Skoči na vsebino

Spletno mesto uporablja piškotke. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Več o piškotkih   V redu

Slika

Kako si predstavljam optimalen partnerski odnos?

9 odgovorov v tej temi

#1 N'alan

N'alan

nov na sceni

• Člani
  • 252 prispevkov

Objavljeno 05 december 2017 - 02:43

Pozdravljeni,

sestaviti skušam svoj seznam odgovorov na spodnja tri vprašanja, 

z namenom da bi uzavestil svoja pričakovanja in potrebe v partnerstvu,

ampak mi manjka jasnosti, ne najdem konkretnih primerov in vse je zelo megleno,

zato bi prosil, če lahko navedete svoje primere v komentarje, da si opomorem z njimi.

Se mi zdi pomembno, da sam vem, kaj želim in pričakujem od odnosa,

saj drugače težko presodim, a mi nek odnos ustreza ali ne oz. kateri parametri so ok in kateri ne.

Za vsako vprašanje sem napisal nekaj kvazi-odgovorov, ki niso res moje potrebe, ampak za občutek, kaj iščem. 

1. Kaj mi je všeč v tem, da sem samski? (Recimo, par primerov za odgovor)
- Lahko spim s prižgano lučjo in vso noč poslušam glasbo;

- imam veliko časa, da se ukvarjam s svojimi hobiji in ustvarjam, kar me veseli;

- lahko sledim svojim potrebam in željam (grem spat, kadar hočem, jem, kar mi paše, si uredim svoje prostore po svoje, brez une zoprne slike kamel in grdih teglcov s kaktusi, ki jih na vsak način hoče imeti v sobi moj/a partner/ka ...)

- ni mi potrebno izpolnjevati nedosegljivih pričakovanj nekoga in se zagovarjati/opravičevati, če jih ne uspem.

2. Kaj sem pripravljen dati v odnos (investirati svoj čas, se odreči določenim svoboščinam ..)?

Pripeljem ti ključe v službo, če jih pozabiš doma,

- pogledava "tvoj" film namesto "mojega",

- postorim opravke za tvoje starše;

- odpovem se treningu ali izletu, če zboliš in potrebuješ strežbo, ali nekoga, da te pelje k zdravniku;

- pripravljen sem prebrati knjigo, članek ali se na drug način poučiti o neki temi, ki je tebi pomembna, da lahko bolje razumem tvoj svet in tvoje interese (recimo, se bom naučil igrati tarok, če te to veseli; prebral si bom o zgodovini kaligrafije, če je to nekaj, kar je tebi pomembno, pogledal bom s tabo dokumentarec o Egiptu in faraonih, če se navdušuješ za to, da spoznam tvoje interese);

- prilagodim način kuhanja tvojim navadam (do določene mere),

- če ti pomeni x veliko, meni pa dol visi, bom do te teme ostal spoštljiv, ne bom se norčeval ali zaničevalno komentiral ...

3. Čemu se nisem pripravljen odreči oz. kaj zahtevam/potrebujem zase? 

Pridržujem si pravico, da grem vsako poletje s svojimi prijatelji na nek glasbeni festival sam brez tebe;

- dvakrat na teden zvečer igram hokej;

- ne mislim hodit s tabo v opero, ker me ne zanima, najdi si drugega sotrpina;

- če pridejo tvoje prijateljice na obisk in se mi ne da pogovarjati z njimi, se bom umaknil v sobo in ne pričakuj od mene, da jih bom jaz animiral - tvoj obisk, tvoja odgovornost;

- ne bom se pred tvojimi starši pretvarjal, da sem veren, če nisem; 

- Pomembno mi je, da vsaj na osnovnem nivoju spoznaš in spoštuješ moje strasti in vrednote (če sem frik na avte, da me vsaj poslušaš, ko ti govorim  o nakupu novega, pa da se veseliš z mano in zame, četudi tebi to ni pomembno);

- če me prijatelj potrebuje, ker je v stiski, mu bom pomagal - in to ne pomeni, da zanemarjam tebe ... Recimo, zvečer gledava film in me kliče prijatelj, da se mu je na avtocesti pokvaril avto, če ga lahko pridem iskat, bom šel ponj. 

To so zdaj mogoče za lase privlečeni primeri, ampak bi rad prebral nekaj dejanskih odgovorov na ta vprašanja, da morda dobim kaj navdiha in inspiracije pri ugotavljanju svojih lastnih, ker mi trenutno res ne gre najbolje od rok.

Hvala vsem za prispevke.  

This is the real me. 

#2 Podganca

Podganca

piščan'c

• Člani
  • 93 prispevkov

Objavljeno 05 december 2017 - 22:20

Zanimiva vaja. Všeč mi je prevsem prva točka in to, da je ravno ta točka prva.  :mrgreen:  

Ne lih bi delila svojega seznama tule, ampak eno stvar pa lahko definitivno delim. Gre pod 3. točko:

ne bom se pred tvojimi/svojimi starši/prijatelji pretvarjala, da sva samo prijateljici. aka Prvič, zadnjič in nikoli več nazaj 'v omaro' zaradi bejbe.*

*O tem se lahko pizdim na forumu, ker tele bivše ni tule. Hihi. 

“I enjoy talking to you. Your mind appeals to me. It resembles my own mind except that you happen to be insane.” George Orwell, 1984

#3 N'alan

N'alan

nov na sceni

• Člani
  • 252 prispevkov

Objavljeno 06 december 2017 - 09:35

(y) Good point, zelo mavrično obarvano :) 
A mi lahko deliš kak element na zs, maybe? Pač res me zanima, kako drugi ljudje te stvari definirate, pa bi mi zelo pomagalo. 

This is the real me. 

#4 Quechua

Quechua

piščan'c

• Člani
  • 104 prispevkov

Objavljeno 06 december 2017 - 11:45

Hmja, saj je težko definirati.
Ko si samski, si vsekakor bolj svoboden, ampak to, da zvecer zaspis in se zjutraj zbudis v svoje, je pac neprecenljivo.
Kompromisi. Seveda - enkrat se gre nekam, drugic drugam. V odnos moras dati sebe. Nikogar drugega ne mores dat. In vsekakor, vedno mora biti priloznost, da lahko tudi sam kam gres.
Bolj kot razmisljam, bolj vidim, kako sreco imam ♡♡
"Stop acting as if life is a rehearsal. Live this day as if it were your last. The past is over and gone. The future is not guaranteed."
"The secret of happiness is freedom. The secret of freedom is courage."

#5 SanjamSanje

SanjamSanje

gay friendly

• Člani
  • 11 prispevkov

Objavljeno 06 december 2017 - 21:14

Tole je pa tok nora debata, da si bom vzel čas, da premislim in napišem. Mislim, da tole lahko deluje kot skupinska terapija za nas vse. :) Hvala ti! Bo pomagal vsem nam, ki kar hlepimo po zvezi in ne vemo, kaj točno si želimo od nje. Upam, da se razvije super debata, dodam svoj prispevek kmalu. :)

#6 BBB

BBB

zasvojen'c

• Člani
  • 471 prispevkov

Objavljeno 07 december 2017 - 01:05

Pristavljam svoj lonček, sprva seveda ne bom odgovoril na zastavljena vprašanja in bom nakladal o vsem ostalem, samo o vprašanem ne, na koncu pa bom, da ne bom totalno off-topic, celo poizkusil odgovoriti na omenjena vprašanja :)

Torej, cilj je sprva razmislek o samskem življenju, kaj vse nam dobrega ponuja, nato preskok na partnerstvo, takoj v konotaciji, da sedaj se bo pa treba odrekati, investirati, garati (vse na prostovoljni bazi), na koncu pa še enkrat, tokrat o tem, čemu se pa ama res ne mislimo odreči v partnerstvu. Gre za vajo/pripravo na partnerski odnos, tako rekoč, saj je bolje biti pripravljen, z jasno začrtanimi cilji in željami, kot pa kot neka kura brez ciljev riniti v stvari.

Namerno karikiram in pretiravam (nikomur ne želim polagati besed v usta), z namenom, da bi pokazal, da je tudi v tej temi, tako kot v drugih temah na MF, partnerstvo doživeto kot nekaj, kar zahteva veliko energije in truda (ob pozitivnih zadevah, ki nam prinaša, seveda). Upam si trditi, da gre v večini za mišljenja ljudi, ki so imeli do sedaj zgolj kratkotrajna partnerstva (par tednov, mesecev), kjer sta se našla dva karakterno neujemajoča človeka, nekaj probavala pa ni šlo, en drugega omejevala, nato pa *oooohh* veselo nazaj v neutesnjujoče samsko življenje. Ne. V dobrem partnerskem odnosu se ni potrebno ničemur odrekati, nič naprezati, nič žrtvovati, nič s stisnjenimi zobmi prenašati itn., če pa že čemu, pa ob tem vsaj ni občutka, da se resnično odrekamo/žrtvujemo/prenašamo..., ampak to naredimo čisto podzavestno in to dojemamo kot lasno željo, da partnerju pomagamo, se mu malce prilagodimo ipd.

Kaj želim povedat s svojim nakladanjem je to, da so v partnerskem odnosu poleg dejanj zelo pomembne že misli in naša lastna občutja. Če kdo misli, da bo z življenjem v dvoje za kaj prikrajšan, bi bil moj nasvet edino to, naj v partnerstvo ne rine, saj si ga morda sploh resnično ne želi. Partner ni nekdo, ki je ob nas samo zato, da je ob nas (da lahko rečemo nisem več samski), niti ni nek bežni znanec, ki sem pa tja kaj dobrega skuha, poteši naš spolni nagon in spije deci vina z nami. Partner je v prvi vrsti zelo dober prijatelj in zaupnik, ki razume naša najgloblja občutenja, naš smeh in našo žalost, šele nato sostanovalec, set genitalij, predpogoj na nekem pravnem papirju za koriščenje določenih socialnih pravic,... Tega zavedanja v prvem prispevku ne začutim, ker imamo opravka s pogojevanjem. Vem, da so le hipotetični primeri, pa vendar:

Čemu se nisem pripravljen odreči oz. kaj zahtevam/potrebujem zase? 

Pridržujem si pravico, da grem vsako poletje s svojimi prijatelji na nek glasbeni festival sam brez tebe;

- dvakrat na teden zvečer igram hokej;

- ne mislim hodit s tabo v opero, ker me ne zanima, najdi si drugega sotrpina;

- če pridejo tvoje prijateljice na obisk in se mi ne da pogovarjati z njimi, se bom umaknil v sobo in ne pričakuj od mene, da jih bom jaz animiral - tvoj obisk, tvoja odgovornost;

- ne bom se pred tvojimi starši pretvarjal, da sem veren, če nisem; 

- Pomembno mi je, da vsaj na osnovnem nivoju spoznaš in spoštuješ moje strasti in vrednote (če sem frik na avte, da me vsaj poslušaš, ko ti govorim  o nakupu novega, pa da se veseliš z mano in zame, četudi tebi to ni pomembno);

- če me prijatelj potrebuje, ker je v stiski, mu bom pomagal - in to ne pomeni, da zanemarjam tebe ... Recimo, zvečer gledava film in me kliče prijatelj, da se mu je na avtocesti pokvaril avto, če ga lahko pridem iskat, bom šel ponj. 

Vem, da so izmišljeni in rahlo banalni primeri, ampak kam vodi v naprej pripravljen seznam, čemu se nismo pripravljeni odreči? Že pred nastopom partnerstva smo npr. trdno odločeni, da ne bomo hodili v opero, naš bodoči partner pa bi recimo prav tako sestavil en seznam, na njem pa kaj bi najraje delal skupaj s fantom in glej ga zlomka, gor piše 'skupaj hodil v opero'. Kaj pa sedaj? Bomo vztrajali? Če ne, čemu seznam na prvem mestu? Če ne, ali se bomo počutili, kot da goljufamo sami sebe, zakajti na nekaj smo se zakleli, sedaj pa požiramo lastne besede in delamo, kar ne želimo. Če ja - brez popuščanja, kar smo rekl', smo rekl' - , kako se bo ob tem počutil naš partner? Bo vsakič nekdo ogoljufan, ko bosta prišla do točke iz seznama, s katero se vzajemno ne strinjata?

Govorim izključno iz svojega zornega kota, nikomur ne želim nič vsiljevati ali dopovedovati. Sam osebno nikoli nisem delal takšnih seznamov, ne na listu ne v glavi. Nikoli tudi nisem vztrajal v samskosti ali rinil v partnerstva, vse je bilo vedno spontano, z željo, a premišljeno. Tistih nekaj fantov, s katerimi sem šel na date, sem primarno ocenjeval po osebnostni kompatibilnosti, šele nato po zunanji privlačnosti. Do sedaj se mi je odlično obrestovalo, ker ko pride do mikro nesoglasij, se oba zavedava, da je drugi svoja lastna oseba, s svojimi lastnimi občutenji in hotenji, razumom in kapricami, ki funkcionira prav tako kot *jaz* in zato v partnerstvu ni nobenega prostora za nikakršne sezname ali pogojevanja, le za pogovor, dojemanje in razumevanje.

Okej, sedaj, ko je moje nestrinjanje s konceptom pisanja seznamov jasno izraženo, pa se lahko lotim miselne vaje in spišem neseznam, primer seznama, ki ga nikoli ne bi napisal :)

1. Kaj mi je všeč v tem, da sem sam(ski)?
- ko sem zares sam (torej ni okoli ljudi in niti ne buljim v laptop ali kaj podobnega), se lahko poglobim v svoje misli. Razmišljam in filozofiram še bolj kot ponavadi. Kaj/kako/zakaj? Človek lahko tudi malo pofantazira. Kaj če? Tko mal Descartesovsko - mislim, torej sem.
- če okoliščine to dopuščajo, obviously, brez slabe vesti (ker te nihče obtožujoče ne vidi) spim do 11h in grem v Mercator po, kva ti vem, čokoladen krof za zajtrk. Vsak dan 5 dni zapored, mwahahahahaha!!!! Še dobro da je takih prilik malo :)

2. Kaj sem pripravljen dati v odnos?
- se obnašati kot človek v skladu z vsakodnevnim bontonom? Poslušati, sodelovati, kramljati? Lajk, partnerstvo ni investicija, je do.be.se.dno življenje v dvoje. Živiš svoj lajf kot bi ga živel sam, samo z nekom še zravn. Bemumater, a je to znanost? :D
- vohati tuje prdce? (goes both ways)

- ho-ho, svojemu "prav". Če me (še) hočeš, se kr prprav na utrujajoče vztrjanje pr svojem (do konca lajfa). Haha, congratulations, you fooled yourself! >:3

Evo, recmor...

Only a few prefer liberty; the majority seek nothing more than fair masters.

#7 Podganca

Podganca

piščan'c

• Člani
  • 93 prispevkov

Objavljeno 07 december 2017 - 10:51

Ok, zakaj je na tem forumo takoj vse narobe, če nekdo reče da je rad samski. ... khm khm .... please calm down. 

Mislim da je tole dobra vaja, da vsak posameznik ugotovi kaj so njegove vrednote. Ne, da se napiše spisek in ga potem primerja točno takega z vsako osebo, ki naj bi bila potencialni partner. 

“I enjoy talking to you. Your mind appeals to me. It resembles my own mind except that you happen to be insane.” George Orwell, 1984

#8 Bem

Bem

nov na sceni

• Člani
  • 214 prispevkov

Objavljeno 07 december 2017 - 15:47

Nekaj mojih drobtinic je:

2. Pripravljena sem prispevati h kakovostnim in konstruktivnim pogovorom. Pripravljena sem tudi sprejeti določene stvari, ki so meni sicer nepomembne ali se bi mi zdele neumnosti, če so pomembne partnerici, in jo pri tem podpirati. Odrečem se tudi kakšnemu svojemu hobiju oz. prostočasni aktivnosti, če to zahteva time management. In sprejeti kompromise, nekje v razmerju 65 : 35. :mrgreen:

3. Nujno je, da iz mene privablja nekaj konstruktivnega, torej je bolj facilitator kot ovira za različna področja v mojem življenju. In da se ji ljubi poslušat, ko govorim o svojem delu, in jo to dejansko zanima. Potrebujem tudi čas zase in nisem za nenehno tičanje skupaj. Raje imam, če se stvari odvijajo bolj počasi kakor prehitro.

Aja, seveda so pomembni še nekateri temeljni dejavniki v odnosih, ki morajo biti nudeni obojestransko (npr. zaupanje, psihološka varnost ...). 

Prispevek uredil/a: Bem, 07 december 2017 - 15:48.

You can never be overdressed or overeducated. ― Oscar Wilde

#9 sonček

sonček

zasvojen

• Člani
  • 605 prispevkov

Objavljeno 07 december 2017 - 18:21

1. Ko sem samska, imam definitivno več svobode. Poglobim se vase,sanjarim  :sreca:  Odkrijem še kak hobi.

2. Delati kompromise, prilagoditi do ene meje, sprejeti določene stvari, ki so partnerki pomembne, podpirati stvari v katerih uživa. se odreči kašnemu hobiju. Ji dajati svobodo,da gre kdaj tudi sama s svojimi prijatelji ven. Iskrenost. V odnosu je tudi fajn da je igrivost in da je kdaj tudi otrok v tebi in ga daš ven. brez da te obsoja.

3. Svojemu  jutranjemu ritualu sploh ob vikendih ( zajtrk in kavica v miru). Ne maram hitenja, vse počaka. Da se čimmanj planira, če pa se že dela plan, se pa vedno naredijo 2 ali 3 plani. ( bolj ko je spontano boljše je  :mrgreen: ) Da jo zanimajo tudi moji hobiji in vsaj malo moja služba. Da imam čas zase in da razume ko to rabim.  Ne skrivam svoje usmerjenosti. 

#10 Alix

Alix

piščan'c

• Člani
  • 191 prispevkov

Objavljeno 08 december 2017 - 18:08

1. Kaj mi je všeč v tem, da sem samski? 

Odsotnost konstantnega sarkastičnega jezikanja, ker res palim na tak tip človeka, ki ima tisoč pripomb na vsako stvar in se morajo konstantno hecat iz vsega, ker bodo umrli, če bodo pet sekund resni.  Odsotnost slabih šal. Needless to say I hate and like that, ampak pogrešam pa tega res ne.  Kaj še? Sem precej bolj produktivno sebična, neobremenjena in sproščena oseba. Nihče se ne vtika v moje posle, v razporeditev pohištva v stanovanju in nihče mi ne svinja kuhinje. 

2. Kaj sem pripravljen dati v odnos (investirati svoj čas, se odreči določenim svoboščinam ..)?

Quid pro quo in ničesar drugega. Zadeve uredimo, da smo vsi zadovoljni. Vsak se prilagodi kjer se lahko in skomunicira, kjer bi želel prilagoditev. Drugače nima smisla, vsaj zame, ne govorim na splošno. 

Svoji osebnosti, notranjemu miru ter podobno kot predhodnica, omara ne pride več v poštev. Nikoli. Pa Angelini. 

Le diable est dans les détails.

1 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 1 anonimnih uporabnikov