Skoči na vsebino

Spletno mesto uporablja piškotke. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Več o piškotkih   V redu

Slika

25 let lezbične sekcije LL

35 odgovorov v tej temi

#26 svetnica

svetnica

piščan'c

• Člani
  • 162 prispevkov

Objavljeno 06 november 2012 - 12:59

^Hvala lepa za info, punce!
Life is spectaaaaaaaaaacular! :)

#27 svetnica

svetnica

piščan'c

• Člani
  • 162 prispevkov

Objavljeno 08 november 2012 - 02:21

... ne vem če veste, izšla je knjiga 25 let LL, Nataša Velikonja in Tatjana Greif: Lezbična sekcija LL: Kronologija 1987-2012 s predzgodovino, knjigo lahko prelistate ali kupite v Cafe Open po ceni 15 €, zanimivo branje.

Tole je res zanimivo branje, se strinjam! V "predzgodovini" lahko preberete precej obširen oris zgodovine feminizma in lezbištva tako v Sloveniji kot v svetu, o ženski emancipaciji, politiki, vidnejših predstavnicah vsega naštetega itd..

V drugem, osrednjem delu, pa smo deležni zelo zanimive kronologije Lezbične sekcije LL - z vsemi (bolj ali manj začinjenimi) podrobnostmi.

Avtorici sta napisali zelo zajetno delo, za kar jima je res za čestitati! Bilo bi lepo, če bi zbornik (trdo vezana knjiga na dobrih 370-ih straneh) dosegel širši krog bralk (in bralcev).

Z veseljem prebiram in moram priznati, da sem našla kar nekaj stavkov, ki bi jih dejansko morala podčrtati ... Ob čemer (že spet) razmišljam, kako nič na tem svetu ni samo po sebi umevno. Še najmanj takšne ali drugačne (človekove, ženske, GLBT) pravice.

Je še kdo prebral? Kaj mislite?

#28 Chiara`

Chiara`

Častna članica

• Člani
  • 2 312 prispevkov

Objavljeno 08 november 2012 - 14:32

Nisem prebrala cele, sem pa prebrala dosti odlomkov in prelistala delo skrbno od začetka do konca, vsekakor bi se rada lotila branja v celoti. Zaenkrat me je zmotilo nekaj, kar ne znam dobro ubesediti. Morda preveč široko zastavljen koncept lezbijke, ker knjiga bolj opisuje določene izpostavljene ljudi in subkulturo lezbičnosti, ker se mi lezbičnost sama ne zdi subkultura ali pojav, ki se ga da združiti pod eno streho. Kot pripadnica določenih drugačnih sfer 'scenskega razmišljanja' sem se ob branju nehote postavila v kožo opazovalca, ne nekoga, ki je vključen v -njihovo- gibanje, čeprav spadam pod besedo lezbijka. Upam, da sem smiselno utemeljila svoje mnenje.

#29 svetnica

svetnica

piščan'c

• Člani
  • 162 prispevkov

Objavljeno 08 november 2012 - 15:28

Chiara, si mislim, da približno razumem, o čem govoriš ... Čeprav sama nisem bila nikoli na "sceni" - na ljubljanski itak da sploh ne, niti je ne poznam tako zelo dobro - tako da se mi zdi knjiga iz tega vidika še toliko bolj zanimiva. Se pa morda res malo začuti to, o čemer pišeš.

Vendarle pa mislim, da je gibanje (in tiste izpostavljene aktivistke) pač potrebno razumeti v zgodovinskem kontekstu. Lezbičnost sama po sebi morda (verjetno?) res ni "subkultura"; se mi pa zdi, da jo je bilo potrebno "ustvariti" (če nič drugega?), če so hotele delovati (in kaj doseči) na področju GLBT pravic (sploh si ne predstavljam, da si lahko bil sredi osemdesetih let s strani tedanjih oblasti opazovan samo zaradi spolne usmerjenosti, da je bila ta do sedemdesetih let celo kaznivo dejanje itd. - kakor si tudi ne predstavljam, da ženske pred slabim stoletjem poleg manjvrednosti in slabšega položaja v družbi sploh niso imele volilne pravice).

Mislim tudi, da je danes drugače (s čimer se zmanjša ali celo izniči ta "potreba po subkulturi", ker lezbičnost tudi - če ne kar predvsem - zaradi aktivizma postaja nekaj normalnega v družbi) prav zato, ker so se zmeraj našli posamezniki/posameznice, ki so se bili/bile pripravljeni/pripravljene izpostaviti. Ker družba (tako mislim) se sama od sebe ni niti malo spremenila na boljše (in se ne bo).

Če to pomeni, da si po petindvajsetih letih delovanja (in vidnih sprememb) majčkeno nečimrno ponosen, pa naj bo tako. ;)

Seveda ni rečeno, da se sama (tudi če mi je knjiga zanimiva in všečna in poučna) v celoti strinjam z nosilkami (ali začetnicami) tega "gibanja". Ali s samim pristopom k delovanju ter celo z delovanjem samim. Jim je pa za čestitat. Za vsa opisana dejanja je bilo (poleg vloženega časa in dela) potrebno tudi zelo veliko poguma!

#30 Chiara`

Chiara`

Častna članica

• Člani
  • 2 312 prispevkov

Objavljeno 08 november 2012 - 16:35

Mislim tudi, da je danes drugače (s čimer se zmanjša ali celo izniči ta "potreba po subkulturi", ker lezbičnost tudi - če ne kar predvsem - zaradi aktivizma postaja nekaj normalnega v družbi) prav zato, ker so se zmeraj našli posamezniki/posameznice, ki so se bili/bile pripravljeni/pripravljene izpostaviti. Ker družba (tako mislim) se sama od sebe ni niti malo spremenila na boljše (in se ne bo).

Iskreno - je odgovor na to vprašanje da ali ne? Je moj položaj v družbi boljši zaradi njihovega aktivizma ali mojega razmišljanja? Si lahko nekdo lasti zasluge za kolektivne premike v družbi? So naši lgbt "predniki" razvijali ali razbijali stereotipe? Se mladi danes počutimo, kot da želim nadaljevati -njihov- aktivizem ali ne? Bi sploh kdaj slišala za omenjene ljudi, če ne bi zatavala v to sfero? Bi bila zaradi tega kaj manj lezbijka? Si kdo sploh lahko lasti to besedo in koncepte, ki se skrivajo za tem? Te osvobodi aktivizem nekoga drugega? Kaj je namen aktivizma? Se temu sploh lahko reče aktivizem ali zgolj popis individualnega delovanja skupine žensk, ki so jim slučajno, tako kot mnogim ženskam, všeč ženske? Je zaradi teh vprašanj njihovo delovanje kaj manj vredno? Ne. So zaradi tega moja vprašanja kaj manj relevantna? Ne.

#31 svetnica

svetnica

piščan'c

• Člani
  • 162 prispevkov

Objavljeno 08 november 2012 - 19:26

No, za te ljudi mi sploh ne bi bilo potrebno slišati - pomembne so pač konsekvence njihovega aktivizma; ni res? Je pa vendarle zanimivo branje, ki nekatere družbene spremembe pokaže v manj samo po sebi umevni luči.

Ne vem, Chiara, saj te razumem in verjetno je s tvoje strani vse skupaj tudi veliko bolj osebno, kot je to v mojem primeru.

Bom pa napisala svoj razmislek ob tvojih vprašanjih.

Da, moj (enako)pravni položaj v družbi je boljši predvsem zaradi takšnega in drugačnega aktivizma: feministk, sufražetk, v končni fazi tudi lezbijk - seveda na podlagi mnogih drugih naprednih gibanj in posameznikov. Ne rečem pa, da ta (aktivizem) ni občasno zašel v kakšno skrajnost, ki mnogokrat zasenči vse tisto dobro.

Moj dejanski (gmotni, družbeni, partnerski ...) položaj pa se seveda spreminja zaradi mojega lastnega razmišljanja, osebnostnih kvalitet, talentov, znanja, odprtosti, pripravljenosti, vloženega truda, marljivosti ... Kar razvijam in gradim - ali pa pač ne. Vendar vse to brez urejenega položaja žensk (tudi lezbijk) v družbi ne bi bilo mogoče.

Še drugi "da": zasluge za kolektivne premike v družbi si lahko lastijo tisti, ki so se tako ali drugače v tej isti družbi izpostavili oz. konkretno delovali. Če nekdo tega ne stori, se v javnosti (in v zasebnih krogih) ne sproži razprava, brez razprave pa težko pridemo do konkretnih (družbenih, pravnih) posledic. Kar je pomembno. Mnogi ljudje homoseksualnosti itak ne bodo nikoli sprejeli - zato je toliko bolj pomembno, da imamo zakonodajo, ki ta področja pravično ureja. Seveda v ta koš ne mečem parad ponosa - tema o tem je nekje drugje, jaz osebno pa takšni obliki aktivizma nisem ravno naklonjena. Morda je bilo to pomembno v sedemdesetih in osemdesetih, danes pa bi temu rekla vse prej kot resničen pride. Ampak če ta komu zares pomaga - O.K..

Sem pa naklonjena mnogim drugim (literarnim, političnim ...) aktivnostim, zaradi česar se v javnosti sprožajo debate in rušijo tabuji. Posledično zato menim, da so naši "LGBT predniki" stereotipe tako razvijali kot tudi rušili.

K sreči gre vendar še za kaj več, kot za organizacijo LJ prida. Lokali, v katerih se lahko danes zbiramo, pa tale forum - vse to je zraslo iz nekih začetkov, ki jih podrobno opiše omenjena knjiga. In vsa literatura/revije ... Ni nujno, da je čtivo vsem všeč, ampak meni je pri iskanju lastne (spolne) identitete vendarle kar precej pomagalo prebiranje fotokopiranih člankov iz slovenskega lezbičnega opusa. Sredi devetdesetih je bil namreč internet še v povojih, o lastnem računalniku pa še sanjala nisem.

Ampak ne, sama nikakor ne mislim, da je potrebno nadaljevati "njihov" aktivizem; ker to ni nikakršna dolžnost ali prisila vseh slovenskih lezbijk, ampak svobodna izbira, odločitev ali - če hočeš - tudi poslanstvo.

Namen aktivizma ... Si mislim, da je to odprava krivic ali spremembe v družbi (sklepam, da pozitivne).

Časi so se (k sreči) spremenili in mislim, da je potrebno iti naprej, dlje, globlje, preko tega "zunanjega cirkusa" a la parada, za katero bom pravzaprav res rekla, da bolj razvija kot razbija stereotipe. Mnenja tukaj so pač deljena, pri čemer se bom ustavila. Nikakor nisem pristaš aktivizma za vsako ceno. Ali z vsemi sredstvi. Ali na neprimeren, neokusen način. Ali da je lahko kar vsak aktivist.

Če bi bila kaj manj lezbijka ... hm, to ne - bi pa bila verjetno ali zelo prikrita ali pa samska. ;) Vsekakor pa ne bi bila tako izpolnjena in zadovoljna, kot sem to lahko danes.

Da, aktivizem mnogih me seveda je (posredno) osvobodil. Kot sem že rekla, si danes težko predstavljam, da so šele pred šestdesetimi leti odpravili zakone, ki so moškega postavljali za glavo družine in s tem v nadrejen položaj nad ženo. Ali pa da ženske niso smele sodelovati pri političnem odločanju. Ali se vpisovati na vse študijske programe. Ali preprosto živeti (v odkritem partnerstvu) z drugo žensko. Ali da je bila homoseksualnost kriminalno dejanje. Tudi aktivizem slovenskih lezbijk je prispeval k osvoboditvi - če nič drugega, mojih lastnih predsodkov, same pred sabo. Morda je to težje razumeti, vendar je bila lezbična literatura v slovenščini zame (v eni zahojeni štajerski vasi) izjemnega pomena. Prevajale (in pisale) pa so jo prav tiste - v zborniku LL pogosto omenjane - aktivistke.

In da, vsemu temu se seveda lahko reče aktivizem. Iz tiste majhne prve skupinice žensk (in moških na drugi strani), ki so debatirale, organizirale takšne in drugačne dogodke, pisale knjige, članke in pisma politikom ter v slovenski javnosti sploh prvič odprle temo lezbičnosti, je pač na nek način izšlo vse, kar je danes čisto samo po sebi umevno: zajeten kup literature, javne debate, morda kmalu doživimo tudi spremembe družinske zakonodaje, pa štirka in Monokel, kjer se toliko zabavate, družite in spoznavate, pa Cafe Open s svojim zelo zanimivim in raznolikim dogajanjem ...; nenazadnje tudi Mavrični forum temelji na prostovoljcih neke LGBT skupnosti, ki hočeš-nočeš ima svoj začetek v tistih "prvih slovenskih" aktivistih/aktivistkah.

Uf, in zdaj bom nehala. Kar težko verjamem, da se bo sploh kdo prebil do konca tega pisanja ... :)

Prispevek uredil/a: svetnica, 08 november 2012 - 19:29.

#32 Chiara`

Chiara`

Častna članica

• Člani
  • 2 312 prispevkov

Objavljeno 08 november 2012 - 20:27

No, za te ljudi mi sploh ne bi bilo potrebno slišati - pomembne so pač konsekvence njihovega aktivizma; ni res? Je pa vendarle zanimivo branje, ki nekatere družbene spremembe pokaže v manj samo po sebi umevni luči.

Ne vem, Chiara, saj te razumem in verjetno je s tvoje strani vse skupaj tudi veliko bolj osebno, kot je to v mojem primeru.

Da ne bova preveč zasmetili teme - lahko samo napišem, da se s tvojimi razmišljanji večinoma strinjam. Dodala bi pa zgolj to - prav nič osebno ni, ravno nasprotno, zelo oddaljeno. In nisem mislila na karšenkoli način izničevati truda in izpostavljanja drugih, ampak, če posplošim iz lastnih izkušenj ( ker od drugih jih pač nimam); jaz sem se sebi in prvemu človeku outirala preden sem imela internet in preden sem slišala za aktivizem ali kako drugo lezbijko v Sloveniji nasploh. In nisem iz Ljubljane, tudi jaz sem iz majhne vasice. Ob "vstopu na sceno" je torej scena že bila. In težko je začeti karkoli drugega iz zgoraj omenjenih razlogov. Torej vse kar sem želela povedati, da bralca ali opazovalca njihovih dejanj lahko mogoče zmoti prisvajanje določenih konceptov ALI CELO način njihovega aktivizma, ki potem označi ali definira aktivizem koga drugega za ISTI vzrok. Za vse ostalo pa še vedno - kapo dol. :)

Prispevek uredil/a: Chiara`, 08 november 2012 - 20:28.

#33 Lona

Lona

zasvojen'c

• Člani
  • 435 prispevkov

Objavljeno 08 november 2012 - 20:56

Da ne bo tema ob 25. letnici lezbičnega gibanja potekala v duhu kot, da parada ni pomembna in potrebna pripenjam povezave na članke zakaj je pomembna. Je pa ta tema sicer odprta drugje.

Parada ponosa 2012 - Na drugi strani povorke?

Razmisleki ob paradi

#34 svetnica

svetnica

piščan'c

• Člani
  • 162 prispevkov

Objavljeno 08 november 2012 - 22:05

Chiara, hvala za pojasnilo, Lona, hvala za povezave. :) Nisem pa želela odpirati teme o paradi ponosa. Mnenja so deljena in če že, nadaljujmo raje debato tukaj ... ;)

#35 Amos

Amos

vzornik

• Člani
  • 1 355 prispevkov

Objavljeno 08 november 2012 - 23:06

jaz sem se sebi in prvemu človeku outirala preden sem imela internet in preden sem slišala za aktivizem ali kako drugo lezbijko v Sloveniji nasploh.

Mikroaktivizem tudi spreminja družbo :) Me zanima, kaj bi vrle LL-ovke rekle na to debato, ki se je razvila. Če bi bila jaz ena izmed njih, bi mi bilo toplo pri srčku.

#36 Amos

Amos

vzornik

• Člani
  • 1 355 prispevkov

Objavljeno 11 november 2012 - 21:51

Če sem že skritizirala musko na začetku, bom zdaj spet iskrena in pohvalila glasben izbor. Najbolj všeč mi je bila Ganza (pogrešala sem jo!) pa potem una mala pupika ki je vrtela francoske mid60s komade :D Pre-luštno. Po karaokah pa smo skliznile. Skratka, dj-ke če to berete, en velik :objempunce:

0 uporabnikov bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov