše, ki jih poznam že skoraj celo življenje in sem vljuden do njih jih polvikam. Ostale, ki pa jih zelo dobro poznam in so v bistvu del mojega življenja, pa jih tikam. Seveda, pa če že z nekom starejšim pridem bolj na prijateljsko raven, pa jih prej vprašam, če jih lahko tikam oziroma, mi ponavadi kar sami svetujejo naj jih tikam.

Drugače pa sam nerad vidim, da me kdo vika (ker se potem počutim nelagodno - starejše). Seveda pa tega ne prenesem, naprimer, če gre za kako uradno osebo, ki te začne kar na enkrat tikat. Tu mora biti meja.

"Let me guess, someone stole your sweetroll?"

#35 Lucifer

Lucifer

gay friendly

• Člani
  • 6 prispevkov

Objavljeno 01 marec 2014 - 15:43

Vikam vse nepoznane ljudi neglede na njihova leta. Prav tako ljudi s katerim sem zaradi drugih obveznosti redno v stiku.

Kar se pa tice tega, da zacnejo mene vikat mi vedno postane nerodno in zaprosim, ce me lahko kar tikajo, ce smo veckrat v stiku vendar jaz tezko preklopim na tikanje iz vikanja.

Tikam zelo mali krog ljudi to so moji prijatelji in del duzine s katero zivim ostale vikam.

Polvikanja ne uporabjlam, se vcasih kar narezim, ko slisim kaksni stavki to pridejo ven iz ostalih, ki to uporabljajo :)

Once i was an angel too...

#36 Ziga

Ziga

gay friendly

• Člani
  • 19 prispevkov

Objavljeno 29 april 2014 - 02:47

Vikam tiste ljudi, ki se naj bi jih vikalo in tiste, ki to želijo. Polvikanja v glavnem ne uporabljam, se pa občasno zgodi.

Od drugih ljudi pa pričakujem samo, da ne menjavajo med vikanjem, polvikanjem, tikanjem, ker drugače zmedejo sebe, mene, pa še koga drugega. 

#37 jakec_n

jakec_n

piščan'c

• Člani
  • 98 prispevkov

Objavljeno 30 april 2014 - 20:40

vikam starejse osebe dokler ni dogovora o tikanju...

ne maram pa, da se mene vika, ker se pocutim blazno starega ... ok, na faxu sem se navadil, drugje pa ne

#38 Alix

Alix

zasvojen'c

• Člani
  • 525 prispevkov

Objavljeno 03 julij 2017 - 08:50

No, delovne izkusnje v storitvenem sektorju so me pripeljale do naslednje ugotovitve. Kdor ne vika nepoznanih ljudi si za moje pojme zasluzi poseben prostor v peklu. Na to temo sem zacela pisat neko delo, pri katerem mi pomagajo ljudje s podobnimi izkusnjami. Vikanje je samo ena izmed stvari, ki grozno sepajo pri osnovnem bontonu. Ko mi nekdo rece "dej, bos TI" , sem trigrana bolj kot razdrazen lev v zivalskem vrtu in padem v prasica sranje duha, pa ce me clovek spljuva vsem drugim, ki bi mi potencialno prinesli denar. Danes zjutraj mi je stranka rekla, ce mu skuham kavico in sem pribila, da ko se bo naucil vikat. Kaj je nastalo iz mene, haha, vcasih sem se bala svoje sence.

Prispevek uredil/a: Alix, 03 julij 2017 - 08:52.

#39 ChasingKites

ChasingKites

piščan'c

• Člani
  • 89 prispevkov

Objavljeno 11 julij 2017 - 00:55

Vikam, dokler mi vikana oseba ne dovoli tikanja oziroma dokler odnos med nama ne preide na občutno osebnejšo raven. Razkurim pa se, če me starejši vikajo, naprimer prodajalci, knjižničarji, profesorji itd. Lahko bi bil/a moj foter/mama. Ne vikaj me.

My hobbies include day-drinking, sinning and rimming.

#40 jotopijo1

jotopijo1

biskvitek

• Člani
  • 26 prispevkov

Objavljeno 24 avgust 2017 - 05:17

Starejše navadno vedno vikam. So mi pa v zadnjem tednu vsaj štirje sodelavci rekli naj jih tikam. Kar je zame zelo neprijetno, ker se, če tikam starejše, počutim kot da bi preklinjal. Vseeno pa ne moreš kar prezreti želje nekoga, da ga ne vikaš.

You know what they say: you might be straight, but so is spaghetti until things get steamy

#41 K_444

K_444

piščan'c

• Člani
  • 164 prispevkov

Objavljeno 03 februar 2018 - 18:12

Vikam, dokler mi vikana oseba ne dovoli tikanja

Enako. : )

Čeprav se mi je pa tudi že zgodilo, da je oseba dejala, da jo lahko tikam, ampak je kljub temu nisem bila sposobna tikat.
It just didn't feel right.

No, včasih pa nezavedno namesto dober dan/nasvidenje iz mojih ust prileti: zdravo/adijo.
In takrat sem potem tako:
https://media1.giphy...Cruqwwg/200.gif
...

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov