Skoči na vsebino

Spletno mesto uporablja piškotke. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Več o piškotkih   V redu

Slika

Depresija

• Prosimo prijavite se za odgovor
258 odgovorov v tej temi

#76 Nara Yulia

Nara Yulia

zasvojen'c

• Člani
  • 449 prispevkov

Objavljeno 04 januar 2006 - 20:47

Nisem mislu na Meleril, ki ga res ne poznam sploh. :? Ali je sploh v prodaji?

Če je, ga išči pod Mellaril :D

Izdeluje ga Novartis, vse podrobnosti v angleščini najdeš TUKAJ

Zaspanost je res problem (nekaterih) antidepresivov, se mi pa zdi pomembno, da antidepresivov in antipsihotikov ne mešamo med sabo.

Veliko ljudi namreč še danes misli, da bodo postali tudi od antidepresivov zasvojeni, kar absolutno ne drži.
How often have I said to you that when you have eliminated the impossible, whatever remains, however improbable, must be the truth? (Sir Arthur Conan Doyle)

#77 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 7 742 prispevkov

Objavljeno 04 januar 2006 - 20:57

Sem govoril za antidepresive, se sploh nisem ozrl na Mellaril. Je pa prav, da si opozorila. :) Je res, da to mešanje ni cool.
Antidepresivi pa niso zasvoljivi. Mellarila v Sloveniji ni, kolikor sem preveril. Sploh pa se ga uporablja pri zdravljenju shizofrenije, kar nima veze z depresijo.

Lep pozdrav, Glorchy :pepper:
Medicina je socialna znanost in politika ni nič drugega, kot medicina velikih razsežnosti. [R. Virchow]
De duobus malis semper minus eligendum est.

#78 powwwer

powwwer

gay friendly

• Člani
  • 7 prispevkov

Objavljeno 04 januar 2006 - 22:38

:? :? jst še zmerm točn ne vem kwa sploh je depresija in se mi zdi kr neki. :?
Pol sem u bitvu tud sam depresiven(občasno!!),pač se itaq vsaj človek dobi včasih tak feeling d je sam, d ga noben ne mara, se mu ne da....sam tko pač je,to zame še ni glih depresija kr takoj.
In tud tko na splošno bi lahko reku d ma pol več kokr pol folka depresijo (namreč vsi sanjajo včasih o smrti...mogoče tud jst :) )
sploh k gledaš eno stvar k jo maš res ful rad in ti je čisto nedosegljiva-je depresija milaa beseda! :cry: :cry:
V glavnem tud to hočem povedat d je v mladosti dostrikrat tko, tud sam opažam pri ostalem folku u sql pa tko naprej d jim je včasih bad. Kokr tud men,sam tega ne bobnam okoli! sploh zarad tega k folk tega kr mene daje(še) ne sprejema...se najbrž ve kwa mislim. :?

lp vsem ;)
iščem in iščem....

#79 Shaman

Shaman

veteran

• Člani
  • 1 714 prispevkov

Objavljeno 04 januar 2006 - 22:42

Powwwer, ne da se mi zdaj razlagat podrobnosti. Ampak lahko te ujamem že pri drugem stavku, ko praviš, da si morda tudi ti občasno depresiven. Prvi pogoj, da lahko bolezni rečemo depresija, je dolgotrajnost. Depresivne epizode trajajo več tednov, mesecev, včasih celo več let. Začasno kratkotrajno žalost (do nekaj dni) ne karakteriziramo kot depresijo. Druge karakteristike depresije pa poišči na začetku te teme, ali pa naj jih napiše kdo, ki se mu ljubi.
Vse ljubezni so enako lepe, le da vam nekatere lahko nudijo več užitkov. Slika objavljena

#80 Nara Yulia

Nara Yulia

zasvojen'c

• Člani
  • 449 prispevkov

Objavljeno 05 januar 2006 - 00:15

Pol sem u bitvu tud sam depresiven(občasno!!),pač se itaq vsaj človek dobi včasih tak feeling d je sam, d ga noben ne mara, se mu ne da....sam tko pač je,to zame še ni glih depresija kr takoj.

Sej tud ni depresija kar takoj :mrgreen:

Tudi depresija ponavadi nima nekega zunanjega vzroka, ker je pač bolezen.

Lahko ti v življenju vse štima, pa boš vseeno zbolel. In posledično začel opuščati določene stvari, ki si jih prej na easy počel (recimo študij, partner, prijatelji, hobiji, itd.) Potem zgleda za okolico, kot da si depresiven zato, ker ti ne gre. V resnici ti pa ne gre, ker si depresiven.

OK, obstaja tudi reakcijska depresija (nek travmatičen dogodek, po katerem se faza žalovanja nenormalno vleče in ti onemogoča lajf), ampak ta je redkejša in tudi ni "kar tako". Človek se ne more sam izvleči, ker to, ko enkrat zboliš, ni stvar "močne volje", ampak ti jo pač telo zagode. Simpel. Tako kot pri vseh drugih boleznih. Zakaj, ne vemo točno. Ampak jemati stvari zlahka samo zato, ker sami nimamo iste bolezni, pa ni fer do bolnikov.

Sama imam SAD (sezonsko pogojeno depresijo), ki je povezana z upadom svetlobe septembra/oktobra in jo, na srečo, lahko reguliram sama s pomočjo športa in zafilanega dnevnega urnika, vem pa, da nimajo vsi te sreče, ker jo imajo v hujši obliki in je potreba tudi po antidepresivih.
How often have I said to you that when you have eliminated the impossible, whatever remains, however improbable, must be the truth? (Sir Arthur Conan Doyle)

#81 ženska

ženska

Moderatorka

• Moderatorska ekipa
  • 5 195 prispevkov

Objavljeno 05 januar 2006 - 02:43

1. ...enkrat sam poiskal eno je bila po domače povedano velika koza.
2. Vem da je na meni samo depresivni ljudje nimamo vedno dovolj moči za take podvige.
4. Tam bi rad šel, ne da bi tam bil cel dan ampak samo na pogovore pa to samo če hočem iti tja me stane 2400 v Ljubljano in nazaj.

Vidim, da si precej zahteven mladenič! ;)
1 . Kdo je koza in kdo ni, je zelo relativno, mislim pa, da ni v redu, da tako govoriš o tistih, ki so ti želeli pomagati.
Če kdo ve za kakšnega dobrega psihiatra do katerega je lahko priti, naj ti pošlje ZS.
2 . Za "podvig" priti do psihiatra boš pač moral zbrati moč, še vedno boljše, kot pa da te nekega lepega dne tja na silo odpeljejo, a ne? ;)
4. Najbrž imaš kakšnega svojca, ki ti bo za enkratni obisk poliklinike prispeval 2400 sit, če že sam res nimaš denarja.
Če si želiš res pomagati in nekaj narediti zase, boš moral to storiti, ne glede na to, ali boš za to izgubil dan dva ali več. Mogoče bi pa zate bila primerna hospitalizacija, ampak o tem mora odločati kvalificirana oseba, ne ti, ne jaz, na nihče drug na našem forumu.

Dovoli si sanje in se jim nikar ne odreci samo zaradi časa, ki bi bil potreben za njihovo uresničitev. Čas bo tako ali tako minil.

#82 ana

ana

zasvojen'c

• Člani
  • 593 prispevkov

Objavljeno 05 januar 2006 - 10:10

ana pač antidepresivi imajo stranske učinke. Eden od teh je huda zaspanost. To moraš sprejeti - dejstvo. ;)

kar sem hotela reči je to, da mi ni noben z besedo omenil, kaj naj bi jemala, kakšni bodo tile učinki in podobno, še celo zlagal se je tale psihiater in rekel, pač ene vitaminčke ti bom predpisal....no ne vem, če je to ravno najboljši način zdravljenja kakšne duševne bolezni...vsaj anoreksije ne...saj ni smisel osebo zdebeliti, je zgolj telesno ozdraviti, ampak ji zopet omogočiti pozitivno samopodobo in zaupanje v svet...res je, da je treba najprej vsaj malce pozdraviti telo, da začnejo možgani prav delat, če je oseba že zelo izčrpana, ampak tako, no, meni je kar slabo, če pomislim nanj.tako so si pač tudi moji starši začeli zapravljati moje zaupanje...pa naj bi dosegli ravno obratno.
...in vse te lude krasne črke, ki delajo kar same pisemček zate in naju nadlegujejo, zlasti črka f je poredna žival, fej jo bodi. Tudi ti ljuba nedefinirana črkica (tvoje ime) se fajn imej.

#83 No_Name

No_Name

gay friendly

• Člani
  • 19 prispevkov

Objavljeno 05 januar 2006 - 10:27

Vidim, da si precej zahteven mladenič! ;)
1 . Kdo je koza in kdo ni, je zelo relativno, mislim pa, da ni v redu, da tako govoriš o tistih, ki so ti želeli pomagati.
Če kdo ve za kakšnega dobrega psihiatra do katerega je lahko priti, naj ti pošlje ZS.
2 . Za "podvig" priti do psihiatra boš pač moral zbrati moč, še vedno boljše, kot pa da te nekega lepega dne tja na silo odpeljejo, a ne? ;)
4. Najbrž imaš kakšnega svojca, ki ti bo za enkratni obisk poliklinike prispeval 2400 sit, če že sam res nimaš denarja.
Če si želiš res pomagati in nekaj narediti zase, boš moral to storiti, ne glede na to, ali boš za to izgubil dan dva ali več. Mogoče bi pa zate bila primerna hospitalizacija, ampak o tem mora odločati kvalificirana oseba, ne ti, ne jaz, na nihče drug na našem forumu.

Sploh nočem več govoriti o tem! Napišem ti da se je grdo obnašala in da sem od nje odšel veliko slbše kot pa sem prišel ti pa praviš da sem zahteven. Mislim tudi da en obisk ne bo ravno veliko pomagal. Zdaj pa dovolj o meni in naj še drugi govorijo o tej temi.

#84 Gost_radeq_*

Gost_radeq_*
  • Gostje

Objavljeno 05 januar 2006 - 18:04

OK... Sm 18letni fant in nimam pojma kdo sm, zakaj sm WTF nej sploh pocnem. Vse skup se je zacel pred 7 leti ko smo bli srecna druzina. Pol je mama zbolela za rakom in umrla. Kmalu po tem je umrla še edina babica, leto kasneje še oče. Letos je 1 leto odkar sem sam (sestra ma fanta... blabla) in kaj sm naredu u 1 letu... NIČ, razn d sm skadu marihuane še pa još pa še kej druga žru zravn. Hodm u srednjo šolo (3. letnik, enga sm padu) učit se mi ni lih treba (se nič ne učim ker se ne morm spravt), mam lušno fajno punco že pol leta. Zdej ste se ze vrjetn uprasal wtf je narobe s tabo... no kle pride zej: ko sem v šoli, v družbi, s punco... je ponavad vse ql, sm odprt družaben, za hece, punce me majo rade... ko pa sem sam ali pa doma sem pa cist drug clovek. V prsih me tišči, ko se zbudim zjutraj ne vem al naj vstanem pa se fentam al nazaj zaspim(med počitnicam cele dneve prespim ker... tko hočm), najraj bi se nekam skriu pa nkol vec ven prsu. Pa... boli me kurac za vecino stvari, če ne bi meu punce bi se že fentu (sm ze probu pa ni ratal) tko se pa zarad nje ne. Najraj bi vidu d me ne bi mela rada, vidla kak luzr sm pa se nehala sekirat za mene, ker mi je bedn ko Velik ljudi mi je ze priporocal psihiatra ampak jst ne vem... kwa zej to kr poklicm pa se narocm, pa kva nej tam se izlivam enmu neznancu... u bistvu pojma nimam kaj nej nardim (tut ce bi ga meu ne vem ce bi kej nardiu).
Pa ne mi zej rect sam d sm len, ker sem ampak za sestro, kolege,... nardim zmer kej, za sebe mi pa dol visi res. Jes sam vem d ko sm biu mali je blo drugac. Zqa sm pa zej tak lenuh ratu nwm (ok ganja ma neki pr tem SAM NE USE).

#85 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 7 742 prispevkov

Objavljeno 05 januar 2006 - 18:16

Ja točno to. Pojdi k osebnemu zdravniku po napotnico za kliničnega psihologa. Če pa bo on presodil, da rabiš psihiatra pa boš naknadno šel tja. S tem, da se travce kar znebi. Daj denar za kaj bolj pametnega. ;) Pa ne obupaj. ;)

Medicina je socialna znanost in politika ni nič drugega, kot medicina velikih razsežnosti. [R. Virchow]

#86 Immortal

Immortal

veteran

• Člani
  • 1 872 prispevkov

Objavljeno 05 januar 2006 - 18:24

kwa zej to kr poklicm pa se narocm, pa kva nej tam se izlivam enmu neznancu...

Glede depresije ti ne znam dost pomagat, ampak, ce se narocis pri psihiatru, te itak ON vodi skozi pogovor in ti odpira teme in pol postavi diagnozo. Pomembno je, da se ODLOCIS nekaj narest ZASE, ker si POMEMBEN clovek. Ne zato, ker ti to morda punca pravi, ampak ker si. Zase si najpomembnejsi. Tudi, ce odganjas to misel proc. Ti si ti. Tudi, ce kdaj kako stvar zaje*es, pac, si clovek, naredu si napako, sej se ucimo na napakah, ne, nihce se ni pameten rodil - vsi moramo it skozi dolocene izkusnje, da postanemo modrejsi. ;)

Obstaja pa kar nekaj skupin za povecanje samopodobe, takoimenovane delavnice. Mislim, da so vecinoma skupinske, ampak bi se ziher kaj individualnega naslo. Terapevti, druzinski terapevti, klinicni psihologi; avtogeni trening ... <- na to temo obstaja malo morje knjig. S prebiranjem (branjem) le-teh se ti odprejo nova obzorja, drugacnni nacini misljenja (tudi, ce jih pol nikol vec v roke vzames).

Tukaj mas eno stvar, pa klikni in jo poglej - ce te zanima, se kar prijavi - namrec vse se da resit. duhovna univerza in sola custvene inteligence

se mi zdi, da bi ti pomagalo okrepiti lastno samopodobo in najti smisel in cilje v zivljenju. Ziher jih imas pa si tako potrt, da jih ne uvidis. Saj ves, z malo truda ... se dalec pride. ;)

Pa srecno!
A hug is the shortest distance between Friends.

#87 bio

bio

vzornik

• Člani
  • 1 546 prispevkov

Objavljeno 18 april 2006 - 16:12

Zanima me, kam bi se uvrstila tesnoba. Se lahko sprevrže v depresijo ali ni nevarna, torej te "muči" za kratek čas potem preneha? Se tesnobo tudi zdravi? Morda sploh nima najmanjše veze z depresijo? Je samo psihična ali lahko postane tudi fizična težava?

#88 Shaman

Shaman

veteran

• Člani
  • 1 714 prispevkov

Objavljeno 19 april 2006 - 14:08

Bio, tudi jaz bi rekel, da je lahko tesnoba predstopnja depresije. Seveda pa to sploh ni nujno. Z njo se najbrž prav vsakdo sreča sem ter tja, pa se mu ne razvije v depresijo.

Tudi jaz imam kdaj pa kdaj take epizode, ki pa na srečo ne trajajo dlje od enega dneva. Praviloma vedno nastopijo, ko se mi nabere preveč vsega - fax, služba, problemi s starši, ljubezenske težave... lahko pa kar "out of the blue" - zjutraj se tak zbudim in zvečer tak zaspim, naslednji dan pa je čisto cool. Take dneve spremlja slaba volja, brezvoljnost, nizka produktivnost... Najboljše zdravilo za to je topel objem in spodbudna beseda, kar meni vedno pomaga. (:* ;))

Je samo psihična ali lahko postane tudi fizična težava?

Ne vem točno, kaj hočeš vprašati. Da bi tesnoba povzročala tudi fizične simptome? Ne verjamem.
Vse ljubezni so enako lepe, le da vam nekatere lahko nudijo več užitkov. Slika objavljena

#89 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 7 742 prispevkov

Objavljeno 19 april 2006 - 15:52

Tesnoba je splošni pojav in je lahko povsem normalen. Je pa logično, da je tesnoba tudi opozorilna reakcija na zunanje nevarnosti itd.

Tesnoba je sestavljena iz subjektivnega zaznavanja (bolnik se zaveda občutka tesnobe) in iz spremenjenega vedenja (razdražljivost naprimer, osamitev, zavrtost itd.).
Tesnoba ima tudi TELESNE znake (naprimer zvišan RR kar vodi v hipertenzijo, neješčnost, tremor (tresenje okončin), tahikardija, bradikardija itd.).
Tesnoba se lahko pojavi v blagi obliki kar bi lahko rekli, da je celo koristno. :idea: Lahko pa se stopnuje; v skrajni obliki v paniko. Problem tukaj je, da človek izgubi nadzor nad svojimi reakcijami, dogajanje človek doživlja povsem izkrivljeno + okolje tudi.

Pomagati se da z zaupljivim odnosom, varnost človeka, vzeti si čas za tako osebo, vključitev v družabno življenje itd. Torej tesnoba ni podobna depresiji in ni mogoče lih reči, da je predstopnja depresije. Tesnobo se lahko zdravi tudi z zdravili.

#90 raceing girl

raceing girl

piščan'c

• Člani
  • 102 prispevkov

Objavljeno 20 april 2006 - 09:56

Ja tud sama sem šla skozi to bedo depresije; od 6. razreda OŠ pa do cca. 2. letnika SŠ.Ne bi vedla točno,ker sem depresijo zdravla v večini kar sama z različnimi substancami :( . Zdravla sem s tud z antidepresivi,pa ni kej dost pomagal,ker sem vmes konzumirala še 300 različnih drog. Zdej sm clean in mislim,da proti depresiji ful pomaga šport. Pa čeprav se je treba mal prisilit in se ti ne da 8) .
Bodi kar si //
ostalih je tako že preveč!

#91 eva*

eva*

gay friendly

• Člani
  • 1 prispevkov

Objavljeno 03 maj 2006 - 08:38

lepo pozdravljeni !!
Da imam leta in leta depresijo nisem niti vedela. Samo vsako jutro ko sem vstala , sem morala letet takoj ven na zrak . Stiskanje pri srcu , tesnoba , meni pa ni bilo nič jasno. Vse do sedaj , ko sem se le odpravila k psihiatrinji.
Predpisala mi je tablete Efectin . Ima kdo izkušnje z njimi. Pred tem sem jedla Asentro. Prosila bi za vaše izkušnje glede povečanje telesne teže , je le ta prisotna ob uživanju teh zdravil , ali se da temu izogniti ?
Vsem obilo veselja in prijetnih počutij
Eva

#92 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 7 742 prispevkov

Objavljeno 03 maj 2006 - 16:46

Z zdravili je tako. Poznamo več vrst antidepresivov.
Zdravilo Efectin ER je antidepresiv + anksiolitik. Pomaga pa tako, tako.
Odvisno od posameznika - tebi bo lahko zelo pomagal. :) Če ti slučajno ne bo, bo psihiater še vedno lahko zamenjal zdravilo. Glede tega ne skrbi. :)

Stranski učinek je lahko tudi povečanje telesne teže. To je tudi odvisno od posameznika. Z zdravnico se pogovori, pa bo. Povišana telesne teža je lahko samo prehodna. 8) Vsekakor se ne sekiraj. Važno je, da se pozdraviš!

Veliko sreče,

#93 Gost_ninči_*

Gost_ninči_*
  • Gostje

Objavljeno 11 maj 2006 - 20:25

Vsem skupaj en pozdrav,
zdele sem na netu našla tale forum in vse tele info o depresiji.Zdej me pa zanima o tem kaj več.In sicer doma imam družinskega člana,ki ima depresijo (menda).Bil je pri psihiatru in dobil cipramil.Čez 3 tedne mora na kontrolo....A mi lahko kdo pove še kaj o tem,prosim. Začelo se je pa z bruhanjem,pa krčih v zapestju in krivenčenju prstov na rokah,pa šibkost v kolenih,vročični mravljinci v nadlahteh,pa omotica,slabost....pa kaj vem kaj še....pa smo šli na urgenco,ker nismo vedel kaj je pa so rekli virus....Da ne bom predolga,pa dobrem mesecu agonije je diagnoza depresija.A mi kdo ve prosim povedati iz izkušenj,kaj lahko pričakujem v bližnji prihodnosti,kako poteka zdravljenje?Matr sem zakomplicirala,upam da je kdo kaj razumel.

Lp in hvala čauč

#94 Immortal

Immortal

veteran

• Člani
  • 1 872 prispevkov

Objavljeno 12 maj 2006 - 11:44

Hmm, po vsem tem, kar si napisala, je morda boljši naslov www.med-over.net kjer odgovarjajo specializirani zdravniki, tule nimamo (če se motim, me popravite) zdravnika, s(m)o le iz vseh vetrov nabrani več ali manj laiki. ;) Za dobro besedo smo takoj za, pri konkretnih primerih, ki zahtevajo postavitev diagnoze, pa žal ne.
A hug is the shortest distance between Friends.

#95 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 7 742 prispevkov

Objavljeno 12 maj 2006 - 13:50

Ninči,
depresija se lahko kaže tudi preko fizičnih simptomov (kot je mogoče bilo v tem primeru).
Torej oseba lahko doživlja naprimer kolapse (kratke nezavest) in je brez motenj razpoloženja. Več o tem je najbolje, da se pozanimaš pri lečečem zdravniku, ki zdravi to osebo. V prihodnosti lahko pričakuješ izboljšanje stanja (če bo seveda ta oseba upoštevala zdravnikova navodila ter jemala terapijo, ki ima predpisano).

Samo zdravilo Cipramil pa spada med antidepresive SSRI (novejši je Cipralex). Ta bo vplival na kemično delovanje v možganih - na hormon serotonin. Veliko sreče. :)

#96 Gost_ninči_*

Gost_ninči_*
  • Gostje

Objavljeno 12 maj 2006 - 20:07

Najlepša hvala za odgovore.Ja vem,da za zdravniško mnenje bi bilo treba se kam drugam obrnit,ampak jest mam zdele poln kufr zdravnikov(brez zamere,če je tle kakšen)ker noben do zdaj ni kaj pametnega povedal.Danes smo bili spet pri zdravniku (spazmi okončin,jezika....)Kljub odmerku cipramila.No zdej je doktor rekel,da bi bilo za pogledat hormone(ginekološko)in da cipramil ni kul,da bi bil lexaurin boljši...Joj pa se pejt če se češ. :?: Aja,to je rekel splošni zdr.No what ever,sej sem itak želela kakšno inf. iz prve roke tako iz izkušenj.Pa sem najdla vas in sem vidla,da ste se okrog tega zgovarjal pa sem kar vas vprašala...

No še enkrat hvala :)

#97 glorious

glorious

Moderator

• Moderatorska ekipa
  • 7 742 prispevkov

Objavljeno 12 maj 2006 - 20:19

Predlagam, da se obrnete na psihiatra specialista. 8)

#98 utrinek

utrinek

gay friendly

• Člani
  • 14 prispevkov

Objavljeno 14 maj 2006 - 08:08

to sm že na enem drugem forumi brala...
sej je usak človk, po tanovem, mal depresiven :roll:

-=angel=-

#99 NoraM

NoraM

piščan'c

• Člani
  • 104 prispevkov

Objavljeno 17 julij 2006 - 22:51

jaz sem imela depresijo zaradi kontracepcijskih tablet. to je ugotovila moja ginekologinja in mi dala druge tablete, kjer je bilo čez čas enako. potem me ni hotla več mučit in mi je predpisala obliže.

zdaj zaenx vse ok.

#100 Just me

Just me

gay friendly

• Člani
  • 1 prispevkov

Objavljeno 04 avgust 2006 - 14:22

Hvala k..., da sm najdla eno "pametno"stran ne netu!
Tud jst mam vse znake depresije (zdej že cca 5 let!!), da se včasih vprašam, če je to sploh normaln??!! Redno kadim travo, ker bi se mi drugač med temi ljudmi zmešal. Ampak zdej sem se končno spravla h kliničnem psihologu,in morm rečt,da mi je saj tisti čas,ko sem tam res dobro. Ampak kaj, ko se stara zgodba ponavlja, samo, da zaprem vrata za sabo.
Lp

1 uporabnikov bere to temo

0 članov, 1 gostov, 0 anonimnih uporabnikov